про відмову у відстроченні виконання судового рішення
08 березня 2023 року м. Кропивницький Справа №340/5742/22
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянувши у порядку письмового провадження в м. Кропивницькому заяву Бобринецького сектору Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області про відстрочення виконання рішення у справі
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача: Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області в особі Бобринецького сектору Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області, м. Бобринець, Кіровоградська область, вул. Миколаївська, 172
про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 в особі законного представника ОСОБА_2 звернулася з позовом до Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області в особі Бобринецького сектору Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області про:
- визнання протиправною відмови Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області в особі Бобринецького сектору Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області у видачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ;
- зобов'язання Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області в особі Бобринецького сектору Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області оформити та видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України №2503-ХІІ.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.01.2023 р. у справі №340/5742/22 адміністративний позов задоволено повністю; визнано протиправними дії Бобринецького сектору Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 р. №2503-ХІІ; зобов'язано Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області в особі Бобринецького сектору Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 р. №2503-ХІІ (а.с.36-38).
28.02.2023 р. до суду надійшла заява відповідача про відстрочення виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.01.2023 р. по справі №340/5742/22 до закінчення дії воєнного стану на території України (а.с.42-44). Заява мотивована тим, що з метою запобігання викраденню і використанню у злочинних цілях бланків паспортів громадянина України, що знаходилися на зберіганні в УДМС, а також їх захопленню особами, що можуть їх використати для нанесення шкоди національній безпеці України, вказані бланки для забезпечення їх централізованого і надійного зберігання відповідно до наказу ДМС від 22.03.2022 р. №57 передані з балансу УДМС та евакуйовані за межі Кіровоградської області. Їх доставлення до УДМС або Бобринецького сектору наразі не є можливим.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.03.2023 р. заяву призначено розгляду у судовому засіданні на 08.03.2023 р. (а.с.49).
Відповідно до ч.2 ст.378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
З огляду на неявку в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, а розгляд справи згідно з ч.9 ст.205 КАС України проведено в порядку письмового провадження.
Згідно з ч.ч.1, 3, 4, 5 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Таким чином, розстрочення або відстрочення виконання рішення є допустимим у виняткових випадках, за умови доведення заявником існування конкретних обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у певний період.
Суд враховує, що Указом Президента України від 24.02.2022 р. №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 р. №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 14.03.2022 р. №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 15.03.2022 р. №2119-ІХ продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 18.04.2022 р. №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 18.04.2022 р. №2212-ІХ продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 17.05.2022 р. №341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 22.05.2022 р. №2263-ІХ продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 12.08.2022 р. №573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 15.08.2022 р. №2500-ІХ продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 17.05.2022 р. №341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 22.05.2022 р. №2263-ІХ продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 07.11.2022 р. №757/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 17.11.2022 р. №2738-ІХ продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 06.02.2023 р. №58/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 07.02.2023 р. №2915-ІХ продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
Згідно зі статтею 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
Відповідно до ч.ч.1. 2 ст.20 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 р. №389-VIII правовий статус та обмеження прав і свобод громадян та прав і законних інтересів юридичних осіб в умовах воєнного стану визначаються відповідно до Конституції України та цього Закону. В умовах воєнного стану не можуть бути обмежені права і свободи людини і громадянина, передбачені частиною другою статті 64 Конституції України.
За приписами ч.1 ст.21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 р. №5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Пунктом 1 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 р. №2503-ХІІ (далі за текстом - також Положення №2503) визначено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України.
Отже, обмеження прав і свобод громадян в умовах воєнного стану визначаються відповідно до Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану» і жодними нормативно-правовими актами не передбачено обмежень у праві отримати паспорт громадянина України, який є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Таким чином, запровадження воєнного стану не може бути підставою для обмеження права позивача на отримання паспорта громадянина України у формі книжечки, право на отримання якого встановлено рішенням суду, що набрало законної сили.
Окрім того, суд враховує, що відповідачем не доведено існування обставин, які унеможливлюють забезпечення доставки бланку паспорта громадянина України до відповідного територіального органу Державної міграційної служби України, для його видачі позивачу.
Оцінюючи співмірність негативних наслідків, які для позивача матиме відстрочення виконання рішення суду із додатковими заходами, вжиття яких необхідно для виконання відповідачем судового рішення, суд вважає, що вони є непропорційними та надмірними.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заява Бобринецького сектору Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області про відстрочення виконання рішення задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У задоволенні заяви Бобринецького сектору Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області про відстрочення виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24 січня 2023 року у справі №340/5742/22 - відмовити.
Копію ухвали надіслати стягувачу і боржнику.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання її суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня складання такої ухвали.
Дата підписання ухвали - 08 березня 2023 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт