Рішення від 08.03.2023 по справі 300/5115/22

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" березня 2023 р. справа № 300/5115/22

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Главача І.А., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою акціонерного товариства "Львівський хімічний завод" до Департамента містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Львівський хімічний завод" (надалі, також - позивач, АТ "Львівський хімічний завод"), в інтересах якого діє адвокат Бойко Роман Богданович, 12.12.2022 звернувся в суд з адміністративним позовом до Департамента містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради (надалі, також - відповідач, Департамент), виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Департамента містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради, яка полягає у відмові підготувати проєкт рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про присвоєння (зміну) адреси належного позивачу нерухомого майна по вулиці Вовчинецька, 225, с. Вовчинець, Івано-Франківська міська рада;

- зобов'язати виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради розглянути заяву за реєстраційним номером 680753 Акціонерного товариства "Львівський хімічний завод" про присвоєння (зміну) адреси належного позивачу нерухомого майна по вулиці Вовчинецька, 225, с. Вовчинець, Івано-Франківська міська рада, та прийняти рішення.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.12.2022 позовну заяву залишено без руху з підстав невідповідності позовної заяви вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано позивачу, з дня отримання копії цієї ухвали, десятиденний строк для усунення її недоліків.

Представником позивача у зазначений строк недоліки позовної заяви усунуто. Крім того, позовні вимоги звернено до одного відповідача Департамента містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради, прохальна частина позову викладена в такій редакції:

- визнати протиправною бездіяльність Департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради, яка полягає у належному розгляді заяви від 07.09.2022 за реєстраційним номером 680753;

- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву від 07.09.2022 за реєстраційним номером 680753 АТ "Львівський хімічний завод" про зміну поштової адреси належного позивачу нерухомого майна по вулиці Вовчинецька, 225, с. Вовчинець, Івано-Франківська міська рада.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач 07.09.2021 звернувся в Центр надання адміністративних послуг Івано-Франківської міської ради із заявою з доданими документами за одержанням адміністративної послуги присвоєння (зміна) поштової адреси, однак листом Департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради № 680753 від 13.09.2022 про відмову у наданні такої послуги. У зазначеному листі відповідачем повідомлено, що поданий неповний пакет документів, а саме відсутнє рішення суду - так, як відповідно до пункту 50 постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.2021 № 690 у разі виявлення дублювання номерів об'єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об'єктами державної чи комунальної власності.., коригування адреси здійснюється на підставі рішення суду. Позивач стверджує, що ним було подано весь необхідний пакет документів, вважає відмову відповідача незаконною.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.01.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 16.01.2023. У поданому відзиві №14/31.1-18/9 від 13.01.2023 відповідач зазначає, що вважає позовну заяву необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню, з огляду, на таке. За результатами поданих позивачем документів для зміни адреси (адміністративна послуга - реєстраційний номер 680753) Департаментом надано рішення у формі відповіді від 13.09.2022 про те ,що звернення АТ "Львівський хімічний завод" розглянуте, однак ним подано неповний пакет документів, а саме відсутнє рішення суду відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 08.07.2021 № 690. Додатково роз'яснено, що позивач вправі повторно звернутися в Центр надання адміністративних послуг для присвоєння адреси, додавши до пакету документів відповідне рішення суду. Крім того, слід зазначити, що питання щодо необхідності та порядку проведення упорядкування нумерації у випадку, якщо об'єкти із однаковими адресами зареєстровані у Державному реєстрі прав на нерухоме майно та їх обтяжень піднімалось у пункті 4 роз'яснення Міністерства розвитку громад та територій України від 09.11.2021 № 1/14.2/4050-21. У випадку наявності об'єктів нерухомого майна з одинаковими адресами, неможливо однозначно ідентифікувати об'єкт та відповідно майнові права на нього, у зв'язку з чим необхідно провести упорядкування нумерації відповідно до пункту 50 Порядку або у судовому порядку встановити, який з об'єктів має яку адресу. Таким чином, як передбачено частиною 12 статті 26-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", пунктів 50-52 Порядку, для зміни адреси об'єкта нерухомого майна у разі її дублювання заявник подає до органу з присвоєння адреси рішення суду. Однак, при поданні заяви від 07.09.2022 позивачем не подано до Департаменту рішення суду, яке б підтверджувало юридичний факт належності йому визначеного об'єкта нерухомого майна серед інших об'єктів нерухомого майна за адресою вул. Вовчинецька, 225, с. Вовчинець для можливості зміни цієї адреси. Додатково вказав, що згідно з вищенаведеними законодавчими положеннями рішення суду, яке подається до органу з присвоєння адреси, є первинним, та таким, що додається до заяви про зміну адреси, та на підставі якого органом з присвоєння адреси змінюється адреса об'єкта нерухомого майна. На підстав наведеного, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

16.01.2023відповідачем скеровано лист (відповідь) щодо виконання вимог ухвали суду від 02.01.2023 (а. с. 112-113).

На поштову адресу суду 26.01.2023 від позивача надійшла відповідь на відзив (а. с. 115-117). Так у поданій відповіді вказав на помилковість доводів представника відповідача, аргументи останнього не спростовують заявленого позову. У зв'язку з викладеним, просив відхилити наведенні представником відповідача у відзиві на позов заперечення та задовольнити позов в повному обсязі.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені в позовній заяві, встановив такі обставини.

Акціонерне товариство "Львівський хімічний завод" приміщення гаражів за адресою: вулиця Вовчинецька, 225, село Вовчинець, Івано-Франківська міська рада, що підтверджується договором купівлі-продажу від 21.09.2006, посвідченого приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Мачкур А.А. за реєстраційним № Д 429 (а. с. 10-12).

Крім того, позивач є власником земельної ділянки з кадастровим номером 2610190501090030039, площею 0,1626 га, що розташована за адресою: вулиця Вовчинецька, 225, село Вовчинець, Івано-Франківська міська рада, що підтверджується договором купівлі-продажу земельної ділянки від 25.03.2008 № 1465 (а. с. 13).

АТ "Львівський хімічний завод" 07.09.2022 звернувся до Центру надання адміністративних послуг Івано-Франківської міської ради із заявою для одержання послуги 01240: Присвоєння (зміна) поштової адреси для існуючих об'єктів. Наведене підтверджується талоном про реєстрацію адміністративної послуги від 07.09.2022 № 680753 (а. с. 9).

Листом № 680753 від 13.09.2022 (а. с. 49) Департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради повідомив Акціонерне товариство "Львівський хімічний завод" про те, що звернення стосовно присвоєння адреси об'єкту нерухомого майна розглянуто та повідомлено, що позивачем подано неповний пакет документів, а саме відсутнє відповідне рішення суду - так як, відповідно до пункту 50 постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.2021 № 690 у разі виявлення дублювання номерів об'єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об'єктами державної чи комунальної власності.., коригування адреси здійснюється на підставі рішення суду. Також, рекомендовано, додати до пакету документів відповідне рішення суду та повторно звернутися в Центр надання адміністративних послуг для присвоєння адреси (а. с. 49).

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною та необґрунтованою, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав до суду.

Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд, при вирішенні даної справи, керується нормами законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038-VI (надалі, також - Закон № 3038-VI) встановлено правові та організаційні основи містобудівної діяльності. Закон № 3038-VI спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до частин 1-5 статті 26-3 Закону № 3038-VI, адресою об'єкта нерухомого майна (надалі, також - адреса) є унікальна структурована сукупність реквізитів, що використовуються для ідентифікації об'єкта та визначення місця його розташування на місцевості.

Присвоєння адрес об'єктів нерухомого майна затверджується Кабінетом Міністрів України. Порядок не може передбачати обов'язок фізичних та юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також повноважень державних органів, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, утворених такими органами, видавати зазначені документи.

Таким порядком, є Порядок присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 690 від 07.07.2021 (надалі, також - Порядок № 690).

Частиною третьою статті 263 Закону № 3038-VI, передбачено, що адреса присвоюється об'єктам будівництва, будинкам, будівлям, спорудам, квартирам, гаражним боксам, машиномісцям, іншим житловим та нежитловим приміщенням, які є самостійними об'єктами нерухомого майна.

Адреса не присвоюється: 1) тимчасовим спорудам; 2) будівлям та спорудам, що є приналежністю відповідної будівлі або споруди або їх складовою частиною; 3) іншим об'єктам нерухомого майна, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес об'єктів нерухомого майна (далі - Порядок присвоєння адрес). Порядок присвоєння адрес, визначений цим Законом, не поширюється на земельні ділянки.

Реквізитами адреси є: 1) назва держави (Україна); 2) назва адміністративно-територіальної автономії у складі України - для об'єктів, розташованих на території Автономної Республіки Крим; 3) назва області (крім Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя); 4) назва району - для населених пунктів районного підпорядкування; 5) назва населеного пункту, а для об'єктів, розташованих за його межами, - назва найближчого населеного пункту (об'єднаної територіальної громади), розташованого у межах відповідного району (об'єднаної територіальної громади); 6) назва гідрографічного, соціально-економічного, природно-заповідного або іншого подібного об'єкта (за наявності); 7) назва вулиці, площі, майдану, шосе, проспекту, бульвару, алеї, провулку, узвозу тощо (далі - вулиця) (за наявності); 8) номер об'єкта (будинку, будівлі, споруди); 9) номер корпусу - для об'єктів, які складаються з декількох корпусів; 10) номер квартири, гаражного боксу, машиномісця, іншого житлового та нежитлового приміщення, яке є самостійним об'єктом нерухомого майна (за наявності).

Адреса (крім реквізиту, визначеного пунктом 10 частини четвертої цієї статті) присвоюється, змінюється, коригується, анулюється, в тому числі, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради - у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради;

Згідно із частинами 8, 9 статті 26-3 Закону №3 038-VI, у разі якщо після присвоєння адреси відбулося коригування проектної документації, що може вплинути на визначення адреси об'єкта нового будівництва (зміна місця розташування об'єкта, головного входу, зміна кількості об'єктів тощо), замовник у повідомленні про такі зміни зазначає про необхідність коригування (зміни, присвоєння, анулювання) адреси згідно з частиною шостою статті 36 та частиною сьомою статті 37 цього Закону.

Орган з присвоєння адреси протягом п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення, визначеного частиною шостою статті 36 та частиною сьомою статті 37 цього Закону:

1) приймає рішення про коригування адреси, що повинно містити відомості про раніше присвоєну адресу та ідентифікатор об'єкта будівництва;

2) оприлюднює рішення про коригування адреси на своєму офіційному веб-сайті (у разі наявності);

3) вносить інформацію про коригування адреси (у тому числі копію рішення про коригування адреси) до Реєстру будівельної діяльності.

Адреса вважається зміненою, присвоєною, анульованою з дня внесення до Реєстру будівельної діяльності інформації про її коригування.

Рішення про коригування адреси доводиться до відома заявника в порядку, визначеному статтею 26-1 цього Закону, у день внесення інформації про коригування адреси до Реєстру будівельної діяльності.

Частина одинадцята статті 26-3 Закону № 3038-VI, передбачає, що підставами для зміни адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта є: 1) зміни в адміністративно-територіальному устрої (у тому числі зміна назви області, району, населеного пункту); 2) зміна назви вулиці, її об'єднання та поділ; 3) зміна назви гідрографічного, соціально-економічного, природно-заповідного або іншого подібного об'єкта; 4) об'єднання, поділ закінчених будівництвом об'єктів, виділення частки із закінченого будівництвом об'єкта (з урахуванням вимог пункту 2 частини третьої цієї статті); 5) упорядкування нумерації об'єктів нерухомого майна у визначених цим Законом випадках та в інших випадках, встановлених Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес.

Рішення про зміну назви адміністративно-територіальної одиниці, вулиці або назви гідрографічного, соціально-економічного, природно-заповідного або іншого подібного об'єкта є одночасно рішенням про зміну адреси.

У разі якщо відповідно до законодавства прийнято рішення про зміну меж адміністративно-територіальної одиниці, об'єднання та поділу вулиці, орган з присвоєння адреси протягом 30 календарних днів здійснює впорядкування нумерації (у разі необхідності такого впорядкування).

Частина дванадцята статті 26-3 Закону № 3038-VI, визначає, що для зміни адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта у разі його об'єднання, поділу або виділення частки (крім квартири, житлового або нежитлового приміщення тощо) подаються документи, передбачені цією частиною документи.

Частини чотирнадцята двадцята статті 26-3 Закону № 3038-VI, передбачають, що орган з присвоєння адреси протягом п'яти робочих днів з дня отримання заяви про зміну адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта:

1) приймає рішення про зміну адреси/відмову у зміні адреси, що повинно містити відомості про ідентифікатор закінченого будівництвом об'єкта (для об'єктів, яким присвоєно ідентифікатор до подання заяви);

2) оприлюднює рішення про зміну адреси/відмову у зміні адреси об'єкта нерухомого майна на своєму офіційному веб-сайті (у разі наявності);

3) вносить інформацію про зміну адреси/відмову у зміні адреси (у тому числі копію рішення про зміну адреси/відмову у зміні адреси) до Реєстру будівельної діяльності.

Рішення про зміну адреси повинно додатково містити відомості про попередню адресу щодо закінченого будівництвом об'єкта.

Рішення про відмову у зміні адреси повинно додатково містити посилання на відповідну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також відомості про те, яке саме положення поданого заявником документа не відповідає вимогам законодавства.

Відомості про зміну адреси/відмову у зміні адреси об'єкта нерухомого майна доводяться до відома заявника в порядку, визначеному статтею 26-1 цього Закону, у день внесення інформації про зміну адреси/відмову у зміні адреси об'єкта нерухомого майна до Реєстру будівельної діяльності.

Підставами для відмови у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта за заявою власника (співвласника) закінченого будівництвом об'єкта (його представника) про зміну адреси є: 1) подання неповного пакета документів; 2) виявлення неповних або недостовірних відомостей у поданих документах, що підтверджено документально; 3) подання заяви особою, яка не є власником (співвласником) об'єкта нерухомого майна, щодо якого подано заяву про зміну адреси, або його (їх) представником; 4) подання заяви до органу з присвоєння адреси, який не має повноважень приймати рішення про присвоєння адреси на відповідній території.

Відмова у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта з підстав, не передбачених цією частиною, не допускається.

Після усунення причин, що були підставою для відмови у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта, заявник може повторно подати документи для зміни адреси.

У разі неприйняття органом з присвоєння адреси рішення про присвоєння, зміну, анулювання адреси у строк, визначений цією статтею, заявник має право звернутися до відповідної місцевої державної адміністрації із заявою про присвоєння, зміну, коригування адреси, яка подається у порядку, визначеному статтею 26-1 цього Закону.

До заяви про зміну адреси додаються документи, що подавалися органу з присвоєння адреси для зміни адреси (крім випадків, якщо такі документи подавалися в електронній формі через електронний кабінет або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронною системою).

Місцева державна адміністрація протягом п'яти робочих днів з дня отримання заяви про присвоєння, зміну, коригування адреси:

1) приймає рішення про присвоєння, зміну, коригування адреси/відмову у присвоєнні, зміні, коригуванні адреси, що повинно містити відомості про ідентифікатор закінченого будівництвом об'єкта (крім рішення про відмову у присвоєнні, зміні, коригуванні адреси щодо об'єктів, яким не присвоєно ідентифікатор до подання заяви);

2) оприлюднює рішення про присвоєння, зміну, коригування адреси/відмову у присвоєнні, зміні, коригуванні адреси на своєму офіційному веб-сайті (у разі наявності);

3) забезпечує внесення інформації про присвоєння, зміну, коригування адреси/відмову у присвоєнні, зміні, коригуванні адреси (у тому числі копію рішення про присвоєння, зміну, коригування адреси/відмову у присвоєнні, зміні, коригуванні адреси) до Реєстру будівельної діяльності.

Рішення про зміну, коригування адреси повинно додатково містити відомості про попередню адресу.

Рішення про відмову у присвоєнні, зміні, коригуванні адреси повинно додатково містити посилання на відповідну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також відомості про те, яке саме положення поданого заявником документа не відповідає вимогам законодавства.

Відомості про присвоєння, зміну, коригування адреси/відмову у присвоєнні, зміні, коригуванні адреси доводяться до відома заявника в порядку, визначеному статтею 26-1 цього Закону, у день внесення інформації про присвоєння, зміну, коригування адреси/відмову у присвоєнні, зміні, коригуванні адреси до Реєстру будівельної діяльності.

У день внесення відомостей про присвоєння, зміну, коригування адреси/відмову у присвоєнні, зміні, коригуванні адреси до Реєстру будівельної діяльності програмні засоби електронної системи забезпечують автоматичне направлення до органу з присвоєння адреси повідомлення про присвоєння, зміну, коригування адреси до відома.

Підставами для відмови у прийнятті місцевою державною адміністрацією рішення про присвоєння, зміну, коригування адреси є:

1) розміщення об'єкта за межами території, на яку поширюються повноваження місцевої державної адміністрації;

2) наявність у Реєстрі будівельної діяльності рішення органу з присвоєння адреси з цього питання;

3) наявність підстав, визначених частиною п'ятнадцятою цієї статті, - у разі зміни адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта.

Органу з присвоєння адреси забороняється вимагати від замовника додаткові документи для прийняття рішення про присвоєння, зміну, коригування адреси, якщо вони не передбачені цим Законом.

Додаткові документи та інформацію, необхідні для прийняття рішення про присвоєння, зміну, коригування адреси, орган з присвоєння адреси отримує відповідно до частини восьмої статті 9 Закону України "Про адміністративні послуги".

Орган з присвоєння адреси при виконанні повноважень, визначених цією статтею, має право доступу до інформаційних ресурсів та баз даних в обсязі та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України в Порядку визначення адрес.

Абзацом 2 пункту 1 Порядку № 690, передбачено, що органи, уповноважені на присвоєння, зміну, коригування, анулювання адрес об'єктів будівництва, об'єктів нерухомого майна, визначаються відповідно до частини п'ятої статті 26-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - уповноважені органи з присвоєння адрес).

Згідно із пунктом 1-1 частини 1 статті 37 Закону України "Про місцеве самоврядування" від 21.05.1997 №280/97-ВР (надалі, також - Закон №280/97-ВР) до повноважень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради щодо вирішення питань адміністративно-територіального устрою, серед інших, належить прийняття рішень про присвоєння, зміну, коригування, анулювання адрес об'єктів нерухомого майна у випадках та порядку, встановлених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Відповідно до пункту 52 Порядку № 690, у разі виявлення дублювання номерів об'єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об'єктами державної чи комунальної власності та не підпадають під випадки, зазначені у пункті 50 цього Порядку, зміна, коригування адреси здійснюються на підставі рішення суду.

Наведені норми дають підстави для висновку про те, що присвоєння, зміна та коригування адреси об'єкта нерухомого майна є рішеннями суб'єкта владних повноважень, зокрема виконавчого органу відповідної ради, яке приймається за наявності для того підстав.

Вартим уваги є те, що "дублювання номерів об'єктів нерухомого майна", це рішення уповноваженого органу по присвоєнню більш, як одному об'єкту нерухомого майна ідентичного номера. Сказане пояснюється тим, що "дублювання номерів об'єктів нерухомого майна", це легітимне (закріплене відповідним правовим актом індивідуальної дії) одночасне існування більше як одного об'єкта нерухомого майна під одним номером. Це правова похибка уповноваженого органу, яка закріплена відповідним правовим актом. "Дублювання номерів об'єктів нерухомого майна" може виникнути на стадії присвоєння або зміни, або коригування адреси об'єктів (об'єкта) нерухомого майна.

Отже, для кваліфікації правовідносин за ознакою "дублювання номерів об'єктів нерухомого майна" обов'язковим є наявність прийнятого уповноваженим органом відповідного правового акту, яким присвоєно більш як одному об'єкту нерухомого майна ідентичний номер.

Як встановлено судом, відповідно до договору купівлі-продажу від 21.09.2006, посвідченого приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Мачкур А.А., ВАТ "Львівський хімічний завод" приміщення гаражів, що знаходиться по вулиці Вовчинецька, 225, село Вовчинець, Івано-Франківської міськради, що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 21.09.2006 № 11912271.

Крім того, відповідно до договору купівлі-продажу від 21.09.2006 АТ "Львівський хімічний завод" придбав земельну ділянку площею 0,1626 га, кадастровий номер 2610190501090030039, розташовану по вулиці Вовчинецька, 225, село Вовчинець, Івано-Франківська міська рада.

Як зазначає представник позивача в позовній заяві по цій же вулиці розташовані інші об'єкти нерухомості з аналогічною поштовою адресою, які АТ "Львівський хімічний завод" не належать.

Натомість відповідно до довідки № 308992790 від 05.09.2022, згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щобо об'єкта нерухомого майна, обліковується за однаковою адресою вулиця Вовчинецька, 225, місто Івано-Франківськ, складські приміщення, що належить на праві власності ТОВ "БАМАВІТ", загальною площею 678,2 м.кв; дахова котельня в навчальному корпусі № 2, що належить на праві власності приватному вищому навчальному закладу "Галицька академія", загальною площею 61,3 м.кв; адміністративно-виробничі будівлі, що належить на праві власності ТОВ "БАМАВІТ", загальною площею 678,2 м.кв; адміністративно-виробничі будівлі колективної форми власності; арешт нерухомого майна за реєстраційними №№ 1382613, 6284910, 6308775; іпотека за реєстраційними №№ 5269357, 13437136.

Водночас у спірних правовідносинах відповідач Департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради не вчиняв дій (не приймав рішень), що можуть отримати правову кваліфікацію, як "дублювання номерів об'єктів нерухомого майна".

Позивач правильно зауважив у позовній заяві, що лист за № 680753 від 13.09.2022 не є рішенням суб'єкта владних повноважень, який прийнятий на виконання владних управлінських функцій.

Суд вважає за необхідне наголосити, що "плутанина" із номерами житлових/нежитлових об'єктів виникла не внаслідок прийняття уповноваженим органом відповідного правового акту, а позивач намагається отримати захист своїх цивільних прав.

Згідно статті 41 Конституції України та частини 1 статті 321 Цивільного Кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до частини 1 статті 1 Цивільного кодексу України (надалі, також - ЦК України), цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.

Згідно із частини 1 статті 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Частина перша статті 317 ЦК України, передбачає, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Частина перша статті 318 ЦК України, визначає, що суб'єктами права власності є Український народ та інші учасники цивільних відносин, визначені статтею 2 цього Кодексу.

Частина перша статті 319 ЦК України, вказує, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Відповідно до частини 1, 2 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України (надалі, також - ЦПК України), суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Цивільне судочинство може здійснюватись в порядку окремого провадження.

Згідно із частини 7 статті 19 ЦПК України, окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Однак відповідачем не прийнято жодного рішення передбаченого Законами № 280/97-ВР та №3038, і не надано належної оцінки поданій позивачем заяві та доданим до неї документам.

По суті позивач хоче встановити факт, що має юридичне значення.

Так, позивачем, на його думку, виявлене дублювання номерів об'єктів нерухомого майна, з метою усунення якого, він 07.09.2022 звернувся до відповідача із заявою щодо зміни та упорядкування поштової адреси приміщень гаражів по АДРЕСА_1 .

13.09.2022 відповідач листом № 680753 повідомив позивача, що процедура присвоєння адрес об'єктам нерухомості регулюється постановою Кабінету Міністрів України № 690 від 07.07.2021 "Про затвердження Порядку присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна". Відповідно до пункту 52 Порядку присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна, затвердженого вказаною постановою Кабінету Міністрів України, у разі виявлення дублювання номерів об'єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об'єктами державної чи комунальної власності та не підпадають під випадки, зазначені у п. 50 Порядку присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна, зміна, коригування адреси здійснюються на підставі рішення суду.

Отже судом встановлено, що спір стосується процедури присвоєння адреси об'єкту нерухомості, не пов'язаний із захистом прав позивача у сфері саме публічно-правових відносин, адже подання цього позову направлено на поновлення порушених, на думку позивача, його речових прав на нерухоме майно, а саме приміщень гаражів.

З огляду на наведене, враховуючи зміст позовних вимог, суб'єктний склад учасників справи та те, що дані правовідносини не можуть бути кваліфіковані, як "дублювання номерів об'єктів нерухомого майна", у зв'язку із відсутністю прийнятого уповноваженим органом відповідного правового акту, яким присвоєно більш як одному об'єкту нерухомого майна ідентичний номер, суд приходить до переконання, що заявлені позовні вимоги є безпідставними.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), добросовісно.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, суд вважає заявлені позивачем позовні вимоги необґрунтованими, тому в задоволенні позову відмовлено.

Судові витрати, які відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають розподілу, відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 263, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасникам справи рішення надіслати через підсистему "Електронний суд".

Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - Акціонерне товариство "Львівський хімічний завод" (вул. Рахівська, 16, м. Львів, 79070, код ЄДРПОУ - 05761873);

відповідач - Департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради (вул. Незалежності, 9, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 42909845).

Суддя Главач І.А.