Справа № 168/134/23
Провадження № 3/168/71/23
07 березня 2023 року смт. Стара Вижівка
Суддя Старовижівського районного суду Волинської області Сухоручко Ю.О., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , студента 3-го курсу НТУ, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого за ч. 4 ст. 164 КУпАП,
До Старовижівського районного суду Волинської області надійшов матеріал про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 164 КУпАП.
З протоколу серії ГП №689359 від 10.02.2023, вбачається, що близько 11 год. 20 хв. громадянин ОСОБА_1 переміщував пальне ДП ємкістю 2000 л на транспортному засобі ІVЕСО, держаний номерний знак НОМЕР_1 не зареєстрованих, не зазначених в акцизних накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, складаних на операції при здійснення яких переміщується пальне у таких транспортних засобах або в заявках на переміщення пального транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, по вул. Незалежності в смт. Стара Вижівка.
Дослідивши зміст вказаного протоколу про адміністративне правопорушення та матеріали, додані до нього, суддя приходить до висновку про необхідність їх повернення для дооформлення органу, який їх направив, з наступних підстав.
Згідно зі ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Крім того, до протоколу про адміністративне правопорушення додаються всі необхідні документи, які будуть сприяти всебічному розгляду справи та винесенню законного рішення.
Так, відповідно до санкції ч. 4 ст. 164 КУпАП вчинення вказаного адміністративного правопорушення тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією пального або спирту етилового та транспортних засобів.
Згідно з вимогами ст. 265 КУпАП речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, вилучаються посадовими особами, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Статтею 29 КУпАП, передбачено, що конфісковано може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника, якщо інше не передбачено законами України.
В той же час в протоколі та в доданих матеріалах взагалі відсутні відомості щодо місця перебування на час розгляду вказаного протоколу палива та транспортного засобу, а також не встановлено, чи є предмет конфіскації, (транспортний засіб ), предметом, який є у приватній власності порушника в розумінні ст. 29 КУпАП, що, в свою чергу, унеможливлює прийняття судом рішення, після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду щодо конфіскації вказаних предметів, у разі визнання правопорушника винним у скоєнні адміністративного правопорушення, або повернення володільцю у разі прийняття рішення про закриття провадження у справі, що передбачено ст. 265 КУпАП.
Таким чином, суд вважає, що справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 необхідно повернути до Відділу поліцейської діяльності №1 (сел.Стара Вижівка) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області для належного дооформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 276, 278 КУпАП, суд, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 4 ст. 164 КУпАП повернути до Відділу поліцейської діяльності №1 (сел. Стара Вижівка) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області для належного дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Старовижівського районного суду
Волинської області Ю.О. Сухоручко