Справа № 931/220/23
Провадження № 3/931/138/23
07 березня 2023 року смт. Локачі
Суддя Локачинського районного суду Кідиба Т.О., розглянувши матеріали, які надійшли від сектора поліцейської діяльності №1 (сел. Локачі) Володимирського РВП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , фізичної особи підприємця, протягом року не притягувалась до адміністративної відповідальності за аналогічне правопорушення,
за ч. 3 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 037331 16.01.2023 року орієнтовно о 12:30 ОСОБА_1 у с. Затурці по вул. Липинського біля магазину "Калина" здійснила роздрібну торгівлю з рук тютюнових виробів, двох пачок сигарет марки "MrCigarette", без марок акцизного збору за ціною 50 грн за одну пачку громадянину ОСОБА_2 .
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердила факт продажу ОСОБА_2 двох пачок сигарет 16 січня 2023 року, однак зазначила, що вона є суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою підприємцем та має право здійснювати роздрібну торгівлю в неспеціалізованих магазинах.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши і оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, встановлено наступне.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно із ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 280 КУпАП суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене таке правопорушення; чи винна особа у його вчиненні; чи підлягає особа адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З матеріалів адміністративної вбачається, що ОСОБА_1 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.156 КУпАП.
В підтвердження вини ОСОБА_1 працівниками поліції подано протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 037331 від 16.01.2023 року, рапорт дільничного офіцера поліції, письмові пояснення ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , фототаблиці вилучених двох пачок сигарет та самі сигарети.
Згідно з диспозицією ст. 156 КУпАП, відповідальність за частиною третьою вказаної статті наступає за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб'єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування.
Статтею 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» передбачено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Відповідно до ст. 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб'єктами господарювання є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Проте, фактичні обставини, що викладені в протоколі та встановлені в судовому засіданні, не відповідають диспозиції саме ч.3 ст.156 КУпАП.
Так, суб'єктом адміністративного проступку за ст. 156 КУпАП є працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності в цих галузях; будь-яка фізична осудна особа, що досягла 16-річного віку (за ч. 3 цієї статті).
Тобто, як зазначено вище суб'єктом адміністративного правопорушення за ч.3 ст. 156 КУпАП може бути будь-яка фізична осудна особа, що досягла 16-річного віку, тоді як суб'єктами за ч.1, ч.2 ст. 156 КУпАП є працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності в цих галузях.
Відповідно до наданих ОСОБА_4 свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця та витягу з реєстру платників єдиного податку, остання зареєстрована як ФОП з 02.08.1999 року і її вид діяльності (КВЕД 47.19) - Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах (а.с. 20, 21).
Оскільки ОСОБА_4 є суб'єктом підприємницької діяльності в галузі торгівлі, вона не суб'єктом адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 156 КУпАП. Таким чином, вона не може нести відповідальність за вказаною частиною статті.
Отже, зазначена в протоколі про адміністративне правопорушення суть адміністративного правопорушення не відповідає диспозиції ч. 3 ст. 156 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП в разі відсутності у діях особи події та складу адміністративного правопорушення, провадження у справі підлягає закриттю.
Враховуючи зазначене, провадження у справі необхідно закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_4 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП.
Виручка, одержана від продажу предметів торгівлі, у ОСОБА_4 не вилучалась.
Разом з тим, вилучені працівниками поліції у гр. ОСОБА_3 дві пачки сигарет марки "MrCigarette", без марок акцизного збору, що поміщені у поліетиленовий пакет прозорого кольору, що опечатаний та поміщений у кімнату зберігання речових доказів Локачинського районного суду Волинської області за № 931/220/23/Р27 від 02.03.2023 року, необхідно конфіскувати та знищити на підставі п.п. 228.3, 228.6 ст. 228 Податкового кодексу України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 156, 247, 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 156 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в її діях події та складу вказаного адміністративного правопорушення.
Речові докази: дві пачки сигарет марки "MrCigarette", без марок акцизного збору, що поміщені у поліетиленовий пакет прозорого кольору, що опечатаний та поміщений у кімнату зберігання речових доказів Локачинського районного суду Волинської області за № 931/220/23/Р27 від 02.03.2023 року, - конфіскувати та знищити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційну скаргу може бути подано до Волинського апеляційного суду через Локачинський районний суд Волинської області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Локачинського районного суду Т. О. Кідиба