ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
0,2
м. Київ
08.03.2023Справа № 910/3020/23
Суддя Борисенко І.І., розглянувши
позовну заяву Керівника Галицької окружної прокуратури міста Львова
до Львівської обласної ради,
Об'єднання профспілок міста Львова
про визнання незаконною та скасування ухвали, скасування державної реєстрації
До Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Керівника Галицької окружної прокуратури міста Львова до Львівської обласної ради, Об'єднання профспілок міста Львова, в якій прокурор просить суд:
1. Визнати незаконною та скасувати ухвалу Львівської обласної Ради народних депутатів №24 від 19.10.1994 "Про внесення змін до ухвали Львівської обласної Ради народних депутатів від 4 червня 1992 року №236 "Про обласну комунальну власність".
2. Скасувати державну реєстрацію права колективної власності за Радою
об'єднання профспілок Львівщини, на даний час Об'єднання профспілок Львівщини (ідентифікаційний код юридичної особи - 05505801) на адміністративний будинок на пр. Шевченка (вул. Академічна), 7 у м. Львові, яка проведена 27.10.1997 державним реєстратором Львівського обласного державного комунального бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки, на даний час Обласне комунальне підприємство Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» (ідентифікаційний код юридичної особи - 03348525), запис в реєстровій книзі №3 за реєстровим №993.
3. Скасувати державну реєстрацію права колективної власності Ради об'єднання профспілок Львівщини, на даний час Об'єднання профспілок Львівщини (ідентифікаційний код юридичної особи - 05505801) на адміністративний будинок за адресою: Львівська область, місто Львів, проспект Шевченка Т.,7, загальною площею 3 836,3 кв.м., яка проведена державним реєстратором Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» 02.12.2008 (реєстраційний номер майна в Реєстрі прав власності на нерухоме майно 25620901).
4. Скасувати державну реєстрацію права приватної власності Об'єднання профспілок Львівщини (ідентифікаційний код юридичної особи - 05505801) на адміністративний будинок за адресою: Львівська область, місто Львів, проспект Шевченка Т.,7, загальною площею 3836,3 кв.м., яка проведена державним реєстратором Солонківської сільської ради Пустомитівського району Львівської області 16.03.2020 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 2057348746101).
У позовній заяві прокурор вказує про звернення з позовом до суду в інтересах територіальної громади міста Львова. Так, прокурор обґрунтовує позов, тим що у зв'язку з незаконним винесенням спірної ухвали Львівської обласної Ради народних депутатів № 24 від 19.10.1994 року та подальшій реєстрації права власності за відповідачем 2, з власності територіальної громади вибуло майно, об'єкт нерухомості - адміністративний будинок за адресою: Львівська область, місто Львів, проспект Шевченка Т.,7, загальною площею 3836,3 кв.м. Так, на переконання прокурора, порушуються права в тому числі членів Львівської міської територіальної громади, що безпосередньо стосуються прав та законних інтересів громади.
Вирішуючи питання про прийняття справи до провадження, господарський суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 ГПК України до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Однак, прокурором не доведено його право на звернення до суду із позовною заявою в інтересах інших осіб, а саме жителів відповідного муніципального утворення, з огляду на таке.
Відповідно до ст. 140 Конституції України, Місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.
Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад.
Сільські, селищні, міські ради можуть дозволяти за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації населення і наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна.
Отже, представницьким органом, територіальної громади - є відповідна рада. В даному конкретному випадку - Львівська обласна рада.
Судом також береться до уваги, що прокурором визначено суб'єктний склад спору, а саме визначено відповідачем 1 - Львівську обласну раду.
Так, за змістом позовної заяви, прокурор вказує про звернення з позовом в інтересах територіальної громади міста Львів. Поряд з цим, суд зауважує, що в силу вказаних вище норм Основного закону, представницький орган такої громади - Львівська обласна рада.
Варто зазначити, що згідно ст. 131 - 1 Конституції України, на яку посилається також прокурор визначені випадки представництва прокуратурою інтересів, в тому числі з бланкетною нормою до профільного Закону. Проте, доказів наявності повноважень на звернення до суду в інтересах територіальної громади з даним позовом, прокурором не надано суду.
Згідно із ч. 4 ст. 11 ГПК України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Пунктом 1 статті 6 Конвенції гарантовано, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Європейський суд з прав людини у справі "Устименко проти України" (заява № 32053/13) констатував, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, повинно тлумачитися у світлі Преамбули Конвенції, відповідна частина якої проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін.
Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи також у разі, якщо заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
За таких обставин, беручи до уваги вищенаведене, а також те, що прокурором не доведено наявність права у Керівника Галицької окружної прокуратури міста Львова на звернення з даним позовом до суду в статусі позивача, суд дійшов висновку про повернення позовної заяви без розгляду.
Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 28, 162, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва,
1. Позовну заяву Керівника Галицької окружної прокуратури міста Львова до Львівської обласної ради, Об'єднання профспілок міста Львова про визнання незаконною та скасування ухвали, скасування державної реєстрації - повернути.
2. Дана ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 253 - 259 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя І. І. Борисенко