Постанова від 27.02.2023 по справі 521/2314/22

Номер провадження: 22-ц/813/3961/23

Справа № 521/2314/22

Головуючий у першій інстанції Мирончук Н.В.

Доповідач Карташов О. Ю.

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.02.2023 року м. Одеса

Одеський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого - Карташова О.Ю.

суддів: Коновалової В.А., Ю.П. Лозко

за участю секретаря судового засідання - Мокана В.В.

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1

відповідач - Обслуговуючий кооператив «Жемчужина на Малиновського»

третя особа - Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Одеського апеляційного суду

апеляційну скаргу Обслуговуючого кооперативу «Жемчужина на Малиновського»

на рішення Малиновського районного суду міста Одеси від 20 липня 2022 року

у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу «Жемчужина на Малиновського», третя особа: Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, про зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:
ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог

У лютому 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Обслуговуючого кооперативу «Жемчужина на Малиновського», третя особа: Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, про зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він є особою з інвалідністю внаслідок війни, перебуває на відповідному обліку в Департаменті праці та соціальної політики Одеської міської ради та має право на пільги, передбачені статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», встановлені для ветеранів війни - інвалідів війни.

Як вказує позивач, він зі своєю родиною в складі трьох осіб з червня 2016 року, та з 05 лютого 2021 року в складі чотирьох осіб зареєстровані та мешкають в АДРЕСА_1 загальною площею 87,8 кв. метри.

Позивач вказав, що багатоквартирний будинок та прилегла територія за зазначеною адресою перебуває на утриманні ОК «Жемчужина на Малиновського», ЄДРПОУ 40445039, вул. Маршала Малиновського 18-А, нежиле приміщення 2, м. Одеса, 65022.

ОК «Жемчужина на Малиновського» щомісячно здійснює нарахування та отримує плату за послуги з користування житлом та комунальні послуги, які й фактично надає, відповідно до загальної площі житла, зокрема, щодо внесків на утримання будинку та прибудинкової території; Охорона спільного майна; Утримання котельні; Послуг з поводження з ГТВ; Гарячої води та водовідведення; Холодної води та водовідведення; Опалення (у відповідний період).

Позивач стверджує, що з жовтня 2019 року, за інформацією ОК «Жемчужина на Малиновського», наданою до відповідних органів соціального захисту населення, йому щомісячно розраховується сума пільги, виходячи з розміру знижки, на яку він має право згідно з чинним законодавством, але в обсязі, обмеженому лише розміром знижки плати за користування послугами з постачання холодної води та внесків на утримання будинку та прибудинкової території. Позивач звертався до відповідача про надання документів, які свідчать про належне йому право на відповідну пільгу зі знижки плати за послуги з користування житлом та комунальними послугами з вимогою щодо врахування такої в розмірі 100% при розрахунку вартості таких послуг в повному обсязі, але листом № 2/01, від 21.01.2022 року, відповідач відмовив, вказавши, що згідно Порядку ОК «Жемчужина на Малиновського» проводить пільговикам 100% нарахування внесків за спожиті житлово-комунальні послуги - без урахування розміру пільг, а відшкодуванням пільг займається виключно територіальні підрозділи управління соціального захисту населення.

Як вказав позивач, ОК «Жемчужина на Малиновського» є суб'єктом розрахунку, отримувачем плати та фактичним надавачем житлово-комунальні послуги з урахуванням пільг, передбачених чинним законодавством, тому саме відповідач має звертатися до органів місцевого самоврядування з розрахунком вартості послуг, наданих пільговикам для отримання відповідного відшкодування понесених витрат.

Враховуючи викладене, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, позивач просив суд: зобов'язати ОК «Жемчужина на Малиновського» здійснити перерахунок нарахованих та сплачених коштів за користування житловими та комунальними послугами - внески на утримання будинку та прибудинкової території, послуги з охорони об'єкта, послуги з утримання дахової котельні, послуги з поводження з ГТВ, послуги з опалення, послуги з холодного, гарячого водопостачання та водовідведення - з 01 лютого 2019 року до 05 лютого 2021 року з урахуванням трьох зареєстрованих осіб, а з 05 лютого 2021 року з урахуванням чотирьох осіб, які мають право на знижку, щодо квартири АДРЕСА_2 , власником якої є ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням 100 - відсоткового розміру знижки за належною пільгою, встановленою законодавством України для інвалідів внаслідок війни.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Малиновського районного суду міста Одеси від 20 липня 2022 року ухвалено позовні вимоги ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу «Жемчужина на Малиновського», третя особа: Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, про зобов'язання вчинити дії, задовольнити.

Зобов'язати ОК «Жемчужина на Малиновського» (ЄДРПОУ 40445039) здійснити перерахунок нарахованих та сплачених коштів за користування житловими та комунальними послугами - внески на утримання будинку та прибудинкової території, послуги з охорони об'єкта, послуги з утримання дахової котельні, послуги з поводження з ГТВ, послуги з опалення, послуги з холодного, гарячого водопостачання та водовідведення - з 01 лютого 2019 року до 05 лютого 2021 року з урахуванням трьох зареєстрованих осіб, а з 05 лютого 2021 року з урахуванням чотирьох осіб, які мають право на знижку щодо квартири АДРЕСА_2 , власником якої є ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням 100 - відсоткового розміру знижки за належною пільгою, встановленою законодавством України для інвалідів внаслідок війни.

Стягнути з Обслуговуючого кооперативу «Жемчужина на Малиновського» (ЄДРПОУ 40445039; адреса: 65022, м. Одеса, вул. Маршала Малиновського, буд. 18-А, нежиле приміщення 2) на користь держави судовий збір у розмірі 992,40 грн.

Суд першої інстанції керувався тим, що порядок надання пільг визначений Постановою Кабінету Міністрів України №389 від 04.06.2015 року «Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї».

Законодавством України передбачено, що управителі будинку, яким є ОК «Жемчужина на Малиновського» мають право на компенсацію за надані пільги та субсидію.

Оскільки позивач має безумовне право на пільгу встановлену п. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а для відповідача передбачений порядок повернення з державного бюджету коштів, що витрачені на пільги та субсидії окремих категорій громадян, серед яких інваліди війни, яким є позивач, враховуючи, що пільги позивачу не надавалися, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач ОК «Жемчужина на Малиновського» подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм процесуального та неправильне застосування норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просив рішення Малиновського районного суду міста Одеси від 20 липня 2022 року скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Позиція учасників справи

Доводи особи, яка подала апеляційну скаргу

Апеляційна скарга мотивована тим, що ОК «Жемчужина на Малиновського»не є виробником, транспортувальником та постачальником комунальних послуг, а виступає колективним споживачем (замовником) таких послуг у відповідності до Статуту. У зв'язку із зазначеним, Кооперативом не встановлюються тарифи на будь-які комунальні послуги, є неприбутковою організацією і не має власних джерел для витрат на пільги та субсидії.

Внески на експлуатацію житлових будинків і утримання прибудинкової території справляються з членів (асоційованих членів) Кооперативу у розмірах, необхідних для покриття фактичних витрат виходячи з площі займаних приміщень. Розрахунок внесків з утримання будинку та прибудинкової території, опалення та послуг гарячого водопостачання здійснюється на підставі кошторисів фактичних експлуатаційних витрат.

Порядок надання пільг на оплату житлово- комунальних послуг у грошовій формі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово- комунальних послуг у грошовій формі», встановлює, що пільги на оплату житлово-комунальних послуг, на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку води та теплової енергії, на відшкодування витрат з управління багатоквартирним будинком, розраховуватимуться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення, а не управителями багатоквартирних будинків, виконавцями комунальних послуг, об'єднаннями.

Послуга з охорони об'єкта не є комунальною послугою відповідно до законодавства України і не передбачена обов'язковим переліком робіт (послуг), витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.

Щодо відзиву на апеляційну скаргу

Відзив на апеляційну скаргу у встановлений апеляційним судом строк не надходив.

Відповідно до частини третьої статті 360 ЦПК України відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Учасники справи у судове засідання не з'явилися, про час і місце розгляду справи повідомлені належно, тому, в порядку ч. 2 ст. 372 ЦПК України їх неявка не перешкоджає розгляду справи. Позивач надав заяву про розгляд справи без його участі.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІІ групи і має право на пільги встановлені для ветеранів війни, інвалідів війни, що підтверджується посвідчення серії НОМЕР_2 , від 04.12.2006 року.

Відповідно до Відомостей № Л1-348204-ф/л про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку, від 28.12.2021 року, за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровані: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (з 30.06.2016 року), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (з 05.02.2021 року), ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (з 17.10.2016 року), ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (з 17.10.2016 року).

ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 .

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Позиція апеляційного суду

Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність й обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційного суду приходить до наступного.

Зі змісту статті 367 ЦПК України вбачається, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до положень ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін (частина перша статті 12 ЦПК України).

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (частина четверта статті 12 ЦПК України).

Згідно з положенням частини третьої статті 13 ЦПК України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Застосовані норми права та мотиви, з яких виходить апеляційний суд

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (частина перша статті 2 ЦПК України).

Згідно із статтею 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Статтею 15 ЦК України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

За змістом вказаних норм права суд шляхом вчинення провадження у справах здійснює захист осіб, права й охоронювані законом інтереси яких порушені або оспорюються. Розпорядження своїм правом на захист є приписом цивільного законодавства і полягає в наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором

Згідно з частинами першою, другою статті 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Установивши наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, про захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту їх порушення або оспорення і відповідно ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу в захисті, встановивши безпідставність та (або) необґрунтованість заявлених вимог.

У статті 3 Конституції України проголошено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Особливе місце в системі конституційних прав людини й громадянина посідають соціальні права і свободи, які надають людині можливість задовольняти свої соціальні потреби та інтереси.

Соціальні права та свободи людини і громадянина - це міра можливої поведінки або діяльності людини в соціальній сфері, що передбачає задоволення законних інтересів і потреб у сфері трудової діяльності, соціального захисту та охорони здоров'я.

Соціальне забезпечення - це ті види і форми матеріального забезпечення, що надаються на умовах, передбачених законом чи договором, із спеціально створених для цього фондів особам, які через незалежні від них життєві обставини не мають достатніх засобів до існування. Право на соціальне забезпечення (за віком, у випадку хвороби, інвалідності, втрати годувальника, для виховання дітей тощо) полягає в тому, що держава гарантує надання достатніх коштів громадянам, які через об'єктивні обставини повністю або частково втратили можливість працювати і отримувати винагороду за працю, а також допомоги сім'ям у зв'язку із народженням та вихованням дитини.

Це право закріплене у статті 47 Конституції України.

Соціальний захист поширюється, насамперед, на громадян України, які внаслідок похилого віку або хвороби самі не можуть забезпечити собі нормальні умови життя. Права окремих категорій громадян регламентуються спеціальними нормативно-правовими актами, а саме Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державні та соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.

Державні соціальні нормативи у сфері житлово - комунального обслуговування встановлюються з метою визначення державних гарантій щодо надання житлово - комунальних послуг та розмірів плати за житло і житлово - комунальні послуги, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло (стаття 9 Закону України «Про державні та соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»).

Постановою КМУ від 21.02.2018 №114 встановлено, що з 01.01.2018 року для пільговиків, які мешкають у будинках, де створено ЖБК, управління соцзахисту самостійно розраховує розмір пільги на сплату внесків на управління будинком, утримання його та прибудинкових територій, оплату електроенергії, тепла, води, каналізацію, вивезення сміття.

Тобто, функцію нарахування пільг знято з ЖБК, та покладено на управління соцзахисту населення.

А, власне, житло-будівельні кооперативи нараховують мешканцям внески у повному обсязі, без урахування пільг та субсидій, а управління соцзахисту населення, в свою чергу, подає об'єднанням та кооперативам інформацію про надані субсидії та розраховані пільги. Ці платежі зараховуються як сплата внесків від мешканців у наступному періоді, що було передбачено абз. 2 і 3 п.10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги та абз. 9 і 10 п.8 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Кабінет Міністрів України своєю Постановою від 17 квітня 2019 р. № 373 затвердив Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі з 1 жовтня 2019 року - у грошовій безготівковій формі або у готівковій формі.

Відповідно до вказаного Порядку нарахування пільг проводиться департаментом соціального захисту.

Департамент щомісяця розраховує суму пільги, виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім'ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування.

Особи, що мають статус пільговика, в залежності від обраної форми розрахунків - або ж самі отримують грошові кошти, які спрямовують на оплату житлово-комунальних послуг, або ж (при безготівковій формі) - не отримують грошових коштів, а послуги за них оплачуються повністю чи частково державою.

У випадку недостатності розміру пільги для покриття повного розміру таких витрат, особа, незалежно від того, що вона є пільговиком - зобов'язана доплатити відповідні суми за свій рахунок.

Щодо послуг із теплопостачання та підігріву води.

Так, на розсуд колегії суддів, ОК «Жемчужина на Малиновського» не є виконавцем послуг із теплопостачання та підігріву води в контексті положень Законів України «Про житлово-комунальні послуги» та «Про теплопостачання».

Статтею 1 Закону України «Про теплопостачання» визначено, що виробництво теплової енергії - господарська діяльність, пов'язана з перетворенням енергетичних ресурсів будь-якого походження, у тому числі альтернативних джерел енергії, на теплову енергію за допомогою технічних засобів з метою її продажу на підставі договору.

В даному випадку, кооператив виробляє та надає послуги із теплопостачання та підігріву води не для їх продажу, а для споживання цих послуг членами вказаного ЖБК, які відшкодовують управителю лише фактичні витрати на виробництво теплової енергії та не здійснюють оплату цих послуг за тарифами, які встановлюються в порядку ч. 2 ст. 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Тарифи на послуги з теплопостачання кооператив не затверджує (визначається розмір внесків (платежів) на відповідні потреби, затверджений загальними зборами об'єднання), отже, відшкодування пільг особам, у будинках, теплопостачання в яких забезпечується від автономної котельні, здійснюється відповідно до визначених розмірів внесків (платежів) на відповідні потреби, затверджених загальними зборами об'єднання.

Рішення загальних зборів, які встановлюють розмір внесків та платежів на покриття різного роду витрат є обов'язковим для всіх співвласників багатоквартирного будинку, незалежно від того чи є вони пільговиками. Отже, вони на рівні із іншими мають обов'язок сплатити справедливо встановлені для всіх співвласників внески та платежі.

Щодо послуг з охорони об'єкта.

Колегія суддів вважає слушними доводи апеляційної скарги, що згідно норм Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та положення обов'язкового переліку робіт (послуг), витрати на які включаються по складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 190 від 27.07.2018 року, послуга з охорони об'єкта не є комунальною послугою.

Таким чином, підсумовуючи викладене, колегія суддів, наголошує, що ОК «Жемчужина на Малиновського» не належить обов'язок щодо надання пільг позивачу.

Наведене узгоджується із правовими висновками, викладеними у постанові Верховного Суду від 28 листопада 2018 року у справі № 522/3021/16-ц, провадження № 61-22028св18.

Висновки апеляційного суду за результатами розгляду апеляційної скарги

Суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення (п. 2 ч. 1 ст. 374 ЦПК України).

У зв'язку з наведеним, апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Рішення суду першої інстанції скасуванню з ухваленням судового рішення про відмову у задоволені позовних вимог.

Керуючись ст. 367, п. 2 ч. 1 ст. 374, ст. 376, 384 ЦПК України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Обслуговуючого кооперативу «Жемчужина на Малиновського» задовольнити.

Рішення Малиновського районного суду міста Одеси від 20 липня 2022 року скасувати.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу «Жемчужина на Малиновського», третя особа: Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, про зобов'язання вчинити дії- відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її проголошення.

Касаційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Верховного Суду.

Повний текст постанови складено 03 березня 2023 року.

Головуючий О.Ю. Карташов

Судді В.А. Коновалова

Ю.П. Лозко