Справа№718/601/23
Провадження№3/718/269/23
06.03.2023 року м.Кіцмань
Суддя Кіцманського районного суду Чернівецької області Мінів О.І. розглянувши матеріали, які надійшли від ВП №2 (м.Кіцмань) ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області, щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідчення водія НОМЕР_1 видане 03.06.2009 року Кіцманським ВРЕВ, громадянина України, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст. 44 КУпАП, -
До Кіцманського районного суду Чернівецької області 02.03.2023 року надійшли матеріали справи за протоколом про адміністративне правопорушення: серії ВАБ № 603824 від 01.03.2023 року, відповідно до змісту якого 03.02.2023 о 09:40 під час проведення обшуку в помешканні гр. ОСОБА_1 в смт. Лужани по вул. Сагайдачного,10, була виявлена подріблена речовина зеленого кольору, рослинного походження. Згідно висновку експерта № СЕ-19/126-23/1351-НЗПРАП від 22.02.2023 року дана речовина є особливо небезпечним наркотичним засобом канабісом, масою 0,1509 грам, що є невеликим розміром. Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 44 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не зявився, хоча завчасно був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи ним не подано. За таких обставин суд вважає за можливе в силу вимог ч. 1 ст. 268 КУпАП розглянути справи без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки вона вирішила не реалізовувати своє право бути присутньою під час розгляду її справи.
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, дійшов наступних висновків.
Так, згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин по справі.
Згідно вимог ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 КУпАП, адміністративна відповідальність наступає за незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту в невеликих розмірах.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44 КпАП України, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 603824 від 01.03.2023 року ( а.с.1), Витягом з єдиного реєстру досудових розслідувань від 03.02.2023 року (а.с.2); постановою про створення групи дізнавачів від 03.02.2023 року (а.с.3); копією ухвали Кіцманського районного суду Чернівецької області від 09.02.2023 року (а.с.4-5); копією протоколом обшуку від 13.02.2023 року (а.с.6-7); копією постанови про призначення експертизи наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів від 13.02.2023 року (а.с.8-11); копією постанови про визнання та приєднання до матеріалів кримінального провадження речових доказів від 25.02.2023 року (а.с.12-13); копією висновку експерта № СЕ-19/126-23/1350-НПРАП від 24.02.2023 року (а.с.14); копією постанови про визнання та приєднання до матеріалів кримінального провадження речових доказів від 25.02.2023 року (а.с.15-16); копією висновку експерта № СЕ-19/126-23/1339-НЗПРАП від 22.02.2023 року (а.с.17); копією постанови про визнання та приєднання до матеріалів кримінального провадження речових доказів від 25.02.2023 року (а.с.18-19); копіє висновку експерта № СЕ-19/126-23/1351-НЗПРАП від 22.02.2023 року (а.с.21); копією постанови про приєднання до матеріалів кримінального провадження речових доказів від 25.02.2023 року (а.с.22-23); копією висновку експерта № СЕ-19/126-23/1353-НЗПРАП від 22.02.2023 року (а.с.24); копією допиту підозрюваного від 28.02.2023 року (а.с.25-26); копією постанови про виділення матеріалів досудового розслідування від 28.02.2023 року (а.с.27); копіє довідок виданих КНП «Кіцманська БЛІЛ № 68 та № 53 (а.с.28); копія посвідчення водія ОСОБА_1 (а.с.29); копія довідки - характеристики виданої старостинським округом смт. Лужани Мамаївської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області від 03.02.2024 року (а.с.30); копія Вимоги УІАП ГУНП в Чернівецькій області від 03.02.2023 року ( а.с.31-32)
Вищевказані докази, будучи оцінені судом, у своїй сукупності повністю підтверджують факт наявності у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 44 КУпАП.
Відповідно до ч.5 ст. 38 КУпАП, у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через місяць з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Станом на час розгляду справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 в Кіцманському районному суду Чернівецької області, визначені ч.5 ст. 38 КУпАп строки не закінчилися, а тому адміністративне стягнення на останнього може бути накладено.
Вирішуючи питання про вид стягнення, з врахуванням особи правопорушника, враховуючи, те що раніше останній до адміністративної відповідальності не притягався, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу, яке буде необхідним і достатнім для досягнення визначеної ст. 23 КУпАП мети виховного впливу та запобіганню вчиненню ним нових правопорушень.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись ст. 40-1, ст. 44, ст.ст. 278, 283, 284, 287, 294 КУпАП, суддя, -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (всімсот п'ятдесят ) гривень в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 536,80 гривень судового збору в дохід держави.
Наркотичний засіб - канабіс, загальною масою (в перерахунку на суху речовину) 0,1509 грам, який визнано речовим доказом та знаходиться в камері зберігання речових доказів при ГУ НП у Чернівецькій області - знищити.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернівецького апеляційного суду через Кіцманський районний суд Чернівецької області.
Суддя: Ольга МІНІВ