Ухвала від 06.03.2023 по справі 420/12351/22

Справа № 420/12351/22

УХВАЛА

06 березня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м. Одесі звіт Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про виконання рішення суду у справі №420/12351/22,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.10.2022р. по справі №420/12351/22 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 ; визнано протиправними дії Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, які полягають у зменшенні розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій за 2022 рік; зобов'язано Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум такої допомоги за 2022 рік.

18.01.2023р. до суду від ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.10.2022р. по справі №420/12351/22.

Ухвалою суду від 27.01.2023р. задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду; зобов'язано Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради у 30-денний строк з моменту отримання копії ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.10.2022р. по справі №420/12351/22.

27.02.2023р. до суду від представника Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради надійшов звіт про виконання рішення. Згідно вказаного звіту Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради вказав, що на виконання рішення суду Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради було проведено відповідний перерахунок та сума доплати складає 8179,00 гривень. Департамент зазначив, що на підтвердження вжитих заходів щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.10.2022 року, Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради повідомляє, що до головного розпорядника коштів - Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації направлено відповідну заявку від 05.12.2022 року на фінансування. У зв'язку із введенням воєнного стану в Україні, листування Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради здійснюється переважно в електронному вигляді (скриншот відправленої інформації від 05.12.2022 року про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень додається). Як вказав Департамент, згідно із Порядком №902, Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради щомісячно надає регіональним органам соціального захисту населення інформацію про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень, підготовлену відповідно до пріоритетності з дотриманням черговості їх виконання за встановленою Мінсоцполітики формою та враховуючи черговість виконання рішень за датою їх надходження, станом на 10.02.2023 р. Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради виплачено грошових зобов'язань з датою надходження 08.07.2021 року включно та частково з 09.07.2021 рік. Представник відповідача вказав, що оскільки рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.10.2022 року по справі № 420/12351/22 надійшло до Департаменту 26.10.2022 року, відповідне рішення буде виконано у повному обсязі Департаментом в порядку черговості після надходження відповідних коштів.

Частиною 1 ст. 382 КАС України визначено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

При цьому, положеннями ч.2 ст.382 КАС України визначено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Частинами 2-5 Порядку використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2022 р. № 540 визначено, що головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.

Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є: 1) щодо виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., - Пенсійний фонд України; 2) щодо виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, які не перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р.: структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення);структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцеві органи соціального захисту населення), центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат). Бюджетні кошти спрямовуються на виплату разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань” (далі - грошова допомога), та оплату послуг, пов'язаних із виплатою та доставкою грошової допомоги, що проводиться організацією, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання. Бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень.

Відповідно до п. 6-9 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2021 р. № 902 не допускається спрямування бюджетних коштів на здійснення видатків, які не пов'язані з напрямами, зазначеними в пункті 5 цього Порядку, та фінансуються за рахунок інших бюджетних програм.

Черговість виконання рішень визначається боржником за датою їх надходження до боржника, в межах однієї дати - за датою набрання рішенням законної сили, якщо рішення, які виконуються за датою набрання ними законної сили, прийнято стосовно декількох позивачів, - за прізвищами в алфавітному порядку.

Боржник формує окремі списки за черговістю виконання рішень відповідно до пріоритетності спрямування коштів, визначеної пунктом 5 цього Порядку (далі - списки).

Розподіл бюджетних коштів між боржниками здійснюється Мінсоцполітики з дотриманням пріоритетності напрямів пропорційно потребі в забезпеченні виконання рішень на підставі інформації, наданої Мінсоцполітики Нацсоцслужбою та регіональними органами соціального захисту населення за встановленою Мінсоцполітики формою.

Регіональні органи соціального захисту населення розподіляють бюджетні кошти між районними органами соціального захисту населення та центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат з дотриманням пріоритетності їх спрямування пропорційно потребі в забезпеченні виконання рішень на підставі інформації, сформованої відповідно до черговості.

Судом встановлено, що відповідачем, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.10.2022р. по справі №420/12351/22, проведено перерахунок ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, яка склала 8179,00грн.

Поряд з цим, 05.12.2022р. Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради направив до головного розпорядника коштів - Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації Інформацію щодо потреби в бюджетних асигнуваннях для забезпечення грошових зобов'язань, які виникли на підставі рішень на користь стягувача за бюджетною програмою за КПКВК 2501290 «Забезпечення виконання рішень суду», яка склала 19 887 368,90грн.

За таких обставин, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.10.2022р. по справі №420/12351/22 виконано Департаментом в межах наявної компетенції у повному обсязі. При цьому, виплата перерахованої відповідачем грошової допомоги, здійснюється за черговістю виконання рішень, згідно розподілу Мінсоцполітики бюджетних коштів між боржниками.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Конституційний Суд України у Рішенні від 30.06.2009 №16-рп/2009 зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).

Верховний Суд у постанові від 20.02.2019р. по справі № 806/2143/15 (адміністративне провадження № К/9901/5159/18) звернув увагу, що ст. ст. 382, 383 КАС України (два види судового контролю) мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Враховуючи вищевикладене та те, що відповідачем виконано рішення суду в межах наявної компетенції у повному обсязі, суд приймає звіт Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.10.2022р. по справі №420/12351/22 та вважає рішення виконаним Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 132, 294-296, КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.10.2022р. по справі №420/12351/22.

Ухвала суду набирає законної сили у строк та порядок визначений ст. 256 КАС України та оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.294- 296 КАС України.

Суддя К.О. Танцюра