Рішення від 07.03.2023 по справі 400/1538/23

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 березня 2023 р. № 400/1538/23

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Бульби Н.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, встановлених статтями 268-273 Кодексу адміністративного судочинства, у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020,

до: треті особи:Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), пр-т Миру, 46/1, м. Миколаїв, 54056, ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

про:скасування постанови від 07.02.2023 ВП № 69517086,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - позивач) звернулось до адміністративного суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), (далі - відповідач) з вимогою скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 07.02.2023 ВП № 69517086 про накладання штрафу у розмірі 5100,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що державним виконавцем не перевірено поважність причин невиконання судового рішення. Позивач стверджує, що ним на виконання судового рішення по справі № 400/13199/21 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

Головним управлінням ПФУ у Миколаївській області забезпечено виплату пенсії у перерахованому розмірі. Відповідно до ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій забезпечується за рахунок Держбюджету України. Відповідно до ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. На сьогодні відсутнє відповідно фінансове забезпечення для виконання рішення суду, ГУПФУ в Миколаївській області забезпечено виплату пенсії ОСОБА_1 за рішенням суду в межах виділених асигнувань.

Ухвалою від 27.02.2023 суд відкрив провадження в адміністративній справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з особливостями, передбаченими для розгляду окремих категорій термінових справ.

Окрім того, суд залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).

Відповідач подав до суду відзив, заперечує проти задоволення позову. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що позивачем не виконано рішення суду без поважних причин. Доказів того, що у боржника відсутнє фінансове забезпечення та відсутні кошти, виділені бюджетом і спрямовані на виконання рішення суду саме за відповідними напрямками виплат, а також вжиті заходи, спрямовані на реальне виконання судового рішення, не надано.

Від третьої особи не надходило до суду будь-яких пояснень чи заяв по справі.

Суд розглянув справу відповідно до вимог ст. 287 КАС України, та з врахуванням введеного на території України воєнного стану згідно Указу Президента України №54/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року, в письмовому провадженні, на підставі матеріалів справи.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.

27.01.2021 Миколаївським окружним адміністративним судом задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та зобов'язано ГУ ПФУ в Миколаївській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Миколаївській області” від 02.09.2021 №33/35-С-150, з урахуванням раніше виплачених сум.

26.07.2022 Миколаївським окружним адміністративним судом по справі № 400/13199/21 видано виконавчі листи.

Державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) за виконавчим листом по справі № 400/13199/21 відкрито виконавче провадження № 69517086.

На виконання рішення суду по справі № 400/13199/21 ГУ ПФУ в Миколаївській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років. Після перерахунку розмір пенсії склав 14643,52 грн, загальний розмір доплати по перерахунку за рішенням суду з 01.12.2019 по 31.05.2022 склав 226745,71 грн. Щодо виплати доплати за період з 01.12.2019 по 31.05.2022, то кошти на виплату заборгованості не виділялись.

Таким чином, позивачем виконано рішення суду в межах наявних бюджетних асигнувань.

07.02.2023 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), винесена в межах ВП № 69517086 постанова про накладення штрафу на боржника - Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на користь держави в розмірі 5100,00 гривень за невиконання судового рішення.

Відповідно до ч. 6 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів.

Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.

Відповідно до ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.

Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Відповідно до ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.

Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до правових висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 24.01.2018 по справі №405/3663/13-а невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Таким чином, застосування штрафу до органів пенсійного фонду відповідно до ст.75 Закону України «Про виконавче провадження» є протиправним.

Бюджет Пенсійного фонду України на 2023 рік ще не затверджено, а кошти, виділені на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду в 2021-2022 роках, витрачені в повному обсязі.

Щодо даної категорії справ існує стала судова практика, яку суд відповідно до вимог КАС України та Закону України «Про судоустрій та статус суддів» зобов'язаний дотримуватися.

Верховний Суд у постановах від 24.01.2018 (справа №405/3663/13-а), від 13.06.2018 (справа №757/29541/14-а), від 21.02.2018 (справа №814/2655/14), від 10.09.2019 (справа №0840/3476/18), від 09.12.2020 (справа №522/19758/18) та від 20.05.2021 (справа №420/5465/18) висловив правову позицію, що невиконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Миколаївській області в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Повноважень суду для відходу від правових висновків Верховного Суду, діючий КАС України та Закон України «Про судоустрій і статус суддів» не містить.

За таких обставин, суд зобов'язаний врахувати правовий висновок, викладений у постановах Верховного Суду.

Враховуючи, що у відповідача відсутнє бюджетне фінансування для виконання судового рішення від 27.01.2021 №400/13199/21, це є поважною причиною невиконання рішення суду, а тому штраф у цьому випадку не може бути застосований.

Вимоги позивача є обґрунтованими, позов належить задовольнити.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів правомірності своїх дій.

Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 2684 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Разом з тим, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи вищевикладене, а також те, що Головне управління ПФУ в Миколаївській області виступає суб'єктом владних повноважень, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (пр-т Миру, 46/1, м. Миколаїв, 54056, код ЄДРПОУ 43315529) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 07.02.2023 ВП № 69517086 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 07.03.2023.

Суддя Н.О. Бульба