Справа №380/3873/23
про залишення позовної заяви без руху
06 березня 2023 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду О.Желік, розглянувши матеріали адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕВО 5» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення,-
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕВО 5» до Головного управління ДПС у Львівській області із вимогою визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області №00278850908 від 15.12.2021.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали суддя встановив, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 КАС України, з огляду на таке.
Пунктом 5 частини 1 статті 171 КАС України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Позов, у відповідності до вимог частини 1 статті 122 КАС України, може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
За приписами частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 3 статті 122 КАС України визначено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суддя вказує на те, що значення процесуальних строків в адміністративному процесі полягає у тому, що вони стабілізують та впорядковують адміністративно-процесуальні правовідносини, дисциплінують всіх учасників адміністративного судочинства, включаючи суд.
Процесуальні строки є активними засобами впливу на поведінку учасників в адміністративному процесі тому, що гарантують їм можливість належним чином підготуватись та реалізувати необхідні процесуальні дії, й не дають можливості невиправдано затягувати процес.
Як встановлено суддею з поданого адміністративного позову, оскаржуване податкове повідомлення-рішення №00278850908 винесено Головним управління ДПС у Львівській області 15.12.2021.
Позивач зазначає, що згадане рішення податкового органу було отримано його уповноваженим представником 08.07.2022.
Таким чином, саме з моменту отримання податкового повідомлення-рішення позивач дізнався про порушення свого права, що є обставиною, з якою пов'язується строк звернення до суду із цим позовом.
Натомість позивач не долучив до позову доказів щодо отримання відповідного податкового повідомлення-рішення №00278850908 від 15.12.2021 саме 08.07.2022.
Отже, позивачу необхідно подати до суду докази щодо дати отримання податкового повідомлення-рішення №00278850908 від 15.12.2021 саме 08.07.2022 та у разі пропуску шестимісячного строку звернення до суду - заяву про поновлення такого строку з доказами поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, враховуючи наведене, позовну заяву належить залишити без руху, а позивачу надати строк для усунення її недоліків відповідно до ч. 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 123, 160, 161, 169, 248, 256, 294, п.3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суддя, -
позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕВО 5» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині ухвали, що не перевищує п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали невідкладно направити позивачу.
У випадку невиконання вимог ухвали по усуненню недоліків позовної заяви у визначений термін, така буде вважатись неподаною та повернута позивачеві відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала в апеляційному порядку окремо не оскаржується.
Суддя Желік О.М.