справа №380/10774/21
з питань строку звернення до адміністративного суду з позовом
01 березня 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Кравців О.Р.,
за участю:
секретар судового засідання Шийович Р.Я.,
від позивача ОСОБА_1 ,
від відповідача Павліш О.Р.,
розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання представника позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДПС у Львівській області, про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_2 (далі - позивач) з позовною заявою до Головного управління ДПС у Львівській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №803015-1317-1315 від 15.05.2018, видане ГУ ДФС у Львівській області, яким ОСОБА_2 визначено податкове зобов'язання за платежем “орендна плата з фізичних осіб” за 2018 рік на суму 105727,63 грн.;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №803016-1317-1315 від 15.05.2018, видане ГУ ДФС у Львівській області, яким ОСОБА_2 визначено податкове зобов'язання за платежем “орендна плата з фізичних осіб” за 2018 рік на суму 201938,38 грн.;
- судові витрати покласти на відповідача.
Підставою позову вказано протиправність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень. В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що Витяги з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки на підставі яких складені податкові повідомлення-рішення, в свою чергу складені на підставі Технічної документації з нормативно-грошової оцінки села Дуб'є, розробленої Товариством з обмеженою відповідальністю «Західземлепроект» та затвердженої рішенням Ясенівської сільської ради Бродівського району Львівської області №220 від 19.04.2013. Натомість між позивачем та сільською радою укладено договір оренди землі і нормативно-грошова оцінка повинна обчислюватися відповідно до умов договору за відповідним видом угідь. Тому, на думку позивача, Технічна документація розроблена Товариством з обмеженою відповідальністю «Західземлепроект» не може використовуватися як підстава розрахунку орендної плати за землю, оскільки така зокрема є неналежною.
Ухвалою від 12.07.2021 суд відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві.
Ухвалою від 20.10.2021 суд закрив підготовче провадження та перейшов до розгляду справи по суті.
Ухвалою від 05.01.2022 суд зупинив провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі №1340/3914/18.
Ухвалою від 08.02.2023 суд поновив провадження у справі.
Позивач подав клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з позовом. ОСОБА_2 вважає, що зміна судової практики щодо трактування порядку обчислення строків звернення платників податків з позовами до суду про оскарження податкових повідомлень-рішень є поважною причиною пропуску строку звернення до адміністративного суду та підставою його поновлення.
Представник позивача заявлене клопотання підтримав.
Представник відповідача поклався на розсуд суду.
Суд заслухав доводи представника позивача, з'ясував обставини справи та мотиви викладені у клопотанні, надав оцінку його під ставності, та при вирішенні питання строку керується таким.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Предметом оскарження у даній справі є податкові повідомлення-рішення №803015-1317-1315 від 15.05.2018 та №803016-1317-1315 від 15.05.2018. До суду з позовом Кузьма звернувся 29.06.2021.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 ст. 122 КАС України).
Зазначена норма встановлює загальний строк звернення до адміністративного суду в публічно-правових спорах.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України №2755-VI від 02.12.2017, в редакції чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин (далі - ПК України).
Статтею 56 ПК України визначено порядок оскарження рішень контролюючих органів. Пунктом 56.1 ст. 56 ПК України передбачено що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з приписами п. 56.18 ст. 56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
Статтею 102 ПК України встановлено строк давності - 1095 днів для нарахування грошових зобов'язань платнику податків.
Отже, п. 56.18 ст. 56 ПК України встановлено спеціальний строк у податкових правовідносинах, протягом якого за загальним правилом платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу.
Суд зважає на висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 26.11.2020 у справі №500/2486/19 щодо місячного строку звернення до суду з позовом після досудового врегулювання спору.
З матеріалів справи суд з'ясував, що спірні податкові повідомлення-рішення позивач у досудовому порядку не оскаржував.
Враховуючи викладене суд висновує, що позивачем не пропущений строк звернення до адміністративного суду з позовом про оскарження податкових повідомлень-рішень №803015-1317-1315 від 15.05.2018 та №803016-1317-1315 від 15.05.2018.
Враховуючи викладене клопотання позивача слід задовольнити, визнати поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду з даним позовом та відповідно поновити такий строк.
Керуючись ст.ст. 122, 123, 240, 241-246, 256 КАС України, суд,-
1. Клопотання представника позивача - задовольнити.
2. Причини пропуску строку звернення до адміністративного суду з позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДПС у Львівській області, про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - визнати поважними.
3. Строк звернення до адміністративного суду з позовом - поновити.
4. Копію ухвали скерувати сторонам у справі.
Ухвала набирає законної сили згідно ст. 256 КАС України з моменту її проголошення суддею та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено та підписано 06.03.2023.
Суддя Кравців О.Р.