Рішення від 07.02.2023 по справі 907/867/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Закарпатської області

Адреса: вул. Коцюбинського, 2а, м. Ужгород, 88000

e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://zk.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Рішення

"07" лютого 2023 р. м. Ужгород Справа №907/867/21

За позовом Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Закарпатгаз”, м. Ужгород Закарпатської області

до відповідача Фізичної особи - підприємця Ващука Федора Григоровича, м. Ужгород Закарпатської області

про стягнення 19 993,77 грн вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу,

Суддя господарського суду - Пригара Л.І.

Секретар судового засідання - Іваниш Д.П.

представники:

Позивача - Фраткіна Т.Ф., адвокат, довіреність №01Др-12-0123 від 03.01.2023

Відповідача - Глеба П.О., адвокат, ордер серії АО №1067235 від 15.08.2022

СУТЬ СПОРУ ТА ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ СУДУ В МЕЖАХ СПРАВИ

Акціонерним товариством “Оператор газорозподільної системи “Закарпатгаз”, м. Ужгород Закарпатської області заявлено позов до відповідача Фізичної особи - підприємця Ващука Федора Григоровича, м. Ужгород Закарпатської області про стягнення 19 993,77 грн вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.

Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 15.11.2021 відкрито провадження у справі №907/867/21 в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 02.12.2022. Явку уповноважених представників сторін у підготовче засідання визнано обов'язковою. Встановлено відповідачу строк на подання суду відзиву на позовну заяву у порядку ст. 165 ГПК України з одночасним надісланням копії такого позивачу, а доказів надіслання - суду, протягом 15-ти днів з дня одержання даної ухвали. Встановлено позивачу строк для надання суду та відповідачеві відповіді на відзив у порядку ст. 166 ГПК України, протягом 5-ти днів з дня одержання копії відзиву.

Ухвалами суду від 02.12.2021, 08.02.2022, 10.03.2022 та 01.06.2022 підготовчі засідання відкладалися з підстав, наведених в ухвалах суду.

У підготовчих засіданнях 16.08.2022 та 06.09.2022 судом за участю уповноважених представників сторін проголошувались перерви.

Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 12.10.2022 закрито підготовче провадження у справі №907/867/21 та призначено справу до судового розгляду по суті, судове засідання призначено на 22.11.2022. Явка уповноважених представників учасників процесу судом визнана на власний розсуд.

У судовому засіданні 22.11.2022 судом задоволено клопотання представника відповідача про поновлення процесуального строку на подання додаткових доказів у справі та оголошено перерву до 08.12.2022.

Ухвалою суду від 08.12.2022 судове засідання у справі відкладено на 07.02.2023.

Відповідно до ст. 233 ГПК України, рішення в даній справі прийнято в нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами спору.

АРГУМЕНТИ СТОРІН СПОРУ
ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач покликається на те, що 29.06.2021 працівниками АТ “Оператор газорозподільної системи “Закарпатгаз” на об'єкті відповідача, що знаходиться за адресою: м. Ужгород, вул. Швабська, 27, при проведенні обстеження вузла обліку виявлено порушення на ринку природного газу, яке передбачене та кваліфікується Кодексом ГРМ як пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим (підпункт 4 пункту 2 глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРМ).

Як стверджує позивач, вказане порушення, у відповідності до положень глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, зафіксовано актом про порушення №187 від 29.06.2021, який підписаний уповноваженим представником відповідача без будь-яких зауважень.

Покликаючись на положення глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, позивач зазначає, що вищенаведений акт про порушення 26.08.2021 розглянуто та задоволено комісією АТ “Оператор газорозподільної системи “Закарпатгаз” із розгляду актів про порушення; оператором ГРМ перераховано об'єм спожитого газу за номінальною потужністю газового обладнання з 20.06.2021 (дата початку прострочення періодичної повірки) до 28.06.2021 (29.06.2021 обмежено газопостачання шляхом опломбування крану перед лічильником).

За твердженням позивача, перерахований до сплати об'єм природного газу становить 1459,72 куб.м., а його вартість, яку відповідач повинен компенсувати оператору ГРМ - АТ “Оператор газорозподільної системи “Закарпатгаз” - становить 19 993,77 грн.

На підставі положень пункту 12 глави 5 Розділу 11 Кодексу ГРМ, зазначену вартість донарахованого об'єму природного газу пред'явлено до сплати відповідачу окремим платіжним рахунком шляхом надіслання такого рекомендованим поштовим відправленням разом із вимогою №967 від 28.08.2021.

Водночас позивач зазначає, що попри отримання відповідачем платіжного рахунку та вимоги, останнім вартість донарахованого об'єму природного газу у розмірі 19 993,77 грн позивачу не компенсовано, що, у свою чергу, і стало підставою для звернення АТ “Оператор газорозподільної системи “Закарпатгаз” до суду з позовом про стягнення вищевказаної суми у примусовому порядку.

ПОЗИЦІЯ ВІДПОВІДАЧА

Представник відповідача на електронну адресу суду надіслав відзив на позовну заяву б/н від 07.02.2022 (вх. №02.3.1-02/804/22 від 08.02.2022), у якому, на спростування доводів позивача, зазначає про те, що ФОП Ващук Ф.Г. у період із 20.06.2021 по 28.06.2021 взагалі не споживав природний газ на об'єкті за адресою: м. Ужгород, вул. Швабська, 27, що, у свою чергу, виключає можливість перерахунку об'єму останнього та пред'явлення до сплати його вартості.

Так, представник відповідача звертає увагу на те, 09.06.2021 представником АТ “Закарпатгаз” складено акт №1221 перевірки ВОГ та системи газопостачання споживача, що не є побутовим, у якому зафіксовано показник механічного лічильника - 31 394 куб.м. Вказує, що означений акт підписаний не відповідачем, а третьою особою, яка не є уповноваженим представником відповідача при здійсненні ocтаннім пiдприємницької діяльності та комерцiйного споживання природного газу. За таких обставин, представник ФОП Ващука Ф.Г. стверджує, що відповідачу не доведено до відома про необхідність здійснити періодичну повірку лічильника газу у строк до 19.06.2021, як визначено у вищенаведеному акті представником позивача. 29.06.2021 представниками АТ “Закарпатгаз” складено акт про порушення №187, iз якого вбачається, що фактичний показник лічильника зафіксований на рівні 31 394,521 куб.м., а також припинено газопостачання на об'єкті за адресою: м. Ужгород, вул. Швабська, 27. В подальшому, на підставі протоколу представників позивача №93/08/21 від 11.08.2021 лічильник відповідача з показником 31 394,521 куб.м. направлено на повірку, за результатами якої встановлено, що засіб вимірювальної техніки із показником 31 394,817 куб.м. є справним. 16.08.2021 актом АТ “Закарпатгаз” на встановлення лічильника газу за №12/08/21 зафіксовано факт монтажу лічильника відповідача із показником спожитого природного газу на такому - 31 394,8 куб.м.

За наведених обставин, представник відповідача стверджує, що фактичний об'єм переданого (спожитого) газу, який підлягає перерахунку з 20.06.2021 по 28.06.2021 становить 0 куб.м.

Крім того, останній звертає увагу на те, що складений позивачем акт про порушення №187 від 29.06.2021 не містить обґрунтованих відомостей щодо максимальної потужності газової плити ПГ - 6, водночас у такому зазначено, що потужність такої становить 35 квт/год. Натомість, акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу i його вартості від 26.08.2021 відображає означену номiнальну потужність у розмiрi 3,9 м3/год. Як стверджує відповідач, матеріали справи не містять вказівки на спосіб або механізм обґрунтованого перерахунку “квт/год” у “м3/год”, що ставить під cумнів правильність нарахування позивачем об'єму необлікованого природного газу, а також доказів щодо реальної потужності ГСО, які підключені на об'єкті відповідача. Представник відповідача також звертає увагу на неправильне визначення АТ “Закарпатгаз” мiжповiрочних інтервалів (інтервалів періодичної повірки) засобу обліку (ЗВТ) ФОП Ващука Ф.Г., а саме, лічильника із заводським номером 7206241 компанії “Elstеr”, що свідчить про передчасність висновків позивача щодо прострочення здійснення періодичної повірки ЗВТ. Вказує, що така повинна була проводитися у період, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1195 “Про затвердження Порядку встановлення міжповіроних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки за категоріями”, тобто період експлуатації лічильника, який визначається з дати його встановлення, про що позивачем має бути складений вiдповiдний акт. Як зазначає представник відповідача, матеріали справи не мiстять акту, який би встановлював початок перебігу 8-рiчного строку, проте такий, із урахуванням дати продажу газового лічильника із заводським номером 7206241 компанії “Elstеr”, повинен відраховуватися з 20.09.2013. У свою чергу, заява представника відповідача щодо проведення планової повірки ЗВТ датована 29.06.2021, тобто така подана в межах строків, визначених Законом України “Про метрологію та метрологічну діяльність”, наказу Мiнекомрозвитку від 13.10.2016 за №1747 та Кодексу ГРМ.

ДОВОДИ, ВИКЛАДЕНІ СТОРОНАМИ В ІНШИХ ЗАЯВАХ ПО СУТІ СПРАВИ

У надісланих на електронну адресу суду додаткових поясненнях б/н від 16.08.2022 (вх. №02.3.1-02/4182/22 від 16.08.2022) представник відповідача, покликаючись на отримані ним відповіді на адвокатські запити від ТОВ “Закарпаттяенергозбут”, ПрАТ “Закарпаттяобленерго” та КП “Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгород”, зазначає, що ФОП Ващуком Ф.Г. не здійснювалося споживання та розподіл електроенергії у спірний період; крім того, останньому не надавались послуги централізованого водопостачання та водовідведення, що додатково підтверджує ту обставину, що відповідач не провадить господарську діяльність на об'єкті за адресою: м. Ужгород, вул. Швабська, 27.

В надісланих на електронну адресу суду додаткових поясненнях б/н від 05.09.2022 (вх. №02.3.1-02/4538/22 від 06.09.2022) представник відповідача, покликаючись на відомості, наведені в листі Ужгородської міської ради №456/03-17 від 08.02.2022, звертає увагу, що на об'єкті, який знаходиться за адресою: м. Ужгород, вул. Швабська, 27 (ресторан “Веранда”), погоджено режим роботи тривалістю 11 робочих годин на добу, із огляду на що нарахований позивачем до сплати природний газ в об'ємі 1459,72 куб.м. із розрахунку 24-годинного робочого режиму є необґрунтованим. Вказує також на те, що наявні в матеріалах справи докази свідчать про неможливість достовірного встановлення спожитого об'єму природного газу за спірний період, враховуючи, що заклад ресторанного господарства “Веранда” тривалий час не функціонує, відповідно, відсутнім є факт споживання послуг водопостачання та електропостачання, без використання яких не могло функціонувати і ГСО.

Представник позивача через канцелярію суду подала додаткові пояснення б/н від 05.09.2022 (вх. №02.3.1-02/4547/22 від 06.09.2022), в яких зазначає про те, що згідно із п. 8 сторінки 5 паспорту ЗВТ, лічильник газу мембранний ВК, ВК Т типорозміру G, заводський номер 7206241, пройшов первинну повірку на фірмі “Elster” і на підставі результатів первинної повірки визнаний придатним до застосування на території України. Звертає увагу, що дата виготовлення - 19.06.2013 - і є датою первинної повірки на заводі-виробнику ЗВТ, із якої обліковується термін міжповірочного інтервалу. В частині доводів відповідача про підписання акту перевірки ВОГ та акту про порушення неуповноваженою особою представник позивача зазначає, що відповідно до практики Верховного Суду, особа, яка перебуває на об'єкті споживача та має доступ до його закритих приміщень, допустила представників Оператора ГРМ на об'єкт для проведення обстеження, не може вважатися неуповноваженою особою. Із приводу аргументів відповідача про відсутність у акті про порушення відомостей про максимальну потужність газової плити ПГ - 6 (ресторанного типу) Kogast та котла “Buderus” Logamas U072-35 представник позивача стверджує, що оскільки паспорти і експлуатаційні документи на газове обладнання, яке встановлене у споживача, мають в оригіналах зберігатись у нього самого, то вимагати такі від АТ “Закарпатгаз” є неправомірним та суперечить нормам чинного кодексу ГРМ; у свою чергу, характеристика такого обладнання знаходиться у вільному доступі на різних відкритих інтернет-ресурсах. Крім того, представник позивача звертає увагу суду на те, що заперечуючи вірність розрахунку, відповідач не надав жодних доказів, які би спростовували визначене у нього газоспоживче обладнання або встановлену позивачем номінальну потужність останнього. На противагу тверджень відповідача про те, що ним у спірний період взагалі не споживався природний газ, представник позивача зазначає, що вказана обставина спростовується підписаним між АТ “Закарпатгаз” та ФОП Ващуком Ф.Г. актом приймання - передачі природного газу №ЗК00104444 від 30.06.2021.

Представник відповідача на електронну адресу суду надіслав додаткові пояснення б/н від 23.09.2022 (вх. №02.3.1-02/4973/22 від 26.09.2022), у яких, серед іншого, стверджує про те, що навіть із урахуванням декларації ФОП Ващука Ф.Г. щодо погодження режиму роботи закладу ресторанного господарства “Веранда”, максимальний об'єм спожитого природного газу не міг перевищувати 670,00 куб.м., у зв'язку з чим проведений позивачем розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу є неправомірним.

ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ. ПРАВОВА ОЦІНКА ТА ВИСНОВКИ СУДУ. ЗАКОНОДАВСТВО, ЩО ПІДЛЯГАЄ ЗАСТОСУВАННЮ ДО СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Спірні правовідносини, які виникли між споживачем та газорозподільною організацією, врегульовані Законом України “Про ринок природного газу”, Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕП №2494 від 30.09.2015, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1379/27824, постановою НКРЕП №2498 від 30.09.2015 “Про затвердження Типового договору розподілу природного газу”.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП), відповідно до Закону України “Про ринок природного газу”, постановою від 30.09.2015 року №2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем (надалі - Кодекс ГРМ), який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.

Пункт 1 глави 1 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначає, що суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.

За приписами статті 40 Закону України “Про ринок природного газу”, розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

На підставі пункту 2 глави 1 розділу VI Кодексу ГРМ, доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об'єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 №2498 (далі - Типовий договір розподілу природного газу), в порядку, визначеному цим розділом.

На виконання вимог ст. 40 Закону України “Про ринок природного газу”, постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2498 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1384/27829) затверджено Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір) який є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п. 1.1. Договору); умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України “Про ринок природного газу” і Кодексу газорозподільних систем (п. 1.2. Договору); договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема, надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу (п. 1.3. Договору); за умовами договору оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором (п. 2.1. Договору).

За матеріалами справи судом встановлено, що 01.01.2016 відповідачем підписано Заяву-приєднання №094262С8АPDP016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), внаслідок чого між Акціонерним товариством “Оператор газорозподільної системи “Закарпатгаз” (оператором ГРМ, позивачем у справі) та Фізичною особою - підприємцем Ващуком Федором Григоровичем (споживачем, відповідачем у справі) укладено Договір розподілу природного газу №094262С8АPDP016 від 01.01.2016 (далі - Договір).

Пунктом 7.4. Договору встановлені обов'язки споживача, зокрема: - здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором; - своєчасно повідомляти оператора ГРМ про всі зміни щодо персоніфікованих даних в заяві-приєднанні та/або позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу); - забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об'єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов'язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо; - забезпечити належну експлуатацію власних газових мереж відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та акта розмежування балансової належності й експлуатаційної відповідальності сторін; - дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем; - на вимогу Оператора ГРМ у десятиденний строк сплатити Операторові ГРМ компенсацію за порушення, які передбачені пунктом 3 глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем.

За змістом пункту 8.1. Договору, за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим Договором сторони несуть відповідальність згідно з цим Договором та чинним законодавством України.

Відповідно до частин 1, 2 та 3 ст. 18 Закону України “Про ринок природного газу”, приладовий облік природного газу здійснюється з метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, постачання, зберігання та споживання. Приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб'єктів ринку природного газу. Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу.

За положеннями пунктів 1, 5 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ, власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ). Технічне обслуговування елементів комерційного ВОГ, зокрема повірки та ремонту ЗВТ, проводить власник цього комерційного ВОГ або суб'єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах. Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу.

У главі 7 розділу X Кодексу ГРМ встановлений порядок періодичної повірки ЗВТ по об'єктах споживачів, що не є побутовими, відповідно до якого власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ, зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок.

Для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен: 1) завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого оператор ГРМ має опублікувати на своєму вебсайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати; 2) забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці встановлення) доступ представникам оператора ГРМ до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта розпломбування; 3) у разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, забезпечити за власний рахунок демонтаж/монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку. Про дату і час встановлення повіреного ЗВТ споживач завчасно має письмово повідомити оператора ГРМ та забезпечити присутність представника оператора ГРМ під час монтажу повіреного ЗВТ.

За приписами пункту 8 глави 7 розділу Х Кодексу ГРМ, у разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників Оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу ХІ цього Кодексу.

Пунктом 41 Переліку категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №374 від 04.06.2015, лічильники газу та пристрої перетворення об'єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ) віднесено до категорії законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають обов'язковій повірці, та на які поширюється сфера дії Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність”.

Відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 1 Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність”, повірка засобів вимірювальної техніки - сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видачу документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам.

Пунктом 17 ч. 1 ст. 1 Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність” встановлено, що періодична повірка засобів вимірювальної техніки - повірка, що проводиться протягом періоду експлуатації засобів вимірювальної техніки через встановлений проміжок часу (міжповірочний інтервал).

За приписами ч. 1, 2 та 4 ст. 8 Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність” визначено, що у сфері законодавчо регульованої метрології застосовуються засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам щодо точності, регламентованим для таких засобів, у встановлених умовах їх експлуатації. Експлуатація засобів вимірювальної техніки, які застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології (даті - законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки), здійснюється з дотриманням правил застосування таких засобів, встановлених у нормативно-правових актах, і вимог щодо їх експлуатації, встановлених в експлуатаційних документах на такі засоби. Законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та в продаж і видавати напрокат лише за умови їх відповідності цьому Закону та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки.

Згідно із пунктом 5.9. Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України №618 від 27.12.2005, власник комерційного вузла обліку газу відповідає за технічний стан комерційного вузла обліку та порушення правил його експлуатації, а також за використання засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) з вичерпаним терміном повірки.

Таким чином, відповідно до вищенаведених норм чинного законодавства та умов Типового договору розподілу природного газу, відповідач, як споживач, що не є побутовим, зобов'язаний здійснювати належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та своєчасно здійснювати організацію проведення їх періодичної повірки.

Вказане узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 19.03.2019 у справі №922/1838/17.

З наявної в матеріалах справи копії акту перевірки ВОГ та системи газопостачання споживача, що не є побутовим, №1221 від 09.06.2021 вбачається, що працівниками АТ “Закарпатгаз” повідомлено уповноваженого представника відповідача (підпис якого міститься в означеному акті) про необхідність проведення держповірки лічильника у строк до 19.06.2021, чим, у свою чергу, спростовуються доводи ФОП Ващука Ф.Г. у частині його необізнаності щодо вказаних обставин.

Доказів у підтвердження своєчасного (у строк до 19.06.2021) направлення споживачем оператору ГРМ письмового повідомлення про дату і час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником оператора ГРМ розпломбування ЗВТ матеріали не містять, а заява ФОП Ващука Ф.Г. відповідного змісту датована 29.06.2021, що свідчить про те, що споживач не дотримався належного контролю за строками спливу міжповірочних інтервалів та своєчасно не здійснив організацію проведення їх періодичної повірки, і саме в наведеному полягає незабезпечення відповідачем належної організації повірки лічильника газу.

У даному контексті суд відзначає, що матеріали справи містять витяг із паспорта ЗВТ - лічильника газу мембранного ВК, ВК Т типорозміру G, заводський №7206241, дата виготовлення - 19.06.2013, із якого вбачається, що такий пройшов первинну повірку на фірмі “Elster” і на підставі результатів первинної повірки визнаний придатним до застосування на території України. Пунктом 5.7. означеного паспорта передбачено, що лічильник підлягає періодичній повірці; міжповірочний інтервал - 8 років.

Хибними є висновки відповідача про те, що перебіг 8-рiчного строку для здійснення повірки лічильника повинен відраховуватися з 20.09.2013 (дати його продажу), оскільки міжповірочний інтервал обліковується з дати первинної повірки ЗВТ на заводі виробника (дати випуску лічильника).

Наведеним спростовуються доводи представника відповідача про те, що заява про проведення планової повірки ЗВТ подана ФОП Ващуком Ф.Г. у межах строків, визначених Законом України “Про метрологію та метрологічну діяльність”, наказу Мiнекомрозвитку від 13.10.2016 за №1747 та Кодексу ГРМ, оскільки така датована 29.06.2021, а терміном здійснення повірки лічильника, з урахуванням дати його виготовлення, є 19.06.2021.

На підставі підпункту 4 пункту 2 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ, пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, належить до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого газу споживачу.

Відповідно до підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

Положеннями пунктів 1 та 2 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем визначено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Як вбачається з матеріалів справи, 29.06.2021 в ході обстеження працівниками AT “Закарпатгаз” газового обладнання відповідача було встановлено пропущення останнім строку періодичної повірки ЗВТ - лічильника газу Elster, тип G6, заводський №7206241, про що складено акт про порушення №187 від 29.06.2021, підписаний уповноваженим представником споживача - Михайловським Ю.М.

На підставі пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Судом встановлено, що акт про порушення №187 від 29.06.2021, у відповідності до положень глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, розглянуто та задоволено комісією АТ “Оператор газорозподільної системи “Закарпатгаз” з розгляду актів про порушення, про що свідчить наявний у матеріалах справи витяг із рішення комісії від 26.08.2021. Оператором ГРМ перераховано об'єм спожитого газу за номінальною потужністю газового обладнання з 20.06.2021 (дата початку прострочення періодичної повірки) до 28.06.2021 (29.06.2021 обмежено газопостачання шляхом опломбування крану перед лічильником). Перерахований до сплати необлікований об'єм природного газу становить 1494,72 куб.м., а його вартість - 19 993,77 грн.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Відповідно до частини 1 статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Статтею 629 Цивільного кодексу України визначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

За змістом статей 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно зі ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

За змістом приписів ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобов'язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з акту управління господарською діяльністю; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать; внаслідок заподіяння шкоди суб'єкту або суб'єктом господарювання, придбання або збереження майна суб'єкта або суб'єктом господарювання за рахунок іншої особи без достатніх на те підстав; у результаті створення об'єктів інтелектуальної власності та інших дій суб'єктів, а також внаслідок подій, з якими закон пов'язує настання правових наслідків у сфері господарювання.

Відповідно до ст. 59 Закону України “Про ринок природного газу”, суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Підпунктом 1 пункту 4 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем передбачено, що у разі виявлення оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

Донарахування об'єму природного газу у зв'язку з виявленим порушенням є одним із засобів обліку протранспортованого природного газу, що передбачений Кодексом ГРМ, який, згідно з умовами Договору розподілу природного газу, поширюється на його сторін.

Суд критично оцінює доводи відповідача про те, що позивачем при розрахунку необлікованого об'єму природного газу невірно застосовано показник кількості годин роботи газоспоживчого обладнання на об'єкті споживача за адресою: м. Ужгород, вул. Швабська, 27, оскільки робочий режим ГСО тривалістю 24 години на добу зазначений самим же відповідачем у Додатку №1 до Типового договору розподілу природного газу, який додається до Заяви-приєднання №094262С8АPDP016 від 01.01.2016. Будь-яких доказів, які би вказували на своєчасне повідомлення ФОП Ващуком Ф.Г. Оператора ГРМ про зміну режиму роботи ГСО, що належить до персоніфікованих даних, які містяться в заяві-приєднанні, відповідачем суду не надано.

Не заслуговують на увагу і доводи відповідача про відсутність факту встановленого газоспоживання на належному йому об'єкті у період із 20.06.2021 по 28.06.2021, оскільки такі спростовуються наявним у матеріалах справи актом про об'єм розподіленого природного газу за червень 2021 року, підписаним уповноваженими представниками сторін (в тому числі - відповідачем) без будь-яких зауважень.

Крім того, безпідставними є аргументи відповідача щодо підписання акту перевірки ВОГ та системи газопостачання споживача, що не є побутовим, №1221 від 09.06.2021 та акту про порушення неуповноваженою особою, оскільки Верховний Суд у постанові від 17.02.2020 у справі №906/941/18 вказав, що перебування на об'єкті споживача особи, яка має доступ до закритих його приміщень та допустила представників Оператора ГРМ на об'єкт для проведення перевірки, не може вважатися неуповноваженою особою.

У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом (ст. 611 Цивільного кодексу України).

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про виникнення у відповідача обов'язку щодо компенсації позивачу вартості перерахованого об'єму природного газу в розмірі 19 993,77 грн. Позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Згідно зі ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Положеннями ст. 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

В силу приписів ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона покликається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ст. 86 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідач доказів на спростування викладених позивачем обставин суду не надав. Аргументи відповідача не знайшли свого підтвердження у матеріалах справи та положеннях законодавства.

З урахуванням вищевикладеного в сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позову в повному обсязі.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ У СПРАВІ

Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача у відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України в розмірі 2270 грн на відшкодування витрат по сплаті судового збору.

Керуючись ст. 11, 13, 14, 73 - 79, 86, 129, 210, 220, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України

СУД УХВАЛИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Ващука Федора Григоровича, АДРЕСА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Закарпатгаз”, вул. Погорєлова, будинок 2, м. Ужгород, Закарпатська область, 88015 (код ЄДРЮОФОПтаГФ 05448610) суму 19 993,77 грн (Дев'ятнадцять тисяч дев'ятсот дев'яносто три гривні 77 коп) вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, а також 2270 грн (Дві тисячі двісті сімдесят гривень) на відшкодування витрат по сплаті судового збору.

3. На підставі ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду, згідно зі ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду.

4. Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі, - http://court.gov.ua/fair/sud5008/ або http://www.reyestr.court.gov.ua.

Повне судове рішення складено та підписано 07.03.2023.

Суддя Пригара Л.І.