Справа № 466/8055/22
Провадження № 3/466/262/23
"23" лютого 2023 року суддя Шевченківського районного суду м. Львова Луців-Шумська Н.Л., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції у Львівській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, одруженого, з вищою освітою, місце праці ЛМКП «Львівтеплоенерго», який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.4 ст.140 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 362501 від 03.10.2022 року - 09.09.2022 о 16:10 год. за адресою м. Львів, вул. Назарука, 1 гр. ОСОБА_1 , будучи посадовою особою відповідальною за проведення робіт не вжив заходи щодо ліквідації вибоїни шириною 12 см та не усунув відхилення висотної позначки кришки люка від рівня покриття проїзної частини на 8 см при допустимі 10 см, не встановив належне огородження та дорожні знаки, порушив вимоги та стандарти, що стали супутньою причиною ДТП за участі транспортного засобу марки «FORD FOCUS», д.н.з. НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_2 та завдано матеріальних збитків, чим порушив вимоги п. 1.5 ПДР України та тим самим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 4 ст. 140 КУпАП.
Постановою Шевченківського районного суду м. Львова від 27 жовтня 2022 року справа № 466/8055/22 була повернута до УПП у Л/о ДПП для належного дооформлення.
19.12.2022 року справа повернута до суду однак без усунення зазначених в постанові недоліків.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Поняття справедливого судового розгляду передбачає можливість для особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, бути присутнім на засіданні. Ця можливість випливає із об'єкта і цілі ст. 6 ЄКПЛ, оскільки здійснення прав, гарантованих ст. 6 Конвенції, передбачає можливість вказаної особи бути вислуханою, а також необхідність перевірити точність її тверджень і спів ставити їх з матеріалами судової справи.
Таким чином, доступ до суду є аспектом права на справедливий суд, порушення якого (права на доступ) неодноразово визнавалось ЄСПЛ, зокрема в справах "Кутіч проти Хорватії", заява N 487778/99 п. 25. ЄСПЛ 2002-11, "Меньшакова проти України", заява N 377/02 від 08.04.2010 р.
В судовому засіданні ОСОБА_1 роз'яснені права та обов'язки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності передбачені ст. 268 КУпАП та ст. ст. 10, 63 Конституції України.
ОСОБА_1 свою провину у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.140 КУпАП не визнав та пояснив, що з протоколом серії ААД №362501 від 03.10.2022 не згоден, у зв'язку з тим, що він працює начальником Шевченківського району теплових мереж ЛМКП "Львівтеплоенерго", однак згідно з посадовою інструкцією ОСОБА_1 до його обов'язків не входить здійснення контролю та належного утримання вулично-шляхової мережі по вул. Назарука, 1 у м. Львові. Крім того, згідно з Рішенням Львівської міської ради № 304 від 18.09.2002р., вирішено доручити відділам комунального господарства районних адміністрацій прийняти на баланс вулично-шляхове господарство, штучні споруди та всі об'єкти благоустрою, які розташовані у межах червоних ліній. Шевченківський район теплових мереж - це технічний підрозділ "Львівтеплоенерго", основне завдання якого це подавати тепло та гарячу воду, усувати витоки теплоносія. В даному випадку була аварійно відкрита частина тепломережі через витік теплоносія. Знаки та загородження були виставлені. Працівниками Шевченківського району теплових мереж було усунуто витік теплоносія та загорнуто відповідну ділянку дороги. Асфальтування дороги не входить до функцій його підрозділу. Просить суд закрити провадження у справі про притягнення його до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 140 КУпАП, у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення правопорушника, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку про таке.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно зі ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Правопорушенням, передбаченим ч.4 ст.140 КУпАП є порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху, що спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Статтею 269 КУпАП передбачено, що, потерпілим є особа, якій адміністративним правопорушенням заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду.
У досліджуваному протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що транспортний засіб «FORD FOCUS» д.н.з. НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_2 , отримав пошкодження, але у протоколі в графі «свідки чи потерпілі» не вказано хто є потерпілим.
У протоколі зазначено про порушення ОСОБА_1 вимог п.1.5 ПДР України.
Пунктом 1.5 ПДР України передбачено, що дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків. Особа, яка створила такі умови, зобов'язана негайно вжити заходів до забезпечення безпеки дорожнього руху на цій ділянці дороги та вжити всіх можливих заходів до усунення перешкод, а якщо це неможливо, попередити про них інших учасників дорожнього руху, повідомити уповноважений підрозділ Національної поліції, власника дороги або уповноважений ним орган.
Протокол про адміністративне правопорушення не містить даних про те які правила, норми чи стандарти порушив ОСОБА_1 , як посадова особа ЛМКП "Львівтеплоенерго".
До протоколу про адміністративне правопорушення не надано доказів, які підтверджують те, що ОСОБА_1 є суб'єктом правопорушення, передбаченого ч.4 ст.140 КУпАП.
Відповідно до ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
У справі «Малофєєва проти Росії» (рішення від 30.05.2013 р., заява № 36673/04) ЄСПЛ зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
А згідно рішення у справі «Карелін проти Росії» (заява № 926/08, рішення від 20.09.2016 р.) ЄСПЛ зазначив, що, за умови відсутності сторони обвинувачення та при наявності певної неповноти чи суперечностей, суду не залишилося нічого іншого, як взяти на себе функції сторони обвинувачення, самостійно відшукуючи докази винуватості особи, що становить порушення ч.1 ст.6 Конвенції в частині дотримання принципу рівності сторін і вимог змагального процесу (за цих умов особа позбавлена можливості захищатися від висунутого проти нього обвинувачення перед незалежним судом, а навпаки вона має захищатися від обвинувачення, яке, по суті, судом підтримується).
Виходячи з практики застосування Європейським судом ст.6 Конвенції, у випадку, якщо передбачені санкції є достатньо суворими, то скоєне правопорушення має природу кримінального злочину, а отже, його судовий розгляд має відповідати принципу справедливості відповідно до статті 6 Конвенції.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 N 14 "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті" встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим ст. ст. 283 і 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення. Склад адміністративного правопорушення - це сукупність встановлених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак, що характеризують діяння як адміністративне правопорушення (проступок). До складу адміністративного правопорушення входять ознаки, які характеризують об'єкт, об'єктивну і суб'єктивну сторони та суб'єкта правопорушення.
Об'єктом правопорушення за ст.140 КУпАП є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається у таких формах:
1 ) порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху;
2) порушення визначеного законодавством порядку погодження з Державною автомобільною інспекцією: встановлення рекламоносіїв, технічних засобів організації дорожнього руху, проведення будь-яких робіт на автомобільних дорогах, вулицях, залізничних переїздах; розроблення проектної документації на будівництво, реконструкцію і ремонт автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та об'єктів дорожнього сервісу; здійснення пасажирських перевезень за встановленими маршрутами руху транспортних засобів загального користування;
3) порушення нормативів щодо обладнання на автомобільних дорогах, вулицях, залізничних переїздах місць: провадження робіт, залишення дорожніх машин, будівельних матеріалів, конструкцій тощо, а так само неусунення після закінчення робіт перешкод і неприведення автомобільної дороги, вулиці, залізничного переїзду в стан, що гарантує безперешкодний і безпечний рух транспортних засобів та пішоходів.
Частина 4 цієї статті встановлює відповідальність за вчинення будь-якого з названих вище правопорушень, ускладненого спричиненням створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Норми статті 140 КУпАП є банкетними, оскільки правила поведінки у них описані частково з одночасною відсилкою до визначених законодавством нормативів, правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
Згідно приписів ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Протокол про адміністративне правопорушення не містить вказівки на те, які встановлені законодавством України нормативи, правила, норми чи стандарти, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, порушив ОСОБА_1 , чи входило їх дотримання в його посадові обов'язки, як начальника Шевченківського району теплових мереж.
Долучена до протоколу вимога/припис від 03.10.2022р. 3866 жодним чином не стосується даного правопорушення.
З огляду на вищенаведене, підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП, у даному випадку немає.
Згідно до ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може буди розпочато, а розпочате підлягає закриттю з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
В діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП, а тому у відповідності до ст.247 КУпАП провадження по справі підлягає закриттю.
Керуючись ст. ст. 34, 35, 40-1, 140, 247, 283, 284, 286 КУпАП, суддя,-
Провадження по справі про адміністративне правопорушення за ознаками ч.4 ст. 140 КУпАП щодо ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга, внесено подання прокурора до апеляційного суду Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення через Шевченківський районний суд м. Львова.
Суддя Н. Л. Луців-Шумська