Справа №333/6618/22
Провадження № 3/333/516/23
06 березня 2023 року м. Запоріжжя
Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Варнавська Л.О., розглянувши об'єднані матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління патрульної поліції в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.12 ст.130, ч. 5 ст.126 КУпАП, -
ОСОБА_1 27.11.2022 року о 09 годині 22 хвилин, у м. Запоріжжя пр..Соборний 6к, керував автомобілем ВАЗ 2108 держномер НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.130 КУпАП. Від керування транспортного засобу відсторонений шляхом припаркування ТЗ без порушень ПДР.
Окрім того, ОСОБА_1 , 27.11.2022 року о 09 годині 22 хвилин, у м. Запоріжжя пр..Соборний 6к, керував транспортним засобом ВАЗ 2108 держномер НОМЕР_1 , будучи позбавленим права керування Комунарським районним судом м.Запоріжжя 12.01.2022 року, а також 16.09.2022 року, притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.126 КУпАП (ЕАР 5901041).
В судовому засіданні ОСОБА_1 післяроз'яснення йому головуючим прав, передбачених ст. ст. 55, 56, 59, 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП надав пояснення відповідно до яких підтвердив обставини викладені у протоколах.
Дослідивши матеріали, вислухавши пояснення ОСОБА_1 , суд прийшов до наступних висновків.
27.11.2022 р. о 09 год. 35 хв. були складені протоколи серії ААД №388564, ААД № 388565 в яких зафіксовані вчиненні ОСОБА_1 адміністративні правопорушення за ч.2 ст. 130 КУпАП та ч. 5 ст.126 КУпАП 27.11.2022 року о 09 год. 22 хв. в м. Запоріжжя по пр..Соборному 6к.
Відповідно до п. 2.1 а ПДР України водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Відповідно до ч. 10 ст. 15 Закону України «Про дорожній рух» забороняється керування транспортними засобами особам, до яких застосовано адміністративне стягнення чи кримінальне покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами, протягом строку позбавлення, а також особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Частиною 5 статті 126 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 388565 від 27.11.2022 року зазначено дату скоєння адміністративного правопорушення 27.11.2022 року.
Відповідно до п.7 ст.247 КУпАП в разі закінчення строків, передбачених ст.38 КУпАП, провадження по справі не може бути відкрито, а відкрите підлягає закриттю.
Оскільки на час розгляду справи про адміністративне правопорушення збіг трьохмісячний термін, провадження по справі за ч. 5 ст. 126 КУпАП підлягає закриттю.
Адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтею 130 цього Кодексу, може бути накладено протягом одного року з дня його вчинення.
З оглянутого відеозапису вбачається, рух транспортного засобу ВАЗ 2108 держномер НОМЕР_1 . Зазначений транспортний засіб був зупинений працівниками поліції. Особу водія встановлено за паспортом громадянина України, ним виявивсяОСОБА_1 . В ході бесіди, на запитання інспектора патрульної поліції, водій зазначив, що вживав алкогольні напої. На вимогу поліцейського пройти огляд на стан сп'яніння ОСОБА_1 відмовився. Далі, інспектором поліції складено протокол, зачитано його ОСОБА_1 , також останнього ознайомлено з правами та обов'язками, повідомлено про розгляд справи. ОСОБА_1 відмовився від отримання копії протоколу.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати в тому числі: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, тощо.
Відповідно до статті 266 Кодексу, огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під дією препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції є заходом забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення, який здійснюються в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України. Такий порядок був затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008р. № 1103 «Про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду»
Проведення огляду та оформлення результатів огляду на стан сп'яніння проводиться на місті за допомогою технічного пристрою або лікарем закладу охорони здоров'я.
ОСОБА_1 відмовився проходити огляд на стан сп'яніння. Згідно наданого відеозапису останній повідомив про те, що вживав алкогольні напої.
За приписами п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Крім того, судом досліджувались інші докази: протокол серії ААД № 388564 від 27.11.2022 року, направлення на огляд водія на стан алкогольного або наркотичного сп'яніння в яких зафіксовано, що огляд ОСОБА_1 , не проводився у зв'язку з відмовою від проходження огляду; акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, в якому зазначено, що огляд не проводився у зв'язку з відмовою, рапорт поліцейського, довідка інспектора відділу адміністративної практики УПП в Запорізькій області ДПП згідно якої ОСОБА_1 притягався до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП відповідно до рішення Комунарського районного суду м.Запоріжжя від 21.07.2022 року справа №333/359/22, позбавлений права керування ТЗ строком на 3 роки, які в сукупності з іншими доказами доводять винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 130 КУпАП. Окрім того у даній довідці зазначено, що посвідчення водія НОМЕР_2 за відомостями ГСЦ МВС перебуває у статусі знищений.
В діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП, а саме: встановлена відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка повторно протягом року вчинила будь-яке з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан. Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 суд не вбачає.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 29.06.2007 року у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученного Королівства», особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є такими, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Отже, керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння не може вважатись малозначним правопорушенням, оскільки зазначені дії наражають оточуючих на небезпеку.
Таким чином, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції визначеної статті.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись ст.ст. 130, 276-284 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушеннь, передбачених ч.2 ст. 130 ч. 3 ст. 126 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000 гривень, із позбавленням права керування транспортними засобами строком на три роки.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави судовий збір в сумі 536 грн. 80 коп.
Роз'яснити, правопорушнику, що згідно із ст.ст. 307, 308 КУпАП, у разі несплати штрафу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання, роботи або за місцем знаходженням майна. У порядку примусового виконання з правопорушника стягуються: подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Комунарського районного
суду м. Запоріжжя Л.О. Варнавська