печерський районний суд міста києва
Справа № 757/8345/23-к
02 березня 2023 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого третього відділу Управління з досудового розслідування військових правопорушень, а також порушень проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, вчинених внаслідок ведення російською федерацією, із залученням представників інших держав, агресивної війни проти України Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_4 про проведення обшуку, -
02 березня 2023 року в провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання слідчого третього відділу Управління з досудового розслідування військових правопорушень, а також порушень проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, вчинених внаслідок ведення російською федерацією, із залученням представників інших держав, агресивної війни проти України Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_4 , за погодженням із прокурором четвертого відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 про проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 , яке на праві приватної власності належить ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування слідчий вказує на те, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань розслідується кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62022000000000852 від 24.10.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 4 ст. 426, ч. 3 ст. 368 КК України.
В ході досудового розслідування перевіряється інформація про те, що керівник групи персоналу НОМЕР_3 батальйону ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , командуючий ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , командуючий НОМЕР_3 батальйону ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , командуючий НОМЕР_6 батальйону ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , командуючий НОМЕР_7 батальйону ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , командуючий НОМЕР_8 батальйону ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , командуючий НОМЕР_1 батальйону ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та інші невстановлені військові службові особи систематично приховують злочини, вчинені військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_9 та не повідомляють правоохоронні органи стосовно фактів вчинення правопорушень, за що вимагають неправомірну вигоду.
В ході допиту заявник ОСОБА_13 повідомив, що кожного тижня співробітники ІНФОРМАЦІЯ_10 передають керівнику групи персоналу НОМЕР_3 батальйону ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_6 списки військовослужбовців вказаного батальйону, які вчинили правопорушення (кримінальні, дисциплінарні, адміністративні та інші).
У зв'язку з цим керівником групи персоналу НОМЕР_3 батальйону ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_6 , спільно з командуючим ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_7 , командуючим НОМЕР_3 батальйону ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , командуючим НОМЕР_6 батальйону ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , командуючим НОМЕР_7 батальйону ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , командуючим НОМЕР_8 батальйону ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , командуючим НОМЕР_1 батальйону ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , та іншими невстановленими військовими службовими особами поставлено на «конвеєр» процес вирішення питань із непритягненням військовослужбовців до відповідальності шляхом ненаправлення матеріалів до правоохоронного органу, з метою отримання неправомірної вигоди у розмірі 26 тисяч гривень з кожного військовослужбовця.
Також, перевіряється інформація про те, що начальник групи персоналу НОМЕР_3 батальйону ІНФОРМАЦІЯ_9, далі НОМЕР_3 батальйон, ОСОБА_6 , спільно з заступником начальника штабу НОМЕР_3 батальйону ОСОБА_14 розробили злочинну схему для отримання неправомірної вигоди шляхом переведення військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_9 з лінії фронту до її тилових частин.
Встановлено, що в середині лютого 2023 року ОСОБА_6 та ОСОБА_14 переведено на рівнозначні посади до НОМЕР_5 батальйону ІНФОРМАЦІЯ_9, далі НОМЕР_5 батальйон.
До цього ж, стало відомо, що ОСОБА_6 переводять на посаду заступника начальника штабу НОМЕР_5 батальйону, яку займає ОСОБА_14 , у зв'язку з тим, що останнього переводять на посаду керівника учбового центру, який буде створено як батальйон на базі ІНФОРМАЦІЯ_9 , далі НОМЕР_4 бригада.
В результаті чого, ОСОБА_6 та ОСОБА_14 розробили злочинний план, в якому за грошову винагороду пропонують «зняти» військовослужбовців НОМЕР_4 бригади, які виявлять бажання та наддадуть неправомірну вигоду у розмірі 75 тис.грн., з лінії фронту до тилових частин шляхом переведення їх до штабу НОМЕР_5 батальйону та в якості інструкторів до нового учбового центру, яким керуватиме ОСОБА_14 .
На даний час, для отримання неправомірної вигоди ОСОБА_6 надано список із 14 військовослужбовців НОМЕР_3 батальйону, з яких необхідно зібрати кошти на загальну суму 1,05 млн.грн. (75 тисяч за кожного) за переведення до нового учбового центру на посади інструкторів.
Під час досудового розслідування вказаного кримінального провадження отримані достовірні дані, які свідчать про те, що начальник групи персоналу НОМЕР_5 батальйону ОСОБА_6 з метою здійснення протиправної діяльності використовує приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , в якому зареєстрований останній, яке на праві приватної власності належить ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
25.02.2023 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368, ч. 4 ст. 368 КК України.
Слідчий вказав, що іншим способом, ніж проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 , в якому зареєстрований ОСОБА_6 , у якому за результатами обшуку нічого не вилучалось та яка належить на праві власності ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , неможливо зафіксувати сліди вчиненого злочину та виявити і вилучити предмети, які в подальшому будуть використані як докази в кримінальному проваджені.
В судовому засіданні слідчий клопотання з викладених у ньому підстав підтримав та просив задовольнити.
Заслухавши пояснення слідчого в обґрунтування заявленого клопотання про обшук, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, приходжу до наступного висновку.
Згідно ч. 3 ст. 233 КПК України слідчий, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. У такому випадку прокурор, слідчий за погодженням із прокурором зобов'язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися з клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді.
У відповідності до ч. 1 ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення.
Згідно з ч. 2 ст. 30 Конституції України не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку, що з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення вищевказаного кримінального правопорушення, відшукання знарядь кримінальних правопорушень, орган досудового розслідування обґрунтовано вважає, що відшукувані речі та документи можуть знаходитися у зазначеному в клопотанні приміщенні.
Пунктом 45 рішення Європейського суду з прав людини «Бук проти Німеччини» від 28.04.2005 року, (Buck v. Germany), заява № 41604/98, ECHR 2005-IV) встановлено, що держави можуть за необхідності вдаватися до проведення обшуку з метою отримання доказів на підтвердження факту вчинення певних правопорушень. При цьому, суду необхідно оцінювати, чи підстави, наведені на обґрунтування проведення обшуку житла та виїмки з нього, є належними та достатніми і чи принцип пропорційності дотриманий (див.: зазначене рішення у справі «Функе проти Франції», пункти 55-57; рішення від 25 лютого 1993 р. «Крем'є проти Франції», № 11471/85, пункти 38-40 тощо).
Згідно з п. 18 ч. 1 ст. 3 КПК України, до повноважень слідчого судді належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні під час проведення досудового розслідування в кримінальному провадженні.
Враховуючи викладене та наведені норми КПК України, слідчий суддя дійшов висновку про необхідність задоволення вказаного клопотання про обшук, враховуючи, що такий обшук має суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 107, 108, 234, 235, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого третього відділу Управління з досудового розслідування військових правопорушень, а також порушень проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, вчинених внаслідок ведення російською федерацією, із залученням представників інших держав, агресивної війни проти України Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_4 про проведення обшуку - задовольнити.
Надати старшому слідчому в ОВС третього відділу Управління з досудового розслідування військових правопорушень, а також порушень проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, вчинених внаслідок ведення Російською Федерацією, із залученням представників інших держав, агресивної війни проти України Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_15 дозволу на проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 , яке на праві приватної власності належить ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1