28.02.2023 Справа № 756/224/23
Провадження № 2/756/1938/2023
Справа № 756/224/23
28 лютого 2023 року м. Київ
Оболонський районний суд міста Києва у складі: головуючого судді Діденко Є.В., за участю секретаря судового засідання Раздайбєдіної С.С., розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення коштів,
09 січня 2023 року до суду надійшов позов, у якому позивач просить: стягнути з ОСОБА_1 грошові кошти в сумі 2305,40 грн., а також судовий збір 2481,00 грн.
Позов обґрунтований тим, що відповідач 16.07.2019 р. звернулась для призначення їй соціальної допомоги, та відповідачу було призначено допомогу на дітей одиноким матерям з 01.07.2019 р. по 31.12.2019 р. на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Розмір допомоги складав 230,54 грн. на місяць. При розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї був взятий період з 01.01.2019 р. по 30.06.2019 р., про що відповідач зазначила у поданій нею декларації. Так, на підтвердження доходів її чоловіка ОСОБА_4 видана довідка ДП КП «Маяк». Відповідач підтвердила, що інших доходів сім'ї немає. Проте, за результатом проведеної перевірки з'ясувалось, що у 2 кварталі 2019 року чоловік відповідачки отримав дохід в сумі 24 736,48 грн. від ТОВ «Карат ЛТД». А отже, відповідач подала недостовірні відомості про доходи для отримання державної допомоги, що призвело до невірного обрахунку доходу сім'ї, і відповідачка взагалі не мала би права на отримання допомоги. Рішенням від 18.11.2019 р. виплату допомоги припинено. Неодноразово на адресу відповідачки направлялись листі з вимогою повернути отримані кошти, але вона так і не повернула.
Ухвалою судді від 23.01.2023 р. відкрито спрощене позовне провадження з викликом учасників справи.
В судове засідання представник позивача не прибула, через канцелярію суду надала заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримує.
Відповідачка в судове засідання не з'явилась, про дату, час і місце розгляду справи повідомлялась належним чином шляхом отримання 10.02.2023 р. повістки. Про причини неявки відповідачка не повідомила, заяв про відкладення не подавала.
Третя особа Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в судове засідання уповноваженого представника не направив, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
На підставі ст. 280 ЦПК України, суд вважає можливим провести заочний розгляд справи за наявними доказами та за відсутності відповідача.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши зібрані у справі докази у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з такого.
08.07.2019 р. відповідачка ОСОБА_1 звернулась до позивача із заявою для призначення їй соціальної допомоги.
Відповідачка має двох дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , її чоловіком є ОСОБА_4 .
Разом із заявою відповідачка подала декларацію про доходи, у якій зазначила доходи сім'ї, зокрема свого чоловіка в сумі 24000,00 грн.
Також, відповідно до довідки ДП КП «Маяк», ОСОБА_4 з січня 2019 по червень 2019 р. отримав дохід 24000,00 грн.
Рішенням від 16.07.2019 р. відповідачці призначена допомога сім'ям з дітьми.
Згідно з актом перевірки інформації про доходи від 18.11.2019 р., встановлено недостовірність інформації про доходи сім'ї ОСОБА_1 , а саме заявниця не задекларувала дохід свого чоловіка від ТОВ «КАРАТ ЛТД».
Відповідно до довідки про доходи, за 04.06.2019 року ОСОБА_4 отримав дохід в ТОВ «КАРАТ ЛТД» в сумі 24736,43 грн.
Рішенням від 18.11.2019 року виплату допомоги відповідачці припинено, у зв'язку з відсутністю у неї права на отримання такої допомоги з урахуванням доходу.
Відповідно до встановлених правовідносин, суд керується такими нормами права.
Згідно зі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Статтею 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно зі ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Пунктом 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751 визначено, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Попередні шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям (далі - період, за який враховується дохід).
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.
Дослідженими доказами у сукупності встановлено, що відповідачка не задекларувала доходи свого чоловіка в повному обсязі при зверненні до позивача для оформлення державної допомоги, та подала недостовірні відомості.
У зв'язку з тим, що це вплинуло на право відповідачки на отримання такої допомоги, то допомога виплачена в розмірі 2305,40 грн. є такою, що була призначена і виплачена без достатніх правових підстав, і тому її слід стягнути з відповідачки.
Доказів на спростування позовних вимог відповідачка не надала.
На підставі ст. 141 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь позивача сплачену суму судового збору в розмірі 2481,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 9, 10, 12, 18, 263-265, 280, 272, 353, 354 ЦПК України, суд
Позов - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37445416) грошову суму 2305 грн. 40 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37445416) суму судового збору в розмірі 2481 грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя Є.В. Діденко