Справа № 712/1700/23
Провадження № 1-кс/712/933/23
01 березня 2023 року Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві ОСОБА_6 , погодженого прокуроромСпеціалізованої екологічної прокуратури (на права відділу) у Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні № 62022100140000021, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 26.05.2022, про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Хорошки Лубенського району Полтавської області, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , одружений, який перебуває на посаді директора Національного природного парку «Білоозерський», раніше не судимому, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 246, ч. 3 ст. 365 КК України
Слідчий Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві ОСОБА_6 звернувся до слідчого судді з клопотанням про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади відносно підозрюваного ОСОБА_5 .
У обґрунтування клопотання посилається на те, що Четвертим слідчим відділом (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62022100140000021 від 26.05.2022.
У ході досудового розслідування у зв'язку із наявністю достатніх доказів слідчим за погодженням з прокурором повідомлено про підозру ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України - незаконній порубці дерев на території природно-заповідного фонду, якщо воно спричинили тяжкі наслідки державним інтересам, а також у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365 КК України - перевищенні службових повноважень, тобто умисному вчиненні працівником правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі наданих йому прав чи повноважень, якщо вони спричинили тяжкі наслідки державним інтересам.
Досудовим розслідуванням встановлено, що розпорядженням керівника Державного управління справами № 116-к від 16.04.2014 ОСОБА_5 призначено на посаду директора Державної організації «Лісове господарство Білоозерське» (далі - ДО «ЛГ Білоозерське»).
Перебуваючи на вказаній посаді, ОСОБА_5 , в силу Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», є працівником правоохоронного органу.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України з моменту призначення на вказану посаду, ОСОБА_5 є службовою особою правоохоронного органу, який постійно здійснює функції представника влади.
Згідно із Положенням про Державну організацію «Лісове господарство Білоозерське», затвердженим Розпорядженням ДУС № 205 від 23.08.2017, основною метою ДО «ЛГ Білоозерське» є, зокрема: забезпечення підвищення охорони лісів, збереження території природно-заповідного фонду, охорона, захист, раціональне використання та відтворення об'єктів рослинного і тваринного світу.
ДО «ЛГ Білоозерське» може отримувати в установленому порядку дозволи на спеціальне використання лісових ресурсів.
ДО «ЛГ Білоозерське» зобов'язана дотримуватися порядку спеціального використання деревних та інших ресурсів лісу, здійснювати спеціальне використання лісових ресурсів способами, які б забезпечували збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів.
Керівництво ДО «ЛГ Білоозерське» здійснюється її директором, який несе персональну відповідальність за виконання покладених на організацію завдань і функцій, а також за виконання своїх службових обов'язків. Окрім повноважень, передбачених у даному Положенні, директор здійснює інші, відповідно до законодавства.
Відповідно до статті 90 Лісового кодексу України основними завданнями державної лісової охорони є здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства, забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу.
Пунктом 4 Положення про державну лісову охорону, лісову охорону інших лісокористувачів та власників лісів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2009 року № 976, передбачено, що основними завданнями держлісоохорони є: здійснення державного контролю за додержанням вимог лісового та мисливського законодавства, забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, запобігання злочинам і адміністративним правопорушенням у сфері лісового та мисливського господарства, а також використання лісових ресурсів і мисливських тварин.
Відповідно до статті 7 Лісового кодексу України ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до частин 1 та 5 статті 69 Лісового кодексу України, спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства.
Згідно статті 105 Лісового кодексу України особи, винні у порушенні лісового законодавства, зокрема у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників, порушенні порядку заготівлі та вивезення деревини, порушенні інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, несуть встановлену законом дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.
Особливій державній охороні підлягають території та об'єкти природно-заповідного фонду України й інші території та об'єкти, визначені відповідно до законодавства України.
Відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України» природно-заповідний фонд становлять ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об'єкти яких мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища.
У зв'язку з цим, законодавством України природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. Україна розглядає цей фонд як складову частину світової системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною.
Відповідно до вимог частини 1 статті 3 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» до природно-заповідного фонду України належать: природні території та об'єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища.
Згідно статті 100 Лісового кодексу України порядок охорони, захисту, використання та відтворення лісів на землях природно-заповідного фонду визначається відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України», цього Кодексу та інших актів законодавства.
Відповідно до абзацу 3 пункту 5 «Санітарних правил у лісах України», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 року № 555, заходи з поліпшення санітарного стану лісів у межах природно-заповідного фонду здійснюються відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України», інших актів законодавства щодо збереження пралісів і старовікових насаджень та цих Правил.
Відповідно до абз. 2 п. 13 «Санітарних правил у лісах України» у межах природно-заповідного фонду вибіркові санітарні рубки призначаються за погодженням з обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» Національні природні парки є природоохоронними, рекреаційними, культурно-освітніми, науково-дослідними установами загальнодержавного значення, що створюються з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об'єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність.
До складу територій національних природних парків можуть включатися ділянки землі та водного простору інших землевласників та землекористувачів.
Статтею 60 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» визначено, що охорона територій та об'єктів природно-заповідного фонду інших категорій покладається на підприємства, установи та організації, у віданні яких вони перебувають.
Відповідно до частин 3, 4 статті 9-1 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, а також на підставі дозволів.
Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється на підставі дозволів, що видаються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Пунктами 2, 3 Розділу І Інструкції про застосування порядку установлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 24.01.2008 № 27, передбачено, що ліміти на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення (далі - ліміти) затверджуються Міндовкілля. Ліміти визначають обсяги використання природних ресурсів, у межах яких видаються дозволи на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.
Відповідно до п.п. 2 та 3 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 761 від 23 травня 2007 року, лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства (далі - органи Держлісагентства) на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки. Відповідно до п. 8 вказаного Порядку, лісовий квиток видається власником лісів або постійним лісокористувачем.
Так, Національний природний парк «Білоозерський» (далі - НПП «Білоозерський») створений 11 грудня 2009 року згідно з Указом Президента України Віктора Ющенка № 1048/2009 від 11.12.2009. До території НПП «Білоозерський» погоджено в установленому порядку включення 7014,44 гектара земель державної власності, які вилучаються у ДО «ЛГ Білоозерське» і надаються національному природному парку в постійне користування.
НПП «Білоозерський» входить до природно-заповідного фонду України, який охороняється як національне надбання і є складовою частиною системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною.
НПП «Білоозерський» був утворений на території колишніх Переяслав-Хмельницького району Київської області та Канівського району Черкаської області, на даний час функціонує в межах Бориспільського району Київської області та Черкаського району Черкаської області.
НПП «Білоозерський» межує із с. Хоцьки Бориспільського району Київської області з півночі, с. Світанок Бориспільського району Київської області та с. Озерище Черкаського району Черкаської області зі сходу, с. Ліпляве Черкаського району Черкаської області з півдня.
НПП «Білоозерський» розташований в межах земельних ділянок з кадастровими номерами №№ 7122083900:01:001:1900, 7122085600:01:001:0214. Вказані земельні ділянки, згідно з державними актами серії ЯЯ № 348693, серії ЯЯ № 348694, перебувають на праві постійного користування у ДО «ЛГ Білоозерське».
Відповідно до Указу Президента України № 1048/2009, Кабінету Міністрів України та Державному управлінню справами доручалось вирішити у шестимісячний строк у встановленому порядку питання щодо реорганізації Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» в Національний природний парк «Білоозерський» та затвердити відповідну документацію, однак вказані дії було виконано лише 28.12.2021.
Згідно із п. 6 2 Прикінцевих положень Лісового кодексу України, у разі зміни постійного користувача чи власника лісів, ведення лісового господарства може здійснюватися на основі розроблених для попереднього постійного лісокористувача чи власника лісів матеріалів лісовпорядкування, поділу лісів на категорії, виділення особливо захисних лісових ділянок, розрахункових лісосік до завершення строку їх дії.
Частиною 5 статті 12 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» передбачено, що управління територіями та об'єктами природно-заповідного фонду, для яких не створюються спеціальні адміністрації, здійснюється підприємствами, установами та організаціями, у віданні яких перебувають ці території та об'єкти.
З урахуванням викладеного, земельні ділянки №№ 7122083900:01:001:1900, 7122085600:01:001:0214 станом на момент вчинення кримінального правопорушення перебували в НПП «Білоозерський» на праві постійного користування, а ДО «ЛГ Білоозерське» є організацією, у віданні якої перебували території природно-заповідного фонду - НПП «Білоозерський».
Фактично з 11 грудня 2009 року по 28 грудня 2021 року ДО «ЛГ Білоозерське» знаходилось і здійснювало господарську діяльність на території НПП «Білоозерський», а тому її службові особи повинні були дотримуватися природоохоронного законодавства України та розробляти усі документи лісовпорядкування відповідно до вимог Закону України «Про природно-заповідний фонд України».
Однак, ОСОБА_5 , будучи директором ДО «ЛГ Білоозерське», діючи в порушення зазначених вище нормативно-правових актів та всупереч Положенню про Державну організацію «Лісове господарство Білоозерське», усвідомлюючи протиправність своїх дій, передбачаючи суспільну небезпечність та наслідки, спричинені перевищенням ним службових повноважень при видачі лісорубних квитків із завищеними обсягами деревини, що відводилась у рубку на території національного природного парку, вчинив кримінальне правопорушення за наступних обставин.
04.10.2021 ОСОБА_5 склав та підписав ліміт № 176/2021 від 04.10.2021 на використання природних ресурсів у межах Національного природного парку «Білоозерський» на 2021 рік. Землекористувачем зазначено ДО «ЛГ Білоозерське». Того ж дня, вказаний ліміт було затверджено Заступником Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Олександром Краснолуцьким.
Даним лімітом було передбачено вибіркові санітарні рубки, в тому числі в Урочищі «Ліплявська дача» із такими обсягами використання: у кварталі 66 виділі 4 - 25 метрів кубічних; у кварталі 66 виділі 9 - 90 метрів кубічних; у кварталі 118 виділі 2 - 118 метрів кубічних; у кварталі 118 виділі 3 - 35 метрів кубічних; у кварталі 118 виділі 4 - 10 метрів кубічних. Загальний обсяг використання в межах Урочища «Ліплявська дача» - 5044 метрів кубічних.
Наступного дня, 05.10.2021 ОСОБА_5 звернувся до Управління екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації із заявою про видачу дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення для вибіркових санітарних рубок та поліпшення санітарного стану лісів на загальний обсяг використання 5044 метрів кубічних, що відповідає ліміту № 176/2021 від 04.10.2021.
26.10.2021 Управлінням екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації видано дозвіл № 01 від 26.10.2021 на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, яким дозволено вибіркові санітарні рубки в Урочищі «Ліплявська дача» НПП «Білоозерський» із такими обсягами використання: у кварталі 66 виділі 4 - 25 метрів кубічних; у кварталі 66 виділі 9 - 90 метрів кубічних; у кварталі 118 виділі 2 - 118 метрів кубічних; у кварталі 118 виділі 3 - 35 метрів кубічних; у кварталі 118 виділі 4 - 10 метрів кубічних. Загальний обсяг використання в межах Урочища «Ліплявська дача» - 5044 метрів кубічних, що аналогічно ліміту № 176/2021 від 04.10.2021.
Не зважаючи на це, ОСОБА_5 , діючи протиправно за заздалегідь розробленим злочинним планом, всупереч Лісовому кодексу України, Законам України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповідний фонд України», маючи на меті збільшення прибутків ввіреної йому організації від реалізації зрубаної деревини, 04.11.2021 у робочий час, знаходячись у приміщенні ДО «ЛГ Білоозерське» за адресою: Київська область, Бориспільський район, с. Хоцьки, вул. Лісова 1, достовірно знаючи про затверджений ліміт № 176/2021 від 04.10.2021 та дозвіл № 01 від 26.10.2021, видав лісорубний квиток серії КИ ЛРК № 007940 від 04.11.2021, у якому було незаконно зазначено, що у вибіркову санітарну рубку відводяться 40 метрів кубічних дерев у кварталі 66 виділі 4 (при встановленому ліміті у 25 метрів кубічних), а також 234 метри кубічні дерев у кварталі 118 виділі 2 (при встановленому ліміті у 118 метрів кубічних), чим надав дозвіл на проведення рубки у такому об'ємі.
Окрім цього, аналогічним способом, 05.11.2021 у робочий час ОСОБА_5 , знаходячись у приміщенні ДО «ЛГ Білоозерське» за адресою: Київська область, Бориспільський район, с. Хоцьки, вул. Лісова 1, достовірно знаючи про затверджений ліміт № 176/2021 від 04.10.2021 та дозвіл № 01 від 26.10.2021, видав лісорубний квиток серії КИ ЛРК № 007942 від 05.11.2021, у якому було незаконно зазначено, що у вибіркову санітарну рубку відводяться 164 метри кубічні дерев у кварталі 66 виділі 9 (при встановленому ліміті у 90 метрів кубічних), чим надав дозвіл на проведення рубки у такому об'ємі.
Окрім цього, аналогічним способом, 23.11.2021 у робочий час ОСОБА_5 , знаходячись у приміщенні ДО «ЛГ Білоозерське» за адресою: Київська область, Бориспільський район, с. Хоцьки, вул. Лісова 1, достовірно знаючи про затверджений ліміт № 176/2021 від 04.10.2021 та дозвіл № 01 від 26.10.2021, видав лісорубний квиток серії КИ ЛРК № 007947 від 23.11.2021, у якому було незаконно зазначено, що у вибіркову санітарну рубку відводяться 126 метрів кубічних дерев у кварталі 118 виділі 3 (при встановленому ліміті у 35 метрів кубічних), а також 28 метрів кубічних дерев у кварталі 118 виділі 4 (при встановленому ліміті у 10 метрів кубічних), чим надав дозвіл на проведення рубки у такому об'ємі.
На підставі зазначених лісорубних квитків, на території НПП «Білоозерський» у 2021 році проведено рубку сухостійних дерев породи сосна у об'ємах, що були зазначені у лісорубних квитках, тобто із перевищенням ліміту № 176/2021 від 04.10.2021 на використання природних ресурсів у межах Національного природного парку «Білоозерський» та без дотримання дозволу № 01 від 26.10.2021 на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.
Внаслідок видання ОСОБА_5 лісорубних квитків серії КИ ЛРК № 007940, серії КИ ЛРК № 007942, серії КИ ЛРК № 007947, під час вибіркових санітарних рубок у НПП «Білоозерський», згідно висновку судової інженерно-екологічної експертизи від 25.01.2023 № 0012, було перевищено обсяги деревини, які дозволялось зрубати, а саме:
- у кварталі 66 виділі 4 - перевищено на 11,93 м?;
- у кварталі 66 виділі 9 - перевищено на 29,68 м?;
- у кварталі 118 виділі 2 - перевищено на 59,72 м?;
- у кварталі 118 виділі 3 - перевищено на 67,14 м?;
- у кварталі 118 виділі 4 - перевищено на 14,61 м?.
Таким чином, ОСОБА_5 , діючи умисно, в порушення вимог Положення про ДО «ЛГ Білоозерське», Санітарних правил в лісах України, Лісового Кодексу України, Закону України «Про природно-заповідний фонд України», вчиняючи дії, які явно виходять за межі наданих йому прав чи повноважень, незаконно видав лісорубні квитки серії КИ ЛРК № 007940, серії КИ ЛРК № 007942, серії КИ ЛРК № 007947, що призвело до незаконної порубки дерев природно-заповідного фонду, у зв'язку з чим державі заподіяно шкоду на суму 1 646 859 грн. (один мільйон шістсот сорок шість тисяч вісімсот п'ятдесят дев'ять гривень нуль копійок), що у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, що є тяжкими наслідками державі у сфері охорони, відтворення, сталого і раціонального використання лісових ресурсів.
Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365 КК України - перевищенні службових повноважень, тобто умисному вчиненні працівником правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі наданих йому прав чи повноважень, якщо вони спричинили тяжкі наслідки державним інтересам.
Крім того, за вказаних обставин ОСОБА_5 , діючи умисно, в порушення вимог Положення про ДО «ЛГ Білоозерське», Санітарних правил в лісах України, Лісового Кодексу України, Закону України «Про природно-заповідний фонд України», видавши лісорубні квитки серії КИ ЛРК № 007940, серії КИ ЛРК № 007942, серії КИ ЛРК № 007947, вчинив дії, які призвели до незаконної порубки дерев на території природно-заповідного фонду, у зв'язку з чим, державі заподіяно шкоду на суму 1 646 859 грн. (один мільйон шістсот сорок шість тисяч вісімсот п'ятдесят дев'ять гривень нуль копійок), що у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, що є тяжкими наслідками державі у сфері охорони, відтворення, сталого і раціонального використання лісових ресурсів.
Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України - незаконній порубці дерев на території природно-заповідного фонду, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.
Підозра ОСОБА_5 обґрунтовується зібраними під час досудового розслідування доказами, зокрема: актом № 43/3/5/2021/ПЛ від 08.12.2021 та матеріалами Державної екологічної інспекції Центрального округу за результатами проведення заходу державного нагляду (контролю) в ДО «ЛГ «Білоозерське»; лімітом № 176/2021 від 04.10.2021 на використання природних ресурсів у межах НПП «Білоозерський» на 2021 рік; дозволом № 01 від 26.10.2021 на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення; лісорубними квитками серії КИ ЛРК № 007940 від 04.11.2021, серії КИ ЛРК № 007942 від 05.11.2021, серії КИ ЛРК № 007947 від 23.11.2021, іншими документами щодо незаконного відведення дерев для рубки та її здійснення; протоколом огляду місцевості від 28.07.2022; висновком експерта № 0012 від 25.01.2023 за результатами проведення судової інженерно-екологічної експертизи; іншими матеріалами кримінального провадження в сукупності.
Сторона обвинувачення на підставі оцінки сукупності отриманих доказів стверджує, що причетність ОСОБА_5 до вчинення ним злочинів є достатньою для застосування щодо нього заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади.
На даний час є підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді:
1) знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, а саме: речі та документи, що знаходяться за місцем роботи підозрюваного та мають відношення до вчинення останнім кримінального правопорушення;
2) незаконними засобами впливатиме на свідків, спеціалістів, експертів та інших учасників кримінального провадження - так як стороною обвинувачення допитані не всі особи, які були свідками вчинення злочинів, зокрема ті особи, які працюють під керівництвом підозрюваного, з метою уникнення кримінальної відповідальності та будучи керівником правоохоронного органу, тобто представником влади, який наділений правом висувати вимоги тощо, матиме можливість впливу на вказаних вище осіб;
3) протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, зокрема: може незаконно впливати шляхом підбурювання, вмовляння, залякування, підкупу свідків, в т.ч. його підлеглих працівників НПП «Білоозерський». ОСОБА_5 займає керівну посаду правоохоронного органу обласного рівня, а тому для уникнення кримінальної відповідальності підозрюваний може використати тісні службові та соціальні зв'язки, в тому числі з працівниками органів державної влади та правоохоронних органів, з метою незаконного впливу на свідків, експертів, спеціалістів у даному провадженні.
Частиною 5 статті 65 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Відповідно до ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є відсторонення від посади.
Відповідно до ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Таким чином, є достатні підстави для відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 від посади директора НПП «Білоозерський», з метою забезпечення його належної процесуальної поведінки.
У судовому засіданні прокурор клопотання повністю підтримав.
Підозрюваний та його захисник у судовому засіданні заперечували проти відсторонення ОСОБА_5 від займаної посади, оскільки вважають, що підозра є необґрунтованою, тому просять відмовити у задоволенні клопотання. Сторона захисту вважає, що підозрюваний має бездоганну репутацію, є учасником бойових дій, нагороджений грамотами, приймав участь у Майдані.
Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали кримінального провадження, заслухавши думку учасників судового розгляду, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає до задоволення за наступних підстав.
Виходячи з вимог ч.1 ст. 370 КПК України ухвала слідчого судді за результатами розгляду клопотання про відсторонення від посади підозрюваного повинна бути законною, обґрунтованою та вмотивованою.
Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Для оцінки потреб досудового розслідування суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.
Відповідно до ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.
При цьому, ч.ч. 1, 2 ст. 157 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
При вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Відповідно до ст. 156 КПК України клопотання про відсторонення особи від посади розглядається слідчим суддею не пізніше трьох днів з дня його надходження до суду за участю слідчого та/або прокурора та підозрюваного чи обвинуваченого, його захисника.
Метою застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, який полягає у відстороненні від посади, є припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, що мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
У своєму клопотанні слідчий посилається на те, що розпорядженням керівника Державного управління справами № 116-к від 16.04.2014 ОСОБА_5 призначено на посаду директора Державної організації «Лісове господарство Білоозерське» (далі - ДО «ЛГ Білоозерське»).
Перебуваючи на вказаній посаді, ОСОБА_5 , в силу Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», є працівником правоохоронного органу.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України з моменту призначення на вказану посаду, ОСОБА_5 є службовою особою правоохоронного органу, який постійно здійснює функції представника влади.
На даний час є підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді:
1) знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, а саме: речі та документи, що знаходяться за місцем роботи підозрюваного та мають відношення до вчинення останнім кримінального правопорушення;
2) незаконними засобами впливатиме на свідків, спеціалістів, експертів та інших учасників кримінального провадження - так, як стороною обвинувачення допитані не всі особи, які були свідками вчинення злочинів, зокрема ті особи, які працюють під керівництвом підозрюваного, з метою уникнення кримінальної відповідальності та будучи керівником правоохоронного органу, тобто представником влади, який наділений правом висувати вимоги тощо, матиме можливість впливу на вказаних вище осіб;
3) протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, зокрема: може незаконно впливати шляхом підбурювання, вмовляння, залякування, підкупу свідків, в т.ч. його підлеглих працівників НПП «Білоозерський». ОСОБА_5 займає керівну посаду правоохоронного органу обласного рівня, а тому для уникнення кримінальної відповідальності підозрюваний може використати тісні службові та соціальні зв'язки, в тому числі з працівниками органів державної влади та правоохоронних органів, з метою незаконного впливу на свідків, експертів, спеціалістів у даному провадженні.
Частиною 5 статті 65 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Як вбачається з клопотання, Четвертим слідчим відділом (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62022100140000021 від 26.05.2022.
У ході досудового розслідування у зв'язку із наявністю достатніх доказів слідчим за погодженням з прокурором повідомлено про підозру ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України - незаконній порубці дерев на території природно-заповідного фонду, якщо воно спричинили тяжкі наслідки державним інтересам, а також у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365 КК України - перевищенні службових повноважень, тобто умисному вчиненні працівником правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі наданих йому прав чи повноважень, якщо вони спричинили тяжкі наслідки державним інтересам.
У ході розгляду клопотання встановлено, що ОСОБА_5 обґрунтовано для даної стадії досудового розслідування підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 246, ч. 3 ст. 356 КК України, підозра підтверджується зібраними в кримінальному провадженню матеріалами, копії яких долучені до клопотання.
Таким чином, слідчий суддя, розглянувши клопотання в межах питань, які були винесені на його розгляд сторонами кримінального провадження, та перевіривши надані в обґрунтування цих питань докази, з урахуванням вищенаведеного прийшов до висновку, що слідчим доведена наявність достатніх підстав вважати, що відсторонення від посади підозрюваного необхідне для припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, незаконними засобами може впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження - так як стороною обвинувачення не допитані особи, які були свідками вчинення злочину, протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
При цьому, слідчим суддею також враховано правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Ураховуючи посаду, яку займає підозрюваний ОСОБА_5 , можливість використання ним своїх службових повноважень всупереч інтересам досудового розслідування, яке здійснюється щодо нього, та наявність достатніх підстав вважати, що для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, знищити та підробити речі та документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, слідчий суддя приходить до висновку про те, що тимчасове відсторонення його від посади є виправданим заходом забезпечення кримінального провадження, покликаний на усунення можливих перешкод у здійсненні оперативного та ефективного досудового розслідування, а тому клопотання підлягає задоволенню частково. При цьому слідчий суддя вважає, що для дієвості досудового розслідування на цей час буде достатньо строку в 1 місяць для відсторонення підозрюваного від посади.
Слідчий суддя не приймає до уваги доводи сторони захисту про те, що не є ризику знищення або підробки документів, які мають суттєве значення, оскільки, на думку сторони захисту, у органу досудового розслідування було достатньо часу для вилучення вказаних документів.
Дійсно відомості за зазначеними вище фактами внесені до ЄРДР 26.05.2022, однак про підозру ОСОБА_5 повідомлено 20.02.2023, отже саме з цього моменту і з'явився ризик знищення і підробки речей і документів. Наразі досудове слідство триває, проводяться слідчі дії, а тому незастосування до підозрюваного заходу забезпечення кримінального провадження, а саме відсторонення від посади, може негативно вплинути на хід досудового розслідування.
Надані стороною захисту документи, які свідчать про відзнаку ОСОБА_5 у певних сферах громадського життя, можуть бути враховані під час обрання запобіжного заходу, однак не можуть запобігти ризикам, зазначеним у клопотанні.
Сам факт того, що підозрюваний має статус учасника бойових дій та приймав участь на Майдані, не може свідчити про відсутність зазначених прокурором ризиків. Слідчий суддя зазначає, що учасник бойових дій має пільги, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», однак такий статус не впливає на обсяг прав та обов'язків підозрюваного згідно КПК України.
Керуючись статтями 154-158, 303-309, 369, 372 КПК України, слідчий суддя
Клопотання задовольнити частково.
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади директора Національного природного парку «Білоозерський» строком на один місяць до 31.03.2023 включно.
Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали буде проголошений 06 березня 2023 року о 14 год. 45 хв.
Слідчий суддя ОСОБА_1