08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua
2-о/381/58/23
381/817/23
03 березня 2023 року Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Соловей Г.В.,
з участю секретаря Гапонюк І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в м. Фастів Київської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Фастівський міськрайонний відділ ДРАЦС у Фастівському районі Київської області ЦМУ МЮ (м. Київ) про встановлення факту смерті, -
23.02.2023 року заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту смерті. Свої вимоги мотивує тим, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є його рідним братом. У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України був мобілізований до військової служби. Виконуючи бойове завдання із захисту територіальної цілісності Батьківщини, здійснення відсічі та стримування збройної агресії російської федерації проти України, здійснюючи відхід у групі військовослужбовців 3 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 з ВОП «Паук» у бік ВОП «Гніздо» районі н.п. Богородичне Краматорського району Донецької області, біля розвилки лісових доріг потрапив у ворожу засідку, в результаті чого отримав смертельні вогнепальні поранення несумісні із життям. В тих обставинах тіло солдата ОСОБА_2 забрати не вдалось. Про смерть брата заявника було повідомлено 17.06.2022 року.
Отримати свідоцтво про смерть брата ОСОБА_2 неможливо, оскільки факт смерті відбувся на території ведення бойових дій, тіло забрати з яких не вдалося та на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті. Встановлення факту смерті, що має юридичне значення, необхідне заявнику для державної реєстрації смерті брата ОСОБА_2 .
Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 24.02.2023 року відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду.
В судове засідання заявник не з'явився, через канцелярію суду надав заяву, відповідно до якої заявлені вимоги підтримав та просив їх задовольнити, справу розглянути в його відсутність.
В судове засідання представник заінтересованої особи не з'явився, через канцелярію суду надали листа в якому просили справу розглянути в їх відсутність, проти заяви не заперечують.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
У відповідності до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Матеріалами справи встановлено, що заявник ОСОБА_1 є рідним братом ОСОБА_2 , що підтверджується відповідними свідоцтвами про народження.
Згідно витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 18.08.2022 року № 360/1Д, розслідування, призначене наказом командира в/ч НОМЕР_1 від 24.06.2022 року № 93/1Д «Про призначення службового розслідування по факту загибелі командира 3 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 3 стрілецької роти в/ч НОМЕР_1 солдата ОСОБА_2 » завершено. Визнано таким, що 04.06.2022 року, солдат ОСОБА_2 гранатометник 2 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 3 стрілецької роти в/ч НОМЕР_1 загинув (смерть внаслідок отриманих поранень несумісних з життям) під час виконання обов'язків військової служби внаслідок дій з боку противника (збройних сил російської федерації) в районі ведення бойових дій та пов'язана із захистом Батьківщини.
Як вбачається з акту про настання смерті від 22.08.2022, затвердженого командиром 1 стрілецького взводу 3 стрілецької роти в/ч НОМЕР_1 старшим лейтенантом ОСОБА_3 , командиром відділення взводу протитанкових керованих ракет в/ч НОМЕР_1 сержантом ОСОБА_4 , кулеметником 2 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 3 стрілецької роти в/ч НОМЕР_1 солдатом ОСОБА_5 засвідчено, що 04.06.2022 року близько 15 год. 30 хв., гранатометник 2 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 3 стрілецької роти в/ч НОМЕР_1 солдат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мобілізований ІНФОРМАЦІЯ_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , загинув за наступних обставин: знаходячись в районі бойових дій поблизу н.п. Богородичне Краматорського району Донецької області, виконуючи бойове завдання із захисту територіальної цілісності Батьківщини, здійснення відсічі та стримування збройної агресії російської федерації проти України, здійснюючи відхід у групі військовослужбовців 3 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 з ВОП «Паук» у бік ВОП «Гніздо» в районі н.п. Богородичне Краматорського району Донецької області , біля розвилки лісових доріг потрапив у ворожу засідку, в результаті чого отримав смертельні вогнепальні поранення несумісні з життям.
Відповідно до вимог пункту 5 частини 2 статті 293 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з п.8 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України (ст. 2 зазначеного Закону України).
В зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався.
Відповідно до ч.1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про становлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Відповідно до п.13 вказаної постанови заявник зобов'язаний обгрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Статтею 319 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт. Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Заявник ОСОБА_1 звернувся із даною заявою про встановлення факту смерті брата ОСОБА_2 та вказував, що останнє необхідне для отримання свідоцтва про смерть брата, проведеної державним органом України.
Факт смерті ОСОБА_2 , поблизу н.п. Богородичне Краматорського району Донецької області при виконанні бойового завдання із захисту територіальної цілісності Батьківщини, здійснення відсічі та стримування збройної агресії російської федерації проти України підтверджується матеріалами заяви.
На даний час законом не передбачено іншого порядку, ніж встановлення цього факту в судовому порядку. Задоволення даної заяви надасть заявнику можливість отримати свідоцтво про смерть його брата ОСОБА_2 .
Згідно п. 18 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» з наступними змінами та доповненнями, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно зі ст. 14 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом.
За таких обставин суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 9 ст. 10 ЦПК України якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Враховуючи те, що військова агресія російської федерації проти України розпочалася 24.02.2022, наразі чинним законодавством України не встановлений порядок набрання рішенням у справах про встановлення факту смерті на території, на якій ведуться бойові дії законної сили, суд вважає за необхідне застосувати аналогію закону та відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України визначити, що рішення про встановлення факту смерті особи на території, де ведуться бойові дії, підлягає до негайного виконання.
Керуючись ст. 4,7,10,12,76-77,258,259,263,265,319 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідент.номер - НОМЕР_2 , прож.: АДРЕСА_1 , заінтересована особа - Фастівський міськрайонний відділ ДРАЦС у Фастівському районі Київської області ЦМУ МЮ (м. Київ), місцезнах.: Київська область, м. Фастів, вул. Шевченка, 2 про встановлення факту смерті задовольнити.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 поблизу н.п. Богородичне Краматорського району Донецької області України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянина України, уродженця села Чара Каларського району Читинської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 .
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі через суд першої інстанції апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Головуючий суддя Г.В.Соловей