вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"06" лютого 2023 р. Справа № 911/2512/22
Господарський суд Київської області у складі судді Щоткіна О.В., за участю секретаря судового засідання Литовки А.С. розглянув матеріали справи
за позовом Акціонерного товариства «Укртрансгаз»
до Комунального підприємства «Благоустрій Крюківщини» Вишневої міської ради Бучанського району Київської області
про стягнення 107334,80 грн
за участю представників
позивача: Баранецька М.Р. - довіреність № 1-3246 від 05.12.2022;
відповідача: не з'явився;
Акціонерне товариство «Укртрансгаз» (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Київської області із позовною заявою № 1001вих-22-4380 від 22.11.2022 до Комунального підприємства «Благоустрій Крюківщини» Вишневої міської ради Бучанського району Київської області (далі - відповідач) про стягнення 107334,80 грн, з яких: 95257,54 грн компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу у лютому та березні 2017 року, 1440,61 грн 3% річних та 10636,65 грн інфляційних втрат.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач здійснював відбір природного газу з газотранспортної системи в обсязі 88,962 тис. куб. м у лютому та березні 2017 року без поданих постачальником газу номінацій, з огляду на що, за твердженнями позивача, вартість вказаних обсягів компенсується позивачу відповідно до порядку, встановленого частиною другою статті 8 Закону України від 03.11.2016 № 1730-VIII “Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення”.
Господарський суд Київської області ухвалою від 07.12.2022 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; постановив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (без виклику учасників справи).
Через канцелярію суду 21.12.2022 від Акціонерного товариства «Укртрансгаз» надійшло клопотання № 1001вих-22-4816 від 14.12.2022 про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 26.12.2022 було задоволено клопотання Акціонерного товариства «Укртрансгаз» та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін; розгляд справи по суті призначено на 16.01.2023.
26.12.2022 від КП «Благоустрій Крюківщини» Вишневої міської ради Бучанського району Київської області надійшов відзив на позовну заяву № 118 від 22.12.2022, за змістом якого він просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, зазначаючи, що КП «Благоустрій Крюківщини» не є прямим споживачем Акціонерного товариства «Укртрансгаз», об'єкти якого приєднані безпосередньо до газотранспортної системи та отримує природний газ на точці входу з газопровідної мережі після його транспортування позивачем магістральними газопроводами до газопровідних станцій та подальшого транспортування (розподілу) газорозподільною мережею в межах іншої послуги, яка надається оператором ГРМ.
Також відповідач у відзиві на позовну заяву вказує, що виникнення у позивача небалансу обсягів природного газу за спірний період відбулося саме внаслідок дій Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» щодо ненадання відповідачу номінацій на плановий обсяг газу на цей період. Додатково відповідач вказує, що отримані ним в лютому та березні 2017 року від НАК «Нафтогаз України» обсяги природного газу здійснювались на підставі укладених договорів, а тому ненадання останнім номінацій щодо обсягу постачання газу не звільняло від обов'язку виконувати умови договору НАК «Нафтогаз».
Разом із відзивом на позов до суду відповідачем подано заяву № 119 від 22.12.2022, в якій він просив суд застосувати строки позовної давності до вимоги про стягнення компенсації, а також інфляційних втрат та 3% річних.
03.01.2023 позивачем було подано відповідь на відзив № 1001вих-23-10 від 02.01.2023, в якій він говорить про те, що хоч КП «Благоустрій Крюкіщини» не визнає заявлений позов, однак не заперечує проти наявного факту відбору природного газу без поданих номінацій постачальником - АТ «НАК «Нафтогаз України» в лютому-березні 2017 року в обсязі 88,962 тис.куб.м. Таким чином, оскільки предметом позову є стягнення вартості відібраного відповідачем без номінацій природного газу, а доказів на спростування цих вимог відповідачем не подано, обставини споживання природного газу є підтвердженими та неоплаченими, відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.
Також, як зазначив позивач у своїх поясненнях, твердження відповідача стосовно отримання ним газу на договірних засадах від АТ «НАК «Нафтогаз України» не може свідчити про здійснення такої поставки споживачу, оскільки у спірний період постачальник не здійснив таке постачання, внаслідок чого відповідачем здійснювався відбір природного газу з газотранспортної системи АТ «Укртрансгаз» без поданих номінацій його постачальником. Вказане підтверджується відсутністю господарських операцій між постачальником та споживачем, зокрема, сплати грошових коштів, постачання природного газу в обсязі 88,962 тис.куб.м. на підставі акту тощо.
16.01.2023 відповідачем було подано заперечення на відповідь на відзив № 3 від 11.01.2023, в якому він вказує, що обов'язок щодо погодження номінації не можуть покладатись на споживачів. В свою чергу неналежне виконання АТ «НАК «Нафтогаз України» обов'язків не може мати наслідком покладення на відповідача, як теплопостачальної організації, що генерує теплову енергію будь-яких додаткових зобов'язань (зокрема, з оплати за ринковими цінами вартості спожитого газу, який було отримано побутовим споживачем відповідно до укладених договорів). Крім того, в лютому-березні діяли договори постачання природного газу укладені між КП «Благоустрій Крюківщини» Вишневої міської ради Бучанського району Київської області та АТ «НАК «Нафтогаз України», а тому, на думку відповідача, планові обсяги споживання природного газу були погоджені, а повідомлень про припинення чи обмеженняпостачання природного газу від постачальника не надходило. До того ж, як зазначив відповідач, з травня 2021 року КП «Благоустрій Крюківщини» не виробляє, не транспортує та не постачає теплову енергію.
Вказані обставини, згідно позиції відповідача, свідчать про безпідставність заявленого позову, в якому останній просить відмовити.
Присутні в судовому засіданні 16.01.2023 представники учасників справи висловили свою позицію стосовно заявленого позову, з урахуванням раніше поданих вимог та заперечень, викладених в письмових заявах по суті спору, які були залучені до матеріалів справи.
В судовому засіданні 16.01.2023 було оголошено перерву, про що сторони повідомлені особисто під розписку в бланку оголошення перерви, що такожвідображено протокольною ухвалою про оголошення перерви на наступну дату - 06.02.2023.
06.02.2023 в судове засідання з'явився представник позивача. Відповідач належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, свого представника в судове засідання не направив та про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до ч. 8 ст. 252 ГПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення.
Відповідно до ч. 1 ст. 233 ГПК України, суди ухвалюють рішення, постанови іменем України негайно після закінчення судового розгляду.
Після виходу з нарадчої кімнати, відповідно до ст. 240 ГПК України, 06.02.2023 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, та об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, з урахуванням поданих сторонами вимог та заперечень, суд
Акціонерне товариство «Укртрансгаз» до 31.12.2019 виконувало функції оператора газотранспортної системи (оператор ГТС) - суб'єкта господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників), що передбачено п. 19 ч. 1 cт. 1 Законом України «Про ринок природного газу».
Комунальне підприємство «Благоустрій Крюківщини» Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області є споживачем - юридичною особою, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (далі - споживач).
Згідно з рішенням Вишневої міської ради №l-01/IV8-27 від 28 січня 2021 року назву Комунальне підприємство «Благоустрій Крюківщини» Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області змінено на Комунальне підприємство «Благоустрій Крюківщини» Вишневої міської ради Бучанського району Київської області, копія рішення додається.
КП «Благоустрій Крюківщини» є захищеним споживачем природного газу у розумінні п. 10 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу», оскільки здійснює надання важливих суспільних послуг та є виробником теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об'єктів, не пристосованих до зміни палива та приєднаних до газотранспортної або газорозподільної системи.
Для здійснення діяльності з виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, відповідач використовує природний газ, який відповідно до «Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» затвердженого Постановами Кабінету Міністрів України № 758 від 01.10.2015, № 187 від 22.03.2017, № 867 від 19.10.2018.
За змістом вказаних Положень виробник теплової енергії мав право у визначений період купувати природний газ для всіх категорій використання природного газу у НАК "Нафтогаз України".
Згідно наявних в матеріалах справи документів між Комунальним підприємством "Благоустрій Крюківщини" (споживач) та НАК "Нафтогаз України" (постачальник) укладено договори на постачання природного газу: № 1633/1617-ТЕ-1 від 28.09.2016; №1710/1617-БО-17 від 14.09.2016; № 1892/1617-КП-17 від 09.11.2016.
Предметом зазначених договорів є постачання природного газу в 2016-2017 року виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими споживачами (крім бюджетних установ/організацій).
Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 №742-р «Деякі питання опалювального сезону 2016/17», від 04.10.2017 №720-р «Деякі питання опалювального сезону 2017/2018 року», від 03.10.2018 №717-з «Деякі питання опалювального сезону 2018/19 року» покладено на Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (далі - НАК «Нафтогаз України») обов'язок разом з операторами газотранспортних та газорозподільних систем забезпечити протягом опалювальних сезонів 2016/17, 2017/2018, 2018/19 безперебійне постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, для надання послуг з постачання теплової енергії та гарячої води населенню в необхідних обсягах, у тому числі, КП «Благоустрій Крюківщини».
На підставі розпорядження від 05.10.2016 № 742-р (п.1), яке є обов'язковим до виконання, на НАК «Нафтогаз України» та постачальників природного газу покладено обов'язок видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям ще на початку опалювального сезону.
Відповідно до п.1 глави 1 розділу XI Кодексу газотранспортних систем (далі - Кодекс ГТС), замовники послуг транспортування зобов'язані подати оператору ГТС номінації та/або місячну номінацію по точках входу та точках виходу.
Однак, як вказує позивач, за результатом опрацювання поданих номінацій, ним було встановлено відсутність номінацій НАК «Нафтогаз України» у спірні періоди у вказаних обсягах для КП «Благоустрій Крюківщини».
Також позивачем встановлено відсутність будь-якого замовника послуг транспортування та фактичної передачі в порядку, визначеному Кодексом ГТС суб'єктом ринку природного газу, зокрема будь-яким постачальником в обсязі 88,962 тис. м. куб. у лютому, березні 2017 року на вході до газотранспортної системи для його подальшого транспортування для відповідача.
Позивач звертає увагу, що відбір природного газу КП «Благоустрій Крюківщини» у спірні періоди також підтверджується рішенням Господарського суду Київської області від 23.01.2020, яке залишено в силі постановою Північного апеляційного господарського суду від 09.02.2021 та ухвалою Верховного Суду від 20.05.2021 у справі №911/2294/19 та в якому встановлено обставини щодо споживання відповідачем в лютому-березні 2017 року природного газу в обсязі 88,962 тис. куб. м.
Таким чином, позивач стверджує, що хоч між НАК «Нафтогаз України» та КП «Благоустрій Крюківщини» і діяли договірні відносини з постачання природного газу, однак обсяг відбору газу в розмірі 88,962 тис. куб. м. у лютому-березні 2017 року відповідачем був здійснений саме з ресурсу позивача без поданих номінацій, внаслідок чого згідно заявлених позовних вимог позивач має право на компенсацію вартості відібраних номінацій в розмірі 95 257, 54 грн, яку і просить стягнути позивач.
Поряд із вимогою про стягнення зазначеної суми, позивач заявив до стягнення 10636, 65 грн інфляційних втрат та 1440,61 грн 3% річних.
Доводи відповідача стосовно підстав для відмови в позові, викладені у відзиві на позов та у запереченнях на відповідь на відзив зводяться до наступного: правовідносини між КП «Благоустрій Крюківщини» та НАК «Нафтогаз України» є договірними і в спірний період відповідач був забезпечений природним газом саме на підставі укладених договорів; відповідач не є прямим споживачем Акціонерного товариства «Укртрансгаз», об'єкти якого приєднані безпосередньо до газотранспортної системи та отримує природний газ на точці входу з газопровідної мережі після його транспортування позивачем магістральними газопроводами до газопровідних станцій та подальшого транспортування (розподілу) газорозподільною мережею в межах іншої послуги, яка надається оператором ГРМ. В свою чергу рахунки на надані послуги з балансування за спірний період позивачем не виставлялись; виникнення у позивача небалансу обсягів природного газу за спірний період відбулося саме внаслідок дій Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» щодо ненадання відповідачу номінацій на плановий обсяг газу на цей період.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, заслухавши доводи та заперечення представників сторін, суд дійшов висновку про наступне.
Відносини, які виникли між сторонами врегульовані приписами Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України "Про ринок природного газу", Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2493 (надалі Кодекс ГТС).
Згідно із статтею 5 розділу 1 глави І Кодексу ГТС, номінацією визнається попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування оператору газотранспортної системи, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу. Несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період.
Відповідно до статті 1 розділу 3 глави І Кодексу ГТС, оператор газотранспортної системи на підставі договору транспортування природного газу та згідно з умовами, визначеними в цьому Кодексі, надає суб'єктам ринку природного газу послуги транспортування природного газу газотранспортною системою в межах договірних потужностей та підтверджених номінацій.
Отже, подання та підтвердження номінацій є необхідною передумовою для споживання природного газу.
Зазначене мотивовано тим, що газотранспортна система є технологічним комплексом, до якого входить окремий магістральний газопровід з усіма об'єктами і спорудами, пов'язаними з ним єдиним технологічним процесом, або кілька таких газопроводів, якими здійснюється транспортування природного газу від точки (точок) входу до точки (точок) виходу (частина 1 статті 1 Закону України "Про ринок природного газу"). А функції з транспортування, розподілу та постачання природного газу розділені між різними суб'єктами ринку. Зазначене зумовлює необхідність координації та співпраці таких суб'єктів.
Відповідно до Ліцензії НКРЕКП Серії АЕ № 194511 від 28.02.2013 АТ «Укртрансгаз» до 31.12.2019р., тобто до часу створення та початку функціонування окремого суб'єкта на ринку природного газу України оператора ГТС, виконував функції оператора ГТС, який здійснював діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).
Частиною 1 статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб'єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства.
Такі спеціальні обов'язки визначені Кабінетом Міністрів України в наступних постановах:
- від 01.10.2015 №758 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період)» (далі - Постанова № 758);
- від 22.03.2017 №187 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» (далі - Постанова №187).
- від 19.10.2018 №867 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» (далі - Постанова №867).
Відповідно до вказаних постанов ПАТ «НАК «Нафтогаз України» було зобов'язане постачати природний газ виробникам теплової енергії, які здійснюють виробництво теплової енергії для всіх категорій споживачів. До таких виробників належав і відповідач. Незважаючи на це, постачання природного газу повинно було відбуватися з урахуванням вимог, які визначалися чинними нормативно-правовими актами: Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом ГТС.
З метою запровадження комплексу організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення, в Україні ухвалено Закон України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» від 03.11.2016 №1730-VIII (далі - Закон №1730), а згодом Закон України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» від 14.07.2021 №1639-IX (далі - Закон №1639).
Оскільки на практиці виникали ситуації, коли ПАТ «НАК «Нафтогаз України» не подавав номінацій оператору ГТС, а виробники теплової енергії продовжували споживати природний газ, АТ «Укртрансгаз» довелося балансувати газотранспортну систему за рахунок власного природного газу. Враховуючи ці обставини, законодавець визначив умови та суб'єкта ринку природного газу, якому споживач повинен сплатити вартість спожитого природного газу за відсутності підтверджених номінацій. Адже не може залишитися без урегулювання ситуація, коли особа спожила природний газ, проте нікому не оплатила його вартості.
Законом №1639 було внесено зміни до Закону №1730, розширивши сферу його дії, у тому числі шляхом викладення статті 2 в новій редакції, відповідно до якої дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ та послуги з його розподілу і транспортування, за теплову енергію, а також підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію.
Відповідно до частини 2 статті 8 Закону №1730, підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, які протягом періоду з 1 грудня 2015 року по 31 грудня 2019 року здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без поданих постачальником газу номінацій та у яких відстуні підписані акти приймання-передачі природного газу з постачальником щодо таких обсягів, зобов'язані, незалежно від включення до реєстру, укладення договору реструктуризації та підписання акта звіряння взаєморозрахунків, протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами компенсувати (оплатити) особі, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами реалізації природного газу категоріям споживачів, визначеними положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затверджених постановами Кабінету Міністрів України на виконання статті 11 Закону України "Про ринок природного газу", чинними протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів"; послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газ за цінами, встановленими постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, чинними протягом періоду таких відборів.
Тобто зі змісту вказаної норми закону вбачається, що підприємства, які виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, мають обов'язок оплатити особі, яка виконувала функції оператора ГТС до 31.12.2019р., вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу за наявності таких умов:
- відбір природного газу відбувся упродовж 01.12.2015 - 31.12.2019;
- відбір природного газу відбувся без поданих постачальником газу номінацій та за умови відсутності підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальниками щодо таких обсягів.
Згідно поданих матеріалів, загальний обсяг відбору у вказані періоди складає 88,962 тис.куб.м., з яких у лютому 2017 року - 51,335 тис.куб.м.;у березні 2017 року -37,627 тис.куб.м.
Вказані обсяги відбору природного газу підтверджуються:
- реєстром обсягів газу, що були використані споживачами по договорах з НАК «Нафтогаз України» із мереж АТ «Київоблгаз», згідно з якими, у графі «Обсяг згідно підтвердженої номінації» зазначено « 0», водночас, у графі «Обсяг згідно алокації» (тобто, фактично спожитий обсяг без підтвердженої номінації постачальника) зазначено про відбір КП «Благоустрій Крюківщини» природного газу в наступних обсягах та періодах: в лютому 2017 року обсягом 51,335 тис. м. куб.
- звітом Акціонерного товариства «Київоблгаз» (далі - АТ «Київоблгаз») про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ «Київоблгаз» між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх споживачів, згідно з якими, у графі «Підтверджений обсяг номінацій всього» зазначено « 0», водночас, у графі «Фактичний обсяг за місяць всього» (тобто, фактично спожитий обсяг без підтвердженої номінації постачальника) зазначено про відбір КП «Благоустрій Крюківщини» природного газу в наступних обсягах та періодах:за березень 2017 року обсягом 37,627 тис.куб.м.;
- актами наданих послуг транспортування природного газу, підписаних між АТ «Укртрансгаз» та КП «Благоустрій Крюківщини»:за лютий 2017 року - акт від 28.02.2017 на обсяг 51,335 тис. куб. м. природного газу;за березень 2017 року - акт від 31.03.2017 на обсяг 37,627 тис. куб.м. природного газу;
- актом наданих послуг з розподілу природного газу, підписаний між АТ «Київоблгаз» та КП «Благоустрій Крюківщини»:за лютий 2017 року -акт від 28.02.2017 на обсяг 51,335 тис. куб. м. природного газу,
Також відбір природного газу КП «Благоустрій Крюківщини» у спірні періоди підтверджується рішенням Господарського суду Київської області від 23.01.2020, яке залишено в силі постановою Північного апеляційного господарського суду від 09.02.2021 та ухвалою Верховного Суду від 20.05.2021 у справі №911/2294/19, та в якому встановлено обставини щодо споживання відповідачем в лютому-березні 2017 року природного газу в обсязі 88,962 тис.куб.м., яке приймається судом як доказ в порядку ч. 4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Необхідно зазначити, що в поданих відповідачем запереченнях немає суперечностей стосовно того, що ним здійснено відбір природного газу без поданих та підтверджених номінацій. Останній вказує лише на те, що обов'язок із подання номінацій покладений на Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», а сам відбір газу ним був вчинений на договірній основі.
З даного приводу суд зазначає наступне.
Предметом заявленого позову в даній справі є стягнення заборгованості з компенсації вартості відібраних відповідачем без номінацій у лютому, березні 2017 року природного газу обсягом 88,962 тис.куб.м. на підставі ч. 2 ст. 8 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» № 1730-VIII від 03.11.2016 зі змінами, внесеними Законом № 1639 від 14.07.2021.
Як вказувалось вище, компенсація вартості природного газу позивачу здійснюється за використаний природний газ протягом періоду з 01 грудня 2015 року по 31 грудня 2019 року без поданих постачальником газу номінацій та у яких відсутні підписані акти приймання-передачі природного газу з постачальником щодо таких обсягів.
Таким чином, для спростування позовних вимог, відповідач мав подати докази подання постачальником номінацій на зазначені обсяги природного газу та акти приймання-передачі природного газу, підписані між постачальником природного газу і відповідачем. Однак, вказані докази не були подані відповідачем, як і не були встановлені обставини підписання актів приймання-передачі в спірний період між НАК «Нафтогаз України» та КП «Благоустрій Крюківщини».
Стосовно тверджень про укладені Договори постачання природного газу між Акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» та КП «Благоустрій Крюківщини», то наявність укладеного договору не може свідчити про здійснення такої поставки природного газу споживачу, оскільки доказом який підтверджує факт поставки газу є виключно підписаний між сторонами акт приймання-передачі природного газу, який фіксує проведення господарської операції, що також сторонами врегульовано в п.п. 3.1 та 3.4 Договорів.
Водночас відповідачем не було подано доказів сплати грошових коштів на рахунок з постачання природного газу АТ «НАК «Нафтогаз України» за отриманий природний газ, як і не надано доказів, які б підтверджували реальність здійснення такої господарської операції як постачання природного газу в обсязі 88,962 тис.куб.м. у лютому та березні 2017 року.
З цього слідує, що у спірний період відповідач мав договірні відносини з постачання природного газу з АТ «НАК «Нафтогаз України», натомість постачальник не здійснив постачання природного газу відповідачу, внаслідок чого відповідачем здійснювався відбір природного газу з газотранспортної системи АТ «Укртрансгаз» без поданих номінацій його постачальником.
З аналогічних підстав не приймаються до уваги і твердження відповідача, що з травня 2021 року КП «Благоустрій Крюківщини» не виробляє, не транспортує та не постачає теплову енергію, оскільки предметом заявлених вимог є стягнення компенсації за природний газ, відібраний в 2017 році, тобто за період, коли відповідач був виробником теплової енергії для потреб споживачів, підприємств, організацій.
За таких обставин правова підстава, з якою позивач звернувся до суду є правомірною та доведеною, у зв'язку з чим в силу вимог ЗУ № 1730 (зі змінами внесеними ЗУ № 1639) у відповідача виникло зобов'язання компенсувати позивачу вартість відібраних в лютому та в березні 2017 року без номінацій обсягів природного газу.
Згідно з ч. 3-4 ст. 8 Закону України № 1730 зі змінами та доповненнями обсяги природного газу, зазначені в частині другій цієї етапі, визначаються як різниця між обсягами фактично спожитого природного газу на підставі алокацій/звітів операторів газорозподільних систем та обсягами поставленого/придбаного природного газу на підставі договорів купівлі-продажу/постачання природного газу та актів приймання-передачі природного газу за відповідний період споживання.
У зв'язку з зазначеним, згідно поданого розрахунку позивача вартість відібраних без номінацій обсягів природною газу у визначених періодах у загальному розмірі 88,962 тис. куб. м. за цінами реалізації природного газу по категоріям споживачів загалом складає 527 580,24 грн, яку відповідач зобов'язаний протягом 72 місяців, починаючи з 01.10.2021, щомісяця рівними частинами оплатити позивачу.
Відповідно, розмір щомісячної оплати (починаючи з 01.10.2021) вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу складає 7 327,50 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 ГК України господарські зобов'язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність.
У відповідності із статтею 193 Господарського кодексу України, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з статтею 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно із ч.1 ст.612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути примусове виконання обов'язку в натурі.
Частиною 2 ст.20 ГК України встановлено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, зокрема, присудження до виконання обов'язку в натурі.
Згідно ч 1. ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Станом на листопад 2022 року, строк оплати за період з 01.10.2021 по 01.11.2022 вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу є таким, що настав, а тому за розрахунком позивача відповідач зобов'язаний був сплати 95 257,54 грн.
Суд, здійснивши власний розрахунок компенсації за вказаний позивачем період з жовтня 2021 по жовтень 2022 включно із розрахунку щомісячного платежу в розмірі 7327,50 грн, встановив, що вірною є сума 95 257,50 грн (7327,50*13 місяців), у зв'язку з чим заявлена до стягнення компенсація вартості відібраних номінацій обсягів природного газу у лютому та березні 2017 підлягає частковому задоволенню в розмірі визначеному судом.
Відповідно до ст.536 ЦК України за користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами, розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.
В силу ч. 2ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Керуючись вищезазначеною нормою позивачем також нараховано 10636,65 грн інфляційних втрат (за загальний період з 01.11.2021 по 01.11.2022) та 1440,61 грн 3% річних (за загальний період з 01.11.2021 по 01.11.2022)
Перевіривши зазначений позивачем розрахунок інфляційних втрат та 3% річних в системі «Ліга:Закон» за період з 01.11.2021 по 01.11.2022 та від кожного щомісячного платежу окремо, встановлено, що наданий позивачем розрахунок є арифметично правильним і таким, що відповідає вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим вимога про стягнення з відповідача 10 636,65 грн інфляційних втрат та 1440,61 грн 3% річних підлягає задоволенню повністю.
Таким чином, з урахуванням всіх вищенаведених доказів та матеріалів, судом встановлено факт порушеного права позивача та правомірність заявленого позову.
При цьому, як зазначалось вище, 26.12.2022 від відповідача надійшла заява, згідно якої він просить застосувати строки позовної давності як до суми основного боргу у вигляді нарахованої компенсації, так ідо інфляційних втрат та 3% річних.
Згідно поданої заяви, КП «Благоустрій Крюківщини» акцентує увагу, що у відповідності до позовних вимог відбір спірного газу було здійснено в лютому та березні 2017 року, відтак з посиланням на норми ст. ст. 256, 266, 267 ЦК України строк позовної давності для звернення з відповідним позовом до суду, сплив.
Розглянувши подану заяву, суд зазначає про відмову в її задоволенні, виходячи з наступного.
Так, відповідно до ст.256 Цивільного кодексу України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Згідно із ст.260 Цивільного кодексу України позовна давність обчислюється за загальними правилами визначення строків, встановленими ст.ст.253-255 цього Кодексу.
За змістом ст.253 Цивільного кодексу України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Відповідно до ч.1 ст.261 Цивільного кодексу України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Відтак, за змістом норм чинного законодавства початок перебігу позовної давності співпадає з моментом виникнення у зацікавленої сторони права на звернення до суду із позовною заявою, тобто можливості реалізувати своє право в примусовому порядку.
Як було зазначено вище, з метою забезпечення сталого функціонування ринку природного газу було прийнято Закон України від 14.07.2021 № 1639-ІХ «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ на забезпечення фінансової стабільності на ринку природною газу», яким доповнено статтею 8 Закон України від 03.11.2016 №1730 про нормативне регулювання правовідносин щодо заборгованості підприємства ПЕК перед оператором ГТС, які протягом періоду з 01.12.2015 по 31.12.2019 здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без подання номінацій.
Тобто, тільки з прийняттям вказаного Закону № 1639 було визначено порядок компенсації використаного природного газу без поданих номінацій на користь оператора ГТС та право останнього отримати такі виплати, тобто і право звернення до суду за захистом порушених прав та інтересів.
Дані обставини свідчать про те, що строк позовної давності до суми основного боргу у вигляді нарахованої компенсації, про сплив якої зазначає відповідач, позивачем не пропущено.
Статтею 266 ЦК України передбачено, що зі спливом позовної давності до основної вимоги вважається, що позовна давність спливла і до додаткової вимоги (стягнення неустойки, накладення стягнення на заставлене майно тощо).
Зважаючи на те, що стягнення інфляційних втрат та 3 % річних є додатковими вимогами порівняно із заявлено. сумою компенсації, за стягненням якої позивач звернувся до суду та відповідно до ст. 257 ЦК України до яких застосовується загальна позовна давність в три роки, суд також зазначає, що строк позовної давності стосовно заявлених до стягнення інфляційних втрат та 3% річних, не пропущено.
Враховуючи викладені вище обставини в сукупності з поданими доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково та з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення 95 257,50 грн компенсації вартості відібраних номінацій обсягів природного газу у лютому та березні 2017 року, 10 636,65 грн інфляційних втрат та 1440,61 грн 3% річних. В іншій частині заявлених позовних вимог суд відмовляє.
Відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладається судом на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись статтями 73, 74, 76-79, 129, 237, 238, 240, 242 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Задовольнити позов частково.
2. Стягнути з Комунального підприємства «Благоустрій Крюківщини» Вишневої міської ради Бучанського району Київської області (08136, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Крюківщина, вул. Балукова,10, код ЄДРПОУ 37606213) на користь Акціонерного товариства «Укртрансгаз» (01021, місто Київ, Кловський узвіз, будинок 9/1, код ЄДРПОУ 30019801): 95 257 (дев'яносто п'ять тисяч двісті п'ятдесят сім) грн 50 коп. компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу, 1 440 (одну тисячу чотириста сорок) грн 61 коп. 3% річних, 10 636 (десять тисяч шістсот тридцять шість) грн 65 коп. інфляційних втрат та 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн 00 коп. судового збору.
3. Відмовити у задоволенні решти позовних вимог.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.
Дата складання повного тексту рішення 06.03.2023
Суддя О.В. Щоткін