Рішення від 06.03.2023 по справі 910/12085/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

06.03.2023Справа №910/12085/22

Суддя Господарського суду міста Києва Бойко Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Грейнсвард"

до Акціонерного товариства "Українська залізниця"

про стягнення 86 473,92 грн.,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Грейнсвард" звернулося до Господарського суду міста Києва із позовом до Акціонерного товариства "Українська залізниця" про стягнення 86 473,92 грн.

В обґрунтування позовних вимог Товариство з обмеженою відповідальністю "Грейнсвард" стверджує, що відповідачем у вересні-жовтні 2021 року неналежно виконувались свої зобов'язання із своєчасної доставки вантажу за залізничними накладними №42282160 (досилання №42489641), №42282038 (досилання №42489658), №42291856 (досилання №42489633) №42013375, №42012500, №42013680, №42153288 (досилання №42587410), №42153114, №42153668, №42153619, №42153627 (досилання №42631176), №42153643, №42153577, №42153544, №42012948, №42012104 (досилання №42132092), у зв'язку з чим позивач вказує на наявність правових підстав для застосування до Акціонерного товариства "Українська залізниця" штрафних санкцій у виді штрафу, передбаченого ст. 116 Статуту залізниць України, у загальному розмірі 86 473,92 грн.

У змісті позовної заяви Товариство з обмеженою відповідальністю "Грейнсвард" зазначає, що понесло та очікує понести витрати на оплату професійної правничої допомоги у орієнтовному розмірі 15 000,00 грн., докази понесення яких будуть надані протягом п'яти днів після ухвалення судом рішення.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.11.2022 відкрито провадження у справі №910/12085/22; вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання); визначено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.

05.12.2022 через відділ діловодства суду від Акціонерного товариства "Українська залізниця" надійшов відзив на позов, в якому відповідач зазначає, що відповідно до здійсненого ним розрахунку, сума штрафу за несвоєчасну доставку вантажу становить - 63 787,60 грн.

Разом із відзивом Акціонерним товариством "Українська залізниця" було подано заяву про зменшення розміру штрафних санкцій на 90% з огляду на введення в Україні воєнного стану, повномасштабну військову агресію Російської Федерації, а також з урахуванням складного матеріального становища Акціонерного товариства "Українська залізниця".

Позивач своїм правом на надання відповідь на відзив не скористався.

Будь-яких інших заяв, клопотань або заперечень від сторін не надходило.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва встановив наступне.

У вересні-жовтні 2021 року АТ "Українська залізниця" було здійснено перевезення вантажу (пшениця) за залізничними накладними №42282160 (досилання №42489641), №42282038 (досилання №42489658), №42291856 (досилання №42489633) №42013375, №42012500, №42013680, №42153288 (досилання №42587410), №42153114, №42153668, №42153619, №42153627 (досилання №42631176), №42153643, №42153577, №42153544, №42012948, №42012104 (досилання №42132092).

Спір у справі стосується наявності правових підстав для покладення на відповідача відповідальності у вигляді стягнення штрафу у загальному розмірі 86 473,92 за несвоєчасну доставку вантажу згідно зазначених залізничних накладних.

Спірні правовідносини стосуються перевезення вантажів залізницею, а відтак, підпадають під правове регулювання в т.ч. Глави 64 Цивільного кодексу України, Глави 32 Господарського кодексу України, Статуту залізниць України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №457 від 06.04.1998, та Правил обчислення термінів доставки вантажів і Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України №644 від 21.11.2000.

Відповідно до ст. 908 Цивільного кодексу України перевезення вантажу здійснюється за договором перевезення. Загальні умови визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Згідно із ч. 6 ст. 306 Господарського кодексу України відносини, пов'язані з перевезенням пасажирів та багажу, регулюються Цивільним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами.

Частиною 5 статті 307 Господарського кодексу України передбачено, що умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.

У відповідності до ст. 2 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №457 від 06.04.1998, (далі - Статут) визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом. Статутом регламентуються порядок укладання договорів, організація та основні умови перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу і пошти, основні положення експлуатації залізничних під'їзних колій, а також взаємовідносини залізниць з іншими видами транспорту.

Дія Статуту поширюється на перевезення залізничним транспортом вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу і пошти, у тому числі на перевезення вантажів, навантаження і розвантаження яких відбувається на залізничних під'їзних коліях незалежно від форм власності, які не належать до залізничного транспорту загального користування (ст. 3 Статуту).

Пунктом 6 Статуту визначено, що накладна - основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна одночасно є договором на заставу вантажу для забезпечення гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.

Відповідно до ст. 909 Цивільного кодексу України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.

Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).

Матеріалами справи підтверджується, що на підставі спірних залізничних накладних відповідачем у вересні-жовтні 2021 року було взято на себе зобов'язання з перевезення вантажу, здійснення чого не заперечується сторонами (навпаки, підтверджено відповідачем у змісті свого відзиву), однак, позивачем вказується на порушення встановлених строків відповідних перевезень.

Положеннями ч. 5 ст. 307 Господарського кодексу України передбачено, що умови перевезення вантажів окремими видами транспорту та відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами (статутами) та іншими нормативно-правовими актами.

Так, ч. 1 ст. 23 Закону України "Про залізничний транспорт" визначено, що у разі невиконання (неналежного виконання) зобов'язань за договором про організацію перевезень вантажів перевізники несуть відповідальність за затримання терміну доставки вантажів в межах, визначених Статутом залізниць України.

Отже, при здійсненні перевезень вантажів залізничним транспортом на підставі договорів перевезення, укладених із суб'єктами господарювання-замовниками, залізниця, як перевізник, несе відповідальність за неналежне виконання договірних зобов'язань в порядку, визначеному Статутом залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №457 від 06.04.1998, та відповідає перед контрагентами за допущені нею прострочення у доставці вантажів до станції призначення в порядку, визначеному транспортним статутом на залізниці.

Виходячи з приписів ч. 1 ст. 313 Господарського кодексу України на залізницю, як перевізника, покладено обов'язок доставити вантаж до пункту призначення у строк, передбачений Статутом залізниць, пунктом 41 якого визначено, що терміни доставки вантажів та правила обчислення термінів доставки вантажів встановлюються правилами, виходячи з технічних можливостей залізниці; обчислення терміну доставки починається з 24-ої години дати приймання вантажу до перевезення.

В даному випадку, позивачем вказується на те, що за доданими до позову залізничними накладними відповідачем було порушено взяті на себе зобов'язання із доставки вантажу у встановлені Правилами обчислення термінів доставки вантажів строки, а тому існують правові підстави для застосування визначеної відповідальності у вигляді стягнення штрафу.

Відповідно до пункту 41 Статуту залізниць України залізниці зобов'язані доставити вантажі за призначенням в установлені терміни. Терміни доставки вантажів і правила обчислення термінів доставки вантажів встановлюються Правилами, виходячи з технічних можливостей залізниць. Обчислення терміну доставки починається з 24-ої години дати приймання вантажу до перевезення. Вантаж вважається доставленим вчасно, якщо на станції призначення він вивантажений засобами залізниці, про що повідомлено одержувача, або якщо вагон (контейнер) з вантажем подано під вивантаження засобами одержувача до закінчення встановленого терміну доставки. У разі затримки подачі вагонів (контейнерів) під вивантаження внаслідок зайнятості вантажного фронту або з інших причин, залежних від одержувачів, вантаж вважається доставленим вчасно, якщо він прибув на станцію призначення до закінчення встановленого терміну доставки.

Відповідач у своєму відзиві на позов зазначає, що позивачем неправильно розраховано штраф за несвоєчасну доставку вантажу за залізничним накладним: №42282160 (досилання №42489641), №42282038 (досилання №42489658), №42291856 (досилання №42489633) №42013375, №42012500, №42013680, №42153288 (досилання №42587410), №42153114, №42153668, №42153619, №42153627 (досилання №42631176), №42153643, №42153577, №42153544, №42012948, №42012104 (досилання №42132092) та розмір штрафу за вказаними залізничними накладними становить 63 787,60 грн.

Тобто, позивачем визнано наявність у нього обов'язку зі сплати штрафу за несвоєчасну доставку вантажу у розмірі 63 787,60 грн.

Таким чином, спір у даній справі фактично зводиться до встановлення розміру штрафних санкцій у виді штрафу за несвоєчасну доставку за накладними №42282160 (досилання №42489641), №42282038 (досилання №42489658), №42291856 (досилання №42489633), №42013375, №42012500, №42013680, №42153288 (досилання №42587410), №42153114, №42153668, №42153619, №42153627 (досилання №42631176), №42153643, №42153577, №42153544, №42012948, №42012104 (досилання №42132092).

Як вбачається із спірних залізничних накладних:

- за залізничною накладною №42282160 (досилання №42489641) вантаж був прийнятий АТ "Українська залізниця" 28.09.2021 (п. 56 основної накладної), для здійснення його доставки в пункт призначення. Відстань перевезення складала 121 км (п. 30 основної накладної);

- за залізничними накладними №42282038 (досилання №42489658) вантаж був прийнятий АТ "Українська залізниця" 28.09.2021 (п. 56 основної накладної) для здійснення його доставки в пункт призначення. Відстань перевезення складала 121 км (п. 30 основної накладної);

- за залізничними накладними №42291856 (досилання №42489633) вантаж був прийнятий АТ "Українська залізниця" 28.09.2021 (п. 56 основної накладної) для здійснення його доставки в пункт призначення. Відстань перевезення складала 121 км (п. 30 основної накладної);

- за залізничною накладною №42013375 вантаж був прийнятий АТ "Українська залізниця" 21.09.2021 (п. 56 накладної) для здійснення його доставки в пункт призначення. Відстань перевезення складала 121 км (п. 30 накладної).

- за залізничною накладною №42012500 вантаж був прийнятий АТ "Українська залізниця" 21.09.2021 (п. 56 накладної) для здійснення його доставки в пункт призначення. Відстань перевезення складала 121 км (п. 30 накладної).

- за залізничною накладною №42013680 вантаж був прийнятий АТ "Українська залізниця" 21.09.2021 (п. 56 накладної) для здійснення його доставки в пункт призначення. Відстань перевезення складала 121 км (п. 30 накладної).

- за залізничними накладними №42153288 (досилання №42587410) вантаж був прийнятий АТ "Українська залізниця" 24.09.2021 (п. 56 основної накладної) для здійснення його доставки в пункт призначення. Відстань перевезення складала 121 км (п. 30 основної накладної);

- за залізничною накладною №42153114 вантаж був прийнятий АТ "Українська залізниця" 24.09.2021 (п. 56 накладної) для здійснення його доставки в пункт призначення. Відстань перевезення складала 121 км (п. 30 накладної).

- за залізничною накладною №42153668 вантаж був прийнятий АТ "Українська залізниця" 24.09.2021 (п. 56 накладної) для здійснення його доставки в пункт призначення. Відстань перевезення складала 121 км (п. 30 накладної).

- за залізничною накладною №42153619 вантаж був прийнятий АТ "Українська залізниця" 24.09.2021 (п. 56 накладної) для здійснення його доставки в пункт призначення. Відстань перевезення складала 121 км (п. 30 накладної).

- за залізничними накладними №42153627 (досилання №42631176) вантаж був прийнятий АТ "Українська залізниця" 24.09.2021 (п. 56 основної накладної) для здійснення його доставки в пункт призначення. Відстань перевезення складала 121 км (п. 30 основної накладної);

- за залізничною накладною №42153643 вантаж був прийнятий АТ "Українська залізниця" 24.09.2021 (п. 56 накладної) для здійснення його доставки в пункт призначення. Відстань перевезення складала 121 км (п. 30 накладної).

- за залізничною накладною №42153577 вантаж був прийнятий АТ "Українська залізниця" 24.09.2021 (п. 56 накладної) для здійснення його доставки в пункт призначення. Відстань перевезення складала 121 км (п. 30 накладної).

- за залізничною накладною №42153544 вантаж був прийнятий АТ "Українська залізниця" 24.09.2021 (п. 56 накладної) для здійснення його доставки в пункт призначення. Відстань перевезення складала 121 км (п. 30 накладної).

- за залізничною накладною №42012948 вантаж був прийнятий АТ "Українська залізниця" 21.09.2021 (п. 56 накладної) для здійснення його доставки в пункт призначення. Відстань перевезення складала 121 км (п. 30 накладної).

- за залізничними накладними №42012104 (досилання №42132092) вантаж був прийнятий АТ "Українська залізниця" 21.09.2021 (п. 56 основної накладної) для здійснення його доставки в пункт призначення. Відстань перевезення складала 121 км (п. 30 основної накладної).

Відповідно до пунктів 1.1, 1.2. Правил обчислення термінів доставки вантажу, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644 (із змінами та доповненнями), зареєстрованих в МЮ України 24.11.2000 № 644 (далі - Правила), термін доставки вантажу визначається, виходячи з відстані, за яку обчислюється провізна плата.

Пунктом 1.1.1. Правил обчислення термінів доставки вантажів (статті 41, 116 Статуту залізниць України) визначено, що у разі перевезення вантажною швидкістю залізниці надається термін доставки вантажу: одна доба на кожні повні та неповні 320 км щодо маршрутних відправок, та одна доба на кожні повні та неповні 200 км щодо вагонних відправок.

Обчислення терміну доставки починається з 24-ї години дати приймання вантажу до перевезення, зазначеної в перевізних документах. При прийманні від відправника вантажу до перевезення раніше дня, на який призначено навантаження, термін доставки обчислюється з 24-ї години того дня, на який призначено навантаження, про що в накладній робиться відмітка в графі "Навантаження призначено на ____число _____місяць" (п. 2.1. Правил).

Згідно з п. 2.4 наведених Правил терміни доставки вантажів, які обчислюються згідно з пунктом 1, збільшуються, зокрема, на одну добу на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу; у разі переадресування вантажів.

Відповідно до п. 2.10 Правил вантаж вважається доставленим вчасно, якщо на станції призначення він вивантажений засобами залізниці, про що повідомлено одержувача, або якщо вагон (контейнер) з вантажем подано під вивантаження засобами одержувача до закінчення встановленого терміну доставки.

Згідно п. 8 Правил видачі вантажів, які затверджені наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 №644, оформлення видачі вантажу засвідчується календарним штемпелем станції у відповідній графі накладної. Датою фактичної видачі вантажу вважається дата його вивозу з території станції в разі вивантаження засобами залізниці або дата подачі вагона під вивантаження, якщо воно здійснюється одержувачем на місцях загального або незагального користування.

Як підтверджується календарними штемпелями на накладних, доданих до позовної заяви, вантаж відповідачем доставлено позивачу з порушенням встановленого терміну доставки, визначеного ст. 41 Статуту залізниць України та Правилами обчислення термінів доставки вантажу, а саме:

- за залізничною накладною №42282160 (досилання №42489641) вантаж у вагонах №95618534, №95389136 та №95543138 був прийнятий АТ "Українська залізниця" 28.09.2021, отже з огляду на п. 2.1. Правил строк доставки обчислюється з 29.09.2021, оскільки відстань складає 121 км., строк доставки складає 1 добу. Відтак, враховуючи п. 2.4 Правил вантаж мав бути доставлений не пізніше 01.10.2021 (1 доба на кожні повні та неповні 200 км + 1 доба на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу + 1 доба на переадресування вантажів), проте доставлений 03.10.2021 (вагон №95389136) та 05.10.2021 (вагони №95618534 та №95543138), що свідчить про те, що з 02.10.2021 відповідач вважається таким, що порушив строки доставки вантажу. З огляду на те, що вантаж по залізничними накладними доставлений 03.10.2021 та 05.10.2021, то прострочення доставки вантажу у вагоні №95389136 складає 1 добу та у вагонах №95618534 та №95543138 - 3 доби.

- за залізничною накладною №42282038 (досилання №42489658) вантаж у вагонах №95525457, №95379525 та №95396461 був прийнятий АТ "Українська залізниця" 28.09.2021, отже з огляду на п. 2.1. Правил строк доставки обчислюється з 29.09.2021, оскільки відстань складає 121 км., строк доставки складає 1 добу. Відтак, враховуючи п. 2.4 Правил вантаж мав бути доставлений не пізніше 01.10.2021 (1 доба на кожні повні та неповні 200 км + 1 доба на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу + 1 доба на переадресування вантажів), проте доставлений 03.10.2021 (вагони №95379525 та №95396461) та 05.10.2021 (вагон №95525457), що свідчить про те, що з 02.10.2021 відповідач вважається таким, що порушив строки доставки вантажу. З огляду на те, що вантаж по залізничними накладними доставлений 03.10.2021 та 05.10.2021, то прострочення доставки вантажу у вагонах №95379525 та №95396461 складає 1 добу та у вагоні №95525457 - 3 доби.

- за залізничною накладною №42291856 (досилання №42489633) вантаж у вагонах №95620639 та №95452066 був прийнятий АТ "Українська залізниця" 28.09.2021, отже з огляду на п. 2.1. Правил строк доставки обчислюється з 29.09.2021, оскільки відстань складає 121 км., строк доставки складає 1 добу. Відтак, враховуючи п. 2.4 Правил вантаж мав бути доставлений не пізніше 01.10.2021 (1 доба на кожні повні та неповні 200 км + 1 доба на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу + 1 доба на переадресування вантажів), проте доставлений 03.10.2021 (вагон №95620639) та 05.10.2021 (вагон №95452066), що свідчить про те, що з 02.10.2021 відповідач вважається таким, що порушив строки доставки вантажу. З огляду на те, що вантаж по залізничними накладними доставлений 03.10.2021 та 05.10.2021, то прострочення доставки вантажу у вагоні №95620639 складає 1 добу та у вагоні №95452066 - 3 доби.

- за залізничною накладною №42013375 вантаж у вагонах №95346888, №95392536, №95398970, №95679171 та №95799433 був прийнятий АТ "Українська залізниця" 21.09.2021, отже з огляду на п. 2.1. Правил строк доставки обчислюється з 22.09.2021, оскільки відстань складає 121 км., строк доставки складає 1 добу. Відтак, враховуючи п. 2.4 Правил вантаж мав бути доставлений не пізніше 24.09.2021 (1 доба на кожні повні та неповні 200 км + 1 доба на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу + 1 доба на переадресування вантажів), проте доставлений 04.10.2021, що свідчить про те, що з 25.09.2021 відповідач вважається таким, що порушив строки доставки вантажу. З огляду на те, що вантаж по залізничною накладною доставлений 04.10.2021, то прострочення доставки вантажу складає 9 діб.

- за залізничною накладною №42012500 вантаж у вагонах №95530630 та №95620233 був прийнятий АТ "Українська залізниця" 21.09.2021, отже з огляду на п. 2.1. Правил строк доставки обчислюється з 22.09.2021, оскільки відстань складає 121 км., строк доставки складає 1 добу. Відтак, враховуючи п. 2.4 Правил вантаж мав бути доставлений не пізніше 24.09.2021 (1 доба на кожні повні та неповні 200 км + 1 доба на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу + 1 доба на переадресування вантажів), проте доставлений 04.10.2021, що свідчить про те, що з 25.09.2021 відповідач вважається таким, що порушив строки доставки вантажу. З огляду на те, що вантаж по залізничною накладною доставлений 04.10.2021, то прострочення доставки вантажу складає 9 діб.

- за залізничною накладною №42013680 вантаж у вагонах №95397964, №95655387, №95680369, №95833323 та №95682548 був прийнятий АТ "Українська залізниця" 21.09.2021, отже з огляду на п. 2.1. Правил строк доставки обчислюється з 22.09.2021, оскільки відстань складає 121 км., строк доставки складає 1 добу. Відтак, враховуючи п. 2.4 Правил вантаж мав бути доставлений не пізніше 24.09.2021 (1 доба на кожні повні та неповні 200 км + 1 доба на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу + 1 доба на переадресування вантажів), проте доставлений 05.10.2021, що свідчить про те, що з 25.09.2021 відповідач вважається таким, що порушив строки доставки вантажу. З огляду на те, що вантаж по залізничною накладною доставлений 05.10.2021, то прострочення доставки вантажу складає 10 діб.

- за залізничною накладною №42153288 (досилання №42587410) вантаж у вагонах №58528233 та №95309902 був прийнятий АТ "Українська залізниця" 24.09.2021, отже з огляду на п. 2.1. Правил строк доставки обчислюється з 25.09.2021, оскільки відстань складає 121 км., строк доставки складає 1 добу. Відтак, враховуючи п. 2.4 Правил вантаж мав бути доставлений не пізніше 27.09.2021 (1 доба на кожні повні та неповні 200 км + 1 доба на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу + 1 доба на переадресування вантажів), проте доставлений 05.10.2021 (вагон №95309902) та 06.10.2021 (вагон №58528233), що свідчить про те, що з 28.09.2021 відповідач вважається таким, що порушив строки доставки вантажу. З огляду на те, що вантаж по залізничними накладними доставлений 05.10.2021 та 06.10.2021, то прострочення доставки вантажу у вагоні №95309902 складає 8 діб та у вагоні №58528233 - 8 діб.

- за залізничною накладною №42153114 вантаж у вагоні №95324240 був прийнятий АТ "Українська залізниця" 24.09.2021, отже з огляду на п. 2.1. Правил строк доставки обчислюється з 25.09.2021, оскільки відстань складає 121 км., строк доставки складає 1 добу. Відтак, враховуючи п. 2.4 Правил вантаж мав бути доставлений не пізніше 27.09.2021 (1 доба на кожні повні та неповні 200 км + 1 доба на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу + 1 доба на переадресування вантажів), проте доставлений 06.10.2021, що свідчить про те, що з 28.09.2021 відповідач вважається таким, що порушив строки доставки вантажу. З огляду на те, що вантаж по залізничною накладною доставлений 06.10.2021, то прострочення доставки вантажу складає 8 діб.

- за залізничною накладною №42153668 вантаж у вагонах №95649331 та №95831202 був прийнятий АТ "Українська залізниця" 24.09.2021, отже з огляду на п. 2.1. Правил строк доставки обчислюється з 25.09.2021, оскільки відстань складає 121 км., строк доставки складає 1 добу. Відтак, враховуючи п. 2.4 Правил вантаж мав бути доставлений не пізніше 27.09.2021 (1 доба на кожні повні та неповні 200 км + 1 доба на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу + 1 доба на переадресування вантажів), проте доставлений 06.10.2021, що свідчить про те, що з 28.09.2021 відповідач вважається таким, що порушив строки доставки вантажу. З огляду на те, що вантаж по залізничною накладною доставлений 06.10.2021, то прострочення доставки вантажу складає 8 діб.

- за залізничною накладною №42153619 вантаж у вагонах №95614608 та №53202503 був прийнятий АТ "Українська залізниця" 24.09.2021, отже з огляду на п. 2.1. Правил строк доставки обчислюється з 25.09.2021, оскільки відстань складає 121 км., строк доставки складає 1 добу. Відтак, враховуючи п. 2.4 Правил вантаж мав бути доставлений не пізніше 27.09.2021 (1 доба на кожні повні та неповні 200 км + 1 доба на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу + 1 доба на переадресування вантажів), проте доставлений 06.10.2021, що свідчить про те, що з 28.09.2021 відповідач вважається таким, що порушив строки доставки вантажу. З огляду на те, що вантаж по залізничною накладною доставлений 06.10.2021, то прострочення доставки вантажу складає 8 діб.

- за залізничною накладною №42153627 (досилання №42631176) вантаж у вагонах №95796314, №95642765, №58564097, №95801064, №95527339 та №95668422 був прийнятий АТ "Українська залізниця" 24.09.2021, отже з огляду на п. 2.1. Правил строк доставки обчислюється з 25.09.2021, оскільки відстань складає 121 км., строк доставки складає 1 добу. Відтак, враховуючи п. 2.4 Правил вантаж мав бути доставлений не пізніше 27.09.2021 (1 доба на кожні повні та неповні 200 км + 1 доба на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу + 1 доба на переадресування вантажів), проте доставлений 06.10.2021 (вагони №95796314, №58564097 та №95801064) та 09.10.2021 (вагони №95642765, №95527339 та №95668422), що свідчить про те, що з 28.09.2021 відповідач вважається таким, що порушив строки доставки вантажу. З огляду на те, що вантаж по залізничними накладними доставлений 06.10.2021 та 09.10.2021, то прострочення доставки вантажу у вагонах №95796314, №58564097 та №95801064 складає 8 діб та у вагонах №95642765, №95527339 та №95668422 - 11 діб.

- за залізничною накладною №42153643 вантаж у вагоні №95544201 був прийнятий АТ "Українська залізниця" 24.09.2021, отже з огляду на п. 2.1. Правил строк доставки обчислюється з 25.09.2021, оскільки відстань складає 121 км., строк доставки складає 1 добу. Відтак, враховуючи п. 2.4 Правил вантаж мав бути доставлений не пізніше 27.09.2021 (1 доба на кожні повні та неповні 200 км + 1 доба на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу + 1 доба на переадресування вантажів), проте доставлений 06.10.2021, що свідчить про те, що з 28.09.2021 відповідач вважається таким, що порушив строки доставки вантажу. З огляду на те, що вантаж по залізничною накладною доставлений 06.10.2021, то прострочення доставки вантажу складає 8 діб.

- за залізничною накладною №42153577 вантаж у вагоні №95532487, №95756128 та №95751368 був прийнятий АТ "Українська залізниця" 24.09.2021, отже з огляду на п. 2.1. Правил строк доставки обчислюється з 25.09.2021, оскільки відстань складає 121 км., строк доставки складає 1 добу. Відтак, враховуючи п. 2.4 Правил вантаж мав бути доставлений не пізніше 27.09.2021 (1 доба на кожні повні та неповні 200 км + 1 доба на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу + 1 доба на переадресування вантажів), проте доставлений 09.10.2021, що свідчить про те, що з 28.09.2021 відповідач вважається таким, що порушив строки доставки вантажу. З огляду на те, що вантаж по залізничною накладною доставлений 09.10.2021, то прострочення доставки вантажу складає 11 діб.

- за залізничною накладною №42153544 вантаж у вагоні №95531075, №95362125 та №95619060 був прийнятий АТ "Українська залізниця" 24.09.2021, отже з огляду на п. 2.1. Правил строк доставки обчислюється з 25.09.2021, оскільки відстань складає 121 км., строк доставки складає 1 добу. Відтак, враховуючи п. 2.4 Правил вантаж мав бути доставлений не пізніше 27.09.2021 (1 доба на кожні повні та неповні 200 км + 1 доба на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу + 1 доба на переадресування вантажів), проте доставлений 09.10.2021, що свідчить про те, що з 28.09.2021 відповідач вважається таким, що порушив строки доставки вантажу. З огляду на те, що вантаж по залізничною накладною доставлений 09.10.2021, то прострочення доставки вантажу складає 11 діб.

- за залізничною накладною №42012948 вантаж у вагонах №58564352 та №9539307 був прийнятий АТ "Українська залізниця" 21.09.2021, отже з огляду на п. 2.1. Правил строк доставки обчислюється з 22.09.2021, оскільки відстань складає 121 км., строк доставки складає 1 добу. Відтак, враховуючи п. 2.4 Правил вантаж мав бути доставлений не пізніше 24.09.2021 (1 доба на кожні повні та неповні 200 км + 1 доба на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу + 1 доба на переадресування вантажів), проте доставлений 11.10.2021, що свідчить про те, що з 25.09.2021 відповідач вважається таким, що порушив строки доставки вантажу. З огляду на те, що вантаж по залізничною накладною доставлений 11.10.2021, то прострочення доставки вантажу складає 16 діб.

- за залізничною накладною №42012104 (досилання №42132092) вантаж у вагонах №95616256, №95666863, №95517173, №95828927, №95833273, №95644910 та №95811485 був прийнятий АТ "Українська залізниця" 21.09.2021, отже з огляду на п. 2.1. Правил строк доставки обчислюється з 22.09.2021, оскільки відстань складає 121 км., строк доставки складає 1 добу. Відтак, враховуючи п. 2.4 Правил вантаж мав бути доставлений не пізніше 24.09.2021 (1 доба на кожні повні та неповні 200 км + 1 доба на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу + 1 доба на переадресування вантажів), проте вантаж у вагонах №95616256 та №95666863 доставлений 11.10.2021, що свідчить про те, що з 25.09.2021 відповідач вважається таким, що порушив строки доставки вантажу. З огляду на те, що вантаж по залізничними накладними доставлений 11.10.2021, то прострочення доставки вантажу у вагонах №95616256 та №95666863 - 11 діб.

Таким чином, календарними штемпелями на накладних, доданих до позовної заяви, підтверджується, що вантаж відповідачем доставлено з порушенням встановленого терміну доставки, визначеного ст. 41 Статуту залізниць України та Правилами обчислення термінів доставки вантажу.

Згідно з ст. 23 Закону України "Про залізничний транспорт" у разі невиконання або неналежного виконання зобов'язань за договором про організацію перевезень вантажів перевізники несуть відповідальність за неповну і несвоєчасну подачу вагонів і контейнерів для виконання плану перевезень, а вантажовідправники - за невикористання наданих транспортних засобів у порядку та розмірах, що визначаються Статутом залізниць України. Перевізники також несуть відповідальність за зберігання вантажу, багажу, вантажобагажу з моменту його прийняття і до видачі одержувачу, а також за дотримання терміну їх доставки в межах, визначених Статутом залізниць України.

Відповідно до ст. 116 Статуту залізниць України за несвоєчасну доставку вантажів і порожніх вагонів, що належать підприємствам, організаціям, установам, громадянам - суб'єктам підприємницької діяльності або орендовані ними, залізниця сплачує одержувачу штраф (якщо не доведе, що прострочення сталося не з її вини) у розмірі:

10 відсотків провізної плати - за прострочення на дві доби;

20 відсотків провізної плати - за прострочення на три доби;

30 відсотків провізної плати - за прострочення на чотири і більше діб.

Зазначений штраф не сплачується, якщо вантаж не було вивезено одержувачем із станції впродовж доби після одержання повідомлення про прибуття вантажу або якщо в цей же термін одержувач не розкредитує перевізні документи на вантаж, що прибув.

За залізничною накладною №42282160 (досилання №42489641) вантаж у вагоні №95389136, за залізничною накладною №42282038 (досилання №42489658) вантаж у вагонах №95379525, №95396461 і за залізничною накладною №42291856 (досилання №42489633) вантаж у вагоні №95620639 доставлено із простроченням на 1 добу, а з огляду на те, що відповідно до ст. 116 Статуту залізниць України штраф нараховується за прострочення від 2 діб, то за несвоєчасну доставку вантажу у вказаних вагонах штраф не нараховується.

Отже, за несвоєчасну доставку вантажу за залізничною накладною №42282160 (досилання №42489641) підлягає нарахуванню штраф у розмірі 20% від провізної плати за вагони №95618534 (у сумі 5 516,00 грн.) і №95543138 (у сумі 5 516,00 грн.).

За несвоєчасну доставку вантажу за залізничною накладною №42282038 (досилання №42489658) підлягає нарахуванню штраф у розмірі 20% від провізної плати за вагоном №95525457 (у сумі 5 516,00 грн.).

За несвоєчасну доставку вантажу за залізничною накладною №42291856 (досилання №42489633) підлягає нарахуванню штраф у розмірі 20% від провізної плати за вагоном №95452066 (у сумі 5 516,00 грн.).

За несвоєчасну доставку вантажу за залізничною накладною №42013375 підлягає нарахуванню штраф у розмірі 30% від провізної плати за вагонам вагонах №95346888 (у сумі 5 461,00 грн.), №95392536 (у сумі 5 516,00 грн.), №95398970 (у сумі 5 516,00 грн.), №95679171 (у сумі 5 516,00 грн.) та №95799433 (у сумі 5 516,00 грн.).

За несвоєчасну доставку вантажу за залізничною накладною №42012500 підлягає нарахуванню штраф у розмірі 30% від провізної плати за вагонам №95530630 (у сумі 5 516,00 грн.) та №95620233 (у сумі 5 516,00 грн.).

За несвоєчасну доставку вантажу за залізничною накладною №42013680 підлягає нарахуванню штраф у розмірі 30% від провізної плати за вагонам №95397964 (у сумі 5 516,00 грн.), №95655387 (у сумі 5 516,00 грн.), №95680369 (у сумі 5 516,00 грн.), №95833323 (у сумі 5 516,00 грн.) та №95682548 (у сумі 5 516,00 грн.).

За несвоєчасну доставку вантажу за залізничною накладною №42153288 (досилання №42587410) підлягає нарахуванню штраф у розмірі 30% від провізної плати за вагонами №58528233 (у сумі 5 461,00 грн.) та №95309902 (у сумі 5 461,00 грн.).

За несвоєчасну доставку вантажу за залізничною накладною №42153114 підлягає нарахуванню штраф у розмірі 30% від провізної плати за вагоном №95324240 (у сумі 5 461,00 грн.).

За несвоєчасну доставку вантажу за залізничною накладною №42153668 підлягає нарахуванню штраф у розмірі 30% від провізної плати за вагоном №95649331 (у сумі 5 516,00 грн.) та №95831202 (у сумі 5 516,00 грн.).

За несвоєчасну доставку вантажу за залізничною накладною №42153619 підлягає нарахуванню штраф у розмірі 30% від провізної плати за вагоном №95614608 (у сумі 5 516,00 грн.) та №53202503 (у сумі 5 461,00 грн.).

За несвоєчасну доставку вантажу за залізничною накладною №42153627 (досилання №42631176) підлягає нарахуванню штраф у розмірі 30% від провізної плати за вагоном №95796314 (у сумі 5 461,00 грн.), №95642765 (у сумі 5 516,00 грн.), №58564097 (у сумі 5 516,00 грн.), №95801064 (у сумі 5 516,00 грн.), №95527339 (у сумі 5 461,00 грн.) та №95668422 (у сумі 5 516,00 грн.).

За несвоєчасну доставку вантажу за залізничною накладною №42153643 підлягає нарахуванню штраф у розмірі 30% від провізної плати за вагоном №95544201 (у сумі 5 516,00 грн.).

За несвоєчасну доставку вантажу за залізничною накладною №42153577 підлягає нарахуванню штраф у розмірі 30% від провізної плати за вагонами №95532487 (у сумі 5 461,00 грн.), №95756128 (у сумі 5 461,00 грн.) та №95751368 (у сумі 5 461,00 грн.).

За несвоєчасну доставку вантажу за залізничною накладною №42153544 підлягає нарахуванню штраф у розмірі 30% від провізної плати за вагонами №95531075 (у сумі 5 516,00 грн.), №95362125 (у сумі 5 461,00 грн.) та №95619060 (у сумі 5 516,00 грн.).

За несвоєчасну доставку вантажу за залізничною накладною №42012948 підлягає нарахуванню штраф у розмірі 30% від провізної плати за вагонами №58564352 (у сумі 5 516,00 грн.) та №9539307 (у сумі 5 461,00 грн.).

За несвоєчасну доставку вантажу за залізничною накладною №42012104 (досилання №42132092) підлягає нарахуванню штраф у розмірі 30% від провізної плати за вагонами №95616256 (у сумі 5 516,00 грн.) та №95666863 (у сумі 5 516,00 грн.).

Згідно з пунктом 2.9. Правил обчислення термінів доставки вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України №644 від 21.11.2000, про причини затримки вантажу, які дають право залізниці на збільшення терміну доставки, та тривалість цієї затримки повинна бути зроблена відмітка в перевізних документах, яка завіряється підписом працівника станції.

Проте, у п. 49 спірних залізничних накладних не міститься відміток та/або зазначення причин затримки вагонів.

В свою чергу, відповідачем обставини прострочення виконання свого зобов'язання із вчасної доставки вантажу не заперечувались, однак заперечується вірність здійсненого позивачем розрахунку штрафу в частині врахування розміру провізної плати.

Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що відсотки штрафу за несвоєчасну доставку вантажу залізницею повинні відраховуватися від провізної плати, яка зазначається в пункті 31 залізничної накладної або у відомості вагонів, однак, позивачем у розрахунку заявлені суми штрафу, які розраховано не тільки від провізної плати, а ще урахуванням ПДВ.

Так, позивачем у наведеному ним розрахунку здійснюється нарахування штрафу на суму, яка була списана з його особистого рахунку, тобто на суму провізної плати з урахуванням ПДВ.

Пунктом 116 Статуту залізниць визначено шкалу розрахунку штрафу, що підлягає до сплати залізницею одержувачу вантажу за порушення термінів його доставки, розмір якого залежить від кількості прострочених діб доставки вантажу та розраховується у відсотковому співвідношенні від суми провізної плати, сплаченої відправником на користь залізниці-перевізника. Тобто сума штрафу за несвоєчасну доставку вантажу залізницею обчислюється, виходячи із даних щодо суми провізної плати, зазначеної у конкретній залізничній накладній (графа 31), на підставі якої здійснювалося перевезення вантажу залізничним транспортом, що узгоджується з приписами частини 3 статті 313 Господарського кодексу України, пунктів 6, 23 Статуту залізниць, пункту 1.2. Правил оформлення перевізних документів, пункту 1.2. Правил обчислення термінів доставки вантажів (аналогічна правова позиція викладена у постанові Об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 21.02.2020 у справі №910/1524/19).

У постанові Об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 21.02.2020 у справі №910/1524/19 колегією суддів було зауважено на необхідності здійснення розрахунків штрафу в порядку пункту 116 Статуту залізниць України у відсотковому співвідношенні від суми провізної плати, зазначеної у графі 31 залізничної накладної, залежно від кількості днів прострочення у доставці вантажу.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позивачем неправомірно здійснено нарахування штрафу на суму коштів, яка включає в себе провізну плату з урахуванням ПДВ.

Таким чином здійснивши перерахунок штрафу, з урахуванням провізної плати вказаної у спірних видаткових, штраф в загальному розмірі становить 63 787,40 грн., а саме:

- за залізничною накладною №42282160 (досилання №42489641), з урахуванням провізної плати по вагонам, становить 2 206,40 грн.;

- за залізничною накладною №42282038 (досилання №42489658), з урахуванням провізної плати по вагону, становить 1 103,20 грн.;

- за залізничною накладною №42291856 (досилання №42489633), з урахуванням провізної плати по вагону, становить 1 103,20 грн.;

- за залізничною накладною №42013375, з урахуванням провізної плати по вагонам, становить 8 257,50 грн.;

- за залізничною накладною №42012500, з урахуванням провізної плати по вагонам, становить 3 309,60 грн.;

- за залізничною накладною №42013680, з урахуванням провізної плати по вагонам, становить 8 274,00 грн.;

- за залізничною накладною №42153288 (досилання №42587410), з урахуванням провізної плати по вагонам, становить 3 276,40 грн.;

- за залізничною накладною №42153114, з урахуванням провізної плати по вагону, становить 1 638,30 грн.;

- за залізничною накладною №42153668, з урахуванням провізної плати по вагонам, становить 3 309,60 грн.;

- за залізничною накладною №42153619, з урахуванням провізної плати по вагонам, становить 3 293,10 грн.;

- за залізничною накладною №42153627 (досилання №42631176), з урахуванням провізної плати по вагонам, становить 9 895,80 грн.;

- за залізничною накладною №42153643, з урахуванням провізної плати по вагону, становить 1 654,80 грн.;

- за залізничною накладною №42153577, з урахуванням провізної плати по вагонам, становить 4 914,90 грн.;

- за залізничною накладною №42153544, з урахуванням провізної плати по вагонам, становить 4 947,90 грн.;

- за залізничною накладною №42012948, з урахуванням провізної плати по вагонам, становить 3 293,10 грн.;

- за залізничною накладною №42012104 (досилання №42132092), з урахуванням провізної плати по вагонам, становить 3 309,60 грн.

В іншій частині заявлений до стягнення штраф у розмір 22 686,52 грн. обраховано невірно, а відтак задоволенню не підлягає.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що правомірним є нарахування АТ "Українська залізниця" штрафних санкцій у виді штрафу, передбаченого п. 116 Статуту, в загальному розмірі 63 787,40 грн.

Щодо заяви відповідача про зменшення розміру штрафу суд відзначає наступне.

Щодо поданої відповідачем заяви про зменшення розміру штрафу суд відзначає наступне.

Відповідно до статті 233 Господарського кодексу України у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу. Якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.

Згідно з частиною 3 статті 551 Цивільного кодексу України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.

Вирішуючи питання про зменшення розміру пені та штрафу, які підлягають стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання, суд повинен з'ясувати наявність значного перевищення розміру неустойки перед розміром збитків, а також об'єктивно оцінити, чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеня виконання зобов'язань, причини неналежного виконання або невиконання зобов'язання, незначності прострочення у виконанні зобов'язання, невідповідності розміру пені наслідкам порушення, поведінки винної особи (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов'язання, негайне добровільне усунення нею порушення та його наслідки), майновий стан сторін.

При цьому, зменшення розміру заявленої до стягнення неустойки є правом суду, і за відсутності у законі переліку обставин, які мають істотне значення, господарський суд, оцінивши надані сторонами докази та обставини справи у їх сукупності, на власний розсуд вирішує питання про наявність або відсутність у кожному конкретному випадку обставин, за яких можливе зменшення неустойки.

Застосоване у частині 3 статті 551 Цивільного кодексу України та статті 233 Господарського кодексу України словосполучення "суд має право" та "може бути зменшений за рішенням суду" свідчить про те, що саме суди першої та апеляційної інстанцій користуються певною можливістю розсуду щодо зменшення розміру штрафних санкцій (неустойки), оцінюючи розмір збитків та інші обставини, які мають істотне значення. Натомість, вирішення цих питань не відноситься до повноважень Верховного Суду, завдання якого полягає лише у перевірці правильності застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права на підставі встановлених фактичних обставин справи (постанови Верховного Суду від 12.02.2020 у справі №916/2259/18, від 24.02.2020 у справі №917/686/19, від 26.02.2020 у справі №922/1608/19, від 15.04.2020 у справі №922/1607/19).

Закон не містить вичерпного переліку обставин, які можуть бути враховані судом при зменшенні розміру неустойки, тому боржник і кредитор мають право посилатися й на інші обставини, які мають довести, а суд - оцінити при ухваленні рішення.

Таким чином, господарський суд, оцінивши надані сторонами докази та обставини справи у їх сукупності, на власний розсуд вирішує питання про наявність або відсутність у кожному конкретному випадку обставин, за яких можливе зменшення штрафу.

Отже, суд може зменшити штраф, який стягується у відповідності до приписів ст. 116 Статуту залізниць України в тому числі за власною ініціативою.

Суд відзначає, що за змістом ст. 116 Статуту залізниць України штраф стягується безвідносно до стягнення збитків у суб'єкта підприємницької діяльності, проте така норма регулює в аспекті ч. 2 ст. 232 Господарського кодексу України питання стягнення збитків у повній сумі понад штрафні санкції.

При цьому, диспозиція частини третя статті 551 Цивільного кодексу України встановлює, що розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо а) він значно перевищує розмір збитків, та б) за наявності інших обставин, які мають істотне значення.

В даному випадку, позивач взагалі не вказав на те, що йому спричинені збитки, а відтак розмір штрафу значно перевищує збитки, а наявність інших обставин, які мають істотне значення, підтверджується наступним.

24.02.2022 Російською Федерацією було розпочато повномасштабні військові дії проти України, у зв'язку з чим Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022, який станом на дату розгляду справи триває.

Акціонерне товариство "Українська залізниця" як стратегічне підприємство залізничного транспорту, яке після початку збройної агресії виконує евакуаційні рейси, перевезення військових та військових вантажів по всій Україні, а відповідні рейси є безкоштовними для людей.

Систематично здійснюються ракетні обстріли залізничної інфраструктури та відповідач власними силами, засобами та коштами здійснює відновлення інфраструктури з метою підтримки обороноздатності нашої держави.

Суд враховує, що до повномасштабної військової агресії Російської Федерації проти України основним джерелом доходу відповідача було комерційне перевезення вантажів, однак після початку військових дій комерційні перевезення значно скоротились, а в деяких регіонах повністю припинились. Тобто, відповідач наразі, докладаючи всіх зусиль для збереження життів людей та зміцнення обороноздатності країни, несе значні витрати для виконання таких завдань при одночасному значному зменшенні доходу від здійснення своєї основної підприємницької діяльності.

Частиною 3 статті 75 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.

Загальновідомість фактів військової агресії Російської Федерації, виконання відповідачем евакуаційних рейсів, здійснення перевезення для потреб Збройних Сил України, ракетні обстріли об'єктів залізничної інфраструктури підтверджуються органами державної влади та місцевого самоврядування України, безліччю публікацій у національних та міжнародних засобах масової інформації, а також не заперечується агресором.

Таким чином, наведені факти є загальновідомими обставинами, а отже в силу приписів частини 3 статті 75 Господарського процесуального кодексу України не потребують доказування. При цьому, ці обставини (повинні бути) відомі обом сторонам.

Так, порушення відповідачем зобов'язань мало місце до початку військової агресії Російської Федерації, проте наведене не нівелює права суду за наявності наведених обставин станом на дату розгляду спору зменшити розмір неустойки, оскільки якби порушення строків перевезення вантажів мало б місце після 24.02.2022 (тобто, після запровадження військового стану), то підлягав би доведенню сам факт наявності такого порушення з огляду на очевидність причин затримки.

Суд не виключає, що позивач також може виконувати стратегічні завдання для захисту людей та зміцнення обороноздатності країни, однак в матеріалах справи не міститься доказів, а суду не відомі загальновідомі обставини, які б свідчили про аналогічний чи більший негативний вплив військової агресії на діяльність позивача, ніж на діяльність відповідача, про що зазначено вище.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку про наявність підстав для зменшення за власною ініціативою неустойки (штрафу), яка підлягає стягненню з Акціонерного товариства "Українська залізниця" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Грейнсвард", до 5%.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За приписами ч. 9 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Таким чином, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру позовної вимоги, яка визнана судом правомірною, з огляду те, що спір у даній справі виник у зв'язку з неправильними діями Акціонерного товариства "Українська залізниця" в цій частині.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір за подання позову покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного та керуючись статтями 13, 74, 76-79, 126, 129, 232, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Грейнсвард" задовольнити частково.

2. Стягнути з Акціонерного товариства "Українська залізниця" (03680, м. Київ, вул. Єжи Гедройця, буд. 5; ідентифікаційний код 40075815) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Грейнсвард" (03038, м. Київ, вул. Івана Федорова, буд. 32-А, 3-й поверх; ідентифікаційний код 41564379) суму штрафу у розмірі 3 189 (три тисячі сто вісімдесят дев'ять) грн. 37 коп. та судовий збір у розмірі 1 830 (одна тисяча вісімсот тридцять) грн. 11 коп. Видати наказ.

3. В іншій частині в задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п. 17.5 ч. 1 ПЕРЕХІДНИХ ПОЛОЖЕНЬ Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга подається до Північного апеляційного господарського суду.

Суддя Р.В. Бойко