Рішення від 03.03.2023 по справі 420/6608/22

Справа № 420/6608/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України, Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 04 травня 2022 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Регіонального управління Морської охорони, Адміністрації Державної прикордонної служби України, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Ухвалою від 10 травня 2022 року позов ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.

Ухвалою від 20 травня 2022 року продовжено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви та встановлено позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.

25 травня 2022 року до суду від позивача за вх. №17321/22 надійшла заява з позовною заявою (у 3-х примірниках), в якій позовні вимоги викладені в наступній редакції:

1. Визнати протиправними дії Регіонального управління Морської охорони, що проявляються у відмові ОСОБА_1 щодо внесення в список виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення в 2021 році;

2. Зобов'язати Регіональне управління Морської охорони прийняти та розглянути надані документи та прийняти належне рішення про направлення належним чином оформлених документів з розрахунком виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України для погодження;

3. Визнати протиправною бездіяльність Адміністрації Державної прикордонної служби України, що проявляється в неприйнятті рішення та не здійсненні юридично значимих і обов'язкових дій віднесених до компетенції суб'єкта владних повноважень для нормативно правового регулювання питання щодо виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення ОСОБА_1 ;

4. Зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України прийняти рішення про погодження виплати грошової компенсації ОСОБА_1 ;

5. Зобов'язати Регіональне управління Морської охорони перерахувати на особистий рахунок ОСОБА_1 грошову компенсацію за належне для отримання жиле приміщення.

Ухвалою від 03.06.2022 прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 (вх №17321/22), відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 16 липня 2021 року наказом Начальника Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 липня 2021 року № 166 - ОС (додаток 3) був виключений зі списків особового складу Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України (звільнений з військової служби) капітан 2 рангу ОСОБА_1 . Вказує, що на момент виключення позивача зі списків військової частини НОМЕР_1 Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України, яке мало місце 30 липня 2021 року, вислуга років позивача становила понад 26 календарних років, у зв'язку з чим та у відповідності до положень статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» він набув право на поліпшення житлових умов шляхом отримання жилого приміщення для постійного проживання (або грошової компенсації), і перебував на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов в Регіональному управлінні Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ). Зазначає, що 12 жовтня 2021 року та 21 жовтня 2021 року позивач звертається до Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України із правомірним проханням забезпечити реалізацію його права, однак Регіональне управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України у своїй відповіді № 702/М-40 від 26 жовтня 2021 року відмовило ОСОБА_1 щодо внесення в список виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення в 2021 році. Аналогічною була відповідь № 702/М-16397-10699 від 30 грудня 2021 року Адміністрації Державної прикордонної служби України на звернення позивача від 06 грудня 2021 року Таку відмову позивач вважає протиправною.

17.06.2022 до суду від Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України за вх №ЕС/1947/22 надійшов відзив, в якому відповідач зазначає, що відповідно до наказу начальника Регіонального управління Морської охорони від 16.07.2021 № 157-ос позивача звільнено в запас Збройних Сил України за ст. 26 ч. 5 п.2 п.п. «а» (у зв'язку із закінченням строку контракту). За таких умов, позивач не підпадає під дію Порядку №728, та відповідно не має права на отримання грошової компенсації військовослужбовцям та членам їх сімей замість належного для отримання жилого приміщення.

Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

27.06.2022 до суду від Адміністрації Державної прикордонної служби України за вх №20447/22 надійшов відзив, в якому відповідач зазначає, що позовні вимоги позивача ґрунтуються не на законі, є безпідставними та не підлягають задоволенню. Вказує, що відповідно до наказу начальника Регіонального управління Морської охорони від 16.07.2021 № 157-ос позивача звільнено в запас Збройних Сил України за ст. 26 ч. 5 п.2 п.п. «а» (у зв'язку із закінченням строку контракту) та дія Порядку №728 на позивача не поширюється. Зазначає, що список виплати грошової компенсації, облікова житлова справа позивача, витяг з наказу начальника Регіонального управління Морської охорони про надання йому грошової компенсації, витяг з протоколу засідання житлової комісії (об'єднаної житлової комісії), інші встановлені документи, з Регіонального управління Морської охорони до Адміністрації Держприкордонслужби не надходили.

Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Позивачем до суду 20.06.2022 за вх №19966/22 та 01.07.2022 за вх №21122/22 подано відповіді на відзиви, в якій він вважає відзиви Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України та Адміністрації Державної прикордонної служби України необґрунтованими.

05.09.2022 ухвалою суду доручено Регіональному управлінню Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України надати до Одеського окружного адміністративного суду належним чином засвідчені копії рішення про взяття ОСОБА_1 на облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов, рапорту ОСОБА_1 від 16.11.2020 №Р-2088, рішення про зняття ОСОБА_1 з обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов та документів, на підставі яких воно прийняте у 15-денний строк з моменту отримання копії ухвали та зупинено провадження по справі №420/6608/22 до надходження відповіді на судове доручення.

Ухвалою суду від 03.03.2023 поновлено провадження у даній справі.

03.03.2023 ухвалами суду: у задоволенні клопотання Адміністрації Державної прикордонної служби України про закриття провадження у справі відмовлено; у задоволенні клопотання представника Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України про зупинення провадження у справі відмовлено.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, відзивами відповідачів на позовну заяву та відповідями на відзиви позивача, дослідивши обставини, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено.

ОСОБА_1 проходив військову службу у Регіональному управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України та був включений до списків особового складу.

Відповідно до протоколу №8 засідання Одеської загально гарнізонної житлової комісії Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України від 25.06.2020 (а.с.62-63, 161), вирішено: «Керуючись статтями 34, 45, 46 Житлового кодексу УРСР, Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР від 11.12,1984 № 470, постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року № 1081 «Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями», та пунктами 1.4., 3.4., 3.5., 3.9., 4,2., 4.3. Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями в Державній прикордонній службі України», затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.12.2007 № 1040, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 11 січня 2008 р. за № 16/14707 та пунктом 14 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зарахувати на квартирний облік у місті Одеса із збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку та зарахувати до списку першочерговиків, як учасника бойових дій, капітана 2 рангу ОСОБА_1 зі складом сім'ї 3 (три) особи.

Підстава: рапорт капітана 2 рангу ОСОБА_1 від 22.04,2020 NsP-753 та рапорт від 14.05.2020 № Р-925 щодо поновлення на квартирній черзі з 29.05.2000 року.

Рішення: задовольнити, з врахуванням правового висновку помічника начальника регіонального управління з правової роботи - начальнику сектору правового забезпечення підполковнику юстиції Дмитру НЄКРАСОВУ від 25.06.2020 № 704/599, зарахувати на квартирний облік у АДРЕСА_1 із збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку по військовій частині НОМЕР_2 у загальному порядку з 29.05.2000 року та пільговому порядку (першочергові списки) з 25.06.2020 року, зі складом сім'ї 3 (три) особи за місцем проходження військової служби, реєстрації та проживання».

25.11.2020 позивач подав до Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України рапорт, який був зареєстрований 26.11.2020 за вх №Р-2088, про згоду на отримання ним грошової компенсації за належне йому та членам його сім'ї для отримання жиле приміщення (а.с.163).

Згідно витягу з протоколу засідання Одеської загально гарнізонної житлової комісії Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України від 05.02.2021 №2 (а.с.54-55): «Керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №728 «Про затвердження порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення», розглянули рапорт капітана 2 рангу ОСОБА_1 від 26.11.2020 №Р-2088.

Рішення: 1. Розглянути питання щодо надання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення при виділенні коштів на реалізацію зазначеної виплати.

2. При надходженні коштів письмово проінформувати капітана 2 рангу ОСОБА_1 про можливість отримання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення».

Відповідно до витягу з наказу начальника Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 липня 2021 року № 166-ОС (а.с.50-51, 123-124), капітана 2 рангу ОСОБА_1 , звільненого з військової служби наказом начальника Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.07.2021 №157-ОС (а.с.125) у запас Збройних Сил України за пп. «а» (у зв'язку із закінченням строку контракту) п.2 ч.5 ст.23 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», з 01 серпня 2021 року виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення.

12.10.2021 позивачем до Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України подано звернення (а.52), в якому посилаючись на ч.9 ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» просив дати вказівку голові житлової комісії Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України розглянути його на засіданні житлової комісії з метою зарахування до списку осіб, що потребують поліпшенім житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання та користуються правом позачергового отримання житла відповідно до п.9 ст. 12 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів іх сімей» (в редакції Закону 1357-ІХ від 30.03.2021).

Також позивач 21.10.2021 подав до Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України звернення (а.с.53), в якому просив зокрема розглянути його на засіданні житлової комісії Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо внесення в список виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення в 2021 році, відповідно до п.9 ст. 12 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції Закону 1357-ІХ від 30.03.2021).

Відповідно до листа Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України від 26.10.2021 №702/М-40 (а.с.56): «…. При цьому повідомляємо, що відповідно до наказу начальника Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.07.2021 №157 - ос «Про особовий склад», Вас звільнено в запас Збройних Сил України за статтею 26 частиною 5 пункту 2 підпунктом «а» (у зв'язку із закінченням строку контракту).

За таких умов, Ви не підпадає під дію зазначеного «Порядку»».

Також, відповідно до листа Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.12.2021 №702/М-16397-10699 (а.с.57): «…Отже, у разі надходження на розгляд до Адміністрації Держприкордонслужби списків щодо надання Вам грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, Адміністраірєю Держприкордонслужби буде розглянуто зазначене питання встановленим порядком та прийняте відповідне рішення».

Водночас, відповідно до витягу з протоколу засідання Одеської загально гарнізонної житлової комісії Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України від 25.11.2021 №15 (а.с.162) розглянуто звернення військовослужбовця звільненого в запас капітана 2 рангу ОСОБА_1 з метою зарахування до списку осіб, що потребують поліпшення житлових шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання, що користуються правом позачергового отримання житла та вирішено: «Відповідно до абзацу 1 пункту 9 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці, які набули право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», залишаються на такому обліку та користуються правом позачергового одержання житла.

зарахувати капітана 2 рангу (запасу) ОСОБА_1 до списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в позачерговому порядку з 25.11.2021 р. зі складом сім'ї 3 (три) особи».

Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом (стаття 1 Закону № 2011-ХІІ).

Згідно із статтею 1-2 Закону № 2011-ХІІ військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України (стаття 2 Закону № 2011-ХІІ).

Пунктом 1 статті 12 Закону № 2011-ХІІ визначено, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті (абзац 4 пункту 1 статті 12 Закону № 2011-ХІІ).

Абзацом першим пункту 9 статті 12 Закону № 2011-ХІІ визначено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас за станом здоров'я або якщо вони на час звільнення мають вислугу військової служби не менше 20 років, або у відставку, а також у зв'язку зі скороченням штатів чи проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості їх використання на військовій службі, залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і відповідних квартирно-експлуатаційних органах та користуються правом позачергового одержання житла. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Військовослужбовці, які набули право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", залишаються на такому обліку та користуються правом позачергового одержання житла.

Отже, зазначеним законом держава взяла на себе обов'язок забезпечення військовослужбовців (військовослужбовців запасу) жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення, зокрема, військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом України, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Як передбачено частиною 1 статті 9 Житлового кодексу України, громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду, або на одержання за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, або в будинках житлово-будівельних кооперативів.

Відповідно до положень статей 9, 43 Житлового кодексу України громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік.

Згідно із статями 48, 49 Житлового кодексу України жиле приміщення надається громадянам у межах норми жилої площі, але не менше розміру, який визначається Кабінетом Міністрів України і Федерацією професійних спілок України. При цьому враховується жила площа у жилому будинку (квартирі), що перебуває у приватній власності громадян, якщо ними не використані житлові чеки. Понад норму жилої площі окремим категоріям громадян надається додаткова жила площа у вигляді кімнати або в розмірі десяти квадратних метрів.

Відповідно статті 12 Закону № 2011-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою від 03.08.2006 № 1081 «Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями» (далі - постанова № 1081) затвердив Порядок № 1081, який визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, розвідувальних органів, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей.

Згідно із пунктом 3 Порядку №1081 військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання.

У відповідності до пункту 29 Порядку №1081 військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і квартирно-експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла.

Як слідує зі змісту пункту 9 статті 12 Закону №2011-ІІ та пункту 29 Порядку №1081 особа, яка звільнена з військової служби в запас або у відставку, має право на залишення на квартирному обліку з підстав, перелік яких є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Однак, пункт 30 Порядку №1081 передбачає випадки, коли військовослужбовці знімаються з обліку громадян, які потребують поліпшені житлових умов, а саме у разі: 1) поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; 2) засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; 3) звільнення з військової служби за службовою невідповідністю у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; 4) подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; 5) в інших випадках, передбачених законодавством.

Отже, військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей мають право на отримання житла, а отже і на грошову компенсацію, в тому числі і у разі звільнення в запас чи відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості їх використання на військовій службі, крім випадків, передбачених пунктом 30 Порядку № 1081.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18 січня 2021 року № 26 затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями (далі - Інструкція №26), згідно із пунктом 4 розділу І якої військовослужбовцям, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання та які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням виплачується грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Жилі приміщення для постійного проживання або грошова компенсація за належне для отримання жиле приміщення надаються військовослужбовцям та членам їх сімей один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними та членами їх сімей не було використано право на безоплатну приватизацію житла.

Питання, пов'язані із забезпеченням військовослужбовців жилою площею, вирішують житлові комісії (об'єднані житлові комісії) за місцем проходження ними служби та перебування на обліку для поліпшення житлових умов (пункт 7 розділу І Інструкції №26).

На облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання, зараховуються військовослужбовці, які не забезпечувалися постійним житлом згідно з встановленими законодавством нормами протягом усього часу проходження військової служби і мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей. Військовослужбовці, звільнені в запас (відставку), які набули право на отримання житла для постійного проживання та залишилися проживати в наданих їм службових жилих приміщеннях або потребують відселення із закритих військових містечок, мають право на зарахування на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання, в органі Держприкордонслужби, рішенням керівника якого надавалося таке житло (або в якому житло перебуває на обліку) (пункт 1 розділу V Інструкції №26).

Облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання здійснюється житловими комісіями органів Держприкордонслужби (об'єднаними житловими комісіями) (абз.1 п. 2 розділу V Інструкції №26).

Для ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання, списків військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею), розподілу жилої площі та виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, у кожному органі Держприкордонслужби створюється житлова комісія (пункт 1 Розділу ІІ Інструкції №26).

За результатами розгляду житлова комісія органу Держприкордонслужби (об'єднана житлова комісія) приймає рішення про зарахування військовослужбовця та членів його сім'ї на облік або відмовляє в зарахуванні на облік з обґрунтуванням такої відмови з посиланням на відповідні норми законодавства (абз.3 п.6 розділу V Інструкції №26).

Рішення житлової комісії (об'єднаної житлової комісії) затверджує керівник органу Держприкордонслужби, наказом якого утворена ця комісія. У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, а також підстави включення до списків осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в першочерговому або позачерговому порядку (абз.1 п.8 розділу V Інструкції №26).

Датою зарахування військовослужбовця на облік є дата прийняття житловою комісією (об'єднаною житловою комісією) рішення про зарахування військовослужбовця на облік, але не пізніше одного місяця з дня реєстрації рапорту військовослужбовця (абз.2 п.9 розділу V Інструкції №26).

Згідно із пунктом 13 розділу V Інструкції №26 на підставі даних книг обліку в органах Держприкордонслужби щороку складаються списки осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання. Такі списки підлягають періодичному уточненню. Списки осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання (у загальному, першочерговому та позачерговому порядку), розміщуються в загальнодоступному місці для ознайомлення з урахуванням вимог законодавства щодо захисту персональних даних.

Особи, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання, забезпечуються жилими приміщеннями по черзі, що визначається часом зарахування на облік (у загальному, першочерговому або позачерговому порядку), за рішенням житлової комісії (об'єднаної житлової комісії), яке затверджується керівником органу Держприкордонслужби, відповідно до наказу якого створена ця комісія. У рішенні житлової комісії зазначаються підстави для надання жилого приміщення, жила площа та склад сім'ї, на який воно надається, також зазначається номер у черзі (п.1 розділу VI Інструкції №26).

Для прийняття рішення про надання жилих приміщень для постійного проживання житлова комісія органу Держприкордонслужби (об'єднана житлова комісія) розглядає документи облікових справ військовослужбовців. Після розгляду документів облікової справи житлова комісія (об'єднана житлова комісія) приймає рішення про надання жилого приміщення для постійного проживання. Рішення житлової комісії Адміністрації Держприкордонслужби оформлюється протоколом та затверджується Головою Держприкордонслужби (п.3 розділу VI Інструкції №26).

Відповідно до п.4 розділу VI Інструкції №26 на підставі затвердженого керівником органу Держприкордонслужби рішення житлової комісії щодо забезпечення військовослужбовців жилими приміщеннями для постійного проживання житлова комісія готує список розподілу постійних жилих приміщень (додаток 24). Списки розподілу постійних жилих приміщень (у 3 примірниках), затверджені керівником органу Держприкордонслужби та підписані головою і секретарем житлової комісії органу Держприкордонслужби (об'єднаної житлової комісії), надсилаються до Адміністрації Держприкордонслужби для погодження. Разом із списками розподілу постійних жилих приміщень до Адміністрації Держприкордонслужби надсилається облікова справа військовослужбовця та витяг з протоколу засідання житлової комісії органу Держприкордонслужби (об'єднаної житлової комісії).

Списки розподілу постійних жилих приміщень та інші документи розглядаються на засіданні житлової комісії Адміністрації Держприкордонслужби по кожному військовослужбовцю окремо (абз.1 п.5 розділу VI Інструкції №26).

Розділом VII Інструкції №26 визначено виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення.

Військовослужбовці та члени їх сімей, які перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання, мають право отримати грошову компенсацію за належне їм для отримання жиле приміщення (далі - грошова компенсація) (п.1 розділу VII Інструкції №26).

Визначення розміру і надання грошової компенсації здійснюються відповідно до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 728 (п.2 розділу VII Інструкції №26).

Згідно з п.5 розділу VII Інструкції №26 для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру військовослужбовці та члени їх сімей подають до житлових комісій (об'єднаних житлових комісій) документи, визначені в Порядку надання грошової компенсації, та письмове зобов'язання щодо вивільнення та здачі утримуваного житла, а також здійснення повних розрахунків за спожиті комунальні послуги та енергоносії, в місячний строк з дати перерахування їм на рахунок коштів. Житлові комісії органів Держприкордонслужби (об'єднані житлові комісії) розглядають надані документи та приймають відповідне рішення про надання грошової компенсації. Рішення житлової комісії (об'єднаної житлової комісії) затверджується керівником органу Держприкордонслужби, наказом якого утворена ця комісія, та оформлюється наказом, в якому зазначаються підстави для надання компенсації, склад сім'ї, на який вона надається.

На підставі наказу керівника органу Держприкордонслужби щодо надання військовослужбовцям грошової компенсації житлова комісія готує список виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення (додаток 25) (далі - список виплати грошової компенсації) разом з розрахунком виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення (додаток 26) (далі - розрахунок) окремо на кожного військовослужбовця (абз.6 Інструкції №26).

Відповідно до п. 7-10 Інструкції №26:

Списки виплати грошової компенсації (у 3 примірниках), затверджені керівником органу Держприкордонслужби, надсилаються до Адміністрації Держприкордонслужби для погодження.

Разом із списками виплати грошової компенсації до Адміністрації Держприкордонслужби надсилаються розрахунки на кожного військовослужбовця (у 3 примірниках), облікова справа військовослужбовця, витяг з наказу керівника органу Держприкордонслужби про надання грошової компенсації, витяг з протоколу засідання житлової комісії (об'єднаної житлової комісії).

Список виплати грошової компенсації та інші документи розглядаються на засіданні житлової комісії Адміністрації Держприкордонслужби по кожному військовослужбовцю окремо.

За результатами розгляду списків виплати грошової компенсації житлова комісія Адміністрації Держприкордонслужби приймає рішення окремо щодо кожного військовослужбовця про:

погодження виплати грошової компенсації;

відмову в погодженні виплати грошової компенсації із зазначенням підстави такої відмови.

Рішення житлової комісії Адміністрації Держприкордонслужби оформлюється протоколом та затверджується Головою Держприкордонслужби.

Адміністрація Держприкордонслужби на підставі затвердженого протоколу засідання житлової комісії Адміністрації Держприкордонслужби надсилає списки виплати грошової компенсації, облікові справи військовослужбовців та витяги з протоколу засідання житлової комісії Адміністрації Держприкордонслужби до органів Держприкордонслужби для оформлення документів на перерахування коштів військовослужбовцям на їхній особистий рахунок у банківській установі.

Орган Держприкордонслужби інформує військовослужбовців та членів їх сімей щодо готовності до виплати грошової компенсації та її розміру.

Відповідно до пункту 2 Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №728 від 02.09.2015 (далі - Порядок № 728, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) дія його поширюється на:

військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 і більше років, та членів їх сімей;

осіб, звільнених з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я та у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів у разі неможливості використання на військовій службі, та членів їх сімей;

сім'ї військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби;

сім'ї померлих осіб, звільнених з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я та у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів.

Черговість надання компенсації визначається за часом взяття військовослужбовця та членів його сім'ї на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та/або включення до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень (пункт 5 Порядку №728).

Підставою для відмови у наданні військовослужбовцю та членам його сім'ї компенсації є їх зняття з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або виключення із списків громадян, що мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень (пункт 6 Порядку №728).

Так, підстави зняття з обліку військовослужбовців наведені у пункті 30 Порядку № 1081.

При цьому колегія суд зазначає, що частиною 1 статті 26 Закону України № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється:

а) у запас, якщо військовослужбовці не досягли граничного віку перебування в запасі і за станом здоров'я придатні до військової служби;

б) у відставку, якщо військовослужбовці досягли граничного віку перебування в запасі або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров'я до військової служби з виключенням з військового обліку.

Таким чином, враховуючи п.9 ст.12 Закону №2011-ХІІ (у редакції Закону № 1357-IX від 30.03.2021) вбачається, що за позивачем, який згідно протоколу засідання Одеської загально гарнізонної житлової комісії Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України №8 від 25.06.2020 був зарахований на квартирний облік у м.Одеса, після звільнення його в запас у зв'язку з закінченням строку дії контракту та наявністю у нього більше 20 років календарної вислуги за відсутності підстав для зняття його з обліку, наведених у пункті 30 Порядку № 1081, мав право на перебування на обліку громадян, потребуючих поліпшення житлових умов, а отже і право на грошову компенсацію за належне йому для отримання жиле приміщення відповідно до вимог пункту 9 статті 12 Закону № 2011-ХІІ та Порядку № 728.

Такий правовий висновок відповідає правовій позиції, викладеній, зокрема у постанові Верховного Суду від 28.12.2020 у справі № 683/2271/18 (провадження № 61-17465св19).

При цьому, Верховний Суд у постанові від 10.08.2022 у справі №260/764/21 дійшов таких правових висновків щодо застосування пункту 9 статті 12 Закону № 2011-ХІІ та Порядку № 728 у подібних правовідносинах:

(1) держава взяла на себе обов'язок забезпечення військовослужбовців (військовослужбовців запасу) жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення, зокрема, військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених ЖК, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;

(2) військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей мають право на отримання житла, а отже і на грошову компенсацію, в тому числі і у разі звільнення в запас чи відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості їх використання на військовій службі, крім випадків, передбачених пунктом 30 Порядку № 1081;

(3) у словосполученні «звільнення з військової служби у запас або у відставку за віком, станом здоров'я», що міститься у пункті 9 статті 12 Закону № 2011-ХІІ такі умови як вік і стан здоров'я, відносяться виключно до поняття «звільнення у відставку», як варіанту (способу) звільнення з військової служби, і жодним чином не відноситься до поняття «звільнення у запас»;

(4) у разі звільнення військовослужбовця в запас у зв'язку з закінченням строку дії контракту та наявністю у нього більше 20 років календарної вислуги за відсутності підстав для зняття його з обліку, наведених у пункті 30 Порядку № 1081, за такою особою зберігається право на перебування на обліку громадян, потребуючих поліпшення житлових умов, а отже і право на грошову компенсацію за належне їй для отримання жиле приміщення відповідно до вимог пункту 9 статті 12 Закону № 2011-ХІІ та Порядку № 728.

Суд зазначає, що відповідно до витягу з протоколу засідання Одеської загально гарнізонної житлової комісії Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України від 25.11.2021 №15, затвердженого начальником Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України, позивача було зараховано до списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в позачерговому порядку з 25.11.2021 р. зі складом сім'ї 3 (три) особи».

Тобто, Регіональним управлінням Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України розглянуто звернення позивача від 12.10.2021 (а.с.52).

Водночас, Регіональним управлінням Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України до суду не надано доказів розгляду звернення позивача від 21.10.2021 (а.с.53) у відповідності до вимог п.5 розділу VII Інструкції №26 та прийняття відповідного рішення про надання грошової компенсації.

Натомість, позивачу за результатами розгляду вказаного звернення надано відповідь у вигляді листа №702/М-40 від 26.10.2021 (а.с.56), що не передбачено нормами Інструкції №26.

На підставі викладеного суд доходить висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню частково з урахуванням вимог ч.2 ст.9 КАС України шляхом визнання протиправною бездіяльність Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо нерозгляду звернення ОСОБА_1 від 21.10.2021 щодо виплати йому грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення та зобов'язання Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України розглянути за засіданні житлової комісії звернення ОСОБА_1 від 21.10.2021 щодо виплати йому грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення та прийняти рішення у відповідності до вимог Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.01.2021 № 26, з урахуванням висновків суду.

При цьому, суд вважає вимоги позивача щодо визнання протиправною бездіяльність Адміністрації Державної прикордонної служби України, що проявляється в неприйнятті рішення та не здійсненні юридично значимих і обов'язкових дій віднесених до компетенції суб'єкта владних повноважень для нормативно правового регулювання питання щодо виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення ОСОБА_1 , зобов'язання Адміністрації Державної прикордонної служби України прийняти рішення про погодження виплати грошової компенсації ОСОБА_1 та зобов'язання Регіонального управління Морської охорони перерахувати на особистий рахунок ОСОБА_1 грошову компенсацію за належне для отримання жиле приміщення, оскільки Регіональним управлінням Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України не розглянуте по суті питання про нарахування та виплату йому відповідної компенсації, тобто права позивача в цій частині станом на дату прийняття даного рішення фактично не порушені.

Решта доводів позивача висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Відтак, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.

Керуючись ст.ст. 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо нерозгляду звернення ОСОБА_1 від 21.10.2021 щодо виплати йому грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення.

Зобов'язати Регіональне управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України розглянути за засіданні житлової комісії звернення ОСОБА_1 від 21.10.2021 щодо виплати йому грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення та прийняти рішення у відповідності до вимог Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.01.2021 № 26, з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_3 )

Відповідачі:

- Регіональне управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України (вул.Приморська, 3а, м.Одеса, 65026, код ЄДРПОУ 43206931);

- Адміністрація Державної прикордонної служби України (вул.Володимирська, 26, м.Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00034039).

Суддя Вовченко О.А.