Рішення від 03.03.2023 по справі 522/14188/20

Справа № 522/14188/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеса, третя особа: Міністерство оборони України про зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

У березні 2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Приморського районного суду м.Одеса з позовною заявою до Квартирно-експлуатаційний відділ м.Одеси (далі - відповідач), третя особа: Міністерство оборони України, в якій просить зобов'язати КЕВ м.Одеси подати до Виконавчого комітету Одеської міської ради клопотання з належними документами про виключення з числа службового житла трикімнатної квартири АДРЕСА_1 , загальною площею 110,34 кв. м, житловою площею 54,3 кв. м, для забезпечення ОСОБА_1 та його сім'ї постійним житлом.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є військовослужбовцем, ветераном війни, учасником бойових дій АТО, має календарну вислугу більше 26 років та перебуває на квартирному обліку в КЕВ м.Одеса, однак постійного житла не має. 09.07.2020 р. звернувся до відповідача із заявою, в якій просив звернутися до виконавчого комітету Одеської міської ради з клопотанням про виключення квартири АДРЕСА_1 зі списку службових, однак отримав відмову згідно листа від 17.07.2020 р. № 2970. Вважає, що бездіяльність відповідача має наслідком унеможливлення реалізації його права на житло, передбаченого Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод та Конституції України.

Рішенням Приморського районного суду міста Одеса від 17.12.2020 р., яке залишено без змін постановою Одеського апеляційного суду від 15.02.2022 р., позов задоволено частково, зобов'язано КЕВ міста Одеси подати до Виконавчого комітету Одеської міської ради клопотання з належними документами про виключення з числа службового житла трикімнатну квартиру АДРЕСА_1 загальною площею 110,34 кв. м, житловою площею 54,3 кв. м, для забезпечення ОСОБА_1 та його сім'ї постійним житлом, у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Постановою Верховного Суду від 19.10.2022 р. касаційну скаргу КЕВ міста Одеси задоволено частково: рішення Приморського районного суду міста Одеси від 17.12.2020 р. та постанову Одеського апеляційного суду від 15.02.2022 р. скасовано, провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до КЕВ міста Одеси, третя особа: Міністерство оборони України, про зобов'язання вчинити певні дії, закрито; повідомлено ОСОБА_1 , що розгляд справи за його позовом віднесено до юрисдикції адміністративного суду; попереджено ОСОБА_1 про те, що в разі неподання ним протягом десяти днів з дня отримання цієї постанови заяви про направлення справи за встановленою юрисдикцією справу буде повернено до суду першої інстанції.

Ухвалою Верховного Суду від 16.11.2022 р. задоволено заяву представника ОСОБА_1 про направлення справи за встановленою юрисдикцією.

На підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справа № 522/14188/20 передана на розгляд головуючому судді Бездрабку О.І.

Ухвалою від 28.12.2022 р. відкрито спрощене провадження у справі та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.

13.01.2023 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що згідно вимог ст.43 ЖК України та Інструкції № 380 ОСОБА_1 має забезпечуватися житлом для постійного проживання з житлового фонду Міністерства оборони України згідно з чергою, визначеною часом прийняття на облік, бо порушення черговості призведе до порушення конституційних прав на житло інших військовослужбовців. На момент звернення до суду ОСОБА_1 перебував в загальній черзі з 14.10.1997 р. № 596, в першочерговій черзі з 10.11.2009 р. № 314 та в позачерговій черзі з 22.01.2020 р. № 928. Відповідно до довідки КЕВ м.Одеса від 01.01.2023 р. позивач перебуває в узагальнених списках обліку, які набули права та потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання в Одеському гарнізоні, станом на 01.01.2023 р. в загальній черзі з 14.10.1997 р. № 432, в першочерговій черзі з 10.11.2009 р. № 233 та в позачерговій черзі з 22.01.2022 р. № 761 зі складом сім'ї 4 особи. З урахуванням викладеного, позовні вимоги ОСОБА_1 до КЕВ м.Одеса про зобов'язання вчинити певні дії не підлягають задоволенню з огляду на те, що станом на сьогодні позивач має на меті виключити з числа службового житла не в порядку черговості.

03.02.2023 р. від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій вказує на безпідставність викладених у ньому обставин, оскільки правова позиція позивача підтверджена постановами Верховного Суду.

Згідно ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки від сторін не надходило клопотання про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах України, є учасником АТО, ветераном війни - учасником бойових дій.

Наказом командира 28 окремої механізованої бригади оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (по особовому складу) від 25.12.2019 р. № 201-РС ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за станом здоров'я.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій службі) від 27.12.2019 р. № 270 з 27.12.2019 р. виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення та направлено для зарахування на військовий облік до Суворовського РТЦК та СП Одеської області.

Вислуга років ОСОБА_1 у Збройних Силах становить: календарна 26 років 04 місяці 26 днів, безперервна 26 років 04 місяці 26 днів, пільгова 04 роки 05 місяців 01 день.

21.09.2007 р. Приморською районною адміністрацією виконавчого комітету Одеської міської ради видано ордер на службове жиле приміщення № НОМЕР_5 серія ПР на ім'я ОСОБА_1 з сім'єю з 4 осіб, а саме: дружина ОСОБА_2 , син ОСОБА_3 , син ОСОБА_4 , жилою площею 54,3 кв. м, що складається з 3 кімнат за адресою: АДРЕСА_1 .

Ордер видано на підставі розпорядження Приморської районної адміністрації виконавчого комітету Одеської міської ради № 1870 від 20.09.2007 р.

З 15.10.2007 р. ОСОБА_1 разом з дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4, зареєстровані за вказаною адресою.

Згідно витягу з протоколу № 6 засідання об'єднаної житлової комісії військової частини НОМЕР_1 та військової частини НОМЕР_2 від 07.08.2019 р. постановлено: у відповідності до пункту 10 розділу VII Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністра оборони України від 31.07.2018 р. № 380 надати для постійного проживання шляхом виключення із числа службового житла Міністерства оборони України квартиру АДРЕСА_1 (3-кімнати, житлова площа 54,3 кв. м, загальна площа 110,34 кв. м) старшому прапорщику ОСОБА_1 , який має вислугу на військовій службі більш 25 років, перебуває на квартирному обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання з 04.07.1997 р., користується правом першочергового одержання жилих приміщень з 10.11.2009 р. (учасник бойових дій) на склад сім'ї з 4 осіб: він, дружина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2., син ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3., син ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4. із зняттям його та членів сім'ї з квартирного обліку.

09.07.2020 р. позивач звернувся до Квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеси із заявою, в якій просив звернутися до виконавчого комітету Одеської міської ради з клопотанням про виключення квартири АДРЕСА_1 зі списку службових.

Листом від 17.07.2020 р. № 2970 Квартирно-експлуатаційний відділ м.Одеси повідомив позивача про те, що відповідно розпорядження начальника Головного квартирно- експлуатаційного управління Збройних Сил України від 04.10.2016 р. № 303/4/11 та ТВО начальника Південно-Східного територіального квартирно-експлуатаційного управління від 04.10.2016 р. № 303/22/1/1/1228 було призупинено надання пропозицій по розподілу житла, в тому числі виключення із числа службових до Головного управління. Відповідно до телеграми звичайної ТВО начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України від 31.10.2017 р. № 303/22/1/1490 "...не надавати на перевірку справи, які стосуються виключення квартир з числа службових". Відповідно розпорядження начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України від 04.10.2018 р. № 303/4/2074 було заборонено надання пропозицій по розподілу житла, які не відповідають вимогам законодавства, в тому числі виключення із числа службових до Головного управління. Відповідно окремого доручення Міністра оборони України від 12.12.2019 р. № 19360/з "з метою створення службового житлового фонду у гарнізонах ЗСУ, не подавати командирами військових частин до квартирно-експлуатаційних відділів пропозицій щодо виключення житла із числа службового до окремого розпорядження, в зв'язку з реформуванням шляхів забезпечення військовослужбовців та осіб звільнених з військової служби в запас житлом в межах чинного законодавства". У зв'язку з вищевикладеним, на теперішній час КЕВ м.Одеси немає підстав надати клопотання про виключення із числа службових квартири АДРЕСА_1 .

24.07.2020 р. позивач звернувся із заявою до командира військової частини НОМЕР_1 про зміну статусу "службова" житлової площі за адресою: АДРЕСА_1 .

Листом від 30.07.2020 р. № 1863 командир військової частини НОМЕР_1 повідомив позивача, що у відповідності до п.3-7, п.10 розділу VII "Надання житлових приміщень для постійного проживання" Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністра оборони України від 31.07.2018 р. № 380, рішення об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , О0528, НОМЕР_3 (протокол № 6 від 07.08.2019 р.) секретарем житлової комісії відпрацьовані необхідні документи щодо вирішення порушеного питання. В жовтні 2019 року документи були надані на розгляд КЕВ м.Одеса. За інформацією, яка має житлова комісія станом на 28.07.2020 р., документи, які підготувала об'єднана житлова комісія військових частин НОМЕР_1 , О0528, НОМЕР_3 щодо зміни статусу "службова" площі за адресою: АДРЕСА_1 знаходяться на відпрацюванні в житловій групі КЕВ м.Одеса.

Вважаючи таку бездіяльність КЕВ м.Одеса протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 5 статті 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Приписами ст.47 Конституції України встановлено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.

Відповідно до положень ст.43 ЖК України громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Порядок визначення черговості надання громадянам жилих приміщень встановлюється цим Кодексом та іншими актами законодавства України.

Згідно ст.48 ЖК України жиле приміщення надається громадянам у межах норми жилої площі, але не менше розміру, який визначається Кабінетом Міністрів України і Федерацією професійних спілок України. При цьому враховується жила площа у жилому будинку (квартирі), що перебуває у приватній власності громадян, якщо ними не використані житлові чеки.

Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р. № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ) відповідно до Конституції України визначено основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регульовано відносини у цій галузі.

Статтею 1-2 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України (ст.2 Закону №2011-ХІІ).

Відповідно до ст.9 Закону № 2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Питання щодо забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями врегульоване положеннями ст.12 Закону № 2011-ХІІ.

Згідно ч.1 ст.12 Закону № 2011-ХІІ держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті (абз.4 п.1 ст.12 Закону № 2011-ХІІ).

Абзацом 1 пункту 9 статті 12 Закону № 2011-ХІІ встановлено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас за станом здоров'я або якщо вони на час звільнення мають вислугу військової служби не менше 20 років, або у відставку, а також у зв'язку зі скороченням штатів чи проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості їх використання на військовій службі, залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і відповідних квартирно-експлуатаційних органах та користуються правом позачергового одержання житла. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Військовослужбовці, які набули право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", залишаються на такому обліку та користуються правом позачергового одержання житла.

Отже, зазначеними нормами Закону № 2011-ХІІ держава взяла на себе обов'язок забезпечення військовослужбовців (військовослужбовців запасу) жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення, на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених ЖК, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 12 Закону № 2011-ХІІ Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 03.08.2006 р. № 1081, якою затвердив Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями (далі - Порядок № 1081).

Пунктом 1 Порядок № 1081 визначено, що цей Порядок визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, розвідувальних органів, посади в яких комплектуються військово-службовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 1081 військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання. Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла. Житлові приміщення надаються військовослужбовцям у межах норм, встановлених законодавством.

З метою вдосконалення забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 р. № 380 затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (далі - Інструкція № 380).

Відповідно до пунктів 2, 4, 6 розділу І Інструкції № 380 забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями від Міністерства оборони України здійснюється за рахунок: новозбудованого, вивільненого або придбаного житла; надання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення (за згодою військовослужбовця); переобладнання нежилих приміщень фонду Міноборони у жилі (крім приміщень, розташованих на територіях, які використовуються за призначенням військовими частинами).

Військовослужбовцям, які перебувають на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, та які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються житлові приміщення для постійного проживання або за їх бажанням виплачується грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення.

Житлові приміщення для постійного проживання та грошова компенсація за належне для отримання жиле приміщення надаються один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.

Військовослужбовці та члени їх сімей у разі забезпечення службовими жилими приміщеннями реєструють своє місце проживання за адресою розташування цього житла.

Згідно пунктів 1, 3 розділу ІІ Інструкції № 380 для ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, надання та використання службової жилої площі, обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою житловою площею), ведення оперативного обліку службових житлових приміщень в апараті Міноборони, в Генеральному штабі Збройних Сил України, у інших органах військового управління та військових частинах, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України, а також у військових прокуратурах (далі - військова частина) утворюються житлові комісії (далі - житлова комісія військової частини).

До житлових комісій військових частин також належать житлові комісії квартирно-експлуатаційних органів та військових комісаріатів, які утворюються для ведення у встановленому порядку обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, або виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особами з числа звільнених із військової служби в запас або відставку.

Для спільного вирішення житлових питань декількох військових частин (підрозділів) у порядку, визначеному цією Інструкцією, можуть утворюватися об'єднані житлові комісії військових частин (підрозділів) (далі - об'єднана житлова комісія).

Пунктом 5 розділу ІІ Інструкції № 380 передбачено, що основними завданнями житлових комісій військових частин (об'єднаних житлових комісій) є: перевірка житлових умов військовослужбовців та членів їх сімей; прийняття рішення з житлових питань, у тому числі із розгляду відповідних рапортів (заяв) військовослужбовців та членів їх сімей з житлових питань; ведення обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими житловими приміщеннями (службовою житловою площею); ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання; розгляд заяв, скарг та пропозицій, що виникли під час роботи житлових комісій військових частин, та прийом громадян з житлових питань; видача документів, які створюються житловими комісіями військових частин під час виконання вимог цієї Інструкції; ведення оперативного обліку службових житлових приміщень.

Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Інструкції № 380 житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) має право приймати рішення щодо: взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею); взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання; надання військовослужбовцям та членам їх сімей службових жилих приміщень (службової житлової площі), жилих приміщень для постійного проживання або виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення; зміни дати зарахування (перебування) на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання; внесення змін до облікових справ військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання; перегляду раніше прийнятих рішень цією житловою комісією або в порядку правонаступництва.

Пунктом 3 розділу ІІІ Інструкції № 380 встановлено, що житлове приміщення включається до числа службового згідно з рішенням виконавчого органу районної, міської, районної у місті ради за клопотанням начальника гарнізону або командира військової частини за погодженням з КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району відповідно до пункту 8 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року № 1081.

Військовослужбовці та члени їх сімей, крім осіб, які звільнені з військової служби в запас або відставку та члени їх сімей, за відсутності за місцем проходження служби житла для постійного проживання, забезпечуються службовими жилими приміщеннями (пункт 1 розділу ІV Інструкції № 380).

За приписами пункту 1 розділу VІ Інструкції № 380 житловими приміщеннями для постійного проживання забезпечуються військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до вимог статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" набули права та не забезпечувалися постійним житлом протягом усього часу проходження військової служби і мають календарну вислугу на військовій службі 20 років і більше, зареєстровані в населеному пункті дислокації військової частини, в якій військовослужбовець проходить службу та перебуває на відповідному обліку.

Згідно пункту 10 розділу VІІ Інструкції № 380 військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, а також особи, звільнені з військової служби за станом здоров'я, віком, у зв'язку із скороченням штатів, особи з інвалідністю І чи ІІ групи, члени сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, що забезпечені службовими житловими приміщеннями незалежно від місця його знаходження, мають право на виключення цього житла з числа службового та забезпечення ним для постійного проживання за умови перебування на обліку та в порядку, визначеному пунктами 3-7 цього розділу.

Виключення квартир з числа службових для забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей здійснюється на підставі клопотання КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району за встановленим порядком.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 1081 житлове приміщення виключається з числа службового, якщо відпала потреба в його використанні, а також якщо в установленому порядку його виключено з числа житлових приміщень.

Виключення житлового приміщення з числа службового провадиться згідно з рішенням виконавчого органу районної, міської, районної у місті ради за клопотанням начальника гарнізону, командира військової частини та квартирно-експлуатаційного органу.

Пунктом 3 розділу VІІ Інструкції № 380 встановлено, що для прийняття рішення про надання житлових приміщень для постійного проживання житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) розглядає документи облікових справ військовослужбовців.

Після розгляду документів облікової справи житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) приймає рішення про надання житлового приміщення для постійного проживання.

Затверджений командиром військової частини протокол засідання житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) разом з обліковою справою направляється військовою частиною до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, що є підставою для видання наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю житлового приміщення для постійного проживання.

Згідно пункту 4 розділу VІІ Інструкції № 380 на підставі отриманих документів КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району готує список надання житлової площі для постійного проживання (далі - Список надання постійного житла) (додаток 23).

Список надання постійного житла, підписаний начальником КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, з обліковою справою військовослужбовця, витягом із наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю жилого приміщення для постійного проживання, копією протоколу засідання житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) направляється до ГКЕУ для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю.

Відповідно до пункту 5 розділу VІІ Інструкції № 380 для розгляду Списку надання постійного житла Комісією з контролю на її засідання можуть запрошуватися голови житлових комісій військових частин (об'єднаних житлових комісій).

За результатами розгляду Списку надання постійного житла Комісія з контролю приймає рішення окремо щодо кожного військовослужбовця про: погодження надання постійного житла; відмову в погодженні надання постійного житла із зазначенням причини такої відмови.

Рішення Комісії з контролю оформлюється протоколом.

У разі прийняття Комісією з контролю рішення щодо відмови в погодженні надання постійного житла воно підлягає новому розподілу у встановленому цією Інструкцією порядку протягом одного місяця та є підставою для скасування наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю житлового приміщення для постійного проживання.

Рішення Комісії з контролю є обов'язковим для виконання КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, військовими комісаріатами та військовими частинами.

За приписами пункту 6 розділу VІІ Інструкції № 380 ГКЕУ на підставі рішення Комісії з контролю готує Список надання постійного житла у Збройних Силах України, що подається на затвердження заступнику Міністра оборони України (згідно з розподілом обов'язків).

Згідно пункту 7 розділу VІІ Інструкції № 380 затверджений Список надання постійного житла у Збройних Силах України є підставою для оформлення протягом десяти робочих днів КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району та подання до виконавчих органів районної, міської, районної у місті ради документів для видачі ордеру на постійну житлову площу, який є єдиною підставою для вселення в надане житлове приміщення.

До виконавчих органів районної, міської, районної у місті ради КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району надає облікову справу військовослужбовця разом з витягом із Списку надання постійного житла у Збройних Силах України, копію протоколу житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії), витяг із наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю житлового приміщення для постійного проживання.

Ордер на постійну житлову площу в закритих військових містечках оформлюється та видається відповідним начальником КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району протягом п'яти робочих днів.

Для вселення в надане житлове приміщення військовослужбовець здає ордер на постійну житлову площу до житлово-експлуатаційної організації, за її відсутності - відповідному підприємству, установі, організації, що здійснює обслуговування цього житлового приміщення, або до будинкоуправління відповідного КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району.

Ордер на постійну житлову площу може бути визнаний недійсним у порядку, встановленому законодавством.

Аналіз норм Інструкції № 380 дає можливість дійти висновку, що вказаною Інструкцією передбачено певний алгоритм дій та поетапність процесу надання особам, які потребують поліпшення житлових умов, житлових приміщень для постійного проживання. Всі дії відповідних суб'єктів "житлової" процедури є взаємопов'язаними, послідовними і спрямовані на досягнення результату у вигляді отримання особою житлового приміщення для постійного проживання. Результатом дій усіх суб'єктів, які задіяні у цьому процесі, є видача ордеру на постійну житлову площу та зняття військовослужбовця з обліку. Визначена законом процедура є способом дій відповідних органів, дотримання яких у світлі вимог ч.2 ст.19 Конституції України є обов'язковим.

Так, з даних правових норм слідує, що етапу подання клопотання до виконавчого органу районної, міської, районної у місті ради про виключення житлового приміщення з числа службового, передує процес погодження, визначений у пунктах 3-7 розділу VІІ Інструкції № 380, а саме:

- прийняття житловою комісією військової частини (об'єднаною житловою комісією) рішення про надання житлового приміщення для постійного проживання;

- затвердження командиром військової частини протокол засідання житлової комісії військової частини (об'єднаною житловою комісією);

- направлення затвердженого командиром військової частини протоколу засідання житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) разом з обліковою справою до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району;

- підготовка та направлення КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району до ГКЕУ списку надання постійного житла, підписаного начальником КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, з обліковою справою військовослужбовця, витягом із наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю жилого приміщення для постійного проживання, копією протоколу засідання житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю;

- прийняття Комісією з контролю за результатами розгляду списку надання постійного житла рішення окремо щодо кожного військовослужбовця про: погодження надання постійного житла; відмову в погодженні надання постійного житла із зазначенням причини такої відмови;

- на підставі рішення Комісії з контролю готує список надання постійного житла у Збройних Силах України, що подається на затвердження заступнику Міністра оборони України;

- затверджений список надання постійного житла у Збройних Силах України є підставою для оформлення протягом десяти робочих днів КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району та подання до виконавчих органів районної, міської, районної у місті ради документів для видачі ордеру на постійну житлову площу, який є єдиною підставою для вселення в надане житлове приміщення.

Суд акцентує увагу, що вказаний алгоритм дій є обов'язковим і у разі вирішення питання стосовно виключення житла з числі службового та забезпечення ним військовослужбовця для постійного проживання, що безпосередньо зазначено у пункті 10 розділу VІІ Інструкції № 380.

Таким чином, обов'язок подання клопотання до виконавчого комітету Одеської міської ради органу про виключення житлового приміщення з числа службового виникає у КЕВ м.Одеса у випадку дотримання вищевказаної процедури погодження.

В той же час, в рамках даної справи встановлено, що отримавши протокол засідання обє'днаної житлової комісії від 07.08.2019 р. № 6, згідно якого прийнято рішення про надання для постійного проживання шляхом виключення із числі службового житла квартири АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 , КЕВ у м.Одеса в порушення пункту 4 розділу VІІ Інструкції № 380 не направила відповідні документи до ГКЕУ, що підтверджується листом командира військової частини НОМЕР_1 від 30.07.2020 р. № 1863 та листом КЕВ м.Одеса від 17.07.2020 р. № 2970.

При цьому, твердження відповідача у листі від 17.07.2020 р. № 2970 та у відзиві про направлення облікової квартирної справи ОСОБА_1 на розгляд ГКЕУ листом від 28.05.2019 р. за вих. № 2309 та повернення справи без розгляду до КЕВ м.Одеса, суд вважає безпідставними, так як на час направлення справи до ГКЕУ (28.05.2019 р.) ще не було рішення об'єднаної житлової комісії, яке оформлено протоколом від 07.08.2019 р. № 6.

Жодних доказів того, що КЕВ м.Одеса направлялися до ГКЕУ документи стосовно ОСОБА_1 після прийняття рішення об'єднаною житловою комісією від 07.08.2019 р., оформленого протоколом № 6, відповідач до суду не надав.

За таких обставин суд вважає, що в даному випадку наявна протиправна бездіяльність КЕВ м.Одеси щодо не направлення документів до ГКЕУ для вирішення питання щодо надання для постійного проживання шляхом виключення із числі службового житла Міністерства оборони України квартири АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 .

Враховуючи наведене, доводи позивача про наявність у відповідача обов'язку подання до виконавчого комітету Одеської міської ради клопотання про виключення з числі службового житла вказаної квартири суперечать викладеному у пунктах 3-7, 10 розділу VІІ Інструкції № 380 порядку.

Приписами ч.2 ст.9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч.1 ст.245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Відповідно до п.4 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Таким чином, з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність КЕВ м.Одеса щодо не направлення документів до Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України для вирішення питання щодо надання для постійного проживання шляхом виключення із числі службового жила Міністерства оборони України квартири АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 та зобов'язати КЕВ м.Одеса підготувати та направити до Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України документи для вирішення питання щодо надання для постійного проживання шляхом виключення із числі службового жила Міністерства оборони України квартири АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 .

Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС україни).

З огляду на викладене позовна заява ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90 139, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -

вирішив:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_4 ) до Квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеса (65014, м.Одеса, вул.Єврейська, буд.13, код ЄДРПОУ 08038284), третя особа: Міністерство оборони України (03168, м.Київ, Повітрофлотський проспект, буд.6, код ЄДРПОУ 21680000) про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеса (65014, м.Одеса, вул.Єврейська, буд.13, код ЄДРПОУ 08038284) щодо не направлення документів до Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України для вирішення питання щодо надання для постійного проживання шляхом виключення із числі службового жила Міністерства оборони України квартири АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_4 ).

Зобов'язати Квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеса (65014, м.Одеса, вул.Єврейська, буд.13, код ЄДРПОУ 08038284) підготувати та направити до Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України документи для вирішення питання щодо надання для постійного проживання шляхом виключення із числі службового жила Міністерства оборони України квартири АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_4 ).

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко