Рішення від 03.03.2023 по справі 340/5571/22

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/5571/22

Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач-1: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)

відповідач-2: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368)

про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , через представника Мневця О.М. , звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за віком. У листопаді 2022 року позивачка звернулася до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням доходу, отриманого за період з січня 1994 року по червень 2000 року у виробничо-комерційному комбінаті "Алко", підтвердженого довідками №18/05 та №19/05 від 23.05.2007 року. Рішенням ГУ ПФУ в Кіровоградській області їй відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на необхідність підтвердження довідок про заробітну плату первинними документами. Позивачка не погоджується з цим рішенням та, посилаючись на норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", просить суд:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в перерахунку призначеної їй пенсії за віком на підставі довідок про заробіток для обчислення пенсії №18/05 та №19/05 від 23.05.2007 року, виданих виробничо-комерційним комбінатом "Алко";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок її пенсії за віком на підставі довідок про заробіток для обчислення пенсії №18/05 та № 19/05 від 23.05.2007 року, виданих виробничо-комерційним комбінатом "Алко" за період з січня 1995 року по грудень 1999 року, з часу призначення пенсії.

Ухвалою судді від 08.12.2022 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Цією ж ухвалою суд залучив до участі у справі другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Від відповідачів до суду надійшли відзиви на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що надані позивачкою довідки №18/05 та №19/05 від 23.05.2007 року про заробітну плату, які видані виробничо-комерційним комбінатом "Алко", не підтверджені первинними документами. У зв'язку з цим ГУ ПФУ в Кіровоградській області, яке за принципом екстериторіальності розглядало заяву позивачки про перерахунок її пенсії, прийняло рішення про відмову у такому перерахунку. Доводячи правомірність спірного рішення, просили суд у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у жовтні 2022 року звернулася до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою від 03.10.2022 року про призначення їй пенсії за віком.

Рішенням ГУ ПФУ в м. Києві №263040009821 від 12.10.2022 року ОСОБА_1 з 20.10.2022 року призначено довічно пенсію за віком на підставі статей 26, 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

До загального страхового стажу позивачки для призначення пенсії включено підтверджений записами у її трудовій книжці період роботи з 21.12.1990 року по 19.09.2000 року на посаді купажиста лікерної дільниці у Київському виробничому об'єднанні лікеро-горілчаної промисловості, на базі якого був створений Державний виробничо-комерційний комбінат "Київлікергорілка", який у 1992 році був перейменований у виробничо-комерційний комбінат "Алко".

Разом із заявою про призначення пенсії позивачка не подавала документи про заробіток, отриманий нею у цей період, а для обчислення її пенсії враховано заробітну плату (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року на підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу.

У листопаді 2022 року позивачка звернулася до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою від 02.11.2022 року про перерахунок її пенсії із врахуванням довідок про заробіток для обчислення пенсії №18/05 та №19/05 від 23.05.2007 року, які видані виробничо-комерційним комбінатом "Алко".

Ця заява позивачки була розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та за нею цим територіальним органом Пенсійного фонду прийнято рішення №263040009821 від 02.11.2022 року про відмову у перерахунку пенсії. Цим рішенням відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з посиланням на те, що довідки про заробітну плату потребують підтвердження первинними документами.

ГУ ПФУ в м. Києві листом від 03.11.2022 року повідомило позивачку про прийняте рішення та вказало, що підтвердження довідки про заробітну плату здійснюється шляхом перевірки відповідності сум заробітної плати, визначених в довідках, первинним документам.

Не погоджуючись з такими рішеннями, позивачка звернулася до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Частиною 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Згідно з частиною 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом. Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії передбачений статтею 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до абзацу 1, 4 частини 1 цієї статті для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Згідно з абзацом 5 частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Частиною 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Відповідно до частини 3 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Частиною 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" установлено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Згідно з частиною 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Порядок №22-1).

Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Пунктом 2.7 Порядку №22-1 передбачено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2 - 4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Відповідно до пункту 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Згідно з пунктом 2.23 Порядку №22-1 документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

Пунктом 4.7 Порядку №22-1 передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.

Суд установив, що позивачка після призначення їй пенсії за віком виявила бажання врахувати для обчислення своєї пенсії заробітну плату за 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року, як це передбачено частиною 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Разом із заявою про перерахунок пенсії від 02.11.2022 року вона подала довідки №18/05 та №19/05 від 23.05.2007 року, видані виробничо-комерційним комбінатом "Алко", про її заробіток за період роботи з січня 1994 року по грудень 1998 року та з січня 1999 року по вересень 2000 року.

Відповідач-1, відмовляючись враховувати ці довідки, у рішенні №263040009821 від 02.11.2022 року послався на те, що вони не підтверджені первинними документами, та вказав, що підтвердження довідки про заробітну плату здійснюється шляхом перевірки відповідності сум заробітної плати, визначених в довідках, первинним документам.

Суд не погоджується з такими доводами та зазначає, що складені виробничо-комерційним комбінатом "Алко" довідки №18/05 та №19/05 від 23.05.2007 року містять необхідну інформацію про заробітну плату ОСОБА_1 , нараховану їй за період її роботи з січня 1994 року по вересень 2000 року у цьому підприємстві. Ці довідки складені за формою Додатку 1 до пункту 7 Порядку №22-1, яка була чинною на час їх видачі, та містять посилання на первинні документи, на підставі яких вони видані - особові рахунки за відповідні роки. Довідки підписані арбітражним керуючим Левковичем О.К. , призначеним господарським судом м. Києва у справі №23/90 про банкрутство виробничо-комерційного комбінату "Алко" (визнане банкрутом у 2003 році, ліквідоване у 2009 році).

Ці довідки відповідають вимогам частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", підпункту 3 пункту 2.1, пункту 2.10 Порядку №22-1.

У ході судового розгляду справи відповідачі не довели, що ці довідки містять неповні, сумнівні чи недостовірні відомості про суми заробітної плати, що б потребувало проведення перевірки/звірки обґрунтованості їх видачі.

Суд зазначає, що норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Порядку №22-1 не передбачують обов'язку особи подавати разом із довідкою про заробітну плату, отриману до 1 липня 2000 року, первинні документи підприємства (особові рахунки, платіжні документи тощо). Неможливість проведення пенсійним органом перевірки обґрунтованості видачі такої довідки чи первинних документів підприємства, на підставі яких вона видана, також не може підставою для відмови особі у врахуванні заробітної плати для обчислення її пенсії.

Відтак, суд дійшов до висновку, що спірне рішення про відмову у перерахунку пенсії прийнято немотивовано та нерозсудливо, що призвело до порушення права позивачки на отримання пенсії у розмірі, установленому законом. Тож таке рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно з частиною 3 статті 245 КАС України у разі скасування індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Суд вважає, що право позивачки, порушене незаконним рішенням відповідача-1 про відмову у перерахунку пенсії, має бути відновлено шляхом зобов'язання відповідача-2 - територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання позивачки, який призначив та виплачує їй пенсію, - провести відповідний перерахунок пенсії з урахуванням додатково наданих довідок та виплати заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.

Оскільки із заявою про перерахунок пенсії на підставі цих довідок позивачка звернулася 02.11.2022 року, то за правилами частини 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок її пенсії має бути проведений з 01.11.2022 року.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з цим позовом позивачка сплатила судовий збір у сумі 992, 40 грн., які слід стягнути на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1, який прийняв протиправне рішення.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №263040009821 від 02.11.2022 року про відмову у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.11.2022 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням довідок про заробіток для обчислення пенсії №18/05 та №19/05 від 23.05.2007 року, виданих виробничо-комерційним комбінатом "Алко", та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 992, 40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш