Рішення від 03.03.2023 по справі 756/392/23

03.03.2023 Справа № 756/392/23

Унікальний номер 756/392/23

Провадження номер 2/756/2013/23

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2023 року Оболонський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді - Шролик І.С.,

секретар судового засідання - Гаврилко Д.О.,

за участі представника позивача - Горбачової Н.П.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надмірно виплачених коштів,

УСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

У січні 2023 року позивач Управління соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації (надалі - УСЗН) звернулось до суду з вищевказаним позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 надмірно виплачені кошти на дітей одиноким матерям у сумі 40242,87 грн та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2481,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що на обліку в УСЗН перебувала ОСОБА_1 , як отримувала допомогу на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

При розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї взятий до розрахунку фактичний розмір доходу відповідача за період з 01 грудня 2018 року по 31 травня 2019 року, з 01 червня 2019 року по 30 листопада 2019 року зазначений в декларації про доходи та майновий стан відповідача, яка звернулася за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 24 червня 2019 року та від 18 грудня 2019 року.

Відповідач ознайомлена про те, що наведені нею відомості про доходи та майно будуть перевірені згідно з чинним законодавством, а також попереджена про відмову в припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї.

Також, у поданих деклараціях відповідачем власноруч зазначено, що інших доходів за період з 01 грудня 2018 року по 31 травня 2019 рокута з 01 червня 2019 року по 30 листопада 2019 року вона не мала, окрім державної допомоги одиноким матерям та допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

На підставі висновків проведеної перевірки з'ясовано, що інформація про дохід відповідача надана при оформленні державної допомоги є недостовірною: не задекларовано дохід у вигляді заробітної плати, яку отримала з 01 березня 2019 рокувід Київського психоневрологічного інтернату, на загальну суму 70493,70 грн, що підтверджується довідкою про одержавні доходи від 05 листопада 2019 року та довідкою про заробітну плату (дохід), утримані податки та середньоденну зарплату, виданої Київським психоневрологічним інтернатом від 23 березня 2020 року № 03-214.

Не задекларована сума доходу призвела до заниженнясередньомісячного сукупного доходу сім'ї відповідача.

У зв'язку з виявленим фактом отримання доходу, відповідно до рішень Управління від 29 квітня 2020 року проведено перерахунок раніше призначеної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01 червня 2019 року по 31 травня 2020 року та визначено розмір коштів, які підлягають поверненню 40242,87 грн.

Враховуючи вище зазначене позивач просить суд позов задовольнити.

Рух справи.

На підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16 січня 2023 року справу передано на розгляд судді Шролик І.С.

Ухвалою Оболонського районного суду м. Києва від 17 січня 2023 року справу прийнято до провадження, визначено, що справа підлягає розгляду в порядку спрощеного провадження та призначено до розгляду на 28 лютого 2023 року.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала та просила задовольнити, не заперечувала проти заочного розгляду справи. Зазначила, що відповідач заборгованість визнала, про що свідчить написана власноруч заява до УСЗН від 16 вересня 2020 року про повернення безпідставно отриманих коштів. Проте, добровільно кошти не були повернуті.

Відповідач в судове засідання не з'явилася, про день та час розгляду справи повідомлена судом належним чином, що свідчить розписка від 30 січня 2023 року, яка міститься в матеріалах справи. Судова повістка, позовна заява та копія ухвали про відкриття провадження по справі, які були скеровані судом за адресою фактичного місця проживання відповідача: АДРЕСА_1 , повернулися з відміткою «за закінченням терміну зберігання». Клопотання про відкладення розгляду справи, до суду відповідач не надіслала, про причину неявки суд не повідомила, відзив та інші заяви з процесуальних питань від неї до суду не надходили.

Представник третьої особи Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в судове засідання не з'явився про час та місце розгляду справи повідомлений завчасно належним чином, про що свідчить зворотне поштове повідомлення.

Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України в разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно положень ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Враховуючи наявність в справі достатніх матеріалів про права та обов'язки сторін та те, що представник позивача проти заочного розгляду справи не заперечує, суд, на підставі ч. 1 ст. 280 ЦПК України та відповідно до ч. 1 ст. 281 ЦПК України, постановив ухвалу про заочний розгляд справи.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін і дослідивши повно та всебічно обставини справи в їх сукупності, оцінивши докази, виходячи зі свого внутрішнього переконання, суд вважає за можливим вирішити справу на підставі наявних у ній матеріалів та ухвалити рішення про задоволення позову, з таких підстав.

Фактичні обставини справи.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка м. Горлівка, Донецької обл., має зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 . Взята на облік, як внутрішньопереміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 , згіднодовідки№ 978 від 27 грудня 2017 року (а.с. 8).

Згідно свідоцтв про народження, виданих Калінінським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Горлівського міського управління юстиції у Донецькій області, ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 12,13).

24 червня 2019 року та 18 грудня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до УСЗН зі заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, а саме допомоги на дітей одиноким матерям (а.с. 10-11, 19-20).

При зверненні до УСЗН з заявами ОСОБА_1 подано декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Відповідно до рішень УСЗН від 31 липня 2019 року ОСОБА_1 призначено допомогу одиноким матерям на період з 01 червня 2019 року по 30 листопада 2019 року на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 17).

Згідно рішення УСЗН ід 21 січня 2020 року ОСОБА_1 призначено допомогу одиноким матерям на період з 01 грудня 2019 року по 31 травня 2020 року на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 24).

Як вбачається з довідки про заробітку плату (дохід), утримані податки та середньоденну зарплату від 23 березня 2020 року, виданої Київським психоневрологічним інтернатом, ОСОБА_1 працювала з 01 березня 2019 року в Київському психоневрологічному інтернаті на посаді молодшої медичної сестри (санітарки прибиральниці), заробітня плата за період з березня 2019 року по грудень 2019 року склала 70493,70 грн, податок на доход - 12343,10 грн (а.с. 26).

У поданих позивачем деклараціях зазначено, що інших доходів за період з 01 грудня 2018 року по 31 травня 2019 року та з 01 червня 2019 року по 30 листопада 2019 року вона не мала, окрім державної допомоги матерям та допомоги внутрішньо переміщеним особам (14-15, 21-22).

З акту перевірки інформації про доходи, наданої при оформленні державної соціальної допомоги від 29 квітня 2020 року, відділом державних соціальних інспекторів управління праці та соціального захисту Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, проведено перевірку інформації про дохід та майно, що була надана при призначенні державної допомоги ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 . На підставі висновків проведеної перевірки з'ясовано, що інформація про дохід при оформленні державної допомоги є недостовірною, а саме не задекларовано дохід у вигляді заробітньої плати від Київського психоневрологічного інтернату отриману з березня 2019 року. В результаті перевірки встановлено: факт нарахування доходів може випливати на розмір державної допомоги відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Рекомендовано перерахувати розмір середньомісячного сукупного доходу родини ОСОБА_1 та розмір державної допомоги (а.с. 27).

Згідно довідки Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат № 12/742-10 від 16 квітня 2021 року, загальна суми переплати допомоги ОСОБА_1 за період з 01 червня 2019 року по 31 травня 2020 року складає 40242,87 грн (а.с. 33).

Відповідно до заяви, скерованої начальникові управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації Клебановій О., ОСОБА_1 зобов'язалася повернути безпідставно отримані кошти, щомісячно по 1300,00 грн (а.с. 32).

Станом на дату розгляду справи надмірно сплачені кошти в розмірі 40242,87 грн не повернуто ОСОБА_1 .

Спір між сторонами виник з приводу стягнення з відповідача грошової допомоги, виплаченої надміру через неподання достовірних відомостей.

Застосовані норми права та мотиви, з яких виходить суд при прийнятті рішення.

Згідно зі статтями 12, 13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.

Стаття 263 ЦПК України, передбачає, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених ст. 82 цього Кодексу, тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору.

Згідно зі статтями 76-79 ЦПК України, доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у учасників справи, виникає спір.

Доказування по цивільній справі, як і судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.

Європейський суд справ людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

Відповідно до ч. 1 ст. 181 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Частиною 1 ст. 182 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.

Пунктом 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року (надалі - Порядок), відповідно до статті 181 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно з пунктом 34 Порядку допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Попередні шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям.

Відповідно до статті 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо) стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

У відповідності до пункту 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Судом встановлено та матеріалами справи доведено, що відповідач ОСОБА_1 дійсно при оформленні державної допомоги надала недостовірну інформацію про доходи, що призвело до невірного обрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї та що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру.

Згідно ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Враховуючи вищевикладене, та те що відповідач ОСОБА_1 свідомо не повідомила позивача про факт отримання доходу під час отримання нею державної соціальної допомоги, що свідчить про недобросовісність дій відповідача, кошти, надміру виплачені їй за призначеною допомогою за період з 01 червня 2019 року по 31 травня 2020 року у розмірі 40242,87 грн підлягають поверненню.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позов Управління соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 76 - 81, 89, 141, 263-265, 279, 280 - 284, 354 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надмірно виплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37445416) надмірно виплачені кошти допомоги на дітей одиноким матерям у сумі 40242,87 грн. (сорок тисяч двісті сорок дві гривні вісімдесят сім копійок), зарахувавши кошти на розрахунковий рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37445416) витрати по сплаті судового збору в розмірі 2481,00 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня).

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Оболонський районний суд міста Києва.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складений 03 березня 2023 року.

Суддя І.С. Шролик