Рішення від 03.03.2023 по справі 280/79/23

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

03 березня 2023 року Справа № 280/79/23 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного малого підприємства «Фірма «Демаркет Б-ХХ» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного малого підприємства «Фірма «Демаркет Б-ХХ» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача №00030580902 від 21.02.2022 відповідно до якого до позивача застосовано штраф в сумі 78776,79 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що прийняте податкове повідомлення-рішення суперечить закону, порушує законні права позивача та підлягає скасуванню. Зазначає, що акцизна накладна форми «П» від 03.01.2020 №1 складена та зареєстрована в межах строків, передбачених абз.8 п.231.6 ст.231 ПК України, тобто не пізніше дня, наступного за днем оформлення належним чином митної декларації. Зазначено, що в графі «Реквізити митної декларації» помилково вказана дата 02.01.2019 замість 02.01.2020, оскільки навіть в номері митної декларації чітко зазначено, що вона не могла бути складена у 2019 році, крім того, всі інші реквізити митної декларації свідчать про ввезення і розмитннення товару саме 02.01.2020. Вказані підстви були відомі відповідачу з заперечень позивача, позивач звертав увагу, що через людський фактор мала місце технічна помилка, допущена позивачем у 1 символі, вказане не вплинуло на своєчасну реєстрацію акцизної накладної, а отже і застосування у даному випадку штрафних санкцій в поряку пункту 120-2.1 ст.120-2 ПК України за вказане порушення до позивача в розмірі 78776,79 грн. є неприпустимим. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 09.01.2023 визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновлено Приватному малому підприємству «Фірма «Демаркет Б-ХХ» строк звернення до суду із позовною заявою. Відкрито спрощене позовне провадження, призначено розгляд справи без повідомлення/виклику представників сторін.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень відповідач вказав, що проведеним аналізом Єдиного реєстру акцизних накладних встановлено, що позивачем не складені та не зареєстровані розрахунки коригування по акцизній накладній від 03.01.2020 №1 з кодом виду коригування «3» - операція з реалізації пального, яка не відбулась. Платником не складені та не зареєстровані в ЄРАН-2019 акцизні накладні на операції з реалізації пального, які фатично відбулись, з правильними реквізитами та показниками. Враховуючи вищезазначене, з урахуванням наданої під час заперечень вантажно-митної декларації від 02.01.2020, дані камеральної перевірки свідчать про не реєстрацію позивачем першого примірника акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних в граничні терміни визначені абз.8 пункту 231.6 статті 231 розділу VI Податкового кодексу України. За результатами камеральної перевірки з урахуванням розгляду заперечень від 17.02.2022 ГУ ДПС у Запорізькій області прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.02.2022 №00030580902. Відповідач вважає, що діяв в межах Податкового кодексу, а податкове повідомлення-рішення скасуванню не підлягає. Просить суд у задоволенні позову відмовити повністю.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

На підставі приписів частини 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Приватне мале підприємство «ФІРМА «ДЕМАРКЕТ Б-ХХ» (код ЄДРПОУ 13634054) зареєстроване в якості юридичної особи за місцезнаходженням: 69081, м. Запоріжжя, вул. 8 березня, буд. 190.

Приватне мале підприємство «ФІРМА «ДЕМАРКЕТ Б-ХХ» зареєстроване в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального 20.06.2019 за №106.

Позивач є платником акцизного податку відповідно до п.п.212.1.15, п.212.1, ст.212 Податкового кодексу України як суб'єкт господарювання, що здійснює реалізацію пального.

На підставі підпункту 191.1.1 пункту 191.1 статті 19, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І Податкового кодексу України, підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ Податкового кодексу України, в порядку статті 76 розділу II Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку ПМПФ "ДЕМАРКЕТ Б-ХX" (код ЄДРПОУ 13634054), з питання дотримання порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

За результатами камеральної перевірки складено акт №689/08-01-09-02/13634054 від 20.01.2022, яким встановлено, що платником акцизного податку зареєстровано акцизні накладні в Єдиному реєстрі акцизних накладних з порушенням граничних терміну їх реєстрації, визначених абзацом 3 пункту 231.6 статті 231 VI Податкового кодексу України, а саме акцизна накладна - №9329663524, дата складання акцизної накладної - 03.01.2020, граничний термін реєстрації в ЄРАН акцизної накладної - 03.01.2019, дата реєстрації акцизної накладної - 03.01.2020, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації акцизної накладної - 1.

Висновки акту №689/08-01-09-02/13634054 від 20.01.2022, дані камеральної перевірки свідчать про порушення граничних термінів реєстрації перших примірників акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних за період з 01.12.2019 по 01.03.2020 чим порушено вимоги абзацу 11 п.231.6 ст.231 Податкового кодексу України.

Не погоджуючись з висновками акту перевірки №689/08-01-09-02/13634054 від 20.01.2022 позивачем на адресу відповідача були направлені заперечення від 31.01.2022, в яких зазначено, що відповідно до абз.8 п.231.6 ст.231 ПК України реєстрація акцизної накладної в ЄРАН здійснюється не пізніше дня, наступного за днем оформлення належним чином митної декларації. Митна декларація UA903180/2020/000001 на ввезений в Україну товар - розчинник «PROPETROL SE 75-115» - 25720 кг. (насичені неароматичні аліфатичні вуглеводні C6-C8, отримані шляхом перегонки та рефракції бензинових фракцій) - оформлена належним чином 02.01.2020. Акцизна накладна форми «П», порядковий номер 1, зареєстрована в ЄРАН 03.01.2020. Наявність в графі «Реквізити митної декларації» акцизної накладної дата 02.01.2019 замість 02.01.2020 є технічною помилкою. До заперечень була додана копія митної декларації UA903180/2020/000001 від 02.01.2020.

Листом від 17.02.2022 Головне управління ДПС у Запорізькій області повідомило позивача про те, що проведеним аналізом Єдиного реєстру акцизних накладних встановлено, що позивачем не складені та не зареєстровані розрахунки коригування по акцизній накладній від 03.01.2020 № 1 з кодом виду коригування "3" - операція з реалізації пального, яка не відбулась. Та в свою чергу, платником не складені та не зареєстровані в ЄРАН-2019 акцизні накладні на операції з реалізації пального, які фактично відбулись, з правильними реквізитами та показниками. Враховуючи вищезазначене, з урахуванням наданої під час заперечень вантажно-митної декларації № UA903180/2020/000001 від 02.01.2020, дані камеральної перевірки свідчать про не реєстрацію позивачем першого примірника акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних в граничні терміни визначені абзацом 8 пункту 231.6 статті 231 розділу VI Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (зі змінами та доповненнями).

На підставі акту перевірки №689/08-01-09-02/13634054 від 20.01.2022, з урахуванням розгляду заперечень від 17.02.2022 № 9995/6/08-01-09-02-07 та за даними Єдиного реєстру акцизних накладних, ГУ ДПС у Запорізькій області прийнято податкове повідомлення-рішення форми «АН» №00030580902 від 21.02.2022, яким за порушення граничних термінів реєстрації перших примірників акцизних накладних / перших примірників розрахунків коригування до акцизних накладних в ЄРАН, встановлених статтею 231 Податкового кодексу України, або відсутність їх складання чи реєстрації в ЄРАН, встановлених за результатами проведення документальної перевірки та згідно з пунктом 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України за порушення граничних термінів реєстрації перших примірників акцизних накладних/ перших примірників розрахунків коригування до акцизних накладних в ЄРАН, встановлених статтею 231 Податкового кодексу України, або відсутність їх складання чи реєстрації в ЄРАН, встановлених за результатами проведення документальної перевірки на підставі абзацу 6 пункту 120-2.1 статті 120-2 ПК України застосовано штраф в розмірі 78776,79 грн.

Судом досліджено копію акцизної накладної форми «П» №1 від 03.01.2020, копію декларації форми МД-2 UA903180/2020/000001.

Вважаючи прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом про його скасування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Так, відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються нормами Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України встановлено, що контролюючі органи мають право, зокрема проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків, у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно із п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

За вимогами п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Як вбачається з п. 76.1. ст. 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Згідно з вимогами п.76.2. ст. 76 ПК України порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

Абзацом 1 п. 76.3. ст. 76 ПК України визначено, що камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Разом з тим, в абз. 2 п. 76.3. ст. 76 ПК України встановлено, що камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Камеральна перевірка є одним із способів реалізації контрольної функції податкового органу, шляхом якої здійснюється систематичний контроль за своєчасністю нарахування, відображення всіх відомостей, які впливають на правильність декларування платником податків, а також за своєчасністю сплати узгоджених сум грошових зобов'язань.

Водночас, об'єктом камеральної перевірки є виключно дані, які знаходяться в розпорядженні податкового органу, будь-які інші дані не можуть бути предметом дослідження податковим органом.

Особливості камеральної перевірки полягають у тому, що для її проведення не потрібен наказ керівника податкового органу або інший спеціальний дозвіл чи направлення, не потрібно згоди платника податків, а також його присутності. Мета камеральної перевірки - виявити в поданій звітності, інших даних систем електронного адміністрування, єдиних реєстрів, арифметичні та/або методологічні помилки, або інші відомості, які призвели до заниження або завищення податкового зобов'язання або посвідчують інші реєстраційні порушення, які доводять склад податкового правопорушення. Камеральна перевірка проводиться на систематичній основі.

Підпунктом 20.1.19 п.20.1ст.20 вказаного Кодексу контролюючим органом надано право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Пунктом 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України встановлено, що порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, тягне за собою накладення штрафу в розмірі, зокрема, 40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, або 40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які не складені або не зареєстровані акцизні накладні, - у разі порушення терміну реєстрації або відсутності реєстрації на 91 і більше календарних днів.

Пунктом 231.1 статті 231 Податкового кодексу України передбачено, що платник податку, зокрема, при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної під категорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Відповідно до п.231.6 ст.231 Податкового кодексу України, реєстрація першого примірника акцизної накладної при реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу - у день складання такої акцизної накладної, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу.

Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Відповідно до абз.8 п.231.6 ст.231 Податкового кодексу України, реєстрація в Єдиному реєстрі акцизної накладної при ввезенні пального або спирту етилового на митну територію України - не пізніше дня, наступного за днем оформлення належним чином митної декларації.

02.01.2020 на підставі митної декларації UA903180/2020/000001 позивачем на територію України було ввезено, задекларовано та розмитнено зі сплатою всіх необхідних платежів товар-розчинник «PROPETROL SE 75-115» - 25720 кг (насичені неароматичні аліфатичні вуглеводні С6-С8, отримані шляхом перегонки та рефракції бензинових фракцій).

03.01.2020 позивачем була складена та зареєстрована акцизна накладна форми «П» порядковий №1. В графі «Реквізити митної декларації, зазначений код типу декларації з графи 1 МД - ІМ/40/ДЕ, дата 02.01.2019, та номер митної декларації UA 903180/2020/000001. В графі «Код товару згідно УКТЗЕД» акцизної накладної був зазначений код товару з графи 33 митної декларації 2710122500, в графі «обсяг реалізованого пального» зазначена кількість у кг з графи 35 митної декларації 25720 кг.

Співставлення всіх вищезазначених параметрів дозволяє дійти висновку, що акцизна накладна форми «П» від 03.01.2020 №1 складена та зареєстрована в межах строків, передбачених абз.8 п.231.6 ст.231 ПК України, тобто не пізніше дня, наступного за днем оформлення належним чином митної декларації.

Наявність в акцизній накладній всіх реквізитів митної декларації UA903180/2020/000001 свідчить про те, що в графі «Реквізити митної декларації» помилково вказана дата 02.01.2019 замість 02.01.2020, оскільки сам номер митної декларації UA903180/2020/000001 свідчить про те, що вона не могла бути складена у 2019 році.

Крім того, всі інші реквізити митної декларації UA903180/2020/000001 свідчать про ввезення і розмитнення товару 02.01.2020.

Вищезазначені обставини були відомі відповідачу з заперечень позивача, в яких позивач звертав увагу, що через людський фактор мала місце технічна помилка, допущена у 1 символі.

Представник позивача в позовній заяві звернув увагу на те, що на 2 сторінці акту камеральної перевірки через людський фактор особою, яка проводила перевірку були допущені наступні технічні помилки: не вірно вказаний № акцизної накладної (9329663524 замість 1); не вірно вказаний абзац пункту 231.6 ст. 231 ПК України (абз.11 замість 8); не вірно вказана кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації акцизної накладної (1 замість тоді вже за логікою перевіряючих 365); не вірно вказаний період порушення у висновках (вказаний період з 01.12.2019 по 01.03.2020, хоча за логікою перевіряючих повинен був вказаний з 03.01.2019 по 03.01.2020); не вірно вказаний абзац пункту 231.6 ст.231 ПК України (абз.11 замість 8) хоча у листі про розгляд заперечень відповідач виправив пункт порушення з п.11 на п.8 і в подальшому, в оспорюваному податковому повідомленні рішенні відповідачем вже остаточно вирішено про порушення саме абз.8 пункту 231.6 ст. 231 ПК України.

Суд зазначає, що наявність технічних помилок, за умов виконання платником податку свого обов'язку зі своєчасної реєстрації акцизних накладних не може бути підставою для застосування до платника податку штрафних санкцій в порядку пункту 120-2.1 статті 120-2 ПК України, оскільки сам обов'язок з реєстрації платником податку було своєчасно виконано.

Разом з тим, відповідач в листі від 17.02.2022 Про розгляд заперечень прийшов до висновку про необхідність складення та реєстрації в ЄРАН-2019 акцизної накладної по товару, який було ввезено у 2020 році.

Станом на 02.01.2020 діяв Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 19.06.2019 № 262, зареєстрований в Міністерстві в юстиції України 09.07.2019 за № 753/33724.

Відповідно до пункту 1 розділу II вказаного Порядку, акцизна накладна форми «П» складається в день ввезення на митну територію України пального чи в день реалізації пального у разі кожної повної або часткової операції з реалізації пального. Акцизні накладні реєструються в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Відповідно до пункту 9 розділу II Порядку, в акцизних накладних, складених на операції з ввезення пального на митну територію України (код операції «4») та вивезення пального за межі митної території України (код операції «5»), зазначаються реквізити митної декларації, яка є підставою для зазначення цього коду операції:

зазначені у графі 1 митної декларації літерний код напрямку переміщення, код митного режиму та літерний код типу декларації, які визначаються згідно з класифікаторами, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 20 вересня 2012 року № 1011: літерні коди напрямку переміщення та типу декларації - відповідно до Класифікатора типів декларацій, код митного режиму - відповідно до Класифікатора митних режимів;

дата митної декларації, яка заповнюється цифрами у такій послідовності: день місяця (дві цифри), місяць (дві цифри), рік (чотири цифри). При цьому крапки, коми та інші розділові знаки в даті митної декларації не проставляються;

номер митної декларації.

Відповідно до пункту 1 розділу V Порядку, якщо після реалізації пального відбувається повернення частини чи всього обсягу пального особі, що реалізує пальне, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених під час складання акцизної накладної форми «П», показники такої акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування акцизної накладної форми «П» та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Відповідно до пункту 12 розділу V Порядку, на розрахунку коригування зазначаються номер та дата акцизної накладної, показники якої коригуються. Не допускається виправлення даних щодо дати складення акцизної накладної, показники якої коригуються, її порядкового номера та реквізитів пересувного акцизного складу.

В пунктах 15-18 розділу V Порядку зазначаються реквізити, які заповнюються в тих чи інших випадках при збільшенні або зменшенні обсягу товару, зміни числового номера філії чи структурного підрозділу отримувача пального та/або акцизного складу, зміни коду УКТЗЕД, якщо в акцизній накладній є помилки в серії та/або номері податкового векселя.

При цьому алгоритм дій платника податку і порядок заповнення коригування у випадку помилкового зазначенння дати митної декларації при правильному зазначенні всіх інших реквізитів - даний порядок не містить.

На час проведення камеральної перевірки діяв Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 27.11.2020 № 729, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14.12.2020 за № 1241/35524.

Коригування акцизної накладної форми «П» передбачено розділом IV вищевказаного Порядку.

Відповідно до пункту 13 розділу ІV Порядку, на розрахунку коригування зазначаються реквізити акцизної накладної, показники якої коригуються:

реєстраційний номер в Єдиному реєстрі акцизних накладних першого примірника акцизної накладної;

порядковий номер документа;

дата документа.

Не допускається виправлення даних щодо дати складення акцизної накладної, показники якої коригуються, її порядкового номера.

Відповідно до пункту 15 розділу ІV Порядку, у вступній частині розрахунку коригування акцизної накладної робиться відповідна відмітка «Х» в одному з передбачених формою такого розрахунку полів залежно від того, який показник акцизної накладної коригується:

відміна показників акцизної накладної у зв'язку з помилковим зазначенням коду ЄДРПОУ (для юридичних осіб, постійного представництва), або коду філії (структурного підрозділу) платника податку або реєстраційного облікового номера для договорів про спільну діяльність, або реєстраційного номера облікової картки платника податків, або серії (за наявності) та номера паспорта (для фізичних осіб) суб'єкта господарювання - отримувача пального - код виду коригування «1»;

відміна показників акцизної накладної у зв'язку з помилковим зазначенням уніфікованого номера акцизного складу / акцизного складу пересувного, на який отримане пальне,- код виду коригування «2»;

відміна показників акцизної накладної, складеної на операцію з реалізації пального, яка не відбулась, у якої зареєстровані всі примірники - код виду коригування «3». Такий код виду коригування може бути зазначений при відміні показників складеної у двох примірниках акцизної накладної, перший та другий примірники якої зареєстровано в Єдиному реєстрі акцизних накладних, або складеної в одному примірнику акцизної накладної, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі акцизних накладних;

коригування показників акцизної накладної у зв'язку з помилковим зазначенням обсягу пального в кілограмах та літрах, приведених до температури 15 °C,- код виду коригування «4»;

відміна показників акцизної накладної у зв'язку з помилковим зазначенням серії та/або номера податкового векселя, виданого до отримання або ввезення пального, реалізованого на умовах, встановлених пунктами 229.2-229.8 статті 229 розділу VI Кодексу,- код виду коригування «5»;

відміна показників акцизної накладної, складеної на операцію з реалізації пального, яка не відбулась, та другий примірник якої не зареєстровано в Єдиному реєстрі акцизних накладних - код виду коригування «6». Такий код виду коригування може бути зазначений при відміні показників акцизної накладної, складеної у двох примірниках акцизної накладної, у якої в Єдиному реєстрі акцизних накладних зареєстровано тільки її перший примірник;

коригування показників акцизної накладної у зв'язку зі збільшенням обсягу пального в літрах, приведених до температури 15 °C, за оформленою додатковою митною декларацією - код виду коригування «7».

Відповідна відмітка може бути внесена лише до одного із зазначених у цьому пункті полів.

В пунктах 17-19 розділу ІV Порядку зазначається послідовність дій при заповненні коригування.

При цьому, як і минула редакція Порядку, так і новий Порядок не містять розшифрування дій платника податку і порядок заповнення коригування у випа дку помилкового зазначения дати митної декларації при правильному зазначенні всіх інших реквізитів.

Таким чином, в даному випадку має місце саме технічна помилка при заповненні акцизної накладної №1 від 03.01.2020, коригування якої діючим Порядком ні на момент її складання, ні на момент проведення перевірки передбачено не було.

Верховним Судом неодноразово робився висновок, що допущення технічної помилки в документі не є підставою для застосування штрафних санкцій. Постановою Верховного Суду від 29.07.2020 по справі №2040/7658/18 зроблений аналогічний висновок стосовно технічних помилок при реєстрації акцизних накладних. Аналогічні висновки викладені в постанові Верховного Суду від 25.02.2021 по справі №808/2739/17.

Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. (п.231.8 ст.231 ПК України).

Відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 24.02.2016 №114 (далі Порядок №114).

Датою та часом надання акцизної накладної/розрахунку коригування до ДФС є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття.

Якщо протягом операційного дня платнику акцизного податку не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття акцизної накладної/розрахунку коригування, вони вважаються зареєстрованими у Реєстрі. (п.11 Порядку №114).

Пунктом 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України встановлено, що порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, тягне за собою накладення штрафу в розмірі: 2 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, або 2 відсотки суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які не складені або не зареєстровані акцизні накладні, - у разі порушення терміну реєстрації або відсутності реєстрації до 15 календарних днів; 10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, або 10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які не складені або не зареєстровані акцизні накладні, - у разі порушення терміну реєстрації або відсутності реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, або 20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які не складені або не зареєстровані акцизні накладні, - у разі порушення терміну реєстрації або відсутності реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, або 30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які не складені або не зареєстровані акцизні накладні, - у разі порушення терміну реєстрації або відсутності реєстрації від 61 до 90 календарних днів; 40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, або 40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які не складені або не зареєстровані акцизні накладні, - у разі порушення терміну реєстрації або відсутності реєстрації на 91 і більше календарних днів.

Отже, законодавством регламентовано обов'язок платників податків реєстрації акцизних накладних в ЄРАН у межах законодавчо визначених строків, порушення яких є підставою для притягнення платника до відповідальності у вигляді штрафу.

Разом з тим, зазначені штрафні санкції підлягають застосуванню до платника податку в разі порушення ним граничних термінів реєстрації акцизних накладних ЄРАН виключно за наявності його вини у такому порушенні.

Як було зазначено вище, в даному випадку має місце саме технічна помилка при заповненні акцизної накладної №1 від 03.01.2020, коригування якої діючим Порядком ні на момент її складання, ні на момент проведення перевірки передбачено не було.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що акцизна накладна форми «П» від 03.01.2020 №1 складена та зареєстрована в межах строків, передбачених абз.8 п.231.6 ст.231 ПК України, тобто не пізніше дня, наступного за днем оформлення належним чином митної декларації.

З огляду на викладене, суд погоджується з позивачем щодо протиправного застосування штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації перших примірників акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Вищенаведене вказує на необ'єктивний та поверхневий підхід контролюючого органу до проведення податкової перевірки та встановлення її результатів, а відтак винесення оспорюваного податкового повідомлення-рішення.

З урахуванням зазначеного, податкове повідомлення-рішення від 21 лютого 2022 року №00030580902 є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та наявних в матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у загальному розмірі 2481,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 143, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Приватного малого підприємства «Фірма «Демаркет Б-ХХ» (69081, м.Запоріжжя, вул. 8 Березня, буд.190, код ЄДРПОУ 13634054) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 21 лютого 2022 року №00030580902.

Стягнути на користь Приватного малого підприємства «Фірма «Демаркет Б-ХХ» судовий збір в розмірі 2481,00 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят одну гривню 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ж.М. Чернова