01.03.2023 Справа № 469/35/23
3/469/142/23
01 березня 2023 року смт Березанка
Суддя Березанського районного суду Миколаївської області Гапоненко Н.О., за участю секретаря судового засідання Рогозевич С.О., розглянувши матеріали, що надійшли від відділення поліції №8 Миколаївського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку та жительку АДРЕСА_1 , не працює,
за ч.1 ст. 184 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ВАВ №110005 від 06 січня 2023 року, ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за те, що вона 06 січня 2023 року о 12.40 год. за місцем мешкання в АДРЕСА_1 , ухилилась від належного виконання батьківських обов'язків, передбачених ст.55 Закону України "Про освіту" щодо створення належних умов навчання та виховання відносно свого малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме не відвідує онлайн заняття.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена телефонограмою.
Зважаючи на те, що статтею 268 КУпАП не передбачено розгляд справ зазначеної категорії за обов"язкової участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, судом розглянуто справу за відсутності вказаної особи.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до частини першої статті 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Зазначених вимог особою, що склала протокол про адміністративне правопорушення, не виконано та недостатньо викладені обставини щодо суті адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУПАП, у тому числі відомості про особу, яка не відвідує онлайн заняття ( ОСОБА_1 чи ОСОБА_2 ), дати пропуску занять, причини пропуску, обставини, які свідчать про ухилення ОСОБА_1 від виконання батьківських обов"язків, тобто винне, свідоме нехтування ними; при цьому не перевірені та не спростовані пояснення ОСОБА_1 , надані до матеріалів справи, про наявність перешкод для навчання онлайн у вигляді відсутності коштів на придбання телефону та оплату інтернет-послуг.
Суд не має повноважень вийти за межі протоколу про адміністративне правопорушення та самостійно визначити обставини, які підлягають встановленню у справі про адміністративне правопорушення, у тому числі суть адміністративного правопорушення, або кваліфікувати зазначені у протоколі обставини за іншою статтею, частиною статті КУпАП.
Зазначене узгоджується з позицією Європейського суду з прав людини, викладеною у рішенні у справі Малофєєва проти Росії (рішення від 30.05.2013 р., заява № 36673/04).
Суд зважає також на те, що матеріали справи не містять доказів зазначених вище обставин, оскільки до протоколу додані лише узагальнені клопотання навчального закладу та служби у справах дітей про притягнення осіб до відповідальності, які не містять обставин, що підлягають встановленню при розгляді справи, у тому числі щодо дати вчинення адміністративного правопорушення, а тому є неналежними доказами.
Крім того, відповідно до режиму роботи Тузлівського ліцею, розміщеного за адресою https://tyzlivska-school.jimdofree.com/режим-роботи/, вказана у протоколі дата вчинення адміністративного правопорушення припадає на шкільні канікули, тобто на час, коли заняття не проводяться.
Відповідно до п.1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Оскільки під час розгляду справи вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення не доведена, провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ст.247, ст..ст.252, 280, 283, п.3 ст.284 КУпАП, суддя
постановила :
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП, закрити у зв'язку з відсутністю складу зазначеного правопорушення.
Суддя