Справа № 953/5820/22
н/п 3/953/238/23
"27" лютого 2023 р. Суддя Київського районного суду м. Харкова Зуб Г.А., за участю захисника - адвоката Сороки О.О., розглянувши адміністративний матеріал направлений з Департаменту патрульної поліції УПП у Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП не відомий, громадянина України, пенсіонера, мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 124 КпАП України,-
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 077481 від 27.09.2022, 27.09.2022 о 17 год. 50 хв. в м. Харків по вул. Пушкінська, 64, ОСОБА_1 , керуючи автомобілем Geely д.н.з. НОМЕР_1 , не виконав вимоги дорожнього знаку 2.1 «дати дорогу», внаслідок чого відбулось зіткнення з автомобілем ВАЗ д.н.з. НОМЕР_2 , та з автомобілем Volvo д.н.з. НОМЕР_3 , від чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження, та було завдано матеріальної шкоди.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 та його захисник - адвокат Сорока О.О. в судовому засіданні просили закрити провадження по справі у зв'язку з закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
ОСОБА_2 в раніше призначеному судовому засіданні вказав, що схема місця ДТП відповідає дійсності, та в його авто внаслідок ДТП була пошкоджена передня права частина.
Відповідно до ст. 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
За ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з положеннями ст.245 КУпАП, основним завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до висновку експерта №30375/3155-3157 за результатами проведення судової транспортно - трасологічної та авто технічної експертизи від 31.01.2023, виготовленого за постановою суду від 02.11.2022, в даній дорожній обстановці дії водія автомобіля Geely ОСОБА_1 не відповідали вимогам п.п. 16.3, 16.11 ПДР, і з технічної точки зору, знаходилися в причинному зв'язку з виникненням ДТП. В даній дорожній ситуації як водій автомобіля ВАЗ-21104 ОСОБА_2 , так і водій автомобіля Volvo XC60 ОСОБА_3 повинні були діяти у відповідності з вимогами п. 12.3 ПДР України.
У відповідності зі ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
Дане правопорушення мало місце 27.09.2022, та на момент розгляду справи судом сплив термін, передбачений ст. 38 КУпАП.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Обставини, що виключають провадження по справі про адміністративне правопорушення визначені статтею 247 КУпАП. Відповідно до п. 7 цієї статті провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Суд також враховує практику Європейського Суду з прав людини (пункт 137 Рішення від 09 січня 2013 року у справі Олександр Волков проти України (заява №21722/11) про те, що строки давності слугують кільком важливим цілям, а саме: забезпеченню юридичної визначеності та остаточності, захисту потенційних відповідачів від не заявлених вчасно вимог, яким може бути важко протистояти, та запобігти будь-якій несправедливості, яка могла б виникнути, якби від судів вимагалося виносити рішення щодо подій, що мали місце у віддаленому минулому, на підставі доказів, які через сплив часу стали ненадійними та неповними (див. рішення від 22 жовтня 1996 року у справі Стаббінгз та інші проти Сполученого Королівства (Stubbings and Others v. the United Kingdom), п. 51, Reports 1996-IV). Строки давності є загальною рисою національних правових систем договірних держав щодо кримінальних, дисциплінарних та інших порушень.
Між тим, логічне тлумачення абзацу першого статті 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (стаття 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.
Отже, наявність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Таким чином, вина осіб, що притягуються до адміністративної відповідальності, не встановлюється у справах, у яких провадження закривається.
У зв'язку з закриттям провадження по даній справі на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП питання щодо доведеності вини осіб, які притягаються до адміністративної відповідальності не вирішується, з урахуванням положень рішення ЄСПЛ у справі Грабчук проти України від 26.09.2006 року, у якому зазначено, що у разі закриття провадження по справі з нереабілітуючих обставин, питання про доведеність вини особи не вирішується.
З урахуванням того, що на даний час закінчився визначений ст. 38 КУпАП строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, суд також позбавлений процесуальної можливості досліджувати нові докази, та вирішувати питання про винуватість ОСОБА_1 , а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП.
Між тим, суд вважає за необхідне роз'яснити, що учасники дорожньо-транспортної пригоди, яка мала місце 27.09.2022 не позбавлені можливості звернутись за захистом своїх прав у порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 38, 124, 247, 283, 284 КпАП України, суд ,-
постановив:
Провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 124 КУпАП закрити, у зв'язку з закінченням терміну притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Київський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
СУДДЯ Г.А. ЗУБ