Ухвала від 01.03.2023 по справі 440/10529/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

01 березня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/10529/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області від 13 лютого 2023 року в порядку статті 378 КАС України про надання відстрочки та розстрочки виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року у справі №440/10529/21 в редакції постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року за позовом ОСОБА_1 до Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області про:

- визнання протиправним та скасування рішення одинадцятої позачергової сесії Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання від 05 серпня 2021 року "Про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства громадянину ОСОБА_1 в межах с. Мала Перещепина";

- зобов'язання Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства в межах с. Мала Перещепина Полтавського району Полтавської області.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №440/10529/21 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, витребувано докази.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2021 року у справі №440/10529/21 відмовлено у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2021 року у справі № 440/10529/21 скасовано та прийнято постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення одинадцятої позачергової сесії восьмого скликання Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області від 05 серпня 2021 року "Про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства громадянину ОСОБА_1 , в межах с. Мала Перещепина"; зобов'язано Новосанжарську селищну раду Полтавського району Полтавської області надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства в межах с. Мала Перещепина Полтавського району Полтавської області.

03 листопада 2022 року Полтавським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі №440/10529/21 про зобов'язання Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, в межах с. Мала Перещепина Полтавського району Полтавської області.

20 лютого 2023 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області від 13 лютого 2023 року в порядку статті 378 КАС України про надання відстрочки та розстрочки виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року у справі №440/10529/21 в редакції постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року, в якій рада просить відстрочити Новосанжарській селищній раді Полтавського району Полтавської області до закінчення воєнного стану в Україні виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року у справі №440/10529/21 в редакції постанови Другий апеляційний адміністративний суд від 03 жовтня 2022 року про зобов'язання Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства в межах с. Мала Перещепина Полтавського району Полтавської області.

Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 20 лютого 2023 року заяву Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області від 13 лютого 2023 року в порядку статті 378 КАС України про надання відстрочки та розстрочки виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року у справі №440/10529/21 в редакції постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року передано для розгляду судді Слободянюк Н.І.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2023 року заяву Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області від 13 лютого 2023 року в порядку статті 378 КАС України про надання відстрочки та розстрочки виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року у справі №440/10529/21 в редакції постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року призначено до розгляду в судовому засіданні.

У судове засідання сторони не з'явилися.

Від позивача та відповідача до суду надійшли заяви про проведення судового засідання без їх участі.

Відповідно до частини другої статті 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Зважаючи на викладене, суд визнав за можливе проводити судове засідання за відсутності сторін у порядку письмового провадження.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши матеріали заяви, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Згідно з частинами першою, третьою - четвертою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Отже, підставою для відстрочення виконання судового рішення можуть бути обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у певний строк. А відтак, обов'язок доведення наявності цих обставин, покладається на зобов'язану сторону (боржника). Факт наявності обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у певний строк, має підтверджуватись відповідними доказами, як це встановлено положеннями статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України. З огляду на те, що конкретний перелік обставин, за наявності яких суд може відстрочити виконання судового рішення, не встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, суд вирішує питання про відстрочення виконання судового рішення, виходячи із конкретних обставин, які впливають на спроможність сторони виконати судове рішення, та балансу між інтересами стягувача та боржника.

В постанові Верховного Суду від 06 грудня 2019 року у справі №2а/0570/6531/2011, висновки якого мають бути враховані судом першої інстанції в силу частини п'ятої статті 242 КАС України, зазначено, що відстрочення є відкладенням чи перенесенням дати виконання рішення на новий строк, який визначається адміністративним судом, та допускається у виняткових випадках, залежно від обставин справи. Підставою для відстрочення можуть бути конкретні існуючі, об'єктивні, виключні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення у встановлений строк або фактично унеможливлюють таке. При розгляді заяв щодо відстрочення виконання судового рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об'єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому. Наявність підстав для відтермінування має бути доведена боржником. Строки відтермінування знаходяться у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку для повного виконання рішення суду. Надання такого не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника, натомість повинне базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників.

В обґрунтування поданої заяви Новосанжарська селищна рада Полтавського району Полтавської області посилається на неможливість своєчасного виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року у справі №440/10529/21 в редакції постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану та доповненням розділу Х Земельного кодексу України, зокрема, підпунктом 5 пункту 27, яким під час дії воєнного стану заборонена безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації.

Суд враховує, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України № 2263-IX від 22 травня 2022 року, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року №2500-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України від 07 листопада 2022 року № 757/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом № 2738-IX від 16 листопада 2022 року, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України від 06 лютого 2023 року № 58/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом № 2915-IX від 07 лютого 2023 року, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

Згідно з листом Торгово-промислової палати України від 28 лютого 2022 року №2024/02.0-7.1 Торгово-промислова палата України (далі - ТПП України) на підставі статей 14, 14-1 Закону України “Про торгово-промислові палати в Україні” від 02.12.1997 № 671 засвідчує як форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану. ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення є надзвичайними, невідворотними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно до яких стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин.

У свою чергу Законом України від 24 березня 2022 року № 2145-XI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану», який набрав чинності 07 квітня 2022 року, розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено, зокрема підпунктом 5 пункту 27, відповідно до якого під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Суд зазначає, що підпунктом 5 пункту 27 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України встановлено імперативне правило, зміст якого полягає у забороні органам місцевого самоврядування під час дії воєнного стану приймати рішення про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою.

Така заборона узгоджується із частиною другою статті 64 Конституції України, якою передбачено, що в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 Конституції.

Право власності на землю гарантується частиною другою статті 14 Конституції України, а тому не належить до переліку прав, що не можуть бути обмежені в умовах воєнного стану.

Враховуючи вищенаведені положення норм матеріального права, що регулюють спірні у цій справі земельні відносини (надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки) під час дії воєнного стану та підстави, на які заявник послався, з метою дотримання розумного балансу між інтересами позивача та реальними можливостями відповідача надати відповідний дозвіл на розробку документації із землеустрою, враховуючи заборону на його надання, а також з огляду на те, що боржник підтвердив факт неможливості такого виконання в умовах воєнного стану, не уникає виконання рішення, що у свою чергу, є виявом добросовісності намірів заявника по виконанню зобов'язань, суд доходить висновку про наявність підстав для відстрочення строку виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року у справі №440/10529/21 в редакції постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року.

За приписами частини п'ятої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Відповідно до частини четвертої статті 241 КАС України перегляд судових рішень в апеляційному та касаційному порядку закінчується прийняттям постанови.

Частиною п'ятою статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Оскільки постанова Другого апеляційного адміністративного суду у справі №440/10529/21 ухвалена 03 жовтня 2022 року, то відповідно до частини п'ятої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України її виконання може бути відстрочено до одного року з дня її ухвалення, тобто до 03 жовтня 2023 року.

Водночас суд зобов'язаний врахувати і ту обставину, що за приписами підпункту 5 пункту 27 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України заборона на безоплатну передачу земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі діє на весь час воєнного стану.

З огляду на те, що запроваджений в Україні воєнний стан та встановлена Законом від 24 березня 2022 року № 2145-XI заборона надавати дозвіл є обставинами, що роблять неможливим виконання судового рішення до закінчення дії в Україні воєнного стану, суд доходить висновку про наявність правових підстав для відстрочення виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року у справі №440/10529/21 до припинення дії воєнного стану в Україні або припинення дії заборони, передбаченої підпунктом 5 пункту 27 пункту 27 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України, але не довше ніж до 03 жовтня 2023 року.

Таким чином, заява Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області від 13 лютого 2023 року в порядку статті 378 КАС України про надання відстрочки та розстрочки виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року у справі №440/10529/21 в редакції постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року підлягає задоволенню частково. Тобто, беручи до уваги норму частини п'ятої статті 378 КАС України, суд доходить висновку про відсутність правових підстав для відстрочення виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року у справі №440/10529/21 у період з 04 жовтня 2023 року до повного припинення дії воєнного стану в Україні та обмежень, пов'язаних з його дією.

Керуючись статтями 248, 256, 294, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Заяву Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області від 13 лютого 2023 року в порядку статті 378 КАС України про надання відстрочки та розстрочки виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року у справі №440/10529/21 в редакції постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року за позовом ОСОБА_1 до Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Відстрочити виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року у справі №440/10529/21 до припинення дії воєнного стану в Україні або припинення дії заборони, передбаченої підпунктом 5 пункту 27 пункту 27 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України, але не довше ніж до 03 жовтня 2023 року.

В іншій частині заяву Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області від 13 лютого 2023 року в порядку статті 378 КАС України про надання відстрочки та розстрочки виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року у справі №440/10529/21 в редакції постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року залишити без задоволення.

Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Н.І. Слободянюк