01 березня 2023 року справа № П/811/579/16
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження,
08 вересня 2021 року Кіровоградським окружним адміністративним судом прийнято рішення, котрим частково задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (далі - Управління) про стягнення коштів і моральної шкоди (Том 14 а.с.61-68).
Суд стягнув з Управління кошти у сумі 29088,59 грн.
Водночас стягнув моральну шкоду у сумі 10000 грн.
Також зобов'язав Управління перерахувати вихідну допомогу при звільненні з урахуванням виплати коштів за цим рішенням суду і рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року у справі №П/811/2284/17 і доплатити додаткові кошти.
14 червня 2022 року Третій апеляційний адміністративний суд прийняв постанову, якою скасував рішення суду першої інстанції в частині задоволення позову про стягнення моральної шкоди і в цій частині вимог відмовив у задоволенні позову.
В іншій частині рішення суду першої інстанції залишив без змін (Том 14 а.с.75-78).
10 листопада 2021 року Кіровоградським окружним адміністративним судом прийнято додаткове рішення, котрим зобов'язано Управління перерахувати компенсацію за невикористані дні відпусток з урахуванням виплати коштів за цим рішенням суду і рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року у справі №П/811/2284/17 і доплатити додаткові кошти.
Водночас суд зобов'язав Управління виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати з урахуванням виплати коштів за цим рішенням суду і рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року у справі №П/811/2284/17 (Том 14 а.с.69-74).
14 червня 2022 року Третій апеляційний адміністративний суд прийняв постанову, якою додаткове рішення суду першої інстанції залишив без змін (Том 14 а.с.79-82).
18 січня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду зі заявою про заміну сторони виконавчого провадження (Том 14 а.с.96-106).
У судовому засіданні пояснив, що держава припинила фінансування відповідача, а його правонаступником став відокремлений структурний підрозділ Державної податкової служби України - Головне управління ДПС у Кіровоградській області (далі - Управління 2).
Управління 2 заперечило стосовно задоволення заяви (Том 14 а.с.121-127).
У судовому засіданні представник пояснила, що юридична особа не є правонаступником майнових прав і обов'язків Управління.
Зазначила, що якщо суб'єкт владних повноважень не ліквідований і припинено бюджетне фінансування, то рішення судів про стягнення з нього коштів виконуються за спеціальною процедурою, котра встановлена законом.
У судовому засіданні представник Управління погодився на заміну сторони виконавчого провадження, визнавши відсутність бюджетного фінансування праці членів комісії з реорганізації юридичної особи.
27 лютого 2023 року представники сторін і Управління 2 до суду не з'явилися (Том 14 а.с.184).
Про час і місце проведення судового засідання повідомленні належним чином (Том 14 а.с.153-156).
Приписами частини 2 статті 379 КАС України встановлено, що суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Суд, вислухавши пояснення сторін і представника Управління 2 та дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення заяви з таких підстав.
Так, 06 грудня 2022 року Головне управління Державної казначейської служби України в Кіровоградській області сповістило ОСОБА_1 , що з 11 січня 2021 року бюджетні рахунки Управління закрито, а юридична особа перебуває у стані реорганізації (Том 14 а.с.100).
З 31 січня 2022 року закрито бюджетні рахунки Головного управління ДПС у Кіровоградській області (далі - Управління 3), яке має статус юридичної особи, котра перебуває у стані реорганізації (Том 14 а.с.100).
Управління 2 не набуло статусу юридичної особи і фінансується з Державного бюджету України.
Отже, суд входить у дослідження питання утворення Управління 3 і Управління 2.
19 червня 2019 року Уряд України прийняв постанову «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» №537 (далі - Постанова).
Приписами пунктів 1-4 Постанови утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1.
Реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2.
Установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Визначено територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
Управління 3 є правонаступником майнових прав і обов'язків Управління й владних повноважень в сфері адміністрування податків та зборів.
Юридичну особу Управління не припинено.
30 вересня 2020 року Уряд України прийняв постанову «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» №893 (далі - Постанова 2).
Приписами пунктів 1-3 Постанови 2 ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком.
Установлено, що:
тимчасово, до визначення схеми посадових окладів державних службовців Державної податкової служби, її територіальних органів та державних податкових інспекцій, посадові оклади, визначені для відповідних категорій (підкатегорій) посад територіальних органів Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, відповідатимуть посадовим окладам категорій (підкатегорій) посад територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови;
територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій;
права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи;
строк заявлення кредиторами своїх вимог становить два місяці.
Водночас Державній податковій службі постановлено забезпечити:
утворення комісій з ліквідації територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови;
здійснення заходів щодо ліквідації територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови;
утворення територіальних органів Державної податкової служби відповідно до статті 21-1 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади»;
передачу майна територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, територіальним органам Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим цього пункту.
Передача майна і повноважень Управління 3 до сфери відання Управління 2 доводить, що має місце правонаступництво.
Управління 3 не припинено.
Управління 2 створено 14 грудня 2020 року (Том 14 а.с.121-126).
Отже, правонаступником відповідача є Управління 3, а останнього - Управління 2.
ОСОБА_1 не проходив службу в податковій міліції, а обіймав посаду податкового інспектора і, якби працював на час реорганізації Управління, то міг бути переведений на роботу до Управління 3.
Приписами частин 1 і 4 статті 379 КАС України встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
За рішенням суду боржник має вчинити певні дії і виплатити кошти (майновий і зобов'язальний характер).
Управління і Управління 3 вибули, оскільки більше року не фінансуються та не виконують жодних повноважень (всі працівники звільненні).
Тому не можуть виконати рішення суду, яке містить вимоги майнового і зобов'язального характеру.
Рішення суду здатен виконати їх правонаступник, яким є Управління 2.
Приписами частини 1 статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Норма права поширюється на правовідносини, коли боржник немає правонаступника і припинено його державне фінансування.
Підсумовуючи, суд зробив висновок про задоволення заяви.
На підставі викладеного, керуючись ст.379 КАС України, суд
Задовільнити заяву ОСОБА_1 .
Замінити сторону боржника у виконавчому провадженні за рішенням і додатковим рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду у справі П/811/579/16. від 08 вересня та 10 листопада 2021 року на відокремлений структурний підрозділ Державної податкової служби України - Головне управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 43995486).
Ухвала може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом 15 днів з дня складення.
Ухвала набирає законної сили після підписання суддею.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. Брегей