Рішення від 09.02.2023 по справі 300/1422/20

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" лютого 2023 р. справа № 300/1422/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Біньковської Н.В.,

за участю: секретаря судового засідання Космірак Н.М.,

представника позивача - Кузя А.П.,

представника відповідача - Булки Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Альва-Ойл" до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 21.05.2020 №0000543201, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ "Альва-Ойл" звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 21.05.2020 №0000543201.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що контролюючим органом протиправно за результатами проведення фактичної перевірки, складено акт від 16.12.2019 №68/09-19-32-01/35277201, яким встановлено порушення позивачем вимог статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального", а саме реалізація 46 літрів дизельного палива на суму 1000,00 грн. через паливнороздавальну колонку. Стверджує, що вказана перевірка була проведена з порушенням вимог статей 80, 81 ПК України, оскільки посадові особи контролюючого органу приступили до проведення фактичної перевірки без наявності підстав для її проведення, визначених ПК України та без пред'явлення службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки. Позивач не отримав зазначених у акті перевірки додатків. Також зазначає, що на підставі вказаного акта перевірки відповідачем протиправно прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 21.05.2020 №0000543201, яким до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 250000,00 грн. за роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії, оскільки за адресою м.Івано-Франківськ, вул.Левинського, 3А у ТОВ «Альва-ойл» знаходиться зареєстрований у встановленому порядку паливний склад, де зберігається дизельне паливо і на цьому паливному складі реалізація дизельного палива не здійснюється, оплата за паливо не приймається, розрахункові документи не видаються, паливороздавальні колонки не використовуються, оператор чи інші працівники ТОВ «Альва-ойл» на складі відсутні. Наголошує, що господарська операція 09.12.2019 здійснена ТОВ «Альва-ойл» без застосування автозаправних станцій чи місць роздрібної торгівлі, було здійснено не роздрібну, а оптову торгівлю паливом на підставі відповідної ліцензії. Також звертає увагу на постанову Апеляційного суду Івано-Франківської області від 10.03.2020 у справі №344/22773/19, якою провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо директора ТОВ «Альва-Ойл» закрито у зв'язку із відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення.

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому просить суд в задоволенні позову відмовити. Стверджує, що контролюючим органом дотримано вимоги ПК України щодо умов допуску до проведення фактичної перевірки. Зазначає, що твердження відповідача про те, що посадові особи контролюючого органу приступили до перевірки без наявності посвідчення не відповідає дійсності, оскільки такі є в наявності та пред'являлись позивачу про що свідчить підпис директора ТОВ «Альва-Ойл» на копіях направлень на проведення перевірки. Щодо неотримання позивачем вказаних в акті перевірки додатків зауважує, що такими додатками є матеріали, які надані позивачем вимогу контролюючого органу. Звертає увагу, що наявна у позивача ліцензія на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі (переоформлення) РН 990614201900101, терміном дії з 01.07.2019 по 01.07.2024, надає право ТОВ «Альва-Ойл» на оптову торгівлю пальним за місцем знаходженням, тобто по вул. В.Симоненка, 23, кв. (офіс) 312, м.Івано-Франківськ. Також зазначає, що у відповідності до вимог статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" з метою реалізації пального, як оптом так і в роздріб, позивач повинен отримати ліцензію на кожне місце, де планує здійснювати реалізацію пального. Фактична перевірка проводилася за адресою вул. Левинського, 3 А, а у позивача відсутня ліцензія на право торгівлі пальним за вказаною адресою ( а.с.52).

Відповідач надав суду додаткові письмові пояснення, в яких зазначає, що наявна у позивача ліцензія на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі надає право ТОВ «Альва-Ойл» на оптову торгівлю пальним за місцезнаходженням, тобто по вулиці Симоненка, 23, кв. (офіс) 312, м. Івано-Франківськ. Спірні правовідносини мали місце за адресою вул. Левинського, 3 А, м. Івано-Франківськ. У позивача відсутня ліцензія на право торгівлі пальним за вказаною адресою. Оскільки зафіксовано один випадок реалізації пального об'ємом 46 літрів за адресою, на яку відсутня ліцензія, прийнято рішення про застосування штрафної санкції у розмірі 250000 грн. Звертає увагу, що позивачем додано до матеріалів справи копії договору №19/12/2019 від 06.12.2019 (номер договору, який присвоюється автоматично, тобто імовірно дата його реєстрації 19 грудня) та видаткова накладна від 09.12.2019 №482, видані ОСОБА_1 , проте підписи самого ОСОБА_1 відсутні (а.с.175).

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав, наведених у позовній заяві. Додатково пояснив, що позивачем не здійснювалась діяльність з роздрібної торгівлі пальним через паливно-роздавальну колонку, оскільки обладнання, яке використовує ТОВ «Альва-Ойл» та знаходиться за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Левинського, 3 А, і зазначене в матеріалах відповідача як АЗС, не є автозаправною станцією, а є зареєстрованим у встановленому порядку акцизним паливним складом ТОВ «Альва-Ойл». 06.12.2019 позивачем із ОСОБА_1 укладено договір оптової купівлі-продажу нафтопродуктів №19/12/2019. 09.12.2019 вказаний контрагент отримав 47 літрів дизельного палива (вартістю 1034,00 грн.) з паливного складу за допомогою електронного ключа по витратоміру-лічильнику. На вказану господарську операцію ТОВ «Альва-Ойл» виписана видаткова накладна від 10.12.2019 та зареєстрована акцизна накладна від 10.12.2019 №183 і податкова накладна №9 від 09.12.2019. Договір із ОСОБА_1 був укладений саме 06.12.2019, а доводи відповідача про ймовірне його укладення 19.12.2019 є припущенням. Зазначена господарська операція здійснена позивачем без застосування автозаправних станцій чи місць роздрібної торгівлі та відповідає умовам виданої ліцензії на право оптової торгівлі №990614201900101. Просить позов задовольнити.

Представник відповідача стосовно задоволення позову заперечив з підстав, наведених у відзиві на позов та поясненні. Просить в задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши надані суду докази, судом встановлено наступне.

ТОВ «Альва-Ойл» 18.09.2007 зареєстроване як юридична особа, перебуває на обліку в контролюючому органі як платник податків і зборів. Основним видом господарської діяльності ТОВ «Альва-Ойл» за КВЕД є “46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами”.

Згідно ліцензії виданої Державною податковою службою України ТОВ “Альва-Ойл” має право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі терміном дії з 01.07.2019 по 01.07.2024, адреса місцезнаходження: м. Івано-Франківськ, вул. Симоненка, буд. 23, кв. (офіс) 312 (а.с. 17).

Позивачем, 26.06.2019 зареєстровано три акцизні склади: уніфікований номер 1007076 за адресою м.Тисмениця, вул.Височана, 19; уніфікований номер 1007077 за адресою м.Івано-Франківськ, вул.Вовчинецька, 225; уніфікований номер 1007078 за адресою м.Івано-Франківськ, вул. Левинського, 3А (а.с.28-30).

09.12.2019 посадовою особою Головного управління ДФС в Івано-Франківській області складено протокол про адміністративне правопорушення зі змісту якого слідує, що директором ТОВ «Альва-Ойл» Яровик О.М. вчинено правопорушення, а саме порушення порядку провадження господарської діяльності, тобто реалізація дизельного пального без наявної ліцензії на роздрібну торгівлю пального на АЗС за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Левинського, 3 А, чим порушено статтю 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (а.с.179).

На підставі наказу про проведення фактичної перевірки №524 від 09.12.2019, направлень на перевірку №600 та №601 від 09.12.2019 посадовими особами Головного управління ДПС в Івано-Франківській області проведена фактична перевірка ТОВ «Альва-Ойл», з метою здійснення контролю за дотриманням суб'єктом господарювання вимог чинного законодавства у сфері наявності ліцензій, інших документів, за результатами якої перевірки складено акт від 16.12.2019 за №68/09-19-32-01/33277201 (а.с.64-66).

Перевіркою встановлено, що позивач здійснював роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії, а саме реалізував 46 літрів дизельного палива на суму 1000 грн. громадянину ОСОБА_1 через паливнороздавальну колонку.

Відповідачем 16.12.2019 складено акт №114/09-19-32-01 про відмову від підпису та отримання акту фактичної перевірки, в якому зафіксовано, що після ознайомлення зі змістом акту від 16.12.2019 за №68/09-19-32-01/ НОМЕР_1 керівник підприємства АЗС за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Левинського, 3 А, директор ТОВ «Альва-Ойл» Яровик О.М. відмовилася від підпису та одержання матеріалів перевірки (а.с.184).

У висновку контролюючого органу №27/09-19-01/35277201 від 09.01.2020 зазначено, що в порушення статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» в ході проведення фактичної перевірки 09.12.2019 встановлено, що ТОВ «Альва-Ойл» здійснювало роздрібну торгівлі паливом без наявності ліцензії (а.с.59-61).

На підставі акта перевірки від 16.12.2019 за №68/09-19-32-01/33277201 відповідач прийняв оскаржуване рішення про застосування до ТОВ «Альва-Ойл» фінансових санкцій в розмірі 250000,00 грн. за №0000543201 від 21.05.2020 (а.с.9).

За результатами розгляду заперечення ТОВ «Альва-Ойл» від 26.12.2019 за №96, висновки викладені в акті фактичної перевірки від 16.12.2019 за №68/09-19-32-01/33277201 залишено без змін, а подане заперечення без задоволення (а.с.25).

Вважаючи вказане рішення про застосування фінансових санкцій протиправним, позивач оскаржив його до суду.

Згідно положень п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України (надалі також - ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до п.п. 19-1.1.16 п. 19-1.1 ст. 19-1 ПК України контролюючі органи здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального.

За приписами п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Згідно пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального (пункт 80.2.5 пункт 80.2 статті 800 ПК України).

Пунктом 81.1 ст.81 ПК України передбачено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.

При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.

Згідно пункту 81.2 ст.81 ПК України у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки посадовими (службовими) особами контролюючого органу за місцем проведення перевірки, невідкладно складається у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків.

Посадова (службова) особа платника податків (його представник або особа, яка фактично проводить розрахункові операції) має право надати свої письмові пояснення до складеного контролюючим органом акта.

У разі відмови платника податків та/або його посадових (службових) осіб (представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) підписати акт, що засвідчує факт відмови у допуску до проведення перевірки, посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, що засвідчує факт відмови в отриманні акта та/або наданні письмових пояснень до нього.

Як зазначає відповідач підставою для винесення контролюючим органом наказу про проведення фактичної перевірки від 09.12.2019 №524, направлень від 09.12.2019 №600, №601 слугував протокол №369 від 09.12.2019 про адміністративне правопорушення, складений працівниками відділу протидії незаконного обігу підакцизних товарів оперативного управління Головного управління ДФС в Івано-Франківській області.

Зі змісту вказаного протоколу слідує, що директор ТОВ «Альва-Ойл» ОСОБА_2 допустила правопорушення, а саме: реалізація дизельного палива без наявної ліцензії на роздрібну торгівлю пальним на АЗС за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Левинського 3 А.

Зміст направлень на перевірку від 09.12.2019 за №600 та за №601 засвідчує, що 09.12.2019 о 12.05 год. директору ТОВ «Альва-Ойл» Яровик О.М. було пред'явлено службові посвідчення, направлення на проведення перевірки №600, №601 від 09.12.2019 та вручено копію наказу про проведення перевірки №524 від 09.12.2019. Вказане підтверджено підписом ОСОБА_2 (а.с.11, 12).

Директор ТОВ «Альва-Ойл» допустила працівників контролюючого органу до проведення фактичної перевірки.

Суд зазначає, що вказані обставини підтверджують факт дотримання контролюючим органом вимог ПК України щодо умов допуску до проведення фактичної перевірки, за наслідками якої прийнято оскаржуване рішення.

Водночас, в ході розгляду справи судом не встановлено інших обставин чи фактів, які б вказували на протиправність проведеної перевірки, також і з огляду на їх ймовірний негативний вплив на прийняття рішення за її наслідками.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України врегульовані Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (надалі також - Закон №481/95-ВР, в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до статті 16 Закону №481/95-ВР контроль за дотриманням норм Закону №481/95-ВР здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Згідно зі статтею 17 Закону №481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, зокрема, у разі роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії - 250000 гривень.

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону №481/95-ВР, роздрібна торгівля пальним це діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки.

Згідно із частиною 20 статті 15 Закону №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Отже, основними ознаками роздрібної торгівлі пальним є продаж або відпуск пального з місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки.

Обов'язковою умовою для здійснення роздрібної торгівлі пальним є отримання суб'єктом господарювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

Відповідно до статті 1 Закону №481/95-ВР оптовою торгівлею пальним є діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб'єктам господарювання роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам.

За змістом частини 1 статті 15 Закону №481/95-ВР оптова торгівля пальним здійснюються суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії.

Суб'єкти господарювання отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (ч.8 ст.15 Закону №481/95-ВР).

Отже, положення наведених норм виділяють два окремі види ліцензії на право оптової торгівлі пальним:

- ліцензія на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (за відсутності місць оптової торгівлі пальним);

- ліцензія на право оптової торгівлі пальним на кожне місце оптової торгівлі пальним (за наявності місць оптової торгівлі пальним).

Місце оптової торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для здійснення оптової торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування (ст.1 Закону №481/95-ВР).

Відповідно до частини 16 статті 15 Закону №481/95-ВР суб'єкт господарювання має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії.

Згідно з підпунктом 14.1.6 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України акцизний склад - це: б) приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Відповідно до підпункту 230.1.2. пункту 230.1 статті 230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Акцизні склади, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), повинні бути обладнані лише витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску готової підакцизної продукції (пального) наливом з такого акцизного складу.

Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у тарі виробника без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.

Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати:

а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;

б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.

Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

Як встановлено судом, ТОВ «Альва-Ойл» має ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі (переоформлення) РН 990614201900101, терміном дії з 01.07.2019 по 01.07.2024, місцезнаходження: Івано-Франківська область, вул. Симоненка, 23, кв. (офіс) 312.

У витязі з реєстру платників податку з реалізації пального, станом на 20.12.2019, зазначено, що у ТОВ «Альва-Ойл» наявний акцизний склад розташований за адресою місто Івано-Франківськ, вулиця Левинського, 3 А (дата реєстрації 26.06.2019).

01.12.2019 між ТОВ «Альва-Ойл», як Орендарем, та ТОВ «Аверс-Ю.Г.», як Орендодавцем укладено договір оренди нежитлового приміщення №11-2/19, відповідно до умов якого орендодавець передає орендареві за плату на термін, визначений цим договором, бетонну площадку розміром 15 м.кв. та офісне приміщення розміром 5 м.кв., що знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Левинського, 3А, з метою здійснення орендарем господарської діяльності (а.с.37).

У пункті 1.1 договору оптової купівлі-продажу нафтопродуктів від 06.12.2019 №19/12/2019, укладеного між ТОВ «Альва-Ойл» (Продавець) та ОСОБА_1 (Покупець) зазначено, що продавець зобов'язується передати, а покупець прийняти та оплатити на умовах цього договору нафтопродукти, шляхом їх оптової купівлі-продажу (а.с.18).

Рахунком на оплату №482 від 09.12.2019 та меморіальним ордером від 09.12.2019 підтверджено оплату ОСОБА_1 47 літрів дизельного пального на суму 1034,00 грн. (а.с.20).

Позивачем виписана податкова накладна №9 від 09.12.2019 (на 47 літрів дизельного палива, видаткова накладна №12 від 10.12.2019 (на 47 літрів палива) та акцизна накладна №183 від 10.12.2019 (на 48,88 літрів пального) (а.с.21-23).

Як зазначалося судом вище, роздрібна торгівля пальним - це діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/авто газозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки.

Місце роздрібної торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для роздрібної торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування (ст.1 Закону №481/95-ВР).

Відповідно до пункту 2 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1442 від 20.12.1997, роздрібний продаж нафтопродуктів здійснюється через мережу автозаправних станцій (далі - АЗС), що призначені для відпуску споживачам нафтопродуктів. Продаж нафтопродуктів (крім бензину, дизельного палива, скрапленого вуглеводневого газу) у дрібній розфасовці здійснюється також через спеціалізовані магазини, що продають товари господарського вжитку (далі - спеціалізовані магазини).

Пунктом 3 вказаних правил визначено, що АЗС поділяються на стаціонарні, пересувні та контейнерні.

Стаціонарні АЗС - комплекс споруд для приймання та відпуску нафтопродуктів з наземним або підземним розміщенням резервуарів і з не зблокованими з ними паливо-, масло- та газороздавальними колонками.

Пересувні АЗС - комплексна установка технологічного обладнання, змонтованого на автомобільному шасі або причепі, для транспортування та відпуску нафтопродуктів.

Контейнерні АЗС - установка для відпуску нафтопродуктів, яка складається з резервуара і паливороздавальної колонки, зблокованих в єдиному контейнері.

Стаціонарні АЗС розташовуються у населених пунктах та за їх межами, а також на автомобільних дорогах - як об'єкти дорожнього сервісу.

Використання пересувних АЗС дозволяється лише для реалізації населенню пічного палива, а також для реалізації палива на місці розташування стаціонарних АЗС у разі проведення їх ремонту або чистки резервуарів.

Використання контейнерних АЗС дозволяється лише в автогосподарствах, на промислових і сільськогосподарських підприємствах, платних стоянках автомобілів, моторних човнів і катерів, пристанях, в гаражних кооперативах та сільській місцевості, де відсутні стаціонарні АЗС.

Згідно із пунктом 6 наведеного Поряку роздрібної торгівлі нафтопродуктами, відпуск нафтопродуктів здійснюється операторами АЗС, з якими суб'єктами господарювання укладаються договори про колективну чи індивідуальну матеріальну відповідальність.

Визначення автозаправної станції міститься в пункті 3.2.2 Інструкції щодо заповнення форм державних статистичних спостережень стосовно торгової мережі та мережі ресторанного господарства, затвердженої наказом Держкомстату України N327 від 24.10.2005, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.11.2005 за N1350/11630. Так, автозаправна станція (АЗС) - різновид об'єкта напівстаціонарної роздрібної торгівлі з продажу пального для автотранспортних засобів з використанням спеціального обладнання, а також супутніх товарів.

Як стверджує позивач та не спростував відповідач, ТОВ «Альва-Ойл» реалізувало ОСОБА_1 оптом паливо за адресою АДРЕСА_1 , а викуплене паливо ОСОБА_1 отримав з паливного складу за адресою АДРЕСА_2 самостійно, по витратоміру-лічильнику за допомогою електронного ключа.

Матеріалами справи стверджується, що контролюючим органом зареєстровано 26.06.2019 акцизний склад ТОВ «Альва-Ойл», який розташований за адресою місто Івано-Франківськ, вулиця Левинського, 3А.

Таким чином, реалізація 46 літрів дизельного пального не підпадає під ознаки роздрібної торгівлі в розумінні Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального». Реалізація дизельного пального ОСОБА_1 саме через паливороздавальну колонку належними і допустимими доказами відповідачем не підтверджено.

Зважаючи на встановлені судом обставини, Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області неправомірно застосовано до позивача передбачену статтею 17 Закону № 481/95-ВР штрафну санкцію у розмірі 250000,00 грн. за роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії.

Також при прийнятті рішення суд враховує, що постановою Івано-Франківського апеляційного суду від 10.03.2020 в справі №344/22773/19 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , директора ТОВ «Альва-Ойл», за ст.164 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за проведення господарської діяльності - реалізацію дизельного палива, без наявної ліцензії на роздрібну торгівлю пального на АЗС за адресою АДРЕСА_2 , яке набрало законної сили 10.03.2020, провадження у справі закрито з підстав відсутності події і складу вказаного адміністративного правопорушення.

Підсумовуючи наведене вище, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3750,00 грн., відтак підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в сумі 3750,00 грн. Доказів понесення інших судових витрат суду не надано.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про застосування фінансових санкцій від 21.05.2020 №0000543201.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Івано-Франківській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Альва-Ойл" сплачений судовий збір в розмірі 3750,00 грн. (три тисячі сімсот п'ятдесят гривень 00 копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "Альва-Ойл" (код ЄДРПОУ 35277201, вул.В.Симоненка, 23, офіс 312, м. Івано-Франківськ, 76006),

відповідач - Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ ВП 43968084, вул.Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018).

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.

У зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді у період з 13.02.2023 по 17.02.2023 рішення складене в повному обсязі 24.02.2023.