Рішення від 28.02.2023 по справі 280/4644/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

28 лютого 2023 року Справа № 280/4644/22 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ (69057, м. Запоріжжя, ПР.СОБОРНИЙ, буд. 158-Б, ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням величини оціночного року страхового стажу в розмірі 1% з 01 жовтня 2017 року;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Запорізькій області виконати перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням величини оціночного року страхового стажу в розмірі 1,35% з 01 жовтня 2017 року та виплатити нараховану заборгованість.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 28 жовтня 1991 року йому призначено пенсію за віком та розраховано пенсійні виплати із застосуванням коефіцієнту стажу 1,35%. Однак, з 01 жовтня 2017 року відповідачем протиправно зроблено перерахунок пенсії із зменшенням величини оціночного року страхового стажу в розмірі 1,35% до 1%, що вплинуло на розмір пенсії після перерахунку в бік зменшення. Вказане, свідчить про порушення прав позивача на отримання пенсії в більшому розмірі та порушує конституційні права громадянина та основні засади застосування правових норм України в часі.

Ухвалою суду від 09 серпня 2022 року позовну заяву залишено без руху та позивачу наданий строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання позивачем суду заяви про поновлення строку звернення до суду з даним позовом із зазначенням причин пропуску такого строку та наданням доказів їх поважності.

Ухвалою суду від 09 листопада 2022 року позивачу продовжено процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви.

23 листопада 2022 року від позивача до суду надійшли усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 28 листопада 2022 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що з 01 жовтня 2017 року позивачу проведено розрахунок пенсії з урахуванням норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148 VІІІ від 03 жовтня 2017 року, що не призвели змін до звуження змісту та обсягу набутих позивачем прав, оскільки після проведення перерахунку, розмір пенсії позивача навпаки збільшився. Також, зазначив, що чинне законодавство не передбачає проведення перерахунку пенсій після 01 жовтня 2017 року із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35 %. Також зазначив про пропущення позивачем строку звернення до суду із позовом.

З наведених підстав відповідач просив відмовити у задоволенні заявлених вимог.

20 грудня 2022 року позивачем до суду подано відповідь на відзив, у якій останній зазначає про подання до суду клопотання про поновлення строку звернення до суду із позовом в даній адміністративній справі, що свідчить про відсутність підстав для залишення позову без розгляду. Інші доводи позивача, викладені у відповіді на відзив, дублюються із доводами, викладеними позивачем у по позовній заяві.

З'ясовуючи обставини справи, дослідивши наявні докази, судом встановлено таке.

Позивач - ОСОБА_1 є громадянином України, який перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком з 28 жовтня 1991 року відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV.

При обчисленні пенсії позивачу було використано наступні показники:

Загальний страховий стаж, який враховано по 28 жовтня 1991 року складав 68 років 2 місяці 10 днів, з них за списком 1-11 років.

Коефіцієнт страхового стажу визначається за формулою, наведеною у ст.25 Закону:

Кс = (См Ч Вс): (100 % Ч 12)

Де:

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).

Коефіцієнт стажу: (68 років*12)+5 місяців / (12 міс. * 100%), згідно статті 25 Закону № 1058-ІV. Коефіцієнт стажу с кратністю 1,35% становить 0,92362.

Доплата за понаднормативний стаж розраховується згідно статті 28 Закону № 1058-ІV, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Згідно даних персоніфікованого обліку, які містяться в матеріалах справи, розмір пенсії позивача з 28 жовтня 1991 року до 30 вересня 2017 року складав 2299,02 грн. а з 01 жовтня 2017 року склав 4 561,54 грн.

Розмір пенсії позивача за віком після перерахунку з 1 жовтня 2017 року склав 4561,54 грн, де:

- розмір пенсії за віком - 3930,95 грн. (3764,40 грн. х1,53189 х0,68167)

- доплата за понаднормативний стаж (43 роки)-564,16 грн. (1312,00x43%),

- підвищення дітям війни у відповідності до Постанови 112 п. 6 - 66,43 грн.

Коефіцієнт стажу після перерахунку пенсії позивача з кратністю 1,00 % становить 0,68167.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам з урахуванням встановлених обставин справи, суд зазначає про таке.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09 липня 2003 року визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-IV громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 24 № 1058-IV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно статті 1 Закону № № 1058-IV коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Приписами частини першої статті 25 Закону № 1058-IV визначено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = (См х Вс) : (100% х 12), де Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 03 жовтня 2017 року, яким внесені зміни до Закону № 1058-IV.

Відповідно до пункту 4-3 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Згідно пункту 4-4 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Отже, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, згідно з положеннями пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

Разом з тим, нормами пункту 2 Розділу ІІ Прикінцевих положень Закону № 2148-VIII чітко визначено, що у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Таким чином, Законом № 2148-VIII передбачено заходи з метою уникнення зменшення розміру раніше призначених пенсій.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач отримував пенсію з 28 жовтня 1991 року в розмірі 2 299,02 грн., яка розрахована згідно до вимог Закону № 1058-IV, із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу, який дорівнював 1,35% відповідно до статті 25 цього Закону. Відтак, призначена пенсія підлягала перерахунку з 01 жовтня 2017 року з урахуванням частини 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Суд зазначає, що вказані норми не було визнано неконституційними в установленому законодавством порядку, а отже у відповідача були відсутні підстави для їх не застосування.

Крім того, з метою виконання вимог Закону № 2148-VIII, відповідачем встановлено доплату до призначеної пенсії, внаслідок чого зміни в розрахунку пенсії не зменшили її загальний розмір.

Тобто, застосування відповідачем при обчисленні пенсії позивача величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1 % в порівнянні із 1,35% не призвело до звуження вже набутих позивачем прав та рівня соціальної захищеності, адже позивач пенсію в розмірі 2299,02 грн. отримувала з 28 жовтня 1991 року по 30 вересня 2017 року.

З огляду на вищевикладене суд вважає, що відповідач правомірно здійснив перерахунок пенсії позивачу 01 жовтня 2017 року із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 05 лютого 2020 року у справі № 822/3781/17.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до норм статті 139 КАС України, враховуючи відмову у задоволенні позову, судові витрати, понесені позивачем, розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ (69057, м. Запоріжжя, ПР.СОБОРНИЙ, буд. 158-Б, ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області: 69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012.

Повне судове рішення складено 28 лютого 2023 року.

Суддя Д.В. Татаринов