28 лютого 2023 року м. Ужгород№ 260/3442/22
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Микуляк П.П., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, яким просить суд:
- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по відмові, оформленій листами за №2685-2716/К-02/8-0700/22 від 12.08.2022 року та № 0700-0307-8/33048 від 01.09.2022 року, у здійсненні обчислення і перерахунку з 01.04.2019 року пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.02.2022 року, у справі № 260/7208/21 на підставі довідки №ХР7422 від 17.09.2021 року, про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року, за посадою, яку займав ОСОБА_1 перед звільненням зі служби, із урахуванням розміру посадового окладу - 3 260 грн., окладу за військовим званням прапорщик - 950 грн., надбавки за вислугу років 50% - 2105,00 грн., а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби 65% - 4104,75 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 10% - 326,00 грн., премії 95% - 3097,00 грн., (всього: 13 842, 75 грн.), згідно Постанови КМУ №704, з 05.03.2019 року в повному обсязі, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, з урахуванням 90% основного розміру грошового забезпечення, з урахування раніше виплачених сум;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити обчислення, перерахунок та виплату з 01.04.2019 p., пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.02.2022 року, у справі № 260/7208/21 на підставі довідки №ХР7422 від 17.09.2021 року, про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 p., за посадою, яку займав ОСОБА_1 перед звільненням зі служби, із врахуванням розміру посадового окладу - 3260,00 грн., окладу за військовим званням прапорщик - 950,00 грн., надбавки за вислугу років 50% - 2105,00 грн., а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби 65% - 4104,75 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 10% - 326,00 грн., премії 95% - 3097 грн., (всього: 13842,75 грн.), згідно Постанови КМУ №704, з 05.03.2019 року в повному обсязі, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, з урахуванням 90% основного розміру грошового забезпечення, з урахування раніше виплачених сум;
-стягнути судові витрати.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.02.2022 року у справі №260/7208/21 позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Закарпатській області задоволено частково та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відповідно до наданої довідки Закарпатським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки №ХР7422 від 17.09.2021 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року та провести виплати з урахуванням виплачених сум.
Перерахунок відповідачем було здійснено з розрахунку 70% від основного розміру грошового забезпечення.
В наслідок чого позивач звернувся до суду для відновлення свого порушеного права щодо перерахунку пенсії з урахуванням 90% основного грошового забезпечення.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 06.06.2022 року у справі №260/1635/22 позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Закарпатській області задоволено частково.
В подальшому, згідно перерахунку з 01.08.2022 року пенсії позивача, за вказаним рішенням суду відповідачем «нібито» здійснено такий перерахунок з розрахунку 90% основного розміру грошового забезпечення, однак, такий перерахунок відповідачем було здійснено без врахування діючих складових сум та розмірів грошового забезпечення та премії, оскільки відповідач використав розміри грошового забезпечення відповідно до довідки №ХР7422 від 23.03.2018 року у якій посадовий оклад складав - 3 260 грн., оклад за військовим званням (прапорщик) - 950 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 2 105 грн., (усього: 6 315 грн.), тобто без врахування інших додаткових видів грошового забезпечення та премії.
Наведене стало відомо Позивачу при отриманні відповіді №2685-2718/К-02/8-0700/22 від 12.08.2022 року з ГУ ПФУ в Закарпатській області на свою заяву від 11.07.2022 року.
Крім того, відповідач листом №0700-0307-8/33048 від 01.09.2022 року повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки №XP7422 про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року у розмірі 90%, виправдовуючи свою протиправну поведінку тим, що рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.02.2022 року у справі №260/7208/21 не містить зобов'язання перерахувати пенсію з 01.04.2019 року грошового забезпечення на підставі вказаної оновленої довідки.
Позивач зазначив, що Рішення у справах №260/7208/21 і №260/1635/22, є беззаперечними, належними і допустимими доказами вищенаведених обставин в розумінні ст.72-75 КАС України, ніким не оскаржені і не скасовані, відомі та наявні у відповідача, оскільки він був учасником в цих справах.
Позивач вважає, що не врахування ГУ ПФУ в Закарпатській області при перерахунку пенсії всіх її складових, у вигляді щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, при перерахунку його пенсії з 90% основного розміру за довідкою №XP7422 від 23.03.2018 року, замість довідки №ХР7422 від 17.09.2021 року свідчить про нові протиправні дії відповідача, як суб'єкта владних повноважень, що порушують конституційні права, та суперечить ст.19 Конституції України, яка передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Представником відповідача до суду було подано відзив на позовну заяву згідно якого, відповідач не погоджується з позовними вимогами та просить суд відмовити у задоволенні позову з огляду на те, що на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 06.06.2022 року у справі №260/1635/22 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року в розмірі 90% грошового забезпечення, зазначеного у довідці про грошове забезпечення станом на 01.03.2018 року, що міститься в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 , та до 01.04.2019 року - дати проведення перерахунку на виконання рішення суду у справі №260/7208/21.
Представник відповідача зазначає, що рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.02.2022 року у справі №260/7208/21 не містить зобов'язання щодо перерахунку пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки №XP7422 від 17.09.2021 року в розмірі 90% грошового забезпечення.
Отже, аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, можна дійти до висновку про відсутність підстав у Головного управління обраховувати пенсію позивача з 01.04.2019 року в розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, зазначених у довідці №XP7422.
Представник відповідача вважає, що ОСОБА_1 , заявляючи позов, фактично порушує питання встановлення диспропорції в розмірах пенсій залежно від часу їх призначення, що є порушенням ст. 24 Конституції України щодо рівності громадян, адже в ситуації із перерахунком призначеної пенсії позивача таке право може гуртуватися лише на положеннях чинного на день проведення перерахунку пенсії законодавства, а не на законі, який втратив чинність.
Згідно ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років з 01 січня 1984 року.
23 березня 2018 року відповідно допостанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 Закарпатським ОВК складено довідку про розмір грошового забезпечення № ХР7422.
01 квітня 2018 року позивачу на підставі вказаної довідки ГУ ПФ України в Закарпатській області перераховано розмір пенсії з 01 січня 2018 року.
Закарпатським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки видано ОСОБА_1 нову довідку №ХР7422 про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704.
19 листопада 2021 року Головним управління ПФУ в Закарпатській області листом надано відповідь на звернення позивача, де зазначають, що 05.03.2019 р. набрало чинності Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. № 826/3858/18, залишене без змін рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 p., яким визнано протиправними та нечинними пункти 1-2 Постанови № 103. Після визнання протиправними та нечинними пунктів 1-2 Постанови № 103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону КМУ не приймалось. Крім того, зазначають, що алгоритм дій, який повинні вчинити уповноважений орган та органи Пенсійного фонду України у зв'язку із втратою чинності пунктів 1,2 Постанови 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 не змінився. Враховуючи вищевикладене, у Головного управління відсутні підстави для здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії згідно довідки про грошове забезпечення № ХР 7422, виданої Закарпатським ОТЦК та СП..
Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду.
03 лютого 2022 Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі №260/7208/21 року позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області було задоволено частково:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії згідно з довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсії №ХР7422, виданої Закарпатським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відповідно до наданої довідки Закарпатським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки № ХР 7422 від 17.09.2021 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року та провести виплати з урахуванням виплачених сум;
- в решті позовних вимог - відмовлено.
Перерахунок відповідачем було здійснено з розрахунку 70% від основного розміру грошового забезпечення, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду за для відновлення свого порушеного права щодо перерахунку пенсії з урахуванням 90% основного грошового забезпечення.
06 червня 2022 року Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі №260/1635/22 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області було задоволено частково:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 під час її перерахунку з 90 % від відповідних сум грошового забезпечення на 70%, починаючи з 01 січня 2018 року;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із розрахунку 90 % відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05.03.2019 року по 03.09.2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року;
- в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
На виконання рішення Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі №260/1635/22 відповідачем було здійснено перерахунок пенсії з 01 серпня 2022 року з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення, однак без врахування додаткових видів грошового забезпечення та премії, які зазначені у довідці Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ХР7422 від 17.09.2021 року.
В подальшому позивач звернувся до відповідача із заявою, щодо здійснення перерахунку пенсії у відповідності до нової довідки №ХР7422 від 17.09.2021 року, з урахуванням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з 01.04.2019р.
Листом від 01 вересня 2023 року №0700-0307-8/33048 відповідачем було повідомлено позивача, що підстав для перерахунку немає.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Порядок соціального захисту у формі пенсійного забезпечення військовослужбовців, звільнених зі служби у відставку, унормовано, насамперед, приписами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII).
Положення названого закону запроваджують дві самостійні процедури, за якими відбувається обчислення розміру пенсії особи, а саме: 1) у випадку призначення пенсії вперше (ст.43 ) та 2) у випадку збільшення розміру вже призначеної пенсії за подією збільшення розміру оплати праці працівника на аналогічній (прирівняній) посаді (ст.63 ).
При цьому, ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено порядок обчислення розміру пенсії у разі її призначення вперше і саме у цій процедурі базовою розрахунковою величиною є виплати (як винагорода за працю), одержані особою-пенсіонером під час проходження служби (тобто юридичне значення у даному випадку мають складові елементи грошового забезпечення самого працівника (службовця) - власна винагорода особи за працю).
Натомість, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено порядок обчислення розміру вже призначеної пенсії шляхом її перерахунку у залежності від тих виплат (як винагорода за працю), котрі одержані третьою сторонньою особою - іншим працівником, який обіймає цю ж саму чи прирівняну посаду (тобто юридичне значення у даному випадку мають складові елементи грошового забезпечення іншого працівника - діючого службовця за аналогічною (прирівняною) посадою - винагорода третьої сторонньої особи за працю).
Згідно висновку Великої Палати Верховного Суду з приводу застосування положень ст.63 вказаного закону у контексті складання нової (оновленої) довідки про грошове забезпечення для перерахунку розміру раніше призначеної пенсії, викладеному у постанові від 24.06.2020р. по зразковій справі №160/8324/19 на реалізацію ст.63 Закону № 2262-XII Кабінетом Міністрів України було видано постанову від 13.02.2008р. №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі за текстом - Порядок №45), а внесені до Порядку №45 зміни згідно з постановою КМУ від 21.02.2018р. №103 втратили чинність з 05.03.2019р. і тому з 05.03.2019р. втратили чинність обмеження у включенні до бази обчислення грошового забезпечення діючого військовослужбовця інших платежів з винагороди за службу окрім окладу за посадою, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років.
При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регламентовані нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затверджений постановою правління ПФУ від 31.01.2007р. №3-1 та зареєстрований в Мінюсті України 15.02.2007р. за №135/13402; далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст.63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабміном України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у Постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року у справі №21-484а13 та у Постанові Верховного Суду від 10.10.2019 року у справі № 553/3619/16-а.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
01.03.2018 року набрала чинності постанова КМ України за № 704 від 30.08.2017 року (далі - Постанова №704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови № 704). При цьому, п.2 п.5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Отже, з 05.03.2019 року (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі 826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. При цьому, відповідно до п.4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.2 і 3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ.
Згідно із ч.2 і 3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Суд не приймає твердження відповідача, що рішення Закарпатського окружного адміністративного суду у справі №260/7208/21 не містить зобов'язань перерахувати пенсію з 01.04.2019 року на підставі довідки №ХР 7422 про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року у розмірі 90% грошового забезпечення, оскільки наведене твердження прямо суперечить встановленим обставинам згідно рішень від 03.02.2022 року у справі №260/7208/21 та від 06.06.2022 року у справі №260/1635/22, що набули законної сили.
При цьому рішенням від 06.06.2022 року у справі №260/1635/22 судом було вказано, що: «відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.
Суд зазначає, що у відповідача відсутні підстави до перерахунку пенсії на підставі довідки №ХР 7422 від 23.03.2018 року, в якій відсутні відомості про додаткові види грошового забезпечення та премії, оскільки при перерахунку пенсії з 01.08.2022 року позивач мав врахувати Рішення суду у справі №260/7208/21 .
Рішення у справах №260/7208/21 та №260/1635/22, є беззаперечними, належними і допустимими доказами вищенаведених обставин в розумінні ст.72-75 КАС України, оскільки набрали законної сили та відомі відповідачу.
З огляду на викладене та в зв'язку з виникненням у позивача права на перерахунок пенсії з 01.04.2019 року з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, враховуючи надіслання Закарпатським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки до ГУПФ України в Закарпатській області нової довідки №XP7422 від 17.09.2021 року про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року для перерахунку пенсії останнього - суд приходить до висновку про протиправні дії відповідача, щодо не проведення перерахунку пенсії позивача.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, суд зазначає наступне.
Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 частини першої Європейської соціальної хартії випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Ст. 46 Конституції України також передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, регулюється нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон).
Суд враховує те, що спірні правовідносини виникли з приводу перерахунку пенсії позивача.
Порядок проведення перерахунку раніше призначених пенсій регулюється нормами ст. 63 Закону. Так, ч. 1 зазначеної статті визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, безпосередній словесний, логіко-граматичний та юридичний аналіз конструкцій та змісту вказаних правових норм дає підстави вважати, що перерахунок раніше призначених пенсій визначений статтею 63 Закону. Кабінету Міністрів України лише надано право на встановлення умов, порядку та розміру для перерахунку пенсій, передбачених вказаною статтею.
Строки перерахунку призначених пенсій визначаються статтею 51 Закону.
Згідно ч. 3 ст. 52 Закону виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
За приписами ч. 2 ст. 55 Закону нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Таким чином, законодавець розмежував наступні поняття “строки перерахунку пенсії”, “строки виплати пенсії” та “порядок перерахунку пенсії”.
Системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону свідчить, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
Поряд з цим 21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (надалі - Постанова №103), якою постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.
Окрім того, п. 2 Постанови №103 встановлено проводити виплату перерахованих відповідно до п. 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
- з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;
- з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;
- з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Частиною 2 ст. 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Так, згідно ст. 1 Першого протоколу до Конвенції: кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Право на пенсію підпадає під сферу дії статті 1 Протоколу першого Конвенції, якщо за національним законодавством особа має обґрунтоване право на отримання виплат в рамках національної системи соціального забезпечення та якщо відповідні умови дотримано, органи влади не можуть відмовити у таких виплатах доти, доки виплати передбачено законодавством.
З огляду на вищенаведене суд вважає, що обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом, не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України.
Юридична природа соціальних виплат, в тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту "законних очікувань" (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід'ємними елементами принципу правової держави (Rechtstaat) та верховенства права.
Так у справі "Суханов та Ільченко проти України" Європейський суд з прав людини вказав, що якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є чинний Закон, який передбачає таке право, або є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування (пункт 35).
У справі "Кечко проти України" Європейський суд з прав людини наголосив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (пункт 23). Тобто коли соціальна чи інша подібна виплата закріплена законом, має виплачуватися на основі чітких і об'єктивних критеріїв і якщо людина очевидно підходить під ці критерії - це породжує у такої людини виправдане очікування в розумінні статті 1 Першого протоколу.
У зв'язку з невідповідністю п.1, 2 Постанови №103 нормам Закону рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, такі були визнані протиправними та нечинними.
Оцінюючи правомірність заявлених позовних вимог в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо не здійсненні виплати перерахованої пенсії з 01 квітня 2019 року без застосування розстрочки та зобов'язання провести відповідний перерахунок, суд виходить з наступного.
Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19).
Отже, з урахуванням вимог статті 7 КАС, а також того, що Верховний Суд постановою від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18 встановив, що пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, суди у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон №2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин.
Така правова позиція була підтримана Великою Палатою Верховного Суду у Постанові від 09.06.2022 у справі №520/2098/19.
З огляду на викладене, суд вважає, що позивач має право отримувати пенсію, з 01.04.2019 року на підставі Закону №2262-ХІІ, з урахуванням 100% виплати підвищення пенсії.
Вказане відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 06 липня 2022 року у справі №440/4978/19 .
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У відповідності до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
За таких обставин у відповідача були відсутні підстави відмовити позивачеві у проведенні перерахунку згідно нової довідки, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сума судового збору сплачена позивачем при поданні позовної заяви підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі наведеного та керуючись ст.2, 5, 19, 77, 139, 262, 243, 246 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з 01.04.2019р.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 90 відсотків грошового забезпечення, з 01.04.2019 року, з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону №2262-ХІІ. Ст.9 Закону №2011- XII та з врахуванням положень постанови №704, згідно оновленої довідки Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №XP7422 від 17.09.2021 року, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії та з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ - 20453063) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 992,40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок).
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.П.Микуляк