Рішення від 22.02.2023 по справі 200/3565/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2023 року Справа№200/3565/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, в якому просив суд:

визнати протиправною бездіяльність щодо не складання та неподання до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2017 року відповідно до норм Постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з врахуванням змін на підставі Постанови КМУ від 28.12.2016 № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 № 1294» на підставі ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 № 2262-ХІІ, за формою, передбачено додатком № 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (в редакції від 13.02.2008), з врахуванням положень Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»,

визнати протиправними дії щодо не складання та неподання до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 29 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 грудня 2021 року/01 січня 2022 року відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 № 2262-ХІІ, положень Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням п. 4 Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 (в первісної редакції від 30.08.2017) виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020, 01.01.2021, 01.12.2021, 01.01.2022 основного розміру пенсії,

визнати протиправними дії щодо не зазначення у довідці № 3/21 від 10.01.2022 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії всіх видів (складових) грошового забезпечення за формою, передбачено додатком № 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (в редакції від 13.02.2008), відповідно до положень Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням п. 4 30.08.2017 № 704 (в первісної редакції від 30.08.2017) виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії,

визнати протиправними дії щодо не зазначення у довідці № 3/21 від 10.01.2022 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належних розмірів (сум) видів (складових) грошового забезпечення відповідно до положень Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», наказу МЮУ 13.03.2018 № 685/5 «Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України», з урахуванням п. 4 Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 (в первісної редакції від 30.08.2017) виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії,

зобов'язати підготувати і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2017 року (за нормами чинними станом на 01.01.2017) відповідно до норм Постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з врахуванням змін на підставі Постанови КМУ від 28.12.2016 № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 № 1294» на підставі ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 № 2262-ХІІ, за формою, передбачено додатком № 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (в редакції від 13.02.2008), з врахуванням положень Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції від 30.08.2017) із зазначенням у неї відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, посадовий оклад у розмірі 1250 грн. для здійснення обчислення та перерахунку з 01.01.2017 основного розміру пенсії,

зобов'язати підготувати і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 29 січня 2020 року із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії із застосуванням при обчислені розміру посадового окладу та інших видів грошового забезпечення, розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу, розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року, відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 № 2262-ХІІ, за формою, передбачено додатком № 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (в редакції від 13.02.2008), з врахуванням положень наказу МЮУ 13.03.2018 № 685/5 «Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України», Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції від 30.08.2017), помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,8, 14 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - посадовий оклад 20 тарифний розряд; надбавка за вислугу років 35% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням; надбавка за виконання особливо важних завдань ОУС 50% посадового окладу; надбавка за особливості проходження служби 50% посадового окладу; премія 40,7% посадового окладу для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020 основного розміру пенсії,

зобов'язати підготувати і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2021 року із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії із застосуванням при обчислені розміру посадового окладу та інших видів грошового забезпечення, розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу, розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року, відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 № 2262-ХІІ, за формою, передбачено додатком № 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (в редакції від 13.02.2008), з врахуванням положень наказу МЮУ 13.03.2018 № 685/5 «Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України», Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції від 30.08.2017), помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,8, 14 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - посадовий оклад 20 тарифний розряд; надбавка за вислугу років 35% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням; надбавка за виконання особливо важних завдань ОУС 50% посадового окладу; надбавка за особливості проходження служби 50% посадового окладу; премія 40,7% посадового окладу для здійснення обчислення та перерахунку з 01.01.2021 основного розміру пенсії,

зобов'язати підготувати і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2022 року із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії із застосуванням при обчислені розміру посадового окладу та інших видів грошового забезпечення, розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу, розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2022 року, відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 № 2262-ХІІ, за формою, передбачено додатком № 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (в редакції від 13.02.2008), з врахуванням положень наказу МЮУ 13.03.2018 № 685/5 «Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України», Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції від 30.08.2017), помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,8, 14 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - посадовий оклад 20 тарифний розряд; надбавка за вислугу років 35% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням; надбавка за виконання особливо важних завдань ОУС 50% посадового окладу; надбавка за особливості проходження служби 50% посадового окладу; премія 40,7% посадового окладу для здійснення обчислення та перерахунку з 01.01.2022 основного розміру пенсії,

зобов'язати підготувати і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) оновлену (виправлену) довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року, відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 № 2262-ХІІ, за формою, передбачено додатком № 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (в редакції від 13.02.2008), з врахуванням положень наказу МЮУ 13.03.2018 № 685/5 «Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України», Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції від 30.08.2017), із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - посадовий оклад 20 тарифний розряд; надбавка за вислугу років 35% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням; надбавка за виконання особливо важних завдань ОУС 50% посадового окладу; надбавка за особливості проходження служби 50% посадового окладу; премія 40,7% посадового окладу для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 розміру пенсії,

стягнути понесені судові витрати, пов'язані з правничою допомогою в сумі 10 324,80 грн, встановити звіт про виконання рішення суду.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Донецькій області з 2010 року як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач вважає, що відповідач протиправно не виконує обов'язки щодо складання та подання до управління Пенсійного фонду довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2017 року, 29 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 грудня 2021 року/ 01 січня 2022 року на підставі статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Після набрання законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18, якою скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб", пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 діє у редакції, що діяла до внесення до неї змін пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2018 № 103, а тому позивач має право на перерахунок розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", а також процентної надбавки за вислугу років, надбавки за особливо важливі завдання 50%, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з врахуванням положень наказу МЮУ 13.03.2018 № 685/5 «Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України», для здійснення перерахунку основного розміру пенсії.

Також позивач оскаржує вірність зазначених у довідці № 3/21 від 10.01.2022 складових грошового забезпечення, на підставі чого просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою від 20 червня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження по справі без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач - Південно-східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції надало відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач за наданням довідки станом на 01 січня 2017 року відповідно до норм Постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» звернувся лише в 2022 році після втрати цією постановою чинності.

Стосовно надання довідок для перерахунку пенсії станом на 29 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, на 01 грудня 2021 року/01 січня 2022 року відповідач зазначає про відсутність на те законних підстав, оскільки зміна розміру грошового забезпечення у грошовому вираженні не є зміною одиниці виміру складових грошового забезпечення. Зміни в законодавстві відбулись 29 січня 2020 року, а 01.01.2021 та 01.01.2022 таких змін не було.

Надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних видів грошового забезпечення - посадовий оклад 20 тарифний розряд; надбавка за вислугу років 35% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням; надбавка за виконання особливо важних завдань ОУС 50% посадового окладу; надбавка за особливості проходження служби 50% посадового окладу; премія 40,7% посадового окладу не підлягає задоволенню, оскільки на момент її складання діяла редакція пункту 4 Постанови № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017, відповідно до якої розмірі посадових окладів визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Вимога щодо розрахунку посадового окладу за 20 тарифним розрядом в довідці станом на 05.03.2019 є помилковим, адже відповідні зміни внесені наказом Міністерства юстиції України лише від 22.07.2019 за № 2217/5. Надбавка за виконання особливо важних завдань ОУС 50% від посадового окладу не виплачується відповідно до Постанови № 704 від 30.08.2017, а згідно з пунктом 5 Порядку № 45 проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (в редакції до внесення змін Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018) додаткові види грошового забезпечення та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, а не в розмірі, встановленому на момент призначення пенсії, як просить позивач.

Тому відповідач вважає, що при формуванні довідки № 3/21 від 10.01.2022 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії діяв правомірно.

Відповідач також зазначає про недоведеність понесених позивачем витрат на правничу допомогу в розмірі 10324,80 грн на підставі неповного договору про надані послуги та акту прийому-передачі послуг лише на суму 324,80 грн. та невідповідність чеку про сплату 10000 грн вимогам квитанції до прибуткового касового ордеру.

З наведених підстав відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

У відповіді на відзив позивач заперечив проти доводів відповідача.

Відповідачем надані додаткові пояснення щодо суті спору.

Стосовно звернень та запитів сторони позивача щодо строків розгляду справи суд зауважує, що відповідно до статті 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права. Основними засадами судочинства є, в тому числі, розумні строки розгляду справи судом.

Стаття 6 Європейської конвенції з прав людини також передбачає, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.

Тому, відповідно до наведених норм, справа розглянута впродовж розумного строку, враховуючи кількість та обсяг заявлених позовних вимог, їх правове обґрунтування позивачем та зміст заперечень відповідача.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі фактичні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з 22.10.2010 року звільнений з посади старшого інспектора з професійної підготовки ГРОС Артемівського слідчого ізолятора УДДУПВП у Донецькій області.

Позивач з 23 жовтня 2010 року перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії по інвалідності, яка призначена на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, виходячи з таких розмірів основних і додаткових видів грошового забезпечення станом на 23.10.2010 та основного розміру пенсії 80% (згідно з повідомленням про призначення пенсії):

посадовий оклад - 700,00 грн,

оклад за військовим (спеціальним) званням - 115,00 грн,

надбавка за вислугу років (20%) - 163 грн,

середньомісячна сума додаткових видів ГЗ:

надбавка за особливо важливі завдання (50%) та премія - 768,03 грн.

Згідно з протоколами з пенсійної справи позивачу здійснено перерахунок пенсії 26.07.2012, 02.03.2015, 05.09.2017, 20.04.2018, 04.05.2018.

26.05.2021 здійснено перерахунок пенсії позивача із розрахунку таких складових грошового забезпечення:

посадовий оклад - 4090 грн,

оклад за військовим (спеціальним) званням - 1200 грн,

надбавка за вислугу років (35%) - 1851,50 грн.

На неодноразові звернення до відповідача з вимогами надати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 29 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, на 01 грудня 2021 року/01 січня 2022 року позивач отримав відмови.

10.01.2022 відповідачем видано довідку № 3/21 для перерахунку пенсії враховуючи складові грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, а саме:

посадовий оклад: 4 370,00 грн

оклад за військовим (спеціальним) званням: 1 200,00 грн

надбавка за вислугу років: 35% - 1 949,50 грн

надбавка за виконання особливо важливих завдань: 0,0 % - 0,00 грн

премія: 40,7 % - 1 778,59 грн

надбавка за особливості проходження служби: 25% - 1 879,88 грн.

Незважаючи на значне нагромадження у позовній заяві фактів та обставин листування позивача з відповідачем, а також нормативних актів, якими, на думку позивача та його представника, обґрунтовуються заявлені вимоги, судом встановлено, що предметом спору у справі є:

визнання обов'язку відповідача скласти та подати до пенсійного органу довідки про грошове забезпечення за вимогою позивача незалежно від наявності відповідних постанов Кабінету Міністрів України з цього приводу;

визнання порядку розрахунку грошового забезпечення з урахуванням змін прожиткового мінімуму в Україні та зобов'язання скласти та подати до пенсійного органу довідок про грошове забезпечення з урахуванням таких змін на кожний рік;

включення у довідки додаткових видів грошового забезпечення.

В тому числі, позивач не погоджується зі змістом виданої довідки № 3/21 від 10.01.2022, оскільки в ній не зазначено всі складові грошового забезпечення, а саме посадовий оклад 20 тарифний розряд; надбавка за виконання особливо важних завдань ОУС 50% посадового окладу; надбавка за особливості проходження служби 50% посадового окладу.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам з урахуванням встановлених обставин справи, суд дійшов таких висновків.

Вирішуючи справу в частині обов'язку відповідача скласти та подати до пенсійного органу довідки про грошове забезпечення за вимогою позивача суд враховує правову позицію, викладену Верховним Судом при розгляді зразкової справи №160/8324/19, де зокрема, зазначено про таке.

« 10. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон № 2262-ХІІ.

11. Статтею 9 Закону № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

12. Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

13. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

14. Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

15. Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

16. Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

17. Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

18. Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

19. Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45.

20. Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

21. Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

22. При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

23. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

24. Колегія суддів зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.

25. Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

26. Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

27. Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

28. Згідно з абзацами другим, четвертим та п'ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

29. Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

30. При цьому колегія суддів зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

31. Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

32. Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

33. Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

34. Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

35. Як було зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

36. Зокрема, постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).

37. При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

38. Таким чином, з 05.03.2019 з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ ».

З наведених підстав, оскільки на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, суд у цій справі дійшов висновку про наявність у відповідача обов'язку скласти та подати до пенсійного органу за вимогою позивача довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Водночас суд зазначає, що позивач просить зобов'язати підготувати і подати до управління Пенсійного фонду довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2017 року, в тому числі, з врахуванням положень Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» .

Наявності станом на 01 січня 2017 року змін розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення позивачем не доведено.

Відповідач з цього приводу зазначив, що станом на 01.01.2017 питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби регулювалось постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294.

Рішення про перерахунок пенсії з 01.01.2017 Кабінетом Міністрів не приймалось.

Вищезазначена постанова Кабінету Міністрів України втратила чинність 01.03.2018 з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017.

За вказаних обставин постанова КМУ від 30.08.2017, яку позивач просить застосувати, набрала чинності лише 01.03.2018, через що вочевидь не може бути врахована у довідці станом на 01 січня 2017 року. Отже, у вказаній частині позов задоволенню не підлягає.

Розглянувши заявлені вимоги в частині складення оновленої (виправленої) довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 05 березня 2019 року, суд зазначає, що відповідачем складена довідка про розмір грошового забезпечення №3/21 від 10.01.2021.

Сторона позивача в цій частині вимог просить визнати протиправними дії відповідача щодо не зазначення у довідці №3/21 від 10.01.2021 всіх складових грошового забезпечення, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2019 року для перерахунку пенсії з 01.04.2019 та просить зобов'язати підготувати та подати до ГУ ПФУ оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - посадовий оклад 20 тарифний розряд; надбавка за вислугу років 35% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням; надбавка за виконання особливо важких завдань ОУС 50% посадового окладу; надбавка за особливості проходження служби 50% посадового окладу; премія 40,7% посадового окладу.

З приводу складових грошового забезпечення відповідач заперечив, посилаючись на те, що відповідно до Схеми тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу установ виконання покарань та підприємств цих установ, слідчих ізоляторів, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 13.03.2018 №685/5, в редакції, яка діяла на 05.03.2019, посаді «старший інспектор» відповідав 17-20 тарифний розряд, в залежності від планової наповненості установ. Станом на 05.03.2019, виходячи від планової наповненості державної установи "Бахмутська установа виконання покарань (№6)", посада старшого інспектора з професійної підготовки у вказаній установі відповідала 19 тарифному розряду.

Твердження сторони позивача, про те що ОСОБА_1 саме станом на 05.03.2019 повинні були розраховувати посадовий оклад за 20 тарифним розрядом, так як працівникам слідчих ізоляторів посадові оклади встановлюються на один тарифний розряд вище передбачених вказаною вище схемою, є помилковим. Зміни до Схеми тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу установ виконання покарань та підприємств цих установ, слідчих ізоляторів, відповідно до яких працівникам слідчих ізоляторів посадові оклади встановлюються на один тарифний розряд вище передбачених вказаною схемою, було внесено лише наказом Міністерства юстиції України від 22.07.2019 №2217/5.

Таким чином, визначаючи посадовий оклад, станом на 05.03.2019, із застосуванням 19 тарифного розряду, відповідач діяв правомірно.

Згідно з пунктом 5 Порядку №45 (в застосовній станом на 05.03.2019 редакції) додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 надбавка за виконання особливо важних завдань ОУС - не виплачується.

Також, пунктом 5 Порядку №45 в тій же редакції передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням щомісячних надбавок, доплат, підвищення та щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Тобто, не у розмірі, який було встановлено при призначенні пенсії як про це просить позивач.

Відповідачем зазначено і не спростовано позивачем, що при формуванні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 використано середній показних надбавки за особливості проходження служби та премії, що фактично були виплачені за відповідною посадою за березень 2019 року.

Таким чином, довідка №3/21 від 10.01.2021 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 сформована відповідно до редакції Порядку № 45, яка діяла станом на 05.03.2019, через що порушення в цій частині з боку відповідача судом не встановлені.

Щодо вимог про застосування прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2019 року при формування довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 суд враховує висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 31 серпня 2022 року у справі №120/8603/21-а:

« 19. Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком № 45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

20. Постановою № 704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

21. Пунктом 2 постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

22. Додатком 1 до постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

23. Пунктом 4 постанови № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

24. Також додатки 1, 12, 13, 14 до постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

25. 21.02.2018 Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 103, пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у постанові № 704 пункт 4 викладено в такій редакції: " 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".

26. Тобто, на момент набрання чинності постановою № 704 (01.03.2018) пункт 4 було викладено в редакції змін, викладених згідно із пунктом 6 постанови № 103, а саме: " 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".

27. Отже, станом на 01.03.2018 пункт 4 постанови № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.

28. Водночас, колегія суддів зазначає, що Закон України від 05.10.2000 № 2017-III "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" (далі - Закон № 2017-III) визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями статті 1 якого державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.

29. Базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти (стаття 6 Закону № 2017-III).

30. Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

31. При цьому, згідно із частиною другою статті 92 Конституції України виключно законами України встановлюються, Державний бюджет України і бюджетна система України (пункт 1) та порядок встановлення державних стандартів (пункт 3).

32. Верховний Суд повторює, що законодавець делегував Кабінету Міністрів України повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.

33. Так, під "умовами" слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.

34. Під "порядком" розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

35. Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення розміру перерахунку пенсій.

36. Відтак, на думку колегії суддів, зазначення у пункті 4 постанови № 704 в формулі обрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням базового державного соціального стандарту (прожиткового мінімуму для працездатних осіб) як розрахункової величини для їх визначення, не суперечить делегованим Уряду повноваженням щодо визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ ».

Отже, станом на 05.03.2019 діяла редакція пункту 4 постанови КМУ №704 від 30.08.2017, відповідно до якої розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Не приведення Кабінетом Міністрів України приміток до додатків 1, 12, 13, 14 Постанови № 704 у відповідність до змін, що були внесені в пункті 4 цієї ж постанови, не може бути підставою для обчислення посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням з використанням в якості розрахункової величини «розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року)».

Примітки за своїм змістом та призначенням є такими, що лише роз'яснюють механізм (формулу) обчислення посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням. Тобто, примітка до нормативно-правового акту носить інформаційний характер та не може містити норм права.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.02.2021 у справі №200/3774/20-а.

Таким чином, застосування прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018, при визначенні грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є правомірним.

З наведених підстав суд дійшов висновку, що довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 сформована відповідно до вимог законодавства, діючого на вказану дату, через що позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо не зазначення у довідці №3/21 від 10.01.2021 всіх складових грошового забезпечення, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2019 року для перерахунку пенсії з 01.04.2019 та зобов'язання підготувати та подати до ГУ ПФУ оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, також задоволенню не підлягають.

Водночас, вирішуючи справу в частині вимог щодо складення довідок станом на 29.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 з розрахунком грошового забезпечення, виходячи з розміру прожиткового мінімуму на 1 січня відповідного року, суд застосовує висновки Верховного Суду, зроблені у Постанові від 02 серпня 2022 року у справі №440/6017/21:

« 62. З урахуванням наведеного, колегія суддів дійшла таких висновків в щодо застосування норм права у подібних правовідносинах:

(1) з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

(3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

63. Застосовуючи ці висновки до обставин справи, Верховний Суд дійшов до висновку, що відповідач, відмовляючи у наданні позивачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, положень постанови № 704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови № 704, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2021 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії), діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України ».

Отже, станом на 01.03.2018 пункт 4 Постанови № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня 2018 року.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п.6 Постанови №103.

Таким чином, з 29.01.2020 пункт 4 Постанови №704 відновив свою дію в редакції, яка діяла до внесення змін Постановою №103 та діє в редакції, відповідно до якої розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Керуючись вищенаведеним, суд вважає, що позовні вимоги в частині визнання неправомірною бездіяльності відповідача щодо відмови у складенні довідок про грошове забезпечення позивача станом на 29.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 з розрахунком грошового забезпечення, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, та зобов'язання скласти на направити такі довідки до органу Пенсійного фонду України підлягають задоволенню.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. За практикою Європейського суду з прав людини, зокрема, в рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).

Водночас, згідно з пунктом 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

При цьому суд зауважує, що спір стосується зазначення певних складових грошового забезпечення та порядку його розрахунку, а не встановлення їх конкретного розміру. За таких обставин у суду немає підстав підміняти уповноважений орган у спірних відносинах та встановлювати у судовому рішенні відповідні цифрові показники вказаної довідки, оскільки до моменту складення відповідних довідок відсутній факт порушення права позивача, а судове рішення не може ґрунтуватися на припущенні про можливе порушення права у майбутньому.

Тому позовні вимоги в частині зазначення грошових та відсоткових показників довідки про грошове забезпечення позивача також задоволенню не підлягають, а позов підлягає частковому задоволенню шляхом визнання протиправною відмову відповідача у виготовленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нових довідок про розмір грошового забезпечення позивача станом на 29.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 року для перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на вказані дати у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня відповідного календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови №704, процентної надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії.

Щодо вимоги позивача про встановлення судового контролю, суд зазначає, що відповідно до статті 129 Конституції України до основних засад судочинства, в тому числі, віднесена обов'язковість судового рішення. Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Порядок і умови виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі їх невиконання у добровільному порядку, регулюються Законом України від 02 червня 2016 року №1404-VIII «Про виконавче провадження».

Водночас, частиною 1 статті 382 КАС України, передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, встановлення судового контролю є правом суду за наявності обставин, які можуть свідчити про невиконання судового рішення суб'єктом владних повноважень. Такі обставини з боку позивача не наведені, через що суд не встановив підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується статтею 132 КАС України, яка передбачає, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи, до яких, зокрема, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», питання про розподіл судового збору судом не вирішується.

Позивач просить стягнути з відповідача на його користь понесені витрати на правничу допомогу в сумі 10 324,80 грн. На підтвердження понесених витрат на правничу допомогу стороною позивача надані копії договору про надання правової допомоги від 15.11.2021 з додатком та акти приймання-передачі виконаних послуг від 30.10.2021, 30.12.2021, 30.01.2021 та 21.02.2022. На підтвердження оплати послуг адвоката наданий товарний чек від 15.10.2021 на суму 10 000 грн.

Відповідно до частин 2-5 статті 134 КАС України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Згідно з частиною 9 статті 139 КАС України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов'язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що розмір суми витрат на правничу допомогу адвоката визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу та вартості виконаних робіт.

Отже, до правової допомоги належать консультації та роз'яснення з правових питань; складання заяв, скарг та інших документів правового характеру; представництво у судах тощо. При цьому, склад та розмір витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.

Вказана правова позиція щодо визначення витрат на правову допомогу в адміністративному судочинстві викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.06.2018 у справі № 826/1216/16 (провадження № 11-562ас18).

Відповідно до наданих документів адвокат та позивач уклали договір про надання правової допомоги та узгодили її вартість, проте без визначення вартості конкретних видів послуг, які надаються адвокатом, незважаючи на те, що вказаним договором передбачено, в тому числі, представництво інтересів позивача в різних органах та судових інстанціях тощо.

Всупереч приписам частини 9 статті 139 КАС України надані позивачем акти приймання-передачі виконаних послуг від 30.10.2021, 30.12.2021 та 30.01.2021 не вказують, що послуги адвоката пов'язані з розглядом цієї справи №200/3565/22, зокрема, такі, як складання адвокатських запитів та відправлення їх «Укрпоштою». За таких обставин складені адвокатом та позивачем документи не дозволяють встановити розподіл вартості правової допомоги за участь адвоката в судах різних інстанцій та виокремити вартість понесених витрат саме на стадії розгляду цієї справи в Донецькому окружному адміністративному суді.

Ідентифікувати витрати на правничу допомогу, як такі, що пов'язані з розглядом саме цієї адміністративної справи, за своїм змістом дозволяє лише акт від 21.02.2022, де зазначені послуги адвоката зі складання позовної заяви із зазначенням відповідача та предмету позову вартістю 100 грн.

За приписами статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи, що в суді першої інстанції справа розглядалась в порядку спрощеного провадження без виклику та повідомлення сторін, через що адвокат не приймав участі у судових засіданнях, а також часткове задоволення позову, суд дійшов висновку про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача витрат на правничу допомогу у сумі 50 грн.

Керуючись статтями 2, 134, 139, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України (вул. Короленка, б. 4, м. Дніпро, 49070, код ЄДРПОУ 40867332) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції у виготовленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 29.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 для перерахунку пенсії.

Зобов'язати Південно-східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 29.01.2020 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови №704, процентної надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.02.2020 перерахунку основного розміру пенсії.

Зобов'язати Південно-східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 01.01.2021 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови №704, процентної надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.02.2021 перерахунку основного розміру пенсії.

Зобов'язати Південно-східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 01.01.2022 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови №704, процентної надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.02.2022 перерахунку основного розміру пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог в частині визначення грошових та відсоткових показників довідок про грошове забезпечення позивача та щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2017 та оновленої довідки станом на 05.03.2019 - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (49070, м. Дніпро, вул. Короленка, б. 4, код ЄДРПОУ 40867332) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати на правничу допомогу адвоката у сумі 50 (п'ятдесят) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/) відповідно до наявних умов функціонування програмного забезпечення через обставини збройної агресії проти України.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Г.А. Чекменьов