Рішення від 28.02.2023 по справі 200/5144/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2023 року Справа№200/5144/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2022 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - ВЧ НОМЕР_2 , відповідач) про:

- визнання протиправною бездіяльності Військової частини номер НОМЕР_1 щодо не розгляду рапортів ОСОБА_1 про переведення на службу до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки або до інших установ, організацій, навчальних закладів з меншим обсягом навантаження з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей - на підставі висновку Військово-лікарської комісії від 16 жовтня 2022 року;

- зобов'язання ВЧ НОМЕР_2 розглянути рапорт ОСОБА_1 про переведення на службу до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки або до інших установ, організацій, навчальних закладів з меншим обсягом навантаження з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей - на підставі висновку Військово-лікарської комісії від 16 жовтня 2022 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що з лютого 2022 року позивач проходить військову службу за призовом на посаді старшого сержанта у військовій частині НОМЕР_1 . Починаючи з жовтня 2022 року позивачем на адресу командира ВЧ НОМЕР_2 неодноразово подавались рапорти про переведення на службу до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки або до інших установ, організацій, навчальних закладів з меншим обсягом навантаження з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей у зв'язку з тим, що 16.10.2022 року ВЛК встановлено позивачу обмежену придатність до військової служби, не придатність до служби у ДШВ, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах, придатний до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, РТЦК та СП, установах, організаціях, навчальних закладах. Однак, жодної відповіді надано не було. Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, тому звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 грудня 2022 року відкрито провадження у справі № 200/5144/22, за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення осіб (виклику) учасників справи. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.

06 лютого 2023 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначив, що 11.11.2022 року представник позивача адвокат Пікулін Р.М. подав заяву в інтересах військовослужбовця старшого сержанта ОСОБА_1 , через міністра оборони України, на адресу ВЧ НОМЕР_2 для організації належного розгляду рапортів військовослужбовця ОСОБА_1 про переведення його до іншої частини (підрозділу) забезпечення, ТРК та СП, установи, організації, навчальні заклади у зв'язку з хворобою відповідно до висновку ВЛК №2210 від 16.10.2022 року та рапорту про надання відпустки для лікування у зв'язку з хворобою, які надійшли до відповідача через командування військових частин НОМЕР_3 , НОМЕР_4 засобами електронного зв'язку 15.12.2022 року. Військовою частиною заява представника позивача адвоката Пікуліна Р.М., рапорти військовослужбовця старшого сержанта Середи С.М. про переміщення на іншу посаду та про надання відпустки на лікування уважно розглянуті та заявнику надано відповідь від 19.12.2022 року. Враховуючи викладене, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 28.02.2022 №40 (по стройовій частині) старшого сержанта ОСОБА_1 призначено водієм 1 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 2 стрілецької роти, зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та постановлено на всі види забезпечення з 28 лютого 2022 року.

16 жовтня 2022 року позивач пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_5 , за результатами якого встановлено, що на підставі ст. 64 «в», 23 «в», 61 «б» графи ІІ Розкладу хвороб, графи ТДВ - обмежено придатний до військової служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах, придатний до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, РТЦК та СП, установах, організаціях, навчальних закладах.

01.11.2022 року позивач звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 з рапортом, в якому просив перевести його до іншої частини (підрозділу) забезпечення, РТЦК та СП, установи, організації, навчального закладу, у зв'язку з хворобою та відповідно до висновку ВЛК.

11.11.2022 року адвокат Пікулін Р.М. в інтересах старшого сержанта ОСОБА_1 звернувся до Міністерства оборони України з заявою про направлення рапортів військовослужбовця ОСОБА_1 на адресу військової частини НОМЕР_1 для організації належного розгляду.

Листом від 19.12.2022 року №2845 військова частина НОМЕР_1 на заяву адвоката Пікуліна Р.М., подану в інтересах старшого сержанта ОСОБА_1 , надала відповідь, згідно якої військовою частиною подано запит до військової частини НОМЕР_5 , яка надала військовослужбовцю ОСОБА_1 довідку ВЛК від 16.10.2022 року щодо надання роз'яснення висновку ВЛК в частині того, чи може солдат ОСОБА_1 із встановленим у нього діагнозом, з урахуванням його військової спеціальності, займаної посади, віку, роботи, що фактично виконується, пристосованості до неї, виконувати обов'язки військової служби в складі військової частини НОМЕР_1 , відповідь на який на теперішній час не надійшло. При отриманні роз'яснення, командуванням військової частини буде направлено клопотання до військової частини НОМЕР_4 щодо його переміщення до одного із підрозділу забезпечення військової частини НОМЕР_1 .

Крім того, військовою частиною НОМЕР_1 надані запити до РТЦК та СП, зокрема до ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо можливості подальшого проходження у ньому військової служби військовослужбовцями, які визнані ВЛК обмежено придатними, відповіді на які на теперішній час не надійшли.

Разом з цим, запитів з будь-яких РТЦК та СП, установ, організацій, навчальних закладів, що стосується переміщення солдата ОСОБА_1 до командування не надходило, а при надходженні розгляне його і в разі позитивного розгляду, з урахуванням можливості проходження військової служби в підрозділах забезпечення військової частини НОМЕР_1 , направить клопотання до військової частини НОМЕР_4 про переміщення військовослужбовця ОСОБА_1 до підрозділу, який надасть стосовно нього відношення.

Стосовно рапорту військовослужбовця ОСОБА_1 від 01.11.2022 року про надання йому відпустки для лікування у зв'язку із хворобою, відповідач повідомив, що військово-лікарська комісія, надаючи йому довідку №2210 від 16.10.2022, не зазначила відповідно до положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України №402 про необхідність надання йому відпустки для лікування, тому відсутні підстави для її надання.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Статтею 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 23.05.1992 №2232-XII визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Згідно з частиною шостою статті 2 цього Закону одним з видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Абзацом четвертим статті 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-XII визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено про оголошення та проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

На момент розгляду даної адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено, відповідно застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок проходження військової служби по мобілізації в умовах воєнного стану.

Позивач вказує на своє право на переведення на службу до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки або до інших установ, організацій, навчальних закладів з меншим обсягом навантаження на підставі висновку ВЛК від 16.10.2022, про що ним складались відповідні рапорти, відповіді на які він не отримав.

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення № 402).

Відповідно до пункту 1.1. глави 1 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться військово-лікарською комісією (далі-ВЛК) з метою визначення придатності, зокрема: до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); військовослужбовців до військової служби; військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю.

Відповідно до пункту 6.4 глави 6 розділу II Положення №402 у разі виявлення під час обстеження або лікування у військовому лікувальному закладі у військовослужбовця захворювання, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють у мирний час непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатність до військової служби у мирний час, обмежену придатність у воєнний час (пункти "а", "б" статей Розкладу хвороб, без індивідуальної оцінки), у воєнний час - непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, ці особи направляються на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за рішенням начальника військового лікувального закладу на підставі подання начальника лікувального відділення, у якому обстежується (лікується) військовослужбовець, про що робиться запис в історії хвороби (медичній книжці), який завіряється підписом начальника військового лікувального закладу.

Медичний огляд військовослужбовців, які отримали захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії), з метою визначення ступеня придатності до військової служби проводиться при визначеному лікарсько-експертному наслідку (результаті) захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії). Визначений наслідок (результат) захворювання, поранення, травми, контузії, каліцтва - це такий стан здоров'я, коли результати обстеження та лікування дають підстави ВЛК (ЛЛК) винести постанову про ступінь придатності до військової служби (служби за військовою спеціальністю), а подальше лікування не призведе до відновлення придатності до військової служби (пункт 6.10 глави 6 розділу II Положення №402).

Медичний огляд для визначення ступеня придатності до військової служби військовослужбовців, які одержали поранення (травму, контузію, каліцтво, захворювання) під час захисту держави, у ММО, у країнах, де ведуться бойові дії, здійснюється ВЛК тільки після закінчення лікування у військовому (цивільному) лікувальному закладі (пункт 6.17 глави 6 розділу II Положення №402).

За нормами статті 12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» від 24.03.1999 № 548-XIV, про все, що сталося з військовослужбовцем і стосується виконання ним службових обов'язків, та про зроблені йому зауваження військовослужбовець зобов'язаний доповідати своєму безпосередньому начальникові, крім тих обставин, щодо надання яких є пряма заборона у законі (таємниця сповіді, лікарська таємниця, професійна таємниця захисника, таємниця нарадчої кімнати тощо).

Із службових та особистих питань військовослужбовець повинен звертатися до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити - до наступного прямого начальника (стаття 14 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України).

Відповідно до пункту 2.1.6 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Генерального штабу Збройних Сил України 07.04.2017 №124, (далі Інструкція з діловодства у Збройних Силах України) рапорт (заява) - письмове звернення військовослужбовця (працівника) до вищої посадової особи з проханням (надання відпустки, матеріальної допомоги, поліпшення житлових умов, переведення,- звільнення тощо) чи пояснення особистого характеру.

Суд звертає увагу, що на даний час законодавством чітко не визначено та не передбачено ряд моментів при подачі рапортів військовослужбовцями, як-то реєстрація, термін розгляду, оформлення відповіді командира по суті.

Разом з тим, наведені вище положення передбачають право військовослужбовця на проходження військово-лікарської комісії за наявності достатніх підстав, переведення до іншого підрозділу тощо, а також ініціювання цих питань та подання рапортів з питань, що виникають під час проходження військової служби.

Також згідно з пунктом 3.11.6 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, документи, в яких не зазначено строк виконання, повинні бути виконані не пізніше ніж за 30 календарних днів із моменту реєстрації документа у військовій частині (установи), до якої надійшов документ.

Відтак, на думку суду, командир військової частини зобов'язаний протягом місяця розглянути рапорт (заяву) військовослужбовця та надати відповідь по суті порушених питань. При цьому суд не ставить під сумнів право командира діяти на власний розсуд, одноосібно приймаючи відповідні рішення з цього приводу.

Так, позивач звернувся до відповідача із рапортом від 01.11.2022 року щодо переведення його до іншої частини (підрозділу) забезпечення, РТЦК та СП, установи, організації, навчального закладу, у зв'язку з хворобою та відповідно до висновку ВЛК.

Також, 11.11.2022 року адвокат Пікулін Р.М. в інтересах старшого сержанта ОСОБА_1 звернувся до Міністерства оборони України з заявою про направлення рапортів військовослужбовця ОСОБА_1 на адресу військової частини НОМЕР_1 для організації належного розгляду.

Вказана заява з рапортом позивача від 01.11.2022 року надійшли до відповідача через командування військових частин НОМЕР_3 , НОМЕР_4 15.12.2022 року.

Листом від 19.12.2022 року №2845 військова частина НОМЕР_1 на заяву адвоката Пікуліна Р.М., подану в інтересах старшого сержанта ОСОБА_1 та на рапорт позивача від 01.11.2022 року, надала відповідь по суті порушених питань.

Таким чином, відповідач, надавши відповідь на заяву адвоката Пікуліна Р.М. від 11.11.2022 року, подану в інтересах старшого сержанта ОСОБА_1 , надав відповідь і на рапорт позивача від 01.11.2022 року, оскільки і в заяві, і в рапорті порушені одні й ті самі питання щодо переведення позивача, і інше трактування буде проявом надмірного формалізму.

Відтак, суд не вбачає допущеної протиправної бездіяльності відповідача щодо не розгляду і не надання відповіді з приводу поданого позивачем рапорту від 01.11.2022 року.

З урахуванням наведеного, у суду відсутні правові підстави для задоволення позову.

На думку суду, у спірних правовідносинах відповідач діяв без порушення меж повноважень, визначених Законами України, а також обґрунтовано, у відповідності до вимог ст. 18 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, за якими органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в тому числі, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Доказів, які б доводили обґрунтованість заявленого позову, суду не надані, а отже позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Розподіл судових витрат у порядку статті 139 КАС України, судом не здійснюється.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Судове рішення складено та підписано 28 лютого 2023 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя В.М. Чучко