Постанова від 28.02.2023 по справі 640/17917/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2023 року

м. Київ

справа № 640/17917/19

провадження № К/9901/1509/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Стрелець Т.Г., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною відмови, зобов'язати вчинити дії, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у складі судді Кармазіна О.А. від 11 серпня 2020 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Вівдиченко Т.Р., Бужак Н.П., Глущенко Я.Б. від 07 грудня 2020 року,

УСТАНОВИВ:

Вступ

У період проходження військової служби позивач був відряджений до Національного космічного агентства України із залишенням на військовій службі. Наказом Міністерства оборони України позивач був звільнений з військової служби у відставку. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Національним центром управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентством України, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2020 року № 1298, позивачу видано довідку про розмір грошового забезпечення. Позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки Національного центру управління та випробувань космічних засобів Національного космічного агентства України. Відповідач відмовив у перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки. Уважаючи відмову відповідача щодо проведення перерахунку пенсії на підставі довідки Національного центру управління та випробувань космічних засобів Національного космічного агентства України протиправною, позивач звернувся до суду з позовом.

Ключовим питанням у межах розгляду цієї справи є: чи розповсюджується дія постанови Кабінету Міністрів України «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організації окремих галузей бюджетної сфери» від 30 серпня 2002 року № 1298 на військовослужбовців відряджених до Національного космічного агентства України?

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною відмови, зобов'язати вчинити дії, у якому просив:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо проведення перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 , у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення за посадою, з якої була призначена пенсія;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві з 01 січня 2019 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 80% від грошового забезпечення для обчислення пенсії без обмеження максимального розміру пенсії, на підставі довідки Національного центру управління та випробувань космічних засобів Держаного космічного агентства України від 30 липня 2019 року № 76-2019/б, та стягнути заборговану суму.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 серпня 2020 року залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2020 року, позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення з 01 січня 2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% до 70% грошового забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01 січня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з 80% відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язати здійснити виплату різниці з урахуванням раніше проведених виплат.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

3. Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законами України від 08 липня 2011 року № 3668 та від 27 березня 2014 року № 1166-VІІ зміни до частини другої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років, є звуженням змісту та обсягу вже існуючих у позивача прав і свобод у вигляді призначення йому пенсії виходячи із 80 % розміру грошового забезпечення.

4. Зміна максимального розміру пенсії за частиною другою статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення відсоткового розміру вже призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку, в тому числі, на підставі відповідних довідок.

5. Відмовляючи у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Національного центру управління та випробувань космічних засобів Держаного космічного агентства України від 30 липня 2019 року № 76-2019/б, суди попередніх інстанцій виходили з того, що статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

6. У довідці Національного центру управління та випробувань космічних засобів Держаного космічного агентства України від 30 липня 2019 року № 76-2019/б міститься посилання на те, що підставою для її складання є постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2020 року № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери». Однак, пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, зазначено, що умови оплати праці, посадові оклади (ставки заробітної плати) та ставки погодинної оплати праці, визначені цією постановою, поширюються на відповідні категорії працівників (невійськовослужбовців і тих, що не мають звань рядового і начальницького складу) всіх бюджетних установ, закладів та організацій незалежно від відомчого підпорядкування.

7. Посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2020 року № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», згідно з якою було збільшено посадові оклади керівних працівників, фахівців, робітників Національного центру управління та випробування космічних засобів, є безпідставним, оскільки пунктом 5 цієї постанови, передбачено, що її дія на військовослужбовців не поширюється.

8. Довідка Національного центру управління та випробувань космічних засобів Держаного космічного агентства України від 30 липня 2019 року № 76-2019/б складена на підставі нормативно-правового акта, який не застосовується до спірних відносин, а відтак вказана довідка не має юридичного значення для цілей перерахунку пенсії військовослужбовцю, не створює для пенсійного органу обов'язків щодо її застосування для цілей перерахунку пенсії позивачу.

9. Позивач, як військовослужбовець був відряджений до Національного центру управління та випробувань космічних засобів Національного космічного агентства України, а тому в силу приписів Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року № 937, довідку до ГУ ПФУ має надіслати саме Київський міським військовий комісаріат.

10. Довідка Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України від 30 липня 2019 року № 76-2019/б не відповідає вимогам щодо складових грошового забезпечення, у даному випадку ще й не дотриманий алгоритм дій, дотримання якого забезпечує врахування всіх зацікавлених осіб, проведення розрахунків та фінансування - відступне окреме рішення Кабінету Міністрів України для кінцевої цілі - формування довідки, відсутня у зв'язку з цим взаємодія відповідно до порядку: повідомлення Мінсоцполітики, повідомлення ПФУ свої ГУ ПФУ про підстави перерахунку та про необхідність підготовки списків, надсилання інформацію, зокрема, Міноборони, надходження повідомлення та складання списків та подання їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

11. Відмовляючи у задоволенні вимоги про обчислення пенсії без обмеження максимального розміру, суди попередніх інстанцій виходили з того, що позивачем не доведено, а судом не встановлено, що пенсія позивача обмежується певним максимальним розміром.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

12. Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_1 звернувся із касаційною скаргою, у якій просить скасувати рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 серпня 2020 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2020 року, та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

13. Судами попередніх інстанцій установлено, що у період проходження військової служби ОСОБА_1 був відряджений для подальшого проходження служби до Національного космічного агентства України із залишенням на військовій службі, де проходив службу на різних посадах та отримував грошове забезпечення.

14. Наказом Міністерства оборони України (по особовому складу) від 21 квітня 2010 року № 334 позивач був звільнений з військової служби у відставку.

15. Наказом Національного космічного агентства України від 31 травня 2010 року № 11-ко позивач був звільнений з посади начальника науково-випробувального центру збору та обробки геофізичної інформації управління планування, застосування та науково-дослідницької, випробувальної роботи Національного центру управління та випробувань космічних засобів.

16. Позивач з 06 липня 2010 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсій призначена у розмірі 80% грошового забезпечення.

17. 30 липня 2019 року Національним центром управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентством України ОСОБА_1 видано довідку № 76-2019/б (з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року № 1298 та постанову Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45) про те, що розмір грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року складає: посадовий оклад - 6166,00 грн, оклад за військовим званням - 1480,00 грн, надбавка за вислугу років - 3058,40 грн, надбавка за складність, напруженість - 3083,00 грн (згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року № 1298), надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 924,90 грн; премія - 143,44% - 8844,51 грн. Усього - 23556,81 грн.

18. 01 серпня 2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою, у якій просив здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки Національного центру управління та випробувань космічних засобів Національного космічного агентства України від 30 липня 2019 року № 76-2019/б виходячи з розрахунку 80% від грошового забезпечення для обчислення пенсії без обмеження максимального розміру пенсії.

19. Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом від 13 серпня 2019 року № 182104/03 повідомило позивача про відмову у перерахунку пенсії на підставі довідки Національного центру управління та випробувань космічних засобів Національного космічного агентства України від 30 липня 2019 року № 76-2019/б.

20. Не погоджуючись із відмовою пенсійного органу провести перерахунок пенсії на підставі довідки Національного центру управління та випробувань космічних засобів Національного космічного агентства України від 30 липня 2019 року № 76-2019/б про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

21. Касаційна скарга обґрунтована тим, що суди попередніх інстанцій застосували норму права без урахування висновку Верховного Суду України щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного у постановах від 10 травня 2016 року у справі № 522/19979/14-а та від 05 липня 2016 року у справі № 461/2167/14-а, а також Верховного Суду, викладеного у постановах від 24 квітня 2018 року у справі № 461/939/17, від 03 травня 2018 року у справі № 638/13960/17, від 10 липня 2018 року у справі № 461/6479/16-а та від 17 жовтня 2018 року у справі № 461/1151/17, в яких зазначено, що пенсія військовослужбовців підлягає перерахунку відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі наказів державного органу, якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначати розміри посадових окладів.

22. Відзиву на касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 серпня 2020 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2020 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві не подано.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Релевантні джерела права

23. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

24. Відповідно до статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

25. Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

26. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

27. Згідно з частиною четвертою статті 63 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

28. Відповідно до положень статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом і які були відряджені для роботи в органах державної влади та органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях, вищих навчальних закладах та одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, пенсії обчислюються виходячи з посадового окладу, встановленого за аналогічною посадою відповідно для осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейських, співробітників Служби судової охорони та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

29. Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30. Згідно із пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

31. Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

32. Пунктами 1, 2, 3 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції

33. Як вбачається з матеріалів справи, позивачу на виконання пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві з 01 січня 2018 року проведено перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

34. Доказів того, що пенсія позивача обмежується певним максимальним розміром суду не наданою, а тому суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, відмовивши у задоволенні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача без обмеження максимального розміру пенсії.

35. Порядком № 45 передбачено, що уповноважений орган повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє Головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.

36. Згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, документи для призначення та проведення перерахунків пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України виключно через уповноважені структурні підрозділи міністерств (відомств), у випадку позивача - через Київський міський військовий комісаріат.

37. Відповідно до абз. 5 пункту 2.6 Інструкції № 937 від 31 грудня 2014 року затвердженої наказом Міністерства оборони України, на обласні військові комісаріати (ТЦКСП) покладаються визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами) (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

38. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 784 «Про внесення змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пункт 5 Порядку № 45 доповнено абзацом такого змісту: «Особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо із займаних посад у зазначених органах, установах, до яких вони були відряджені, грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за аналогічними або відповідними посадами в органі, з якого вони були відряджені. За бажанням особи грошове забезпечення враховується за посадою, яку особа займала до відрядження для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств».

39. У спірних правовідносинах позивач був звільнений з військової служби наказом Міністра оборони України та в подальшому направлений на військовий облік до військового комісаріату. Тобто, Суд вважає, що належним органом, який видає довідки для перерахунку пенсії відносно позивача є Київський міський військовий комісаріат, а не Національний центр управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України.

40. Щодо посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», колегія суддів зазначає таке.

41. Пунктом 5 вказаної постанови зазначено, що умови оплати праці, посадові оклади (ставки заробітної плати) та ставки погодинної оплати праці, визначені цією постановою, поширюються на відповідні категорії працівників (не військовослужбовців і тих, що не мають звань рядового і начальницького складу) всіх бюджетних установ, закладів та організацій незалежно від відомчого підпорядкування.

42. Так, Верховний Суд України у постанові від 05 березня 2012 року у справі № 21-439а11 погодився з позицією судів попередніх інстанцій про те, що посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організації окремих галузей бюджетної сфери» від 30 серпня 2002 року № 1298, згідно з якою було збільшено посадові оклади керівних працівників, фахівців, робітників Національного центру управління та випробування космічних засобів, є безпідставним, оскільки пунктом 5 цієї постанови, передбачено, що її дія на військовослужбовців не поширюється. Базою для обчислення і перерахунку пенсії має бути грошове забезпечення, встановлене за військовою (спеціальною) посадою, оскільки пенсія призначається на єдиних засадах після звільнення з військової (спеціальної) служби.

43. Для військовослужбовців відряджених для роботи в органах державної влади, які одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено особливість обчислення пенсії, а саме: особам офіцерського складу, які були відряджені для роботи в органах державної влади та одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, пенсії обчислюються виходячи з посадового окладу, встановленого за аналогічною посадою відповідно для осіб офіцерського складу.

44. Зважаючи на вищезазначене, довідка Національного центру управління та випробувань космічних засобів Держаного космічного агентства України від 30 липня 2019 року № 76-2019/б складена на підставі нормативно-правового акта, який не застосовується до спірних відносин, а відтак вказана довідка не має юридичного значення для цілей перерахунку пенсії військовослужбовцю, а тому не створює для Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві обов'язків щодо її застосування для цілей перерахунку пенсії позивачу.

45. Щодо твердження позивача про неврахування судами попередніх інстанцій висновку Верховного Суду України щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного у постановах від 10 травня 2016 року у справі № 522/19979/14-а та від 05 липня 2016 року у справі № 461/2167/14-а та Верховного Суду у постановах від 24 квітня 2018 року у справі № 461/939/17, від 03 травня 2018 року у справі № 638/13960/17, від 10 липня 2018 року у справі № 461/6479/16-а, від 17 жовтня 2018 року у справі № 461/1151/17, колегія суддів зазначає наступне.

46. Подібність правовідносин означає, зокрема, тотожність суб'єктного складу учасників відносин, об'єкта та предмета правового регулювання, а також умов застосування правових норм (зокрема, часу, місця, підстав виникнення, припинення та зміни відповідних правовідносин). Зміст правовідносин з метою з'ясування їх подібності в різних рішеннях суду (судів) визначається обставинами кожної конкретної справи.

47. У постанові від 19 травня 2020 року (справа № 910/719/19) Велика Палата Верховного Суду вказала, що під судовими рішеннями в подібних правовідносинах слід розуміти такі рішення, де подібними є предмети спору, підстави позову, зміст позовних вимог і встановлені судом фактичні обставини, а також наявне однакове матеріально-правове регулювання спірних правовідносин.

48. Встановлюючи обов'язковим при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин врахування висновків щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду, частина п'ята статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України презюмує застосування норм права у подібних правовідносинах.

49. Так у постановах Верховного Суду України від 10 травня 2016 року у справі № 522/19979/14-а та від 05 липня 2016 року у справі № 461/2167/14-а та Верховного Суду від 24 квітня 2018 року у справі № 461/939/17, від 10 липня 2018 року у справі № 461/6479/16-а та від 17 жовтня 2018 року у справі № 461/1151/17, предметом спору була відмова органу Пенсійного фонду у проведенні перерахунку пенсії військовослужбовців, відряджених до Украероруху, у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі наказів Державного підприємства «Украерорух» від 27 грудня 2012 року № 579/о, від 24 грудня 2013 року № 713/о, від 30 вересня 2015 року № 478/о та від 19 липня 2016 року № 221 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху».

50. У цих справах Суд дійшов висновку, що оскільки наказами Державного підприємства «Украерорух» від 27 грудня 2012 року № 579/о, від 24 грудня 2013 року № 713/о, від 30 вересня 2015 року № 478/о та від 19 липня 2016 року № 221 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, відряджених до Украероруху, й позивачу видано довідку для перерахунку пенсії, пенсія військовослужбовців, відряджених до Украероруху, підлягає перерахунку відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі зазначених наказів державного органу (Державного підприємства обслуговування повітряного руху України), якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначати розміри посадових окладів.

51. У постанові Верховного Суду від 03 травня 2018 року у справі № 638/13960/17 предметом позову є протиправність нездійснення перерахунку пенсії позивача з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу в розмірі відповідно до наказу Міноборони від 28 липня 2008 року № 377 з 01 вересня 2008 року та наказу Міноборони від 27 листопада 2013 року № 814 з 01 січня 2014 року.

52. Haтомість, у справі, яка розглядається, відсутнє рішення державного органу, якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначати розміри посадових окладів, а перерахунок пенсії позивачу проведено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103. Також спір стосується проведення перерахунку із врахуванням до грошового забезпечення всіх складових, які включені до довідки Національного центру управління та випробувань космічних засобів Держаного космічного агентства України від 30 липня 2019 року № 76-2019/б, а не лише окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, як передбачено Постановою № 103.

53. Відтак аналіз зазначених позивачем постанов Верховного Суду України від 10 травня 2016 року у справі № 522/19979/14-а та від 05 липня 2016 року у справі № 461/2167/14-а, а також Верховного Суду від 24 квітня 2018 року у справі № 461/939/17, від 03 травня 2018 року у справі № 638/13960/17, від 10 липня 2018 року у справі № 461/6479/16-а та від 17 жовтня 2018 року у справі № 461/1151/17, на які зроблено посилання у касаційній скарзі як на приклад іншого правозастосування, та оскаржуваних судових рішень, не дає підстав для висновку про те, що ці рішення прийняті у справах, правовідносини у яких є подібними.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

54. Отже, у ході касаційного перегляду не підтвердились обставини, які слугували підставою для відкриття касаційного провадження, а саме неврахування судами попередніх інстанцій висновку Верховного Суду України у подібних правовідносинах, викладеного у постановах від 10 травня 2016 року у справі № 522/19979/14-а та від 05 липня 2016 року у справі № 461/2167/14-а та Верховного Суду у постановах від 24 квітня 2018 року у справі № 461/939/17, від 03 травня 2018 року у справі № 638/13960/17, від 10 липня 2018 року у справі № 461/6479/16-а, від 17 жовтня 2018 року у справі № 461/1151/17.

55. За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності до норм матеріального права, що підлягають застосуванню до цих правовідносин, при дотриманні норм процесуального права; у них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 серпня 2020 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2020 року - без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та не оскаржується.

Суддя-доповідач Н.В. Коваленко

Судді Я.О. Берназюк

Т.Г. Стрелець