Постанова від 27.02.2023 по справі 278/630/23

Справа № 278/630/23

Номер провадження 3/278/553/23

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 лютого 2023 року м. Житомир

Суддя Житомирського районного суду Житомирської області Мокрецький В.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , ФОП « ОСОБА_1 »,

за ч. 4 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

За змістом протоколу, 26 січня 2023 року о 16 годині 04 хвилини ОСОБА_1 у м. Житомирі, Західне шосе, 3, у порушення п. 31.3 б) ПДР, керував автомобілем «Citroen Jumper», державний номер НОМЕР_1 , який підлягає обов'язковому технічному контролю але своєчасно його не пройшов, при цьому будучи притягнутий до відповідальності повторно протягом року.

Порушник, будучи повідомлений про дату слухання справи до суду не з'явився, причини неявки не повідомив, із заявою про відкладення розгляду справи не звертався та знаючи, що на розгляді у Житомирському районному суді перебуває справа відносно нього, умисно ухиляється від явки у судові засідання, а тому суд, з метою не порушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП, розглядає справу за наявними у ній доказами, що не суперечить вимогам ст. 268 КУпАП.

Адвокат Ступак М.О. просив провадження у справі закрити з тих підстав, що вказаний автомобіль «Citroen Jumper» не належить ОСОБА_1 та не використовується ним з метою отримання прибутку, а також те, що вказаний транспортний засіб не підпадає під категорію автомобілів, які підлягають обов'язковому технічному контролю.

Дослідивши клопотання адвоката та адміністративні матеріали, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі з огляду на таке.

Згідно з п. 31.3 б) ПДР забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством, якщо вони не пройшли обов'язковий технічний контроль (для транспортних засобів, що підлягають такому контролю).

Диспозиція ч. 4 ст. 121 КУпАП передбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частинами першою - третьою цієї статті.

Частиною 1 згаданої статті встановлена заборона керування транспортним засобом, що має несправні зовнішні оствітлювальні прилади (темної пори доби), з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється.

Диспозиція ч. 3 ст. 121 КУпАП є бланкетною та відсилає до інших нормативних актів (законів), які визнають вид та категорію транспортного засобу, який підлягає обов'язковому технічному огляду.

Пунктом 1 ч. 1 Порядку проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів, що затверджений постановою КМУ від 30.01.2012 №137 визначено, що не підлягають проведенню обов'язкового технічного контролю легкові автомобілі усіх типів, марок і моделей, причепи (напівпричепи) до них (крім таксі та автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку), мотоцикли, мопеди, мотоколяски та інші прирівняні до них транспортні засоби - незалежно від строку експлуатації.

Положенням п.п. 15 п. 2 даного Порядку визначено, що транспортний засіб, який використовується з метою отримання прибутку, це транспортний засіб, який експлуатується юридичними, фізичними особами - підприємцями під час провадження господарської діяльності з метою отримання прибутку, фізичними особами під час виконання цивільно-правових угод з метою отримання прибутку, за винятком транспортних засобів, що експлуатуються на умовах лізингу.

Згідно з визначенням, наведеним у Законі України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-ІП, вантажний автомобіль, це автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів. Легковий автомобіль - автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння не більше ніж дев'ять з місцем водія включно.

У п. 3 Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 08.05.1993 №340 передбачено, що транспортні засоби, керування якими дозволяється за наявності посвідчення водія, залежно від їх типів і призначення поділяються на певні категорії, серед яких категорії: В - автомобілі, дозволена максимальна маса яких не перевищує 3500 кілограмів (7700 фунтів) з кількістю сидячих місць, крім сидіння водія, що складає не більше восьми місць; СІ - призначені для перевезення вантажів автомобілі, дозволена максимальна маса яких становить від 3500 до 7500 кілограмів (від 7700 до 16500 фунтів); С - призначені для перевезення вантажів автомобілі, дозволена максимальна маса яких перевищує 7500 кілограмів (16500 фунтів).

Автомобіль «Citroen Jumper», державний номер НОМЕР_1 , відноситься до типу автомобілів «Спеціалізований вантажний фургон малотоннажний-В», 2003 року випуску, повною масою 2900 кг, категорії «В», та підпадає під категорію транспортного засобу легковий, а тому у разі невикористання його з метою отримання прибутку, обов'язковому технічному контролю не підлягає, що доводиться свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 .

За приписами ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Аналізуючи зазначене вище, суд приходиться до переконання про відсутність у діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 121 КУпАП.

Разом з тим, суд не вбачає у діях ОСОБА_1 ознак зазначеного адміністративного правопорушення, оскільки у матеріалах справи відсутні докази того, що останній використовує згаданий автомобіль з метою отримання прибутку під час провадження господарської діяльності чи, як фізична особа під час виконання цивільно-правових угод.

Враховуючи зазначене вище, суд дійшов висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 121 КУпАП, а тому у відповідності до ст. 247 КУпАП провадження у даній справі підлягає закриттю.

Керуючись ст.ст. 247, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,

постановив:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Житомирський районний суд Житомирської області протягом 10 днів з моменту винесення.

Суддя: В.І. Мокрецький