Ухвала від 24.02.2023 по справі 295/11049/22

Справа №295/11049/22

1-кс/295/985/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.02.2023 року м. Житомир

Слідчий суддя Богунського районного суду міста Житомира ОСОБА_1 ,

за участі: секретаря - ОСОБА_2 ,

прокурора - ОСОБА_3 ,

підозрюваної - ОСОБА_4 , захисника - адвоката ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку відсторонення від посади відносно

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки та жительки АДРЕСА_1 , заступника директора з навчально-виховної роботи ліцею № 25 м. Житомира, раніше не судимої

підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 436-2 КК України, винесене в кримінальному провадженні № 22022060000000129 від 08.07.2022 року,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся до суду з вказаним клопотанням, посилаючись на те, що другим слідчим відділом (з дислокацією у м. Житомирі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22022060000000129 від 08.07.2022 в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 436-2 КК України. Нагляд за додержанням законів під час досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснюється прокурорами Житомирської обласної прокуратури.

Як зазначено в клопотанні, досудовим розслідуванням встановлено, що згідно із Конституцією України Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом. Всупереч вказаним нормам міжнародного права президент російської федерації ОСОБА_6 , а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади російської федерації, діючи всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131(ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України. 20.02.2014 російською федерацією розпочато збройну агресію проти України. За цих обставин, Постановою Верховної Ради України від 27.01.2015 № 129-VІІІ відповідно до Резолюції Генеральної Асамблеї ООН 3314 «Визначення агресії» від 14 грудня 1974 року російська федерація визнана державою-агресором, яка здійснює збройну агресію проти України, розв'язала і веде повномасштабну агресивну війну проти України та Українського народу з порушенням норм міжнародного права, вчиняючи злочини проти людства (зокрема і воєнні злочини). У подальшому, 24.02.2022 близько 5 год. президентом російської федерації ОСОБА_7 відкрито оголошено про початок спеціальної військової операції на території України. В цей же день військовослужбовці збройних сил російської федерації, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглись на територію Україну через її державні кордони та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе державне чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин вказаної території, чим змінили межі території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі людей та інших тяжких наслідків. У зв'язку з збройною агресією російської федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який затверджено Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ та востаннє Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» № 573/2022 від 12.08.2022 продовжено з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб. За змістом клопотання, не пізніше 04.03.2022 у ОСОБА_4 з мотивів ідеологічно-політичних уподобань щодо підтримки інформаційних впливів держави-агресора на шкоду інформаційній безпеці України виник злочинний умисел на виправдовування, визнання правомірною та заперечення збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої у 2014 році, шляхом висловлення закликів до визначеного кола осіб. Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_4 10 квітня 2022 року приблизно 11 год., перебуваючи поблизу головного входу адміністративного корпусу ліцею № 25 м. Житомира, розташованого за адресою: м. Житомир, вул. Мала Бердичівська, 18, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, в ході розмови зі своїми колегами, з ідеологічних мотивів виправдовувала, визнавала правомірною, заперечувала збройну агресію російської федерації проти України, розпочату у 2014 році, у тому числі шляхом представлення збройної агресії російської федерації проти України як внутрішнього громадянського конфлікту, а також виправдовувала та глорифікувала осіб, які здійснювали збройну агресію російської федерації проти України, розпочату у 2014 році, переконуючи своїх колег по роботі, висловила такі заклики, що «путін не винний в тому, що почалася спецоперація, винна влада України», «всередині було багато зброї і військових, у вибуху винна наша влада, яка помістила військових і зброю до ліцею, а путін і російська армія не винні у вибуху», «руйнування ліцею відбулося у зв'язку з тим, що у приміщенні ліцею перебували військові та зберігалася зброя», «всередині було багато зброї і військових, у вибуху винна наша влада, а путін і російська влада не винні у вибуху», «виною всьому керівництво країни, що дозволило тут розміщати військових і спровокували росіян, які проводять спецоперацію, вистрілити», «росія дбає за своїх людей, а через Україну нас підставили під удар, російська армія в цьому не винна», «росія нічого такого не хотіла, це Україна її спровокувала», «путін не надавав наказ стріляти в нашу школу - це наше керівництво їх спровокувало, помістивши у школи військових», «якби наше керівництво держави могло домовитись, йшло б на поступки рф то ми б не знали, що таке війна», «це наша політика, України з росією не домовилась, не пішла на поступки, що б завершити війну», «збройні сили російської федерації ведуть визвольну боротьбу проти націоналістичних рухів та діючої влади», «Україна і росія мають бути єдиним цілим, так як в росії краща медицина, освіта, краща економіка, а в нас немає нічого», «коли росія окупувала Кримський півострів у 2014 році…це правильно, так як Крим завжди був російським і належав росії», «окуповані території Донецьку і Криму належать по праву росії і росія правильно їх захопила, бо там російськомовне населення», «президент рф путін правильно зробив, що ввів в Україну війська, оскільки в нашій країні занедбана економіка», після зміни влади в України жити стане краще», «ведення військ рф в Україну, а також запровадження так званої «політики путіна» у нашій державі піде на користь її розвитку, так як в них рівень економічного та освітнього потенціалу набагато кращий за наш», «президент рф путін не віддав наказ про повномасштабне військове вторгнення в Україну, ніякої збройної агресії з боку росіян в Україну не має, а дії росії є правильними по відношенню до України та українців». Таким чином, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється в умисному виправдовуванні, визнанні правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої у 2014 році, у тому числі шляхом представлення збройної агресії російської федерації проти України як внутрішнього громадянського конфлікту, а також виправдовуванні та глорифікації осіб, які здійснювали збройну агресію російської федерації проти України, розпочату у 2014 році, тобто за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 436-2 КК України. В ході здійснення досудового розслідування 28 жовтня 2022 року вручено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_4 .

Клопотання обґрунтоване тим, що органом досудового розслідування проводяться слідчі (розшукові) дії, направлені на встановлення обставин вчиненого кримінального правопорушення та для досягнення мети кримінального провадження важливо забезпечити у ході досудового розслідування відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади, усунути можливі ризики її впливу на свідків у кримінальному провадженні, які в переважній більшості є співробітниками ліцею № 25 м. Житомира, а саме ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 та інші, з метою зміни ними показань про обставини події кримінального правопоршення та вчинити будь-які дії, спрямовані на перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином. На теперішній час досудове розслідування триває, органом досудового розслідування проводяться слідчі (розшукові) дії, направлені на встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення.

Тому прокурор просить продовжити строк відсторонення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 436-2 КК України, від займаної ним посади - заступника директора з навчально виховної роботи ліцею № 25 м. Житомира, строком на два місяці в межах строків досудового розслідування.

Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав із викладених у ньому підстав.

Підозрювана та її захисник у судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання, вказавши на відсутність події кримінального правопорушення та нездійснення нею впливу на свідків.

Заслухавши прокурора, підозрювану та її захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

За правилами ч. ч. 1, 2 ст. 158 КПК України прокурор, а щодо Голови Національного агентства з питань запобігання корупції, його заступника - Генеральний прокурор або заступник Генерального прокурора - керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, має право звернутися з клопотанням про продовження строку відсторонення від посади, яке розглядається в порядку, передбаченому статтею 156 цього Кодексу. Слідчий суддя, суд відмовляє у продовженні строку відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе, що: 1) обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати; 2) сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.

Ухвалою слідчого судді Богунського районного суду міста Житомира від 03.11.2022 року в справі № 295/11049/22 підозрювану ОСОБА_4 відсторонено від посади заступника директора з навчально-виховної роботи ліцею № 25 м. Житомира на строк до 28.12.2022 року.

Ухвалою слідчого судді Богунського районного суду міста Житомира від 26.12.2022 року в справі № 295/11049/22 продовжено строк відсторонення від посади заступника директора з навчально-виховної роботи ліцею № 25 м. Житомира підозрюваної ОСОБА_4 в межах строку досудового розслідування до 26.02.2023 року.

Ухвалою слідчого судді Богунського районного суду міста Житомира від 24.02.2023 рокув справі № 295/2199/23 продовжено строк досудового розслідування в зазначеному кримінальному провадженні до чотирьох місяців, тобто до 28.04.2023 року.

ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні нетяжкого злочину, передбаченого ч. 1 ст. 436-2 КК України, за яке передбачено покарання у вигляді виправних робіт на строк до двох років або арешту на строк до шести місяців, або позбавленням волі на строк до трьох років.

Встановлені ухвалою слідчого судді Богунського районного суду міста Житомира від 03.11.2022 року в справі № 295/1049/22 ризики того, що підозрювана, перебуваючи на посаді, незаконними засобами може впливати на свідків у кримінальному провадженні або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, на теперішній час продовжують існувати. Окрім того, сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.

За таких обставин необхідно продовжити в межах строку досудового розслідування до 28.04.2023 року строк відсторонення ОСОБА_4 від займаної нею посади директора з навчально-виховної роботи ліцею № 25 м. Житомира.

Керуючись ст. ст. 154, 157, 158 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання задовольнити.

Продовжити строк відсторонення ОСОБА_4 від посади заступника директора з навчально-виховної роботи ліцею № 25 м. Житомира в межах строку досудового розслідування до 28 квітня 2023 року.

Строк дії ухвали - до 28 квітня 2023 року.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Оголошення повного тексту ухвали - о 15-50 год. 28.02.2023 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1