Ухвала від 28.02.2023 по справі 9901/286/21

УХВАЛА

28 лютого 2023 року

м. Київ

справа №9901/286/21

адміністративне провадження №П/9901/286/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду

головуючого судді Смоковича М. І.,

суддів Данилевич Н. А., Єресько Л. О., Радишевської О. Р., Шевцової Н. В.,

секретаря судового засідання Жидецької В. В.,

за участі:

представника позивача Сливченко Ю. В.,

представника відповідача Байдаченко О. І.,

представника третьої особи Шокуна О. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні питання про залучення Національної поліції України до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Ради національної безпеки і оборони України, Кабінету Міністрів України, про визнання протиправним і скасування указу (в частині) - як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою від 26 липня 2021 року Верховний Суд відкрив провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського В. О. про визнання протиправним і скасування Указу Президента України від 21 травня 2021 року № 203/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» в частині застосування санкцій до ОСОБА_1 , визнання протиправним і нечинним та скасування пункту 568 Додатку 1 до Указу Президента України від 21 травня 2021 року № 203/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» в частині застосування санкцій до ОСОБА_1 (далі - Указ № 203/2021).

Тією самою ухвалою суд - за клопотанням позивача - залучив до участі у справі Раду національної безпеки і оборони України як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

Згодом ухвалою від 16 листопада 2021 року суд - за клопотанням представника відповідача - залучив до участі у справі Кабінет Міністрів України як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

На судовому засіданні 28 лютого 2023 року суд поставив на обговорення питання про залучення також Національної поліції України до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Обговорення цього питання пов'язане з обставинами, які повідомив Кабінет Міністрів України у письмових поясненнях по суті спору, зокрема про те, що проєкт Розпорядження Кабінету Міністрів України [від 14 травня 2021 року № 442-р] про внесення пропозицій щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) - на підставі якого Рада національної безпеки і оборони України ухвалила рішення від 14 травня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», яке потім введене в дію спірним Указом № 203/2021 - розробила Національна поліція України.

На судовому засіданні представник позивача - адвокат Сливченко Ю. В. висловилася проти залучення Національної поліції України до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача. На думку представника позивача, для цього немає вагомих підстав.

Представник Президента України Байдаченко О. І. і представник Кабінету Міністрів України Шокун О. В. вважають, що зважаючи на участь Національної поліції України у внесенні пропозицій щодо застосування до позивача персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), є підстави для залучення цього державного органу до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Колегія суддів заслухала думку представників сторін і третьої особи та при постановленні цієї ухвали керувалася таким.

Відповідно до пункту 3 Порядку підготовки пропозицій Кабінету Міністрів України щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 року № 888 (далі - Порядок № 888) підготовка та внесення Кабінетові Міністрів України пропозицій щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій здійснюється відповідно до законодавства, у тому числі з урахуванням вимог Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 р. № 950 , державними органами, до повноважень яких належить забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері, в якій настали підстави для застосування санкцій (були вчинені дії іноземної держави, іноземної юридичної чи фізичної особи, інших суб'єктів) (далі - ініціатор), якщо інше не передбачено цим Порядком.

За текстом пункту 4 Порядку № 888 проект рішення Кабінету Міністрів України про схвалення та внесення на розгляд Ради національної безпеки і оборони України пропозицій щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій повинен містити: викладення дій та фактів, що підтверджують наявність підстав для застосування санкцій, зазначених у статті 3 Закону; .

Відповідно до пункту 6 Порядку № 888 заінтересовані органи за зверненням та в установлений ініціатором строк подають висновки, інформаційно-аналітичні матеріали та інші документи, необхідні для підготовки проекту рішення Кабінету Міністрів України, з урахуванням вимог, встановлених у пунктах 4 і 5 цього Порядку.

Відповідальність за повноту і достовірність відомостей, викладених у проекті рішення Кабінету Міністрів України та пояснювальній записці до нього, несе їх ініціатор, а також інші заінтересовані органи, які подавали ініціатору інформацію.

Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», уведене в дію спірним Указом № 203/2021, прийняте на підставі пропозицій щодо застосування і скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), внесених Кабінетом Міністрів України, Службою безпеки України та Національним банком України.

Пропозиції Кабінету Міністрів України оформлені Розпорядженням від 14 травня 2021 року № 442-р «Про внесення пропозицій щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)». Проєкт цього Розпорядження розробила Національна поліція України, яка, відповідно до пункту 6 Порядку № 888, відповідальна за повноту і достовірність відомостей, які викладені в цьому рішенні.

Згідно з частиною другою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

З уваги на наведені обставини у зіставленні з нормативним регулюванням колегія суддів вважає, що судові рішення в цій справі можуть вплинути на права та обов'язки Національної поліції України і для забезпечення повного та всебічного з'ясування обставин справи цей орган потрібно залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Керуючись статтями 49, 248, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду

УХВАЛИВ:

Залучити Національну поліцію України до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Ради національної безпеки і оборони України, Кабінет Міністрів України, про визнання протиправним і скасування указу (в частині) - як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Запропонувати Національній поліції України надати до наступного судового засідання у справі свої пояснення по суті спору.

Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третьої особи окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Головуючий суддя М. І. Смокович

Судді Н. А. Данилевич

Л. О. Єресько

О. Р. Радишевська

Н. В. Шевцова