Постанова від 18.08.2010 по справі 2а-10121/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18 серпня 2010 року 10 год. 20 хв. № 2а-10121/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О. при секретарі судового засідання Ємельяновій А.С. розглянув адміністративну справу

за позовомЗаступника прокурора Печерського району м. Києва в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»,

доВищого професійного училища №25

простягнення штрафу у розмірі 5 100,00 грн.

представники:

від позивача:Сінозацька Ю.М.

від відповідача:

від прокуратуриМорзе Ю.Л.,

Смізюк О.О.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 18.08.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст складено і підписано 20.08.2010р.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Заступника прокурора Печерського району м. Києва в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»подав до суду адміністративний позов до Вищого професійного училища №25 про стягнення штрафу в розмірі 5 100,00 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.07.2010р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судовий розгляд справи на 18.08.2010 р.

Представники Заступника прокурора Печерського району м. Києва та Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»в судовому засіданні позовні вимоги підтримали.

Позовні вимоги, мотивовані тим, що Відповідачем не виконані вимоги припису від 02.10.2009 року №8/10-12635 про усунення порушень нормативно-правових актів в енергогосподарстві (далі -припис №8/10-12635), що підтверджується актом перевірки (протоколом) від 04.03.2010 року №8/10-12-200 А/П. У зв'язку з чим, відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», ст. ст. 24, 31 Закону України «Про теплопостачання» та п.п. 2, 7 та 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. №1312, за ухилення від виконання припису Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в місті Києві постановою від 06.04.2010 року №190 наклала на відповідача штраф у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100,00 грн., та який сплачується до Державного бюджету України (далі -постанова №190).

На дату подання позовної заяви кошти (штраф) до Державного бюджету за виявлені порушення Відповідачем не сплачено, відповідно наявними є підстави для їх стягнення в судовому порядку.

Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у письмових запереченнях та наданих в судових засіданнях поясненнях. Зазначає, що у Відповідача відсутні кошти на сплату штрафних санкцій. Крім того, відповідно до вимог чинного законодавства, Законів України «Про бюджет на 2010 рік», «Про освіту», Постанов Верховної Ради України від 13.06.2000 р. №1878-111 та від 03.04.2003 р. №699-ІV Кабінету Міністрів України дано доручення про заборону незаконного відключення електроенергії, водо-, тепло- постачання навчальних корпусів, гуртожитків державних професійно-технічних навчальних закладів, про відміну нарахування штрафних санкцій за несплачені своєчасно кошти з вини держави, яка не фінансує ці видатки з Державного бюджету України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників прокуратури, позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, який наявний в матеріалах справи, Вище професійне училище №25 (ідентифікаційний код 02544365) є юридичною особою, державною організацією, зареєстрованою Дніпровською районною у місті Києві державною адміністрацією 25.11.2004 р.

Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві, яка діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»(відповідно до Наказу Міністерства палива та енергетики України № 422 від 03.11.2006р. «Про Державний енергетичний нагляд») в ході проведеного обстеження енергогосподарства Відповідача встановила порушення Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, що підтверджується актом від 04.08.2009 №8/10-12-86. В.о. директора училища із складеним актом обстеження ознайомлений, про що свідчить підпис у акті обстеження.

Згідно виявлених порушень Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві винесено припис №8/10-12635 про усунення порушень нормативно-правових актів в енергогосподарстві. Припис отримав керівник Відповідача 02.10.2009 р.

Відповідно до Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, яке затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996р. № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006р. № 131) «Про посилення контролю за режимами споживання електричної і теплової енергії»законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності (п. 15 Положення).

Згідно п. 14 зазначеного Положення приписи, постанови або подання посадових осіб Держенергонагляду можуть бути оскаржені до Держенергонагляду або в судовому порядку.

Доказів оскарження Відповідачем винесеного щодо нього припису №8/10-12635 у встановленому порядку або ж до суду матеріали справи не містять.

В акті, який складений 04.03.2010р., за наслідками перевірки дотримання законодавства про електроенергетику, теплоенергетику, встановлено невиконання вимог припису про усунення порушень нормативно-правових актів в електрогосподарстві, що є порушенням вимог ст. ст. 26, 27 Закону України «Про електроенергетику». Акт перевірки складено в присутності помічника директора Вищого професійного училища №25, однак від підпису та засвідчення печатки директор та його помічник відмовилися.

Відповідно до ч. 2 п. 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, яке затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999р. № 1312 за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності накладаються штрафи.

Згідно п. 7-8 вказаного Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Рішення про накладення штрафу оформляється постановою відповідно Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

У відповідності до наведених положень Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві постановою від 06.04.2010р. № 190 за невиконання припису від 02.10.2009р. №8/10-12-635 на Вище професійне училище №25 накладено штраф у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100,00 грн.

Згідно п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку. Рішення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку (п. 11 Положення).

Постанову № 190 отримано уповноваженою особою Відповідача 13.04.2010р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Докази оскарження постанови № 190 в матеріалах справи відсутні.

А тому, суд не бере до уваги заперечення Відповідача щодо відсутності коштів на сплату штрафу та посилання на законодавство про відміну нарахування штрафних санкцій за несплачені своєчасно кошти з вини держави, яка не фінансує ці видатки з Державного бюджету України.

За таких обставин, штраф накладений на відповідача постановою № 190 має бути стягнутий в доход Державного бюджету.

Згідно п. 2 ст. 60 КАС України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина та держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь якій стадії адміністративного процесу.

Несплата штрафних санкцій Відповідачем призводить до ненадходження цих коштів до Державного бюджету України, чим порушуються економічні інтереси держави.

Необхідність захисту інтересів держави, в тому числі шляхом представництва її інтересів в суді покладено на органи прокуратури України статтею 121 Конституції України.

Ст. 121 Конституції України та ст. ст.35, 36-1 Закону України «Про прокуратуру», захист і представництво інтересів держави покладено на органи прокуратури. Згідно ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних або інших інтересів держави внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.

Оцінивши наявні у справі докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про обґрунтованість та правомірність заявленої до стягнення суми боргу.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Оскільки позивач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність заявлених позовних вимог, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 69, 71, 94, 105, 158-163, 167, 254 КАС України, адміністративний суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Вищого професійного училища №25 (ідентифікаційний код 02544365) в доход Державного бюджету України на розрахунковий рахунок №31119106700008, банк ГУ ДКУ в м. Києві, МФО 820019, ЄДРПОУ 26077939, отримувач - УДК у Подільському районі, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106, штраф в розмірі 5 100,00 грн. (п'ять тисяч сто гривень).

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л.О. Маруліна