Справа № 560/10746/22
іменем України
28 лютого 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ГУ ДПС у Хмельницькій області, у якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 30.06.2022 року №0029740705 та №0029730705.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що податкові повідомлення-рішення №0029740705 та №0029730705 про застосування фінансової санкції у вигляді штрафу у сумі 6800,00 грн та 17000,00 грн відповідно є протиправними, оскільки постановою від 14.09.2022 Хмельницький апеляційний суд закрив провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності, передбаченої частиною 1 статті 164 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях складу правопорушення. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 17.10.2022 Хмельницький окружний адміністративний суд позовну заяву залишив без руху.
Ухвалою від 03.11.2022 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позов.
Тому відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивачка - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУ ДПС у Хмельницькій області як платником єдиного податку.
16.04.2022 працівники Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, встановивши факт реалізації ФОП ОСОБА_1 алкогольного напою (коньяку) загальним об'ємом 100 гр (дві порції по 50 гр) на розлив, на загальну суму 36 грн без ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, склали протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 159866 про порушення вимог частини 20 статті 15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних, сигаретах, та пального" (далі - Закон № 481/95-ВР).
10.06.2022 на підставі наказу Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 08.06.2022 №1060-П "Про проведення фактичної перевірки", направлень на перевірку від 08.06.2022 № 1497 та №1498 посадовими особами Головного управління проведена фактична перевірка діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з питань дотримання вимог законодавства під час провадження діяльності, пов'язаної з обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками.
За результатами перевірки складений акт фактичної перевірки №2143/22-01-07-05/ НОМЕР_1 від 10.06.2022, яким зафіксоване порушення позивачкою вимог частини 20 статті 15 Закону № 481/95-ВР у зв'язку з продажем 16.04.2022 алкогольного напою на розлив без ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, що підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 16.04.2022 № 159866, та порушення пункту 1 наказу Хмельницької обласної військової адміністрації від 14.03.2022 № 43/86/2022-НС "Про заборону торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі" і частини 9 статті 15 Закону № 481/95-ВР у зв'язку з торгівлею алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі з порушенням обмежень в умовах правового режиму воєнного стану в Україні.
На підставі акту фактичної перевірки №2143/22-01-07-05/2540605706 від 10.06.2022 Головне управління ДПС у Хмельницькій області винесло податкові повідомлення рішення від 30.06.2022 № 0029740705, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 6 800,0 грн за реалізацію алкогольних напоїв в час доби, на яку міською радою встановлено заборону щодо продажу алкогольних напоїв, та № 0029730705, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 17000,00 грн за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без відповідної ліцензії.
Зазначені податкові повідомлення-рішення позивачка оскаржила в адміністративному порядку. Рішенням від 14.09.2022 Державна податкова служба України податкові повідомлення-рішення залишила без змін.
Вважаючи протиправними податкові повідомлення-рішення від 30.06.2022 №0029740705 та №0029730705, позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним визначає Закон №481/95-ВР.
Відповідно до частини 20 статті 15-3 Закону №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Згідно з частиною 9 статті 15-3 Закону №481/95-ВР сільські, селищні та міські ради в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть встановлювати заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) (крім закладів ресторанного господарства) у визначений рішенням таких органів час доби.
Пунктом 1 наказу Хмельницької обласної військової адміністрації від 14.03.2022 № 43/86/2022-НС "Про заборону торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі" встановлена заборона торгівлі алкогольними напоями (крім пива та слабоалкогольних напоїв) та речовинами, виробленими на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів, та дезінфекційних засобів) з 00 год. 00 хв. 01 березня 2022 року і до закінчення строку на який було введено воєнний стан.
Факт порушення позивачкою частини 20 статті 15-3 Закону №481/95-ВР та пункту 1 наказу Хмельницької обласної військової адміністрації від 14.03.2022 № 43/86/2022-НС "Про заборону торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі" у зв'язку з торгівлею алкогольними напоями без ліцензії та з порушенням обмежень в умовах правового режиму воєнного стану в Україні встановлений під час фактичної перевірки та відображений в акті фактичної перевірки №2143/22-01-07-05/2540605706 від 10.06.2022. Акт перевірки позивачка підписала без зауважень. Зазначене підтверджується її підписом в графах 4.1 і 4.5 акту перевірки.
За змістом частини 2 статті 17 Закону №481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі:
оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), в розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000,0 грн; порушення вимог статті 15-3 цього Закону в розмірі 6800,00 грн.
Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону №481/95-ВР визначений Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року № 790 (далі - Порядок № 790).
Відповідно до пункту 5 Порядку № 790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Підставою для застосування до позивачки штрафних (фінансових) санкцій за реалізацію алкогольних напоїв в час доби, на яку міською радою встановлено заборону щодо продажу алкогольних напоїв, та роздрібну торгівлю алкогольними напоями без відповідної ліцензії слугували результати фактичної перевірки, проведеної відповідачем, та відповідні матеріали, надіслані Головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області.
Отже, відповідач правомірно, в межах повноважень, наданих Законом №481/95-ВР та Порядком № 790, прийняв податкові повідомлення - рішення від 30.06.2022 № 0029740705, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 6 800,0 грн за реалізацію алкогольних напоїв в час доби, на яку міською радою встановлено заборону щодо продажу алкогольних напоїв, та № 0029730705, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 17000,0 грн за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без відповідної ліцензії.
Посилання позивачки на постанову від 14.09.2022 у справі №686/12403/22, якою Хмельницький апеляційний суд закрив провадження в справі про притягнення її до відповідальності за порушення частини 1 статті 164 КУпАП в зв'язку з відсутністю в її діях складу правопорушення, як на підставу для скасування зазначених податкових повідомлень-рішень, суд вважає безпідставним.
За змістом частини 6 статті 78 КАС України постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, яка набрала законної сили, є обов'язковою для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалена постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
У постанові від 14.09.2022 у справі №686/12403/22 Хмельницький апеляційний суд не досліджував під час апеляційного розгляду справи факт здійснення позивачкою продажу алкогольного напою без відповідної ліцензії, обмежившись лише висновком про недоведеність вини позивачки у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 164 КУпАП (провадження господарської діяльності без ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону). При цьому зазначений висновок суду апеляційної інстанції базується на досліджені протоколу про адміністративне правопорушення про порушення позивачкою частини 1 статті 156 КУпАП (роздрібна або оптова торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку). Водночас, акт фактичної перевірки №2143/22-01-07-05/2540605706 від 10.06.2022, яким зафіксований продаж позивачкою алкогольного напою без відповідної ліцензії, Хмельницьким апеляційним судом відхилений як доказ, не підтверджений іншими доказами.
Отже, постанова Хмельницького апеляційного суду від 14.09.2022 у справі №686/12403/22, не може слугувати доказом відсутності факту порушення позивачкою частини 20 статті 15-3 Закону №481/95-ВР.
Інші докази протиправності спірних податкових повідомлень- рішень, та безпідставності висновків відповідача щодо порушення позивачкою частини 20 статті 15-3 Закону №481/95-ВР та пункту 1 наказу Хмельницької обласної військової адміністрації від 14.03.2022 № 43/86/2022-НС "Про заборону торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі" нею не надані.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем доведена правомірність податкових повідомлень-рішень від 30.06.2022 № 0029740705 та № 002973070.
Тому, у задоволенні позову необхідно відмовити.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 44070171)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук