про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження
в адміністративній справі
28 лютого 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/1831/23
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Сич С.С., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
24 лютого 2023 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області, у якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області щодо не нарахування та невиплати додаткової винагороди ОСОБА_1 , встановленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", за період несення служби з 24 лютого 2022 року по 18 липня 2022 року у розмірі 30000 гривень за кожен місяць, а з 19 липня 2022 року до дати прийняття рішення у розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць;
- зобов'язати територіальне управління Служби судової охорони у Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду встановлену постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", за період несення служби з 24 лютого 2022 року по 18 липня 2022 року у розмірі 30000 гривень за кожен місяць, а з 19 липня 2022 року до дати прийняття рішення в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць.
Підставою для звернення до суду позивач зазначає порушення своїх прав у сфері публічно-правових відносин оскаржуваною бездіяльністю відповідача щодо невиплати додаткової винагороди.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Відповідно до пункту 17 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічною службою є, зокрема, військова служба.
Частиною 2 статті 165 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України на рівні не нижчому, ніж установлений для поліцейських, і повинно стимулювати до комплектування Служби судової охорони кваліфікованими співробітниками.
Відповідно до пункту 17 розділу І Порядку виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 26.08.2020 №384, виплата грошового забезпечення співробітникам за поточний місяць здійснюється щомісяця не пізніше останнього робочого дня місяця.
Таким чином, про порушення свого права на отримання додаткової винагороди позивач повинен був дізнаватися не пізніше останнього робочого дня поточного місяця, за який здійснювалася виплата.
Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк (частина 5 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частиною 3 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини 2 статті 233 Кодексу законів про працю України (у редакції, яка діяла до 19.07.2022) у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Тобто до 19.07.2022 звернення до суду з позовом про стягнення належної заробітної плати не було обмежено строками.
Згідно з частиною 3 статті 3 Кодексу адміністративно судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Законом України від 01.07.2022 № 2352-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин", який набрав чинності 19.07.2022 (надалі - Закон № 2352-ІХ), назву та частини першу і другу статті 233 Кодексу законів про працю України викладено у новій редакції.
Так, частиною 1 статті 233 Кодексу законів про працю України (у редакції Закону № 2352-ІХ) встановлено, що працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Частиною 2 статті 233 Кодексу законів про працю України передбачено, що із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116).
Враховуючи, що про порушення свого права на виплату грошового забезпечення починаючи з 24.02.2022 позивач повинен був дізнатися не пізніше останнього робочого дня кожного поточного місяця, за який здійснювалася виплата, а стаття 233 Кодексу законів про працю України у новій редакції набрала чинності 19 липня 2022 року, для забезпечення принципу правової визначеності, суд вважає, що трьохмісячний строк звернення до суду, встановлений законом, у даному випадку слід обраховувати починаючи з 19 липня 2022 року.
Позивач звернувся до суду з цим позовом 24 лютого 2023 року, а отже, позивач звернувся до адміністративного суду з даним позовом в частині вимог про визнання протиправною бездіяльності Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області щодо не нарахування та невиплати додаткової винагороди ОСОБА_1 , встановленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", за період несення служби з 24 лютого 2022 року по 18 липня 2022 року у розмірі 30000 гривень за кожен місяць, а з 19 липня 2022 року до 31 жовтня 2022 року у розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць та про зобов'язання Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду встановлену постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", за період несення служби з 24 лютого 2022 року по 18 липня 2022 року у розмірі 30000 гривень за кожен місяць, а з 19 липня 2022 року до 31 жовтня 2022 року в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, - з пропуском тримісячного строку звернення до суду, встановленого законом.
Прохальна частина позовної заяви містить клопотання позивача про визнання причин пропуску строку звернення до суду з даним позовом поважними та про поновлення такого строку, в обґрунтування якого зазначено, що з 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, який на даний час триває, у Полтавській області часто оголошується сигнал "Повітряна тривога", були наявні проблеми з електропостачанням та, як наслідок, з доступом до мережі Інтернет, що завадило позивачу вчасно підготовити позов та звернутися з ним до суду.
Згідно з частиною 1 статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Поважними причинами можуть визнаватися лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належним чином.
Законом України № 2102-IX від 24 лютого 2022 року затверджено Указ Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, яким введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Законами України неодноразово затверджувалися Укази Президента України, якими продовжувався строк дії воєнного стану в Україні.
Так, Законом № 2738-IX від 16 листопада 2022 року затверджено Указ Президента України від 7 листопада 2022 року № 757/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", пунктом 1 якого продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб. Законом № 2915-IX від 07 лютого 2023 року затверджено Указ Президента України від 14 лютого 2023 року № 58/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", пунктом 1 якого продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
Отже, воєнний стан в Україні був введений із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року та на даний час триває.
Згідно з приписами статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 р., кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод" та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.
Європейським судом з прав людини у справі "Мушта проти України" зазначено, що не можуть бути встановлені обмеження щодо реалізації права на судовий захист у такий спосіб або до такої міри, щоб саму суть права було порушено; ці обмеження повинні переслідувати легітимну мету, та має бути розумний ступінь пропорційності між використаними засобами та поставленими цілями.
При цьому, суворе застосування строку без урахування обставин справи може бути непропорційним щодо цілі забезпечення правової визначеності та належного здійснення правосуддя, а також перешкоджати використанню доступних засобів правового захисту (справа "Станьо проти Бельгії").
У рішеннях по справі "Мірагаль Есколано та інші проти Іспанії" від 13 січня 2000 року та по справі "Перес де Рада Каваніллес проти Іспанії" від 28 жовтня 1998 року Європейський суд з прав людини зазначив, що надто суворе тлумачення внутрішніми судами процесуальної норми позбавило заявників права доступу до суду і завадило розгляду їхніх позовних вимог.
З огляду на викладене вище, зважаючи на введення з 24.02.2022 воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, який на даний час триває, враховуючи часті сигнали "Повітряна тривога" та запровадження планових та аварійних відключень електропостачання, які завадили позивачу своєчасно підготувати позовну заяву та звернутися до суду з позовом у частині вимог, суд вважає за можливе визнати поважними причини пропуску строку звернення ОСОБА_1 до адміністративного суду з позовом в частині вимог про визнання протиправною бездіяльності Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області щодо не нарахування та невиплати додаткової винагороди ОСОБА_1 , встановленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", за період несення служби з 24 лютого 2022 року по 18 липня 2022 року у розмірі 30000 гривень за кожен місяць, а з 19 липня 2022 року до 31 жовтня 2022 року у розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць та про зобов'язання Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду встановлену постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", за період несення служби з 24 лютого 2022 року по 18 липня 2022 року у розмірі 30000 гривень за кожен місяць, а з 19 липня 2022 року до 31 жовтня 2022 року в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць та поновити пропущений строк звернення до адміністративного суду з позовом ОСОБА_1 в зазначеній частині вимог у справі №440/1831/23.
Адміністративний позов відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, поданий особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, належить розглядати у порядку адміністративного судочинства та підсудний Полтавському окружному адміністративному суду, тому позовну заяву слід прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі.
Прохальна частина позовної заяви містить клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного (письмового) провадження без виклику (повідомлення) осіб.
Відповідно до частини 1 статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності, а частиною 6 статті 12 цього Кодексу - що, справою незначної складності, є прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України "Про запобігання корупції" займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Особливості розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження врегульовані статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з частиною 5 якої суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників, які не вимагають проведення підготовчого провадження для повного та всебічного встановлення її обставин, суд приходить до висновку, що зазначена справа є справою незначної складності, не підпадає під винятки, передбачені частиною 4 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому відповідно до частини 6 статті 12, з урахуванням положень статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, може бути розглянута за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Частиною 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно з частиною 4 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини 3 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Зважаючи на вищевикладене, з метою всебічного та повного з'ясування обставин справи, суд вважає за необхідне витребувати від відповідача Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області: засвідчену належним чином копію наказу про призначення ОСОБА_1 на посаду в Територіальному управлінні Служби судової охорони у Полтавській області; письмові пояснення та докази на їх підтвердження щодо того, чи видавалися накази щодо виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, встановленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" з 24 лютого 2022 року по 24 лютого 2023 року та чи виплачувалася позивачу така додаткова винагорода.
Керуючись статтями 9, 12, 77, 80, 122, 123, 171, 256, 257, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Визнати поважними причини пропуску строку звернення ОСОБА_1 до адміністративного суду з позовом в частині вимог про визнання протиправною бездіяльності Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області щодо не нарахування та невиплати додаткової винагороди ОСОБА_1 , встановленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", за період несення служби з 24 лютого 2022 року по 18 липня 2022 року у розмірі 30000 гривень за кожен місяць, а з 19 липня 2022 року до 31 жовтня 2022 року у розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць та про зобов'язання Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду встановлену постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", за період несення служби з 24 лютого 2022 року по 18 липня 2022 року у розмірі 30000 гривень за кожен місяць, а з 19 липня 2022 року до 31 жовтня 2022 року в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць та поновити пропущений строк звернення до адміністративного суду з позовом ОСОБА_1 в зазначеній частині вимог у справі №440/1831/23.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі №440/1831/23 за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Клопотання позивача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження задовольнити.
Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Запропонувати відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі надати до суду відзив на позов разом з усіма доказами, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього документів іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
Роз'яснити відповідачу, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішуватиме справу за наявними матеріалами, а неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову в силу частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України.
Встановити позивачу трьохденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, яка повинна відповідати статті 163 Кодексу адміністративного судочинства України.
Встановити відповідачу трьохденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, яке повинно відповідати статті 164 Кодексу адміністративного судочинства України.
Витребувати від відповідача Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області: засвідчену належним чином копію наказу про призначення ОСОБА_1 на посаду в Територіальному управлінні Служби судової охорони у Полтавській області; письмові пояснення та докази на їх підтвердження щодо того, чи видавалися накази щодо виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, встановленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" з 24 лютого 2022 року по 24 лютого 2023 року та чи виплачувалася позивачу така додаткова винагорода.
Витребувані документи надати до суду у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі.
Роз'яснити відповідачу, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені Кодексом адміністративного судочинства України.
Повідомити учасникам справи, що інформація щодо справи розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, адреса веб-сторінки суду: https://adm.pl.court.gov.ua/sud1670/.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Надіслати відповідачу копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя С.С. Сич