Справа № 420/17420/21
28 лютого 2023 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в м. Одесі в порядку письмового провадження заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, -
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходилась справа за позовною заявою ОСОБА_1 до Військово-медичного клінічного центру Південного регіону про протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2021 року адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Військово-медичного клінічного центру Південного регіону щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з січня 2016 року по лютий 2018 року включно; зобов'язано Військово-медичний клінічний центр Південного регіону нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з січня 2016 року по лютий 2018 року включно.
20 лютого 2023 року від представника позивача надійшла заява про встановлення судового контролю шляхом зобов'язання Військово-медичного клінічного центру Південного регіону подати звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування заяви представник позивач вказує, що на виконання рішення суду ОСОБА_1 нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення у розмірі 4435,66 грн., тобто фактично при нарахуванні індексації було використано невірний базовий місяць. Після нарахування та виплати суми індексації вона звернулась до суду з вимогою встановити базовий місяць для нарахування індексації грошового забезпечення - січень 2008 року. Рішенням суду від 28.10.2022 року по справі № 420/12850/22 визнано протиправними дії Військово-медичного клінічного центру Південного регіону щодо відмови перерахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 рік, виходячи з базового місяця січень 2008 р.; зобов'язано Військово-медичний клінічний центр Південного регіону нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення з 01.01.2016 року по 28.02.2018, з урахуванням суми нарахованої та сплаченої суми індексації грошового забезпечення, із застосуванням базового місяця січень 2008 р. Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03.02.2023 року ухвалено нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Військово-медичного клінічного центру Південного регіону про визнання протиправними дій Військово-медичного клінічного центру Південного регіону щодо відмови перерахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 рік, виходячи з базового місяця січень 2008 року, та зобов'язання Військово-медичного клінічного центру Південного регіону нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року, з урахуванням суми нарахованої та сплаченої суми індексації грошового забезпечення, із застосуванням базового місяця січень 2008 року - відмовлено; провадження у справі в частині позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Військово-медичного клінічного центру Південного регіону, які виразились у визначенні невірного базового місяця нарахування індексації грошового забезпечення, не нарахуванні та невиплаті за період з 01 грудня 2015 року, з березня 2018 року по 04 квітня 2019 року індексації грошового забезпечення в повному розмірі, з врахуванням нарахованої та виплаченої суми індексації грошового забезпечення вiдповiдно до вимог Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”, Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, з визначенням мiсяця, в якому відбулося підвищення посадових окладiв вiйськовослужбовців - березень 2018 року та зобов'язання Військово-медичного клінічного центру Південного регіону вчинити відповідні дії - закрито.
Вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Згідно ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу приписів КАС України слідує, що встановлення судового контролю має на меті забезпечення належного виконання судового рішення, а підставами для його застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь позивача та обставини, пов'язані з невиконанням судового рішення в цій справі.
Зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
З матеріалів справи вбачається, що звертаючись до суду, позивач, ОСОБА_1 просила суд визнати протиправними дії Військово-медичного клінічного центру Південного регіону, які виразились у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 за період з 01 грудня 2015 року по 04 квітня 2019 року індексації грошового забезпечення в повному розмірі, відповідно до вимог Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”, Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, з визначенням місяців, в яких відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців, січень 2008 року і березень 2018 року; зобов'язання Військово-медичний клінічний центр Південного регіону нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 01 листопада 2018 року, із застосування місяців для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базових місяців) - січень 2008 року та березень 2018 року, відповідно до вимог Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”, Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078; зобов'язати Військово-медичний клінічний центр Південного регіону донарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 грудня 2018 року по 04 квітня 2019 року, з урахуванням сплаченої суми грошової індексації, із застосування місяців для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базових місяців) - січень 2008 року та березень 2018 року, відповідно до вимог Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”, Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2021 року по справі № 420/17420/21 адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Військово-медичного клінічного центру Південного регіону щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з січня 2016 року по лютий 2018 року включно; зобов'язано Військово-медичний клінічний центр Південного регіону нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з січня 2016 року по лютий 2018 року включно. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2022 року апеляційну скаргу Військово-медичного клінічного центра Південного регіону - залишено без задоволення; рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2021 року - залишено без змін.
Відповідно до ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно ч. 4 ст. 372 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Таким чином, з вищевикладеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи. Виконання рішення суду забезпечується, зокрема, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України “Про виконавче провадження”.
З матеріалів справи вбачається, що 08.06.2022 року по справі № 420/17420/21 видано виконавчий лист, який був отриманий представником позивача 20.06.2022 року.
Разом з тим, до заяви про встановлення судового контролю не додано будь-яких доказів на підтвердження того, що станом на теперішній час рішення по справі № 420/17420/21 не виконано чи виконано не в повному обсязі, а також того, що примусовий порядок виконання судового рішення не дав очікуваного результату, або що відповідач створює перешкоди для виконання такого рішення.
Крім того, в постанові П'ятого апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2022 року по справі № 420/17420/21 судом зазначено, що у даній правовій ситуації індексація за період з січня 2016 року по лютий 2018 року не була нарахована та виплачена позивачеві. Тобто, питання про те, який базовий місяць буде використаний відповідачем при нарахуванні індексації є передчасним. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що у даному випадку повноваження щодо обрахунку індексації, в тому числі, щодо визначення базового місяця для такого нарахування, у відповідності до положень Порядку № 1078 та Закону № 1282-XII, покладається на відповідача, а тому, підстави для зобов'язання останнього здійснити розрахунок індексації позивача з урахуванням базових місяців “січень 2008 року” та “березень 2018” відсутні. До аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 15.10.2020 року по справі № 240/11882/19.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2021 року та постанова П'ятого апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2022 року по справі № 420/17420/21 набрали законної сили.
При цьому, з аналізу приписів ст. 382 КАС України вбачається, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення лише щодо позовних вимог, які були задоволені відповідним рішенням суду, яке набрало законної сили.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, про відсутність правових підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, а тому заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, є необгрунтованою та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 243, 248, 382 КАС України, -
Відмовити у задоволенні заяви представника позивача Гуріної Наталії Олександрівни про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі № 420/17420/21 (вхід. № ЕП/4989/23 від 20.02.2023 року), в повному обсязі.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та в строки встановлені ст.ст. 295, 297 КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 256 КАС України.
Суддя О.А. Левчук