Справа № 420/26588/21
28 лютого 2023 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Теплодарської міської ради про визнання протиправними дій, скасування рішення,- ВСТАНОВИВ:
До суду звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Теплодарської міської ради про визнання протиправними дій відповідача щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою ОСОБА_1 рішенням №92/4-VІІІ від 28.05.2021 року, скасування рішення Теплодарської міської ради №92/4-VІІІ від 28.05.2021 року про надання дозволу позивачу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель житлової та громадської забудови на території земельної ділянки у АДРЕСА_1 генерального плану міста, за адресою: АДРЕСА_2 .
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву.
Представник позивача в судове засідання не з'явився. Позов обґрунтований позивачем тим, що 28 травня 2021 року відповідачем на виконання судових рішень по справі №420/3365/20 прийнято оскаржуване рішення №92/4-VІІІ про надання позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель житлової та громадської забудови на території земельної ділянки у АДРЕСА_1 генерального плану міста, за адресою: АДРЕСА_2 . Проте, як стало відомо позивачу із відповіді на її звернення, раніше, а саме 28.11.2019 року дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 надано іншій особі - ОСОБА_2 . Позивач зазначає, що йому було відмовлено в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою рішенням від 28.11.2019 року за №652/4УІІ, а рішенням №652/22УІІ від тієї ж дати 28.11.2019 року дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 надано громадянину ОСОБА_2 . При цьому, така підстава, як відсутність детального плану території не стала на заваді при прийнятті позитивного рішення про надання дозволу ОСОБА_2 , що створило юридично значимі правові наслідки у вигляді можливості на майбутнє отримання ним земельної ділянки у власність. Позивач вважає, що такі дії відповідача щодо надання дозволів на розробку проекту землеустрою на одну земельну ділянку двом різним особам, незаконними та такими, що навмисно ставлять одного з громадян в нерівні умови в частини реалізації права на отримання земельної ділянки.
Представник позивача в судове засідання не з'явився. Відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надійшов.
Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
11 лютого 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Теплодарської міської ради Одеської області із заявою про надання у власність земельної ділянки (у кварталі 6 згідно генерального плану) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею 0,1 га. та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки на території м. Теплодар Одеської області в межах населеного пункту.
04 березня 2019 року на заяву від 11.02.2019 року позивачу направлено лист № 10-01-22/406, у якому повідомлено, що з метою надання земельних ділянок під будівництво та обслуговування житлових будинків, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) для воїнів-інтернаціоналістів, учасників АТО та інших учасників бойових дій (мешканців м. Теплодар) прийнято рішення Теплодарської міської ради від 25.10.2018 року № 480-VII «Про надання дозволу виконавчому комітету на розробку детального плану території земельної ділянки у АДРЕСА_1 , згідно генерального плану), після розробки та затвердження детального плану території вказаної земельної ділянки у м. Теплодар буде відомо чи можливо виділити земельну ділянку у 6 кварталі.
Вказаний лист позивач оскаржив до Одеського окружного адміністративного суду.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11.10.2019 року по справі №420/3965/19, яке набрало законної сили 21.11.2019 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Теплодарської міської ради Одеської області про визнання протиправними дій, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Теплодарської міської ради Одеської області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.02.2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) орієнтовною площею 0,1 га. на території м. Теплодар. Зобов'язано Теплодарську міську раду Одеської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.02.2019 року та вирішити питання про надання або відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) орієнтовною площею 0,1 га. на території м. Теплодар. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
ОСОБА_1 також подала до відповідача заяву від 28.03.2019 року, в якій просила розглянути її заяву від 11.02.2019 року без врахування графічного матеріалу (копія актуальної карти ДЗК на момент подачі заяви), на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
16 квітня 2019 року у відповідь на пропозицію міського голови Теплодарської міської ради ОСОБА_1 подала до відповідача заяву (вхід. № З-138-П), до якої додала графічний матеріал, в якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
28 листопада 2019 року Теплодарською міською радою Одеської області прийнято рішення №652/4-VII «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) гр. ОСОБА_1 », в якому з посиланням на п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч.7 ст. 118, ст. 122 Земельного Кодексу України, п.3 ст.24 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», та на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.10.2019 року (справа №420/3965/19) зазначено: « 1. Відмовити гр. ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею 0,1 га, у зв'язку з тим що бажане місце розташування земельної ділянки зазначене заявником в графічних матеріалах не відповідає вимогам генерального плану м.Теплодар та для передачі земельної ділянки із комунальної власності у власність фізичній особі для містобудівних потреб відсутній детальний план території».
Позивач не погодився із правомірністю зазначеного рішення та оскаржив його правомірність до суду
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/3365/20 від 10 липня 2020 року, яке постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2021 року залишена без змін, адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Теплодарської міської ради Одеської області від 28.11.2019 року №652/4-VII, зобов'язано Теплодарську міську раду Одеської області прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,1 га. для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на території земельної ділянки у АДРЕСА_1 .
Рішенням Теплодарської міської ради від 28.05.202 року №92/4-VІІІ «Про надання дозволу гр. ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,1000 га» надано дозвіл гр. ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель житлової та громадської забудови на території земельної ділянки у АДРЕСА_1 генерального плану міста, за адресою: АДРЕСА_2 .
При цьому, листом №10-01-22/808 від 13.05.2021 року Виконавчий комітет Теплодарської міської ради повідомив позивачу про те, що на момент отримання Теплодарською міською радою постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2021 року у справі №420/3365/20 в даному кварталі більша частина земельних ділянок, згідно рішень Теплодарської міської ради було надано у власність громадянам, які визначені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на іншу частину земельних ділянок було надано дозвіл на виготовлення проектів землеустрою. 11 лютого 2021 року було підготовлено проект рішення №57-ПРР «Про надання дозволу гр. ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,1 га у власність» для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель житлової та громадської забудови на території земельної ділянки у АДРЕСА_1 генерального плану міста, за адресою: АДРЕСА_2 . Крім того, 28 листопада 2019 року Теплодарською міською радою було прийнято рішення №652/22-VІІ «Про надання дозволу гр. ОСОБА_2 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,1 га у власність» для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель житлової та громадської забудови на території земельної ділянки у АДРЕСА_1 генерального плану міста, за адресою: АДРЕСА_2 . У зв'язку із неможливістю виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/3365/20 позивачу було запропоновано іншу земельну ділянку.
2 серпня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Теплодарської міської ради із заявою щодо надання відповіді на якій підставі відповідачем самостійно було визначено адресу земельної ділянки, дозвіл на розробку проекту якого їй надано рішенням від 28.05.2021 року та зазначити якими нормативно-правовими актами керувався відповідач, надаючи дозвіл на виготовлення проекту землеустрою на одну земельну ділянку двом різним особам.
Листом №З-273-П від 05.08.2021 року Виконавчий комітет Теплодарської міської ради повідомив позивачу, зокрема, про те, що факт надання дозволу на розробку проекту землеустрою ще не є вирішенням питання про передачу земельної ділянки у власність, оскільки цей дозвіл лише засвідчує намір щодо розпорядження земельною ділянкою. Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність не створює права на її отримання у власність поза встановленою законодавством процедурою.
Позивач не погодився із прийнятим відповідачем рішенням, у зв'язку із чим звернувся до суду із цим позовом.
Відповідно до ч.2 ст.14 Конституції України, право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 3 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно із ч.ч.1-3 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Так, повноваження відповідних органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені ст..ст.118, 122, 123 Земельного кодексу України, ст.ст.26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з положеннями ч.7 зазначеної статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Позивач не погоджується діями відповідача щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою ОСОБА_1 рішенням №92/4-VІІІ від 28.05.2021 року та просить скасувати рішення Теплодарської міської ради №92/4-VІІІ від 28.05.2021 року про надання дозволу позивачу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель житлової та громадської забудови на території земельної ділянки у АДРЕСА_1 генерального плану міста, за адресою: АДРЕСА_2 , зазначаючи про те, що відповідачем протиправно надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою на одну земельну ділянку двом різним особам.
Так, відповідно до статті 118 ЗК України порядок безоплатної передачі земельних ділянок у власність громадянами передбачає реалізацію таких послідовних етапів: - звернення громадян з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; надання дозволу відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування; розробка суб'єктами господарювання за замовленням громадян проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в порядку, передбаченому статтею 186-1 ЗК України; затвердження відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Отже, передача (надання) земельної ділянки у власність відповідно до статті 118 ЗК України є завершальним етапом визначеної процедури безоплатної приватизації земельних ділянок. При цьому, отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у користування. Крім того, законодавством не визначено такого стану земельної ділянки як її перебування у стані «відведення» та не передбачає відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою у зв'язку із наданням такого дозволу іншій особі.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 05.03.2019 року у справі №360/2334/17.
У постанові Верховного Суду від 22.07.2021 року у справі №320/1177/19 також вказано про те, що надання дозволу на розробку проекту землеустрою має на меті лише формування земельної ділянки як окремого об'єкта. При цьому не суттєво, за чиїм замовленням такий проект буде розроблено. Закон не виключає ситуації, коли проекти одночасно розробляються різними замовниками. Стаття 118 ЗК України встановлює вичерпний перелік таких підстав, серед яких відсутня така підстав, як надання дозволу на розробку проекту землеустрою іншій особі на ту ж саму земельну ділянку. Аналіз статей 116, 118 ЗК України вказує на те, що місцева рада не має права визначати пріоритетність того чи іншого заявника на стадії надання дозволу на розробку проекту землеустрою на одну й ту ж саму земельну ділянку. У даному випадку надання такого дозволу вказує про відсутність обтяжень щодо бажаної земельної ділянки і ще не означає позитивного рішення місцевої ради про передачу у власність цієї земельної ділянки після виготовлення проекту землеустрою.
Таким чином надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок не означає, що земельна ділянка виділяється конкретній особі, та не є тотожним поняттю передачі земельної ділянки у власність, а є лише початковою стадією процедури безоплатного одержання у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у зв'язку із чим дії відповідача щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою ОСОБА_1 рішенням №92/4-VІІІ від 28.05.2021 року є правомірними, а рішення Теплодарської міської ради №92/4-VІІІ від 28.05.2021 року таким, що не підлягає скасуванню.
При цьому, суд не приймає до уваги посилання позивача на рішення Верховного Суду у подібних справах, оскільки суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Верховного Суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 не обґрунтовані та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Теплодарської міської ради (вул. Піонерна, 7, м. Теплодар, Одеська область, 65490, код ЄДРПОУ 04527038) про визнання протиправними дій відповідача щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою ОСОБА_1 рішенням №92/4-VІІІ від 28.05.2021 року, скасування рішення Теплодарської міської ради №92/4-VІІІ від 28.05.2021 року про надання дозволу позивачу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель житлової та громадської забудови на території земельної ділянки у АДРЕСА_1 генерального плану міста, за адресою: АДРЕСА_2 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида
.