Рішення від 28.02.2023 по справі 420/12440/22

Справа № 420/12440/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2023 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Автолайн Одеса» до Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області, Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Автолайн Одеса» з позовною заявою до Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області, Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) про визнання протиправною та скасування постанови Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області від 26.08.2022 №331989 про застосування до ТОВ «Автолайн Одеса» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17000 грн.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачам строк для подання до суду відзивів на цю заяву, а позивачу - відповіді на відзиви.

Позов, відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що під час перевірки виявлено порушення ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме абз.3 ч.1 - перевезення пасажирів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених ст.39 «Про автомобільний транспорт», а саме у водія відсутній протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу. В подальшому, 26.08.2022 року на підставі акту перевірки від 01.08.2022 року №338036 начальником Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській обл. - Костянтином Мироновим винесено постанову про застосування адміністративно - господарського штрафу №331989, відповідно до якої ТОВ «Автолайн Одеса» допущено порушення, відповідальність за яке передбачено абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» під час здійснення перевезення пасажирів на автомобільному транспорті та стягнуто з позивача адміністративно-господарський штраф у сумі 17 000 грн. Представник позивача зазначає, що викладене у акті перевірки не відповідає дійсності, оскільки відповідно до пункту 6.1. «Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів», затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 340 від 07.06.2010 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14 вересня 2010 року за №811/18106 передбачено, що автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами, але у разі технічної не справності водій має право вести індивідуальну книжку водія. Водієм ОСОБА_1 на ім'я керівника ТОВ «Автолайн Одеса» 25.07.2022 року була написана пояснювальна записка, що тахограф, який встановлений на ТЗ Мерседес державний знак НОМЕР_1 має технічні не справності у роботі у зв'язку з чим водієм була заведена індивідуальна контрольна книжка водія. Так, передбачена альтернатива до тахографу, у разі, якщо транспортний засіб останнім не обладнаний або має технічні не справності, а у водія ОСОБА_1 була в наявності індивідуальна контрольна книжка водія та дорожній лист. Таким чином державний інспектор Укртрансбезпеки Паштена Ю.М. є обізнаною посадовою особою відповідно до норм чинного законодавства та своїми діями порушив процедуру оформлення результатів перевірки, а саме під час перевірки ним не був зроблений запис відповідно до вище вказаної норми у індивідуальній контрольній книжці водія та дорожньому листі. Також представник позивача зазначає, що в подальшому - 04.08.2022 року перевізником був поставлений на ТЗ тахограф разом з протоколом перевірки та адаптації останнього (протокол перевірки № UА219-0139520). Враховуючи те, що перевізником додержано вимоги чинного законодавства, для забезпечення можливості перевірки режиму праці та відпочинку водія, а останнім зроблено всі залежні від нього дії то, відповідно, і спірна постанова від 26.08.2022 року № 331989 про застосування адміністративно-господарського штрафу є необґрунтованою, безпідставною і підлягає скасуванню як протиправна.

З відзиву на позовну заяву Державної служби України з безпеки на транспорті вбачається, що відповідач позов не визнає, зазначає, що позивач не заперечує необхідність наявності протоколу повірки та адаптації тахографа та не заперечує його відсутність на момент проведення перевірки, однак зазначає, що у водія була наявна індивідуальна контрольна книжка водія (з наданих пояснень водія). При цьому, жодних заперечень чи повідомлень під час перевірки про те, що тахограф є несправним, а водій веде індивідуальну контрольну книжку не надано. Таким чином, доводи позивача про наявність індивідуальної контрольної книги водія під час проведення перевірки є необґрунтованими. Крім того, представник відповідача звернув увагу на те, що позивач зазначає про те, що тахограф був несправним, у зв'язку з чим ніби то заповнювалась індивідуальна контрольна книжка водія, однак, відповідно до п. 3.3. Інструкції №385 у разі несправності або пошкоджений цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів. Однак, позивачем не надавались записи, зроблені на зворотному боці аркуша, призначеної для роздруківки даних, що використовують у тахографі ані під час перевірки, ані під час розгляду справи, ані до позову. Щодо доводів позивача про те, що перевірка здійснена неналежно у зв'язку з відсутністю проставленої відмітки в дорожньому листі представник відповідача зазначив, що відповідні мітки мають бути проставлені за наявності дорожнього листа. Однак, докази того, що дорожній лист був наявний та пред'являвся водієм співробітникам Укртрансбезпеки, суду не надано. Крім того, представником відповідача подані до суду заперечення на відповідь на відзив, в яких, зокрема, як і у відзиві на адміністративний відповідач зазначив, що твердження позивача про наявність на момент перевірки індивідуальної контрольної книги водія та дорожнього листа нічим не підтверджуються.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 1, п.п. 1 п. 4, п.п. 19 п. 5 «Положення про Державну службу з безпеки на транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Основними завданнями Укртрансбезпеки є: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті.

Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює контроль за додержанням перевізниками вимог режиму праці та відпочинку, що здійснюють перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

Відповідно до абз. 2 п. 15 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

На виконання своїх повноважень, 01.08.2022 року посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Черкаській області на ділянці дороги а/д Київ-Одеса 210 км. + 450 м згідно направлення на перевірку №012904 від 28.07.2022 року, здійснено перевірку транспортного засобу марки Mercedes номерний знак ( НОМЕР_1 ), що належить ТОВ «Автолайн Одеса», за результатами якої складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №338036, яким встановлено порушення ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема, перевезення пасажирів за відсутності на момент проведення перевірки документів, передбачених ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме у водія відсутній протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу (аркуш справи 7).

На підставі Акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №338036 від 01.08.2022 року Відділом державного нагляду (контролю) у Одеській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №331989 від 26.08.2022 року, якою до ТОВ «Автолайн Одеса» застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 17000 грн. (аркуш справи 8).

Позивач не погодився із правомірністю постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу та звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 1, ч. 3 ст. 6 Закон України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері автомобільного транспорту, забезпечує: формування та реалізацію державної політики у сфері автомобільного транспорту; нормативно-правове регулювання; визначення пріоритетних напрямів розвитку автомобільного транспорту.

Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Відповідно до п. 8 «Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про автомобільний транспорт», законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, законів України «Про транспорт», «Про дорожній рух», чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень.

Відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Відповідно до ч.1, абз. 1-3 ч. 2 статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Документи для регулярних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.

Відповідно до п. 3.3 «Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті», затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №385 від 24.06.2010 року водій транспортного засобу, обладнаного тахографом має при собі: заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом.

Відповідно до п. 1.3, 1.4, 2.6, 2.7, 3.3, 3.6 «Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті», затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №385 від 24.06.2010 року ця Інструкція поширюється на суб'єктів господарювання, які проводять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).

Контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв.

ПСТ виконують перевірку та адаптацію тахографів до транспортних засобів відповідно до вимог ЄУТР (994_016) періодично кожні два роки, а також у разі: установлення або заміни тахографа; ремонту тахографа; зміни типу розмірів пневматичних шин автомобільного транспортного засобу; якщо під час технічного обслуговування або ремонту автомобільного транспортного засобу відбулося пошкодження таблички тахографа або пломб, накладених на його складові, під час установлення або адаптації або у разі зміни конструкції автотранспортного засобу, що може вплинути на роботу тахографа.

За результатами перевірки та адаптування тахографа до транспортного засобу ПСТ оформлює у двох примірниках протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу за формою, наведеною в додатку 1.

Водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти

та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР (994_016), або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.

Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів

та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР (994_016) здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку: правильності роботи тахографа та відповідності його типу згідно із законодавством (обов'язковість установлення тахографа певного типу - аналоговий або цифровий, позначка затвердження типу згідно з ЄУТР) (994_016); наявності та цілісності таблички тахографа та його пломб, а також маркування таблички та пломб тахографа знаком ПСТ,

внесеним до Переліку; дотримання вимог щодо періодичності проведення перевірки

та адаптації тахографа до транспортного засобу, а також перевірки

тахографа; дотримання вимог щодо періодів роботи та відпочинку водіїв

та їх відповідність параметрам руху, зареєстрованим тахографом; наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа; строків зберігання відповідної інформації, отриманої за допомогою тахографа, протоколів перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу та повірки тахографа.

Отже, виходячи з системного аналізу Інструкції № 385, протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу є документом, який повинен мати водій транспортного засобу, що обладнаний тахографом, у разі якщо такий автомобіль використовується для перевезень пасажирів та/або вантажів суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).

Крім того, відповідно до Конвенції Міжнародної організації праці 1979 року №153 про тривалість робочого часу та періоди відпочинку на дорожньому транспорті, ст. 18 Закону України «Про автомобільний транспорт» та з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв колісних транспортних засобів наказом Міністерства транспорту та зв'язку України 07.06.2010 №340, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 вересня 2010 р. за №811/18106 затверджено «Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів».

Згідно з п. 6.3 «Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів» затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України 07.06.2010 №340, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 вересня 2010 р. за №811/18106, водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3).

Таким чином водій транспортного засобу, обладнаного тахографом, повинен мати при собі протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу.

Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З матеріалів справи вбачається, що під час перевірки у водія ОСОБА_1 був відсутній протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу, який відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» та п. 3.3. Інструкції №385 повинен знаходитись у водія.

Аналіз вищенаведених правових норм дає підстави для висновку, що за відсутності документів, зокрема, в даному випадку, протоколу про адаптацію та повірку тахометра до транспортного засобу на підставі якого виконуються пасажирські перевезення, до осіб, які здійснюють їх перевезення, застосовуються адміністративно-господарські штрафи.

Непред'явлення вказаних документів під час проведення перевірки свідчить про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що має наслідком для застосування санкцій, визначених ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

При цьому, представник позивача зазначає, що з пояснень водія ОСОБА_1 вбачається, що тахограф на час проведення перевірки був несправний та у нього була наявна індивідуальна картка водія.

Так, з матеріалів справи вбачається, що позивачем були подані заперечення на акт перевірки №338036 від 01.08.2022 року та надані пояснення водія.

З пояснень водія ОСОБА_1 від 25.07.2022 року, поданих на ім'я директора ТОВ «Автолайн Одеса» вбачається, що біля 09:00 год. 24.07.2022 року водій побачив, що тахограф має технічні не справності та не працює, а також у нього закінчується строк дії. У зв'язку із чим ним заведена індивідуальна контрольна книжка водія для контролю робочу часу та відпочинку з 25.07.2022 року (аркуш справи 11).

В матеріалах справи також наявні пояснення водія ОСОБА_1 , які датовані також 22.08.2022 року, однак в цих поясненнях описуються події 01.08.2022 року.

В зазначених поясненнях вказано, що 01.08.2022 року водія було зупинено працівником Укртрансбезпеки в Черкаській області для перевірки документів. Під час перевірки, яка тривала біля 5 хвилин, водій показав усі необхідні документи співробітнику, запитав у останнього більш нічого не потрібне, на що отримав відповідь у вас все добре, можете їхати. Водія не ознайомлювали ні з якими актами та він не відмовлявся від підпису. Його перевірили та відпустили, після чого він поїхав відповідно свого маршруту. Також водій зазначив, що дійсно на момент перевірки в нього не працював тахограф, у зв'язку із чим ним ще 25.07.2022 року була заведена індивідуальна контрольна книжка водія, яку він показував інспектору під час перевірки (аркуш справи 12).

При цьому, в акті перевірки №338036 від 01.08.2022 року в графі пояснення водія про причини порушення - відповідач відмовився від підпису та надання пояснень.

Таким чином інформація зазначена водієм в поясненнях жодним чином не підтверджує наявність у водія ТОВ «Автолайн Одеса» індивідуальної картки водія на момент проведення посадовими особами відповідача перевірки.

Крім того, ще 25.07.2022 року позивачу було відомо про те, що тахограф встановлений в транспортному засобі Mercedes - Benz державний знак НОМЕР_1 .

Так, відповідно до пункту 3.3. Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 № 385, у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього водій своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.

Проте, водієм не надавались записи, зроблені на зворотньому боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у тахографі під час перевірки, як і не надавались відповідні записи представником позивача ані під час розгляду справи по вчинення адміністративного правопорушення, ані до позову.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач надавав послуги з перевезення пасажирів без оформлення усіх документів, які передбачені для автомобільного перевізника статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а тому допустив порушення законодавства про автомобільний транспорт і до нього правомірно на підставі абзацу третього частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосована санкція у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн.

Таким чином, оскаржувана постанова прийнята в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, є правомірною та не підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Автолайн Одеса» не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Автолайн Одеса» (вул. В. Арнаутська, буд. 76, оф. 1, м. Одеса, 65063, код ЄДРПОУ 36851363) до Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області (вул. Успенська, буд. 4, м. Одеса, 65045), Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) (вул. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області від 26.08.2022 №331989 про застосування до ТОВ «Автолайн Одеса» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17000 грн. - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л.І. Свида

.