Ухвала від 28.02.2023 по справі 420/23946/21

Справа № 420/23946/21

УХВАЛА

28 лютого 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні матеріали звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання рішення суду по справі № 420/23946/21,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07.02.2022 по справі №420/23946/21: адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення з 01.04.2019 року відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 80% сум грошового забезпечення та обмеження пенсії максимальним розміром; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 16.03.2021 №ЮОЮ6229, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії, передбаченого ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду від 07.02.2022 набрало законної сили 22.04.2022.

27.06.2022 Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі №420/23946/21 щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування га соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 16.03.2021 №ЮОЮ6229, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії, передбаченого ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 28.11.2022 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено; ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2022 року скасовано; ухвалено нове судове рішення, яким заяву ОСОБА_1 , поданої в порядку ст. 382 КАС України, - задоволено; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області строк в десять робочих днів з дня одержання даної ухвали для подання до суду першої інстанції звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2022 року по справі №420/23946/21; направлено справу №420/23946/21 до Одеського окружного адміністративного суду для розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в порядку, передбаченому ст. 382 КАС України.

02.02.2023 ухвалами суду встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.02.2022 у справі №420/23946/21 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання Одеського окружного адміністративного суду від 07.02.2022 у справі №420/23946/21 протягом тридцяти днів з дня отримання копії ухвали.

24.02.2023 за вх. №ЕП/5619/23 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання рішення суду, до якого зокрема додано лист Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 29.12.2022 № 1500-0503-5/135915 до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів для виплат за рішенням суду ОСОБА_1 та відповідь Фінансово-економічного департаменту Пенсійного фонду України від 06.01.2023 №2800-040201-9/848.

У звіті відповідач зазначає, що покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата нарахованої доплати пенсії за період з 01.04.2019 по 31.07.2022 в сумі 159838,80 грн буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з ч.2 ст.14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до вимог ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

У Рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).

Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина «судового процесу» для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до положень підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року №28-2, Головне управління Пенсійного фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Тобто, виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Окрім того, в силу статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Власні кошти Пенсійний фонд не включає до складу Державного бюджету України, що передбачено статтею 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Приписами статті 73 вищевказаного Закону також встановлено вичерпний перелік підстав для використання коштів Пенсійного фонду та заборону їх спрямування на цілі, не передбачені цим Законом.

Відповідно до статті 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, вбачається, що фінансування та виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду, виділених з Держаного бюджету України та за наявності відповідного бюджетного призначення.

Верховний Суд України у своїх постановах (зокрема, від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 13.06.2018 у справі №757/29541/14-а від 21.08.2019 у справі №754/3105/17, від 21.05.2020 у справі №310/6910/16-а) неодноразово вказував про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.

Так, відповідно до листа Фінансово-економічного департаменту Пенсійного фонду України від 06.01.2023 №2800-040201-9/848, наданого у відповідь на запит відповідача від 29.12.2022 № 1500-0503-5/135915 щодо виділення коштів на виплату за рішенням суду ОСОБА_1 , зазначено, що пропозиції до бюджетних запитів на 2022 та 2023 - 2024 роки за програмою 2506080 надані головному розпоряднику бюджетних коштів листами від 06.08.2021 № 2800-040101-5/38491 та від 17.09.2021 № 2800-040101-5/45805. Окрім того, протягом 2022 року Пенсійним фондом України надавалися додаткові бюджетні запити листами від 13.01.2022 № 2800-040101-5/2320, від 06.06.2022 № 2800-040103-5/21867, від 19.10.2022 № 2800-040101-5/43590 та від 16.12.2022 № 2800-040101-5/54262. Бюджетом Пенсійного фонду України на 2022 рік затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.10.2022 № 1167, на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості за рішеннями суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, було передбачено 360,0 млн грн (в тому числі по Одеській області 41,7 млн грн), які використано в повному обсязі, та повідомлено, що фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості за рішеннями суду, відбувається в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили.

З урахуванням вищезазначеного суд доходить до висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, виконавши рішення суду в частині здійснення перерахунку пенсії позивача та її виплати з місяця, наступного за місяцем, в якому рішення суду набрало законної сили, не мало об'єктивної фінансової можливості виконати судове рішення у частині виплати заборгованості по пенсії позивачу за період з 01.04.2019 по 31.07.2022, а причини його невиконання є поважними.

Отже, невиконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області в частині виплати грошових коштів за період з 01.04.2019 по 31.07.2022 в сумі 159838,80 грн. у зв'язку з відсутністю відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Відтак, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання судового рішення проведений перерахунок пенсії позивача, але з зазначених вище поважних причин не здійснена виплата нарахованої доплати пенсії, яка буде реалізована після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України.

До аналогічних висновків дійшов також П'ятий апеляційний адміністративний суд у поставної від 06.10.2021 у справі №420/5689/20.

Суд зазначає, що надання відповідачу нового строку на надання звіту про виконання рішення суду в частині виплати нарахованої доплати пенсії за період 01.04.2019 по 31.07.2022 в сумі 159838,80 грн. та накладення судом штрафу на керівника відповідача жодним чином не захищатиме право особи на отримання бюджетних коштів.

Вказані висновки узгоджуються з висновками, викладеними Верховним Судом у постанові від 21.05.2020 у справі №310/6910/16-а.

Відтак, суд вважає за доцільне прийняти поданий звіт про виконання судового рішення.

Керуючись ст.ст. 241-245, 248, 256, 295, 383 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання рішення суду від 07.02.2022 по справі № 420/23946/21.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.А. Вовченко