Справа № 420/18125/22
28 лютого 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83), Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548, місцезнаходження: 04080, м. Київ, вул. Терьохіна, 8-А) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
До суду 13 грудня 2022 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83), Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548, місцезнаходження: 04080, м. Київ, вул. Терьохіна, 8-А), в якій позивач просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо переведення позивача з пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком за нормами Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» від 01.10.2017 року - неправомірними;
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови позивачу у переведенні з пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком за нормами Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та нездійснення виплати перерахованої пенсії з урахуванням виплачених сум;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перевести позивача з пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком за нормами Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок пенсії позивачу у розмірі 90% від розміру перерахованого грошового забезпечення та здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.10.2017 року.
Також позивач просив стягнути з відповідачів пропорційно на його користь витрати на правову допомогу у розмірі 15000 грн. та судовий збір.
Ухвалою від 19 грудня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін у порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 15.06.2022 року та 08.07.2022 року позивач зверталась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з проханням надати роз'яснення щодо переведення з пенсії за віком за нормами Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» на пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На зазначені звернення позивач отримала відповідь, згідно з яких вона отримувала пенсію за віком за нормами Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» в розмірі 3045,22 грн.
Законом України «Про внесення змін до деяких актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148 VIII внесені зміни до ряду нормативних документів щодо підвищеного забезпечення.
Пунктами 4-9 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що з 01.10.2017 року особам, пенсії яким призначені, зокрема, відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого п. 4-3 цього розділу, розрахований за нормами Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених Законом, за матеріалами пенсійних справ.
На цій підставі з 01.10.2017 року пенсію позивача перераховано при страховому стажі 44 роки 1 місяць (враховано по 30.06.2000 року), середньомісячній заробітній платі 7414,89 грн., визначеній за періоди з 01.07.1995 року по 30.06.2000 року згідно з довідки про заробітну плату з 01.07.2000 по 30.06.2011 року за даними персоніфікованого обліку, та її розмір становив 3582,61 грн.
08.09.2022 року позивач знову звернулась до відповідача із заявою про надання розрахунку та розміру її пенсії.
Відповідно до відповіді від 27.09.2022 року зазначено, що позивач отримує пенсію за віком, яку обчислено відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при страховому стажі 44 роки 1 місяць (враховано по 30.06.2000 року), середньомісячній заробітній платі 12185,44 грн., визначеній за періоди з 01.07.1995 по 30.06.2011 року за даними персоніфікованого обліку, та її розмір становить 7279,43 грн. Отже, переведення на пенсію за віком за нормами Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» недоцільно, оскільки її розмір становитиме 3579,03 грн.
04.10.2022 року позивачем було подано заяву про переведення на інший вид пенсії (наукову). Листом від 21.10.2022 року було повідомлено, що у разі розрахунку пенсії за віком за нормами Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» її розмір становитиме 3579,03 грн. Оскільки пенсії, призначені за Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність» з травня 2016 року не перераховуються, отримати пенсію за цим Законом недоцільно.
Відповідно до листа від 13.10.2022 року Департаменту пенсійного забезпечення, надання житлових субсидій та пільг, у разі звернення пенсіонера, який отримує пенсію відповідно до Закону №1058 за поновленням раніше призначеної пенсії, зокрема, відповідно до Закону, така пенсія буде поновлена в розмірі, який особа отримувала на момент припинення її виплати.
Крім того, від ГУ ПФУ у Київській області позивач отримала рішення про відмову в здійсненні перерахунку №951380166205 від 11.10.2022 року.
Позивач вважає, що їй протиправно було відмовлено у переведенні на інший вид пенсії та її перерахунку.
Так, позивач зазначила, що 16.04.2004 року на підставі наказу № 84-02 від 16.04.2004 року вона була звільнена з посади за власним бажанням відповідно до ст. 38 КЗпП України у зв'язку з виходом на пенсію за віком за нормами ЗУ «Про наукову та науково-технічну діяльність». Станом на 16.04.2004 року її загальний трудовий стаж у сфері наукової діяльності складав 32 роки та 4 місяці.
Згодом позивач надалі працювала у сфері наукової діяльності, та станом на 31.08.2021 року її трудовий стаж у сфері наукової діяльності складав 49 років та 3 місяці.
Позивач зазначила, що на підставі зазначеного стажу наукового працівника вона отримувала пенсію за шифром № 136 в розмірі 90 % від середньомісячної заробітної плати за спеціальністю, що підтверджується розпорядженням Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі № 166205 від 30.11.2017 року.
На підставі заяви № 7310 про перерахунок пенсії, позивач була переведена автоматично з пенсії за нормами ЗУ «Про наукову та науково-технічну діяльність» на пенсію за віком на підставі ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач зазначає, оскільки вона вийшла на пенсію 2004 року із загальним стажем у 32 роки 4 місяці, її пенсі складала 90 відсотків середньомісячної заробітної плати.
Перерахунку підлягали пенсії, на умовах яких вийшли особи за ЗУ «Про наукову та науково-технічну діяльність» від 26.11.2015 року.
Відповідно до даного Закону та саме відповіді пенсійного фонду пенсія призначена за цим Законом з травня 2016 року не перераховується особам, які вийшли на пенсію після 26.11.2015 року, до цього часу діяв інший нормативно-правовий акт, який регулював дані відносини, а згідно з ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Тому, на думку позивача, відповідно до умов, на яких позивач виходила на пенсію та наданої пенсійним фондом України середньої заробітної плати, її пенсія повинна складати 10966, 896 грн. (12185, 44*0, 90=10966,896 грн.).
Також позивач звернула увагу, що 19.12.2007 року постановою Одеського окружного адміністративного суду дії Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні за її заявою з 21 липня 2006 року нового розміру пенсії відповідно до ч. 17 ст. 24 ЗУ «Про наукову та науково-технічну діяльність» визнані протиправними.
Тому позивач вважає, що її переведення з пенсії за віком за нормами ЗУ «Про наукову та науково-технічну діяльність» на пенсію за віком на підставі
ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є протиправними.
Відповідно до відзиву на позовну заяву, відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволені позову повністю, посилаючись на те, що позивач з 16.04.2004 року отримувала пенсію за віком за нормами ЗУ «Про наукову та науково-технічну діяльність» в розмірі 3045, 22 грн.
Законом України «Про внесення змін до деяких актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148 VIII внесені зміни, зокрема, до Закону, згідно з яких пенсійне забезпечення наукових (науково-педагогічних) працівників здійснюється відповідно до Закону №1058.
Так, пунктом 4-7 розділу XV Закону №1058 визначено, що з 01.10.2017 особам, пенсії яким призначені, зокрема, відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого п. 4-3 цього розділу, розрахований за нормами Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених Законом, за матеріалами пенсійних справ.
На цій підставі з 01.10.2017 року пенсію позивача перераховано при страховому стажі 44 роки 1 місяць (враховано по 30.06.2011 року), середньомісячній заробітній платі 7414,89 грн., визначеній за періоди з 01.07.1995 року по 30.06.2000 року згідно з довідки про заробітну плату з 01.07.2000 по 30.06.2011 року за даними персоніфікованого обліку, та її розмір становив 3582,61 грн.
Також ГУПФУ в Одеській області зазначило, що 11.10.2022 року Головним управлінням ПФУ в Київській області на підставі заяви та наданих документів було прийнято Рішення № 951380166205 про відмову в переведенні з пенсії за віком по Закону №1058 на пенсію за віком по Закону №1977, оскільки в разі переведення пенсія зменшується.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області відзив на позовну заяву не надав.
Позивач не надав до суду відповідь на відзив.
На виконання ухвали суду ГУ ПФУ в Одеській області надало суду належним чином засвідчену копію пенсійної справи позивача (вхід. № 39765/22 від 28.12.2022 року).
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив такі факти та обставини.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено паспортом громадянина України.
Відповідно до записів у трудовій книжці, дата заповнення від 11.12.1971, ( ОСОБА_2 працювала на посадах у сфері наукової діяльності.
Сторонами не заперечується, що з 16.04.2004 року позивачу була призначена пенсія за віком за нормами ЗУ «Про наукову та науково-технічну діяльність» в розмірі 3045, 22 грн.
Та після призначення пенсії позивач продовжувала працювати на посадах у сфері наукової діяльності.
Законом України «Про внесення змін до деяких актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148 VIII внесені зміни, зокрема, до Закону, згідно з яких пенсійне забезпечення наукових (науково-педагогічних) працівників здійснюється відповідно до Закону №1058.
Матеріалами пенсійної справи підтверджено, що на підставі пункту 4-7 розділу XV Закону №1058 з 01.10.2017 року пенсію позивача перераховано при страховому стажі 44 роки 1 місяць 12 днів, та її розмір становив 3582,61 грн., що підтверджено відповідним розпорядженням.
Матеріалами пенсійної справи підтверджено, що пенсійним органом здійснювались перерахунки пенсії, враховуючи збільшення страхового стажу позивача, а саме: відповідно до рішення 951380166205 від 06.08.2018 року пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії позивача та її розмір з надбавками становив 3582, 61 грн, відповідно до рішення від 30.05.2019 року, розмір пенсії з надбавками становив 4082, 15 грн та відповідно до рішення від 26.03.2020 року з урахуванням страхового стажу 52 років 9 місяців 12 днів - 4919, 96 грн та відповідно до рішення від 23.04.2020 року - 5423, 36 грн, відповідно до рішення від 24.02.2021 року - 5982, 12 грн, та відповідно до рішення від 22.02.2022 року - 6771 50 грн., відповідно до рішення від 22.05.2022 року з урахуванням страхового стажу 54 років 1 місяць 16 днів - 6955, 41 грн., та відповідно до рішення від 16.09.2022 року з 01.12.2022 року розмір пенсії становить 7601, 87 грн.
Суд встановив, що позивач звернулась до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про переведення з пенсії згідно з Закону №1058 на пенсію за віком за нормами Закону №1977, проте ГУ ПФУ в Одеській області листом від 20.07.2022 року повідомило, що позивач отримувала пенсію за віком за нормами Закону №1977 у розмірі 3045,22 грн. та на підставі пункту 4-7 розділу XV Закону №1058 з 01.10.2017 року пенсію позивача перераховано при страховому стажі 44 роки 1 місяць 12 днів, та її розмір становив 3582,61 грн. Отже, переведення на пенсію за віком за нормами Закону №1977 недоцільно, оскільки пенсії, призначені за цим Законом з травня 2016 року не перераховуються.
Судом встановлено, що позивач звернулась до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про інформацію від 08.09.2022 року, в якій просила надати інформацію про розрахунок і розмір її пенсії та листом від 27.09.2022 року відповідач повідомив, що пенсію позивача обчислено відповідно до Закону №1058 та її розмір з 01.07.2022 року становить 7279,43 грн. У разі розрахунку пенсії за нормами Закону №1977 її розмір становитиме 3579,03 грн.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач звернулась до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою № 7310 від 01.10.2022 року за призначенням/перерахунком пенсії, в якій просила перевести її на пенсію за віком на підставі ЗУ «Про наукову та науково-технічну діяльність».
До заяви позивач надала, зокрема, скан-копія витягу з наказу № 147/вк від 19.07.2021 року, трудова книжка б/н від 11.12.1971, довідка із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000р. по день звернення.
Суд встановив, що за результатами розгляду заяви за перерахунком пенсії, за принципом екстериторіальності, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області № 951380166205 від 11.10.2022 року позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.
У рішенні Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зазначило, що згідно з п. 13 Перехідних положень Закону № 1058 у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів, зокрема ЗУ «Про наукову та науково-технічну діяльність», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не переглядається та пенсія не індексується.
Тому при переведенні з пенсії за віком по Закону №1058 на пенсію за віком по Закону №1977, пенсія зменшується.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням відповідача, позивач звернулася з позовом до суду.
Також судом досліджено копію постанови Одеського окружного адміністративного суду по справі 2а-926 2007 рік від 19.12.2007 року, відповідно до якої дії Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні за її заявою з 21 липня 2006 року нового розміру пенсії відповідно до ч. 17 ст. 24 ЗУ «Про наукову та науково-технічну діяльність» визнані протиправними.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належать задоволенню повністю, з огляду на таке.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII були внесені зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розділі XV "Прикінцеві положення" доповнено пунктами 4-7 такого змісту: «4-7. Особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію/щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява".
Пункт 13 у розділі XV "Прикінцеві положення" викладений в такій редакції: "13. У разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами".
Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім: абзаців першого і другого підпункту 1 та підпункту 2 пункту 1, підпунктів 4 та 5 пункту 2, підпункту 3 пункту 3, абзаців другого і третього, п'ятого і шостого пункту 5, пунктів 6, 9, 13-15, підпунктів 10 та 22, абзаців двадцять шостого - двадцять восьмого, абзаців тридцять третього - тридцять сьомого, шістдесят шостого - сімдесят другого підпункту 27 пункту 19, пункту 24, підпункту 1 пункту 27, пункту 29 розділу I, пунктів 2-4 розділу II цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і застосовуються з 1 жовтня 2017 року.
Аналіз цих норм права доводить, що пенсійний орган повинен був здійснити перерахунок пенсії та у разі якщо розмір пенсії з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4- 3 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, то такий перерахунок пенсії проводиться автоматичне, без звернення пенсіонера, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Так, сторонами не заперечується, що з 16.04.2004 року позивачу була призначена пенсія за віком за нормами ЗУ «Про наукову та науково-технічну діяльність» № 1977 - ХІІ в розмірі 3045, 22 грн.
Також матеріалами пенсійної справи підтверджено, що на підставі пункту 4-7 розділу XV Закону №1058 з 01.10.2017 року пенсію позивача перераховано при страховому стажі 44 роки 1 місяць 12 днів, та її розмір становив 3582,61 грн., що підтверджено відповідним розпорядженням.
Отже після перерахунку пенсії розмір пенсії був більше.
За таких встановлених судом обставин, суд доходить висновку, що дії відповідача щодо переведення позивача з пенсії на підставі Закону "Про наукову і науково-технічну діяльність" на пенсію за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09 липня 2003 року, є правомірними.
З огляду на викладені встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що позовні вимоги - визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо переведення позивача з пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком за нормами Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» від 01.10.2017 року - неправомірними, є безпідставними, не ґрунтуються на приписах закону, а тому не належать задоволенню.
Щодо решт позовних вимог суд зазначає таке.
Так, матеріалами справи підтверджено, що позивач звернулась до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою № 7310 від 01.10.2022 року за призначенням/перерахунком пенсії, в якій просила перевести її на пенсію за віком на підставі ЗУ «Про наукову та науково-технічну діяльність», та за результатами розгляду заяви за перерахунком пенсії, за принципом екстериторіальності, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області № 951380166205 від 11.10.2022 року позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.
У рішенні Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зазначило, що згідно з п. 13 Перехідних положень Закону № 1058 у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів, зокрема ЗУ «Про наукову та науково-технічну діяльність», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не переглядається та пенсія не індексується.
Тому, при переведенні з пенсії за віком по Закону №1058 на пенсію за віком по Закону №1977 пенсія зменшується.
Позивач не погоджується з прийнятим відповідачем рішенням, оскільки перерахунку підлягали пенсії, на умовах яких вийшли особи за ЗУ «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26.11.2015 року, та відповідно до цього Закону та саме відповіді пенсійного фонду пенсія призначена за цим Законом з травня 2016 року не перераховується особам, які вийшли на пенсію після 26.11.2015 року, але до цього часу діяв інший нормативно-правовий акт, який регулював дані відносини, а згідно з ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Надаючи оцінку цим доводам та запереченням сторін суд виходить із такого.
Відповідно до п. 4-7 розділу ХУ "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивач має право за заявою на переведення на пенсію за нормами законів України, зокрема "Про наукову і науково-технічну діяльність", але цими приписами закону передбачено, що таке переведення здійснюється із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.
Отже, враховуючи, що нормами Закону № 1058-ІУ передбачено можливість переведення на пенсію відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», однак із встановленням розміру раніше отримуваної пенсії, яку заявник отримував на дату переведення пенсії згідно із Законом № 1977-ХІІ на пенсію згідно із Законом № 1058-ІУ (тобто розмір пенсії обчислюватиметься відповідно до документів, з яких пенсія обчислювалась на момент відповідного переведення), та у разі переведення з пенсії відповідно до Закону № 1058-ІУ на пенсію відповідно до Закону № 1977-ХІІ , розмір пенсії позивача зменшиться, що не припустимо за нормами законодавства про пенсійне забезпечення, суд доходить висновку, що відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог - визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови позивачу у переведенні з пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком за нормами Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та нездійснення виплати перерахованої пенсії з урахуванням виплачених сум.
З огляду на те, що суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача, відсутні правові підстави для зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перевести позивача з пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком за нормами Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок пенсії позивачу у розмірі 90% від розміру перерахованого грошового забезпечення та здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.10.2017 року.
Посилання позивача на те, що перерахунку підлягали пенсії, на умовах яких вийшли особи за ЗУ «Про наукову і науково - технічну діяльність» від 26.11.2015 року є помилковими, оскільки у Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII не робиться розмежування між законами Про наукову і науково - технічну діяльність за № 1977-ХІІ та за № 848-VIII.
За таких обставин, суд доходить висновку, що у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до ч.1,3ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи викладені встановлені судом обставини, норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, оцінюючи спірні дії та рішення відповідача, суд дійшов висновку, що вони відповідають ознакам, передбаченим у ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належать задоволенню в повному обсязі.
У зв'язку з тим, що судові витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні, жодні судові витрати не належать стягненню з позивача на користь відповідачів.
З огляду на те, що відмовлено у задоволенні позовних вимог, не належить задоволенню клопотання позивача про стягнення з відповідачів судового збору та витрат на правничу допомогу.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 205,246, 255,295,297 КАС України, суд -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83), Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548, місцезнаходження: 04080, м. Київ, вул. Терьохіна, 8-А) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 розділу УІ Прикінцевих положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко
.