Рішення від 27.02.2023 по справі 420/918/22

Справа № 420/918/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Цховребової М.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа - Управління Служби безпеки України в Одеській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа - Управління Служби безпеки України в Одеській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови 11 листопада 2021 р. у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 р. з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано в довідці Управління СБУ в Одеській області № 90 від 07.08.2020 р. та додатку до грошового атестату № 000689 від 04.11.2002 р., а також у здійсненні відповідних виплат з урахуванням вже виплачених сум;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 р. з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано в довідці Управління СБУ в Одеській області № 90 від 07.08.2020 р. та додатку до грошового атестату № 000689 від 04.11.2002 р., а також здійснити відповідні виплати з урахуванням вже виплачених сум.

Ухвалою суду від 19.01.2022 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Згідно зі змістом адміністративного позову та відповіді на відзив, позивач просить суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, по суті, з таких підстав, зокрема:

- згідно грошового атестату № 000689 від 4 листопада 2002 року, позивач отримував основні (посадовий оклад та військове звання підполковник), а також додаткові види грошового забезпечення, а саме: за секретність 15%; ОУС 35%; надбавка за вислугу років 50%; 169 ДСП 73,66%; іноземні мови 30,83%;

- 07 серпня 2020 року Управління Служби безпеки України в Одеській області надало позивачу довідку про розмір грошового забезпечення № 90, щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року розміру пенсії;

- довідкою зазначається, що розмір основного грошового забезпечення складається з посадового окладу 6340,00 грн., окладу за військовим званням 1410,00 грн., а також встановлений додатковий вид грошового забезпечення премія в розмірі 10%;

- у зв'язку з наданою довідкою, 11 листопада 2021 року позивач звернувся листом до відповідача із заявою про проведення перерахунку йому розміру пенсії з розрахунку: посадовий оклад 6340 грн.; оклад за військове звання 1410 грн.; секретність 951 грн.; ОУС 4068,75 грн.; надбавка за вислугу років 3857 грн.; 169-ДСП 5708,65 грн.; використання в роботі іноземної мови 2389,32 грн.; премії 634 грн., та здійснення відповідних виплат з урахуванням вже виплачених сум з 01 квітня 2019 р. До заяви було додано вказану довідку № 90 та додаток до грошового атестату № 000689 від 04.11.2002 р., який знаходився в Пенсійному фонді;

- однак відповідач листом № 23744-22721/Д-02/08-1500/21 від 09.12.2021 р. відмовив в перерахунку пенсії та здійсненні відповідних виплат на підставі наданих документів;

- позивач вважає, що відмова відповідача в перерахунку пенсії та здійсненні відповідних виплат з підстав, зазначених у листі, є неправомірною, із посиланням на: положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII; Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 р.; рішення Конституційного Суду України № 5-рп/2002 від 20.03.2002 р.; висновки Верховного Суду України, викладені у постанові від 22.04.2014 р. у справі № 21-484а13; постанову Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 р. у зразковій справі № 160/8324/19; рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. у справі № 826/3858/18; судову практику, а саме рішення у справі № 640/13452/19; рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 року у справі № 420/796/21 стосовно позивача тощо.

Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими, такими, що не підлягають задоволенню, по суті, з таких підстав, зокрема: позивачем пропущено строки, встановлені ст. 122 КАС України, без поважних на те підстав, тому позов підлягає залишенню без розгляду, відповідно до ст. 240 КАС України; Головне управління призначає/перераховує пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить; довідка надана Головному управлінню з порушенням вимог Порядку, тому відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданою довідкою про розмір грошового забезпечення; перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій Головного управління відсутні.

Як встановлено судом вище, в основній позовній вимозі позивач просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови 11 листопада 2021 р. у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 р. з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано в довідці Управління СБУ в Одеській області № 90 від 07.08.2020 р. та додатку до грошового атестату № 000689 від 04.11.2002 р., а також у здійсненні відповідних виплат з урахуванням вже виплачених сум.

Разом з тим, запобігаючи допущенню надмірного формалізму, виходячи зі змісту мотивувальної частини позову та з урахуванням доданих до позовної заяви документів, суд вважає явним помилковим неузгодженням у позовній заяві змісту прохальної та мотивувальної частин позовної заяви щодо дати оскаржуваної позивачем відмови відповідачем у проведенні перерахунку пенсії позивача.

Враховуючи вищезазначене, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані пояснення, а також докази в їх сукупності, суд встановив таке.

Листом від 09.12.2021 року № 23744-22721/Д-02/08-1500/21 (а.с.13, 58) Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області на заяву позивача щодо проведення перерахунку пенсії, яка надійшла до відповідача 11.11.2021, повідомило про таке:

- частиною четвертою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України;

- умови проведення перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» були передбачені пунктом 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103);

- рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 по справі № 826/3858/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 (05.03.2019 рішення набрало чинності), яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» зазначені пункти виключені;

- після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося;

- враховуючи викладене, для проведення позивачу перерахунку пенсії правових підстав не має, тому довідка про розмір грошового забезпечення від 07.08.2020 № 90 повернута до управління Служби безпеки України в Одеській області для перевірки законності її видачі.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, позивачем також подано копії, зокрема (а.с.9-12, 43-45):

- заяви позивача, адресованої відповідачу, від 09.12.2020 року про перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, які вказані в довідці Управління СБУ в Одеській області № ХХ від 07 серпня 2020 року, та в його додаткові до грошового атестату № 000689 від 04.11.2002 року, який знаходиться у відповідача;

- додатку до грошового атестату № 000689 від 4 листопада 2002 р.;

- довідки Управління Служби безпеки України в Одеській області від 07.08.2020 р. № 90, відповідно до якої розмір грошового забезпечення позивача, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби), станом на 05.03.2019, згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», становить усього - 16930,00 грн., в тому числі види грошового забезпечення:

- посадовий оклад 6340,00

- оклад за військове звання 1410,00

- надбавка за вислугу років (у відсотках посадового окладу

з урахуванням окладу за військовим званням) 50% 3875,00

- надбавка за роботу в умовах режимних обмежень

(у розмірі 10, 15 або 20 відсотків посадового окладу в залежності

від ступеня секретності) 15% 951,00

- надбавка за особливості проходження служби (у розмірі

до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу

за військовим званням та надбавки за вислугу років) 32% 3720,00

- премія (у розмірі не менш як 10 відсотків посадового окладу) 10% 634,00;

- листа-відповіді відповідача від 23.12.2020 року на заяву позивача щодо проведення перерахунку пенсії, яка надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 10.12.2020;

- роздруківки електронного звернення позивача щодо стану розгляду заяви позивача, надісланої відповідачу 6 листопада 2021 року, як такої, на яку станом на 04.01.2022 року відповідь відсутня.

Судом також встановлено, що згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2021 року у справі № 420/796/21, яке набрало законної сили 29.03.2021 року, вирішено, зокрема (а.с.47-55):

- адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83), третя особа на стороні позивача без самостійних вимог щодо предмета спору - Управління Служби безпеки України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20001645, адреса місцезнаходження: 65045, м. Одеса, вул. Єврейська, 43) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 90 від 07.08.2020 року, наданої Управлінням служби безпеки України в Одеській області станом на 05.03.2019 року, у відповідності до положень постанови Кабінет Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 90 від 07.08.2020 року, наданої Управлінням служби безпеки України в Одеській області, станом на 05.03.2019 року, із врахуванням раніше виплачених сум.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення та на виконання ухвали суду про відкриття провадження у справі в частині витребування доказів, відповідачем також надано копії (а.с.30-33, 59-61):

- заяви позивача до відповідача від 6 листопада 2021 року, вхід. № 22271/Д-1500-21 від 11.11.2021 року, такого змісту:

«З 24.10.2002 року мені призначено пенсію згідно із Законом України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В додатку до мого грошового атестату № 000689 від 4 листопада 2002 року зазначається, що я отримував основні та додаткові види грошового забезпечення а саме: за секретність 15 %; ОУС 35%; надбавка за вислугу років 50%; 169 ДСП 73.66%; іноземна мова 30.83%

Частина 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

07 серпня 2020 року Управління служби безпеки України в Одеській області надало мені довідку про розмір грошового забезпечення № 90, щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року розміру пенсії.

Довідкою зазначається, що розмір основного грошового забезпечення складається з посадового окладу 6340.00 грн, окладу за військовим званням 1410.00 грн., а також встановлений додатковий вид грошового забезпечення премія в розмірі 10%.

У зв'язку з наданою довідкою, прошу перерахувати мені розмір пенсії з розрахунку: посадовий оклад 6340 грн; оклад за військове звання 1410 грн.; секретність 951 грн.; ОУС 4068.75 грн.; надбавка за вислугу років 3857 грн; 169-ДСП 5708.65 грн.; використання в роботі іноземної мови 2389.32 грн; премії 634 грн.»;

- додатків до вказаної заяви: - додатку до грошового забезпечення № 000689 від 04.11.2002 р.; - довідки УСБУ № 90 від 07.08.2020 р., та поштового конверту, у якому надійшла заява позивача;

- матеріалів пенсійної справи позивача, які містять, зокрема:

- перерахунок пенсії від 17 квітня 2018 року, згідно з яким пенсія позивача за вислугу років перерахована з 01 травня 2018 року на підставі: (ГЗ згідно ПКМУ № 704) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункт 1 перерахунок з 01.01.2018;

- перерахунок пенсії від 23 квітня 2021 року, згідно з яким пенсія позивача за вислугу років перерахована з 01 квітня 2019 року на підставі рішення суду (РС ООАС від 24.02.2021 № 420/796/21), із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад 6340,00

- оклад за військове звання 1410,00

- процентна надбавка за вислугу років 50% 3875,00

- НАДБ., ЗА УМОВИ РЕЖИМ. ОБМЕЖЕНЬ, ДОПУСК Ф. 2 15% 951,0

- НАДБАВКА ЗА СПЕЦИФІЧНІ УМОВИ ПРОХОДЖЕННЯ

СЛУЖБИ 32% 3720,00

- премія 10% 634,00

ВСЬОГО 16930,00.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до абз.абз. 1, 2 ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1).

Частинами другою та третьою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» регулює Порядок № 3-1.

Відповідно до абз. 1 п. 4 Порядку № 3-1, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Згідно з абз.абз. 1, 2 п. 8 Порядку № 3-1, для встановлення до пенсії надбавок, підвищень, додаткових пенсій згідно із Законами України «Про статус ветеранів війни,

гарантії їх соціального захисту», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні», «Про донорство крові та її компонентів», «Про статус гірських населених пунктів в Україні» подаються: документи про визнання заявника ветераном війни, особою, на яку поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», або особою, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною (для підвищення пенсій згідно із статтями 12-16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).

Відповідно до п.п. 23, 24 Порядку № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону ( 2262-12 ).

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону ( 2262-12 ) уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Так, відповідно до положень статті 63 Закону № 2262-XII «ПОРЯДОК ПЕРЕРАХУНКУ ПЕНСІЙ», зокрема, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З наведених положень спеціального законодавства вбачається, зокрема, що, дійсно, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 року у справі № 553/3619/16-а тощо.

Разом з тим, відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Пунктом 1 Постанови № 103 було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45, зокрема, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Аналіз зазначених норм свідчить, що пенсійний орган в межах визначених повноважень здійснює перерахунок пенсії не інакше, ніж на підставі довідки, виданої уповноваженим органом, з якого особа була звільнена зі служби, та відомостей, зазначених у ній.

Також, Верховний Суд у постановах від 18.08.2021 № 675/1287/17, від 14.07.2021 № 338/862/17, від 30.06.2021 № 607/10567/16-а, від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а, від 15.01.2020 у справі № 709/2583/16-а та від 27.02.2020 у справі № 554/1776/17 сформував висновки щодо застосування норм права, відповідно до яких без повідомлення уповноважених органів та отримання відповідної довідки у пенсійних органів відсутні правові підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії.

Зазначені висновки також підтримано Верховним Судом у постанові від 20 квітня 2022 року у справі № 554/10511/16-а тощо.

Предметом спору у цій справі, по суті, є правомірність дій відповідача з відмови у перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки, виданої уповноваженим органом, з якого позивач був звільнений зі служби, з урахуванням під час такого перерахунку тих видів та розмірів грошового забезпечення, які вказані в іншому документі, зокрема, у додатку до грошового атестату позивача, та які не вказані в наданій для перерахунку довідці.

Судом встановлено, що Управлінням Служби безпеки України в Одеській області виготовлено довідку від квітня 2018 року та уточнену довідку від 07 серпня 2020 року про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії відповідно до Постанови № 103.

Після отримання зазначених довідок Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області в межах визначених повноважень здійснило перерахунок пенсії позивачу.

Такий перерахунок пенсії був проведений, зокрема, 23 квітня 2021 року на підставі довідки від 07 серпня 2020 року на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2021 року у справі № 420/796/21, з врахуванням усіх видів та розмірів грошового забезпечення, які включені у вищезазначені довідки.

Дійсно, 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45.

Проте, скасування в судовому порядку вказаних вище пунктів Постанови № 103 та Порядку № 45, не є підставою для задоволення позовних вимог, заявлених до Головного управління Пенсійного фонду, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, передбачений у Постанові № 45, не змінився у зв'язку з прийняттям Постанови № 103. Порядок № 45 в редакції до внесення змін Постановою № 103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням ПФУ. Головні управління ПФУ здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форму довідки, в тому числі складові грошового забезпечення, наведено в додатку 2 до Порядку № 45. Відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

Такий правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі № 240/6263/18 та від 16.02.2022 у справі № 200/7786/19-а.

Водночас Велика Палата Верховного Суду у цих постановах зазначила, що питання врахування у складі грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення могло б бути предметом спору щодо визнання протиправними дій обласного військового комісаріату щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача без урахування додаткових видів грошового забезпечення.

Враховуючи ці висновки, суд звертає увагу на те, що позивач невірно обрав спосіб захисту свого права, оскільки органи ПФ України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій, а розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом, у цьому випадку - Управлінням Служби безпеки України в Одеській області.

На виконання вимог ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постанові Верховного Суду від 30 серпня 2022 року у справі № 560/1437/19.

На підставі встановлених судом обставин та вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позиція позивача зі спірних питань є помилковою, такою, що не відповідає фактичним обставинам справи, положенням законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, та вищенаведеним правовим висновкам Верховного Суду.

При цьому суд звертає увагу на те, що під час вирішення тотожних спорів суди мають враховувати саме останню правову позицію Великої Палати Верховного Суду та Верховного Суду. Наведена позиція суду узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною, зокрема, в постановах від 24 червня 2021 року у справі № 420/4887/20, від 23 грудня 2020 року № 560/3971/19, від 31 березня 2020 року по справі № 910/11383/19, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2019 у справі № 755/10947/17 тощо.

Разом з тим, щодо обґрунтування відповідача заперечень проти позовних вимог із посиланням на те, що позивачем пропущено строки, встановлені ст. 122 КАС України, без поважних на те підстав, таким чином, позовні вимоги підлягають залишенню без розгляду відповідно до ст. 240 КАС України, - слід зазначити, що таке обґрунтування не відповідає предмету позову (спору) та підстав звернення з ним щодо часу виникнення спірних правовідносин, з урахуванням дати оскаржуваної позивачем відмови відповідачем листом у проведенні перерахунку пенсії позивача та дати звернення позивача з цим позовом до суду.

Крім того, судом враховано, що в постанові від 31 березня 2021 року у справі № 240/12017/19 Верховний Суд, дійсно, відступив від висновків, викладених, зокрема у постановах від 29.10.2020 у справі № 816/197/18 (касаційне провадження № К/9901/50050/18), від 20.10.2020 у справі № 640/14865/16-а (касаційне провадження № К/9901/36805/18), від 25.02.2021 у справі № 822/1928/18 (касаційне провадження № К/9901/1313/18) щодо застосування строку звернення до суду у соціальних спорах, у яких, зокрема зазначено, що при застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ.

При цьому, згідно зі змістом вказаних постанов Верховного Суду від 29.10.2020 у справі № 816/197/18 (касаційне провадження № К/9901/50050/18), від 20.10.2020 у справі № 640/14865/16-а (касаційне провадження № К/9901/36805/18), від 25.02.2021 у справі № 822/1928/18 (касаційне провадження № К/9901/1313/18), викладені у них висновки щодо застосування строку звернення до суду стосуються соціальних спорів у категорії справ, зокрема: про проведення перерахунку та виплаті пенсії відповідно до частини третьої статті 46 Конституції України; про поновлення виплати раніше призначеної пенсії за вислугу років, призначену на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру»; щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати заборгованості з державної пенсії, обчисленої за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», - а не про проведення перерахунку та виплаті пенсії тощо згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отже, позиція відповідача щодо строку звернення до адміністративного суду в даному випадку є помилковою.

Суд також не бере до уваги посилання представника відповідача на лист Міністерства соціальної політики України, з тих підстав, що листи міністерств та інших центральних органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами у розумінні статті 117 Конституції України, носять лише та виключно рекомендаційний характер, а відтак вони не є джерелом права відповідно до статті 7 КАС України.

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.

Щодо решти доводів сторін слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).

Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно

суд, із застосуванням положень ч. 2 ст. 9 КАС України, дійшов висновків, що:

- на виконання вимог ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України відповідачем доведені обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, та доказана правомірність оскаржуваних дій, отже підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо відмови 09.12.2021 року на заяву позивача, яка надійшла до відповідача 11.11.2021 року, у проведенні перерахунку пенсії позивача з 01 квітня 2019 р. з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано в довідці Управління СБУ в Одеській області № 90 від 07.08.2020 р. та додатку до грошового атестату № 000689 від 04.11.2002 р., а також у здійсненні відповідних виплат з урахуванням вже виплачених сум, - немає, отже немає підстав для задоволення позову повністю.

Виходячи з висновків суду про відмову у задоволенні позову, підстав для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст. 139 КАС України, немає.

Згідно з п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України (в редакції, чинній до 17.07.2020 року) під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема, процесуальні строки щодо розгляду адміністративної справи продовжуються на строк дії такого карантину.

Згідно з п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18.06.2020 року № 731-ІХ, який набрав чинності 17.07.2020 року, зокрема, процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2022 р. № 1423) до 30 квітня 2023 р. на території України продовжено дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України.

Справу розглянуто, рішення прийнято та складено також з урахуванням: часу тимчасової непрацездатності головуючого судді; часу перебування головуючого судді у відпустці; фактичного часу забезпечення суду електроенергією; часу повітряних тривог; наказу голови Одеського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2022 року № 9-ОС/Д/С «Про особливий режим роботи Одеського окружного адміністративного суду»; статей 10, 12-2, 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»; Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»; законів України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», якими затверджено Укази Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14.03.2022 № 133/2022, від 22.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 року № 757/2022; рішення Ради суддів України від 24.02.2022 № 9.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 139, 241-246, 250, 255, 258, 262, 295, 297 КАС України, суд -

вирішив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385), третя особа - Управління Служби безпеки України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Єврейська, 43, м. Одеса, 65045; ідентифікаційний код юридичної особи: 20001645), про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Г. Цховребова