справа№ 380/25429/21
про встановленя судового контролю за виконанням судового рішення
27 лютого 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Потабенко В.А. розглянувши у порядку письмового провадження заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
у провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №380/25429/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 27.09.2022 у справі №380/25429/21 адміністративний позов задовольнив частково. Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо встановлення обмеження у розмірі десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 по втраті годувальника у розмірі 60 відсотків від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Офісу Генерального прокурора України від 10.07.2020 №21-1390р. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) здійснити з 14.10.2020 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) перерахунок та виплату пенсії, призначеної по втраті годувальника, відповідно до довідки Офісу Генерального прокурора України від 10.07.2020 №21-1390р, без застосування обмежень її максимального розміру, з врахуванням раніше виплачених сум. У задоволенні решти позовних вимог відмовив.
Восьмий апеляційний адміністративний суду постановою від 03.01.2023 у справі №380/25429/21 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишив без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2022 року у справі № 380/25429/21 - без змін.
Верховний Суд ухвалою від 14.02.2023 у справі №380/25429/21 відмовив у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.09.2022 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.01.2023 у справі № 380/25429/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
21.02.2023 від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення (вх.№12003). Позивач зазначає, що з часу набрання рішенням законної сили відповідач свідомо ухиляється від виконання рішення суду, тому вважає, що наявні підстави для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Дослідивши матеріали заяви, суд зазначає таке.
Частиною 1 статті 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до ч. 1 ст. 372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Крім того, суд наголошує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".
З цього приводу Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 у справі №806/2143/15 звернув увагу на те, що застосування ст. 382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судових рішень. Підставами для її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення.
З наведеного слідує, що встановлення судового контролю може мати місце на стадії виконання судового рішення за заявою сторони, на користь якої таке рішення ухвалене, за наявності обґрунтованих доводів та підстав вважати, що відповідач ухиляється від виконання рішення у справі.
Подібна позиція висловлена також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.06.2018 у справі №800/592/17.
Суд зазначає, в матеріалах справи відсутні будь-які докази щодо вжиття відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області заходів щодо виконання рішення суду.
Отже, суд вважає, що заяву позивачу, про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.09.2022 у справі №380/25429/21 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати звіт про виконання судового рішення належить задовольнити. Як наслідок суд вважає за необхідним встановити ГУ ПФУ у Львівській 10-денний строк з дня набрання цією ухвалою законної сили суду для подання звіту про виконання судового рішення.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 248, 370, 372, 382 КАС України, суд, -
заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення від 27.09.2022 у справі №380/25429/21 задовольнити.
Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення у справі №380/25429/21 шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.09.2022 у справі №380/25429/21 у десятиденний строк з дня набрання цією ухвалою законної сили.
Копію ухвали надіслати сторонам.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України
Повний текст ухвали складено та підписано 27.02.2023.
Суддя Потабенко В.А.