Справа № 909/1094/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
28.02.2023 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Ткаченко І. В. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу № 909/1094/22 за позовом Заступника керівника Івано-Франківської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" 23 714 грн 89 коп. плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом.
Заступник керівника Івано-Франківської обласної прокуратури в інтересах держави в особі УКРТРАНСБЕЗПЕКИ звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області із позовом про стягнення з ТОВ "Європа Транс Агро" 23 714 грн 89 коп. плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших сомохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні. В обґрунтування позовних вимог прокурор послався на те, що відповідач здійснив перевезення вантажу з перевищенням допустимих вагових параметрів, як наслідок йому нараховано відповідну плату за такий проїзд, що підлягає стягненню до державного бюджету.
02 січня 2023 р., суд постановив ухвалу про відкриття провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, згідно з якою відповідачу належало подати відзив на позов у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
24 січня 2023 р., від ТОВ "Європа Транс Агро" надійшов відзив на позов, із змісту якого вбачається, що відповідач щодо позову заперечує, при цьому вказує на відсутність підстав для представництва інтересів держави прокурором, оскільки матеріали позовної заяви не містять відомостей стосовно неможливості захисту інтересів безпосередньо Державною службою України з безпеки на транспорті.
26 січня 2023 р., до канцелярії суду надійшла відповідь на відзив Івано-Франківської обласної прокуратури, в якій прокурор щодо підстав для представництва інтересів держави прокурором вказує, що Державною службою України з безпеки на транспорті не вжито заходів щодо захисту інтересів держави з метою надходження коштів до Державного бюджету України, починаючи з травня 2020 року. Крім того, прокурор зазначив, що Укртрансбезпека звернулась до обласної прокуратури з проханням представництва інтересів держави в її особі в суді з даним позовом у зв'язку з відсутністю коштів на сплату судового збору.
Враховуючи факт несплати відповідачем плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом та нездійснення уповноваженим органом захисту інтересів держави з метою надходження коштів до бюджету, у Івано-Франківської обласної прокуратури наявні підстави для представництва інтересів держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті.
Дослідивши матеріали справи, суд
відповідно до направлення на рейдову перевірку від 08 травня 2020 р. № 010081 та щотижневого графіку проведення рейдових перевірок у період з 12 по 15 травня 2020 р., виданих Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області, посадовою особою Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області проводився габаритно-ваговий контроль транспортного засобу щодо додержання вимог Закону України "Про автомобільний транспорт", в тому числі і на перехресті автомобільних доріг М-18 та Р-37 ППГВК № 2, в ході якого проведене контрольне зважування автомобіля марки МАN TGX 18.400, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 та причепа марки KOGEL SN 24, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Вказаний автомобіль та причіп належить ТОВ "Європа Транс Агро" (вул. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ).
Згідно з даними міжнародної автомобільної накладної (CМR) № 604158 від 11 травня 2020 р., ТОВ "Європа Транс Агро" здійснювало перевезення вантажу по маршруту вул. Центральна, 96 А, с. Протопопівка, Дергачівський р-н, Харківська обл. - Морський торгівельний порт "Південний".
За результатами перевірки вказаних транспортних засобів було складено акт № 125162 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 12 травня 2020 р., в якому зазначено про виявлені порушення.
Про результати здійснення габаритно-вагового контролю даних транспортних засобів складено довідку № 638513 та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 031513 від 12 травня 2020 р., в яких зафіксовано перевищення відповідачем нормативних вагових параметрів, а саме навантаження на другу вісь транспортного засобу - 11,40 т., тоді як нормативно визначено - 11 т. та на строєну вісь -26,80 т., тоді як нормативно визначено - 24 т.
Згідно з розрахунком плати за проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу, Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області нарахувало ТОВ "Європа Транс Агро" плату за проїзд в розмірі 815,04 євро, що відповідно до курсу НБУ євро/гривня (1 євро/29,0966 грн,) станом на 12 травня 2020 р. становить 23 714 грн 89 коп.
26 травня 2020 р., Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області направило на адресу відповідача акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 031513 та розрахунок плати за проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу, що підтверджується наявним в матеріалах листом.
20 вересня 2022 р., Відділ державного нагляду (контролю) у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті звернулось до Івано-Франківської обласної прокуратури із пропозицією щодо розгляду можливості представництва інтересів держави, в особі Укртрансбезпеки в суді з питання стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування з ТОВ "Європа Транс Агро", зокрема, в сумі 815,04 євро, у зв'язку з вкрай обмеженим фінансуванням видатків на сплату судового збору.
02 листопада 2022 р., Івано-Франківська обласна прокуратура звернулася до Державної служби України з безпеки на транспорті із листом, в якому просить Державну службу України з безпеки на транспорті повідомити прокуратурі про вжиті нею заходи щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом.
У відповідь на лист прокуратури Відділ державного нагляду (контролю) у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті надав Івано-Франківській обласній прокуратурі необхідну інформацію та просив прокуратуру звернутись з позовом до суду для представництва держави у зв'язку з відсутністю фінансування.
Отже, предметом даного спору є вимога прокурора про стягнення з відповідача плати за проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу.
Як визначено ч. 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух", з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
За змістом ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги", рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою КМУ № 198 від 30 березня 1994 р., перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Відповідно до п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою КМУ № 30 від 18 січня 2001 р. (далі - Правил), рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою КМУ № 879 від 27 червня 2007 р. (далі - Порядок).
За змістом п. 27 Порядку, плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Згідно з п. 28 Порядку, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
В п. 3 Правил визначено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 10 жовтня 2001 р. № 1306, за спеціальними правилами здійснюється рух транспортних засобів фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра (п. 30 Порядку).
За змістом п. 31-1 Порядку, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.
Згідно з пунктом 3 Порядку, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
З наявних в матеріалах справи документів вбачається, що Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки МАN TGX 18.400, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 та причепа марки KOGEL SN 24, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належать ТОВ "Європа Транс Агро".
За результатами здійснення вказаної перевірки встановлено факт перевищення транспортним засобом нормативних габаритних та вагових параметрів, без відповідного дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами загального користування, а також здійснено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд в розмірі 815,04 євро, що відповідно до курсу НБУ євро/гривня станом на 12 травня 2020 р. становить 23 714 грн 89 коп.
Відповідно до п. 26 Порядку, кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
В п. 31-1 Порядку визначено, що перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Однак, незважаючи на повідомлення відповідача про заборгованість та необхідність здійснення оплати за проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу дорогами загального користування в розмірі 23 714 грн 89 коп., ТОВ "Європа Транс Агро" у визначений п. 31-1 Порядку строк, зазначеної оплати не здійснило. Відтак, вимога прокурора про стягнення з відповідача плати за проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу підлягає задоволенню.
Згідно з ст. 129 ГПК України, судовий збір суд покладає на відповідача.
Керуючись статтями 129, 237, 238, 241 ГПК України, суд
позов задовольнити;
з товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" (вул. В. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76018; ідентифікаційний код 41101091) в дохід Державного бюджету України (отримувач ГУК в Зап. об./ ТГ м. Запоріжжя/22160100, код отримувача ЄДРПОУ 37941997, номер рахунку UA218999980313141216000008479, банк отримувача Казначейство України (ЕАП)) стягнути плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та габаритні параметри яких перевищують нормативні в розмірі 23 714 (двадцять три тисячі сімсот чотирнадцять) грн 89 коп.;
з товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" (вул. В. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76018; ідентифікаційний код 41101091) на користь Івано-Франківської обласної прокуратури (вул. Грюнвальдська, 11 м. Івано-Франківськ 7601, ідентифікаційний код 03530483) стягнути 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя І. В. Ткаченко