Код суду 233 № 233/786/23
27 лютого 2023 року суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Леміщенко О.О., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з відділу поліції №2 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Костянтинівка Донецької області, громадянку України, не працює, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП,
До Костянтинівського міськрайонного суду 16.02.2023 року надійшов протокол про адміністративне правопорушення ВАВ №800743 від 09.02.20023 року, складений ДОП СП ВП №2 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області Павлик І.Ю.
В протоколі зазначено, що «09 лютого 2023 року о 17-45 год. ОСОБА_1 здійснила продаж двох пляшок горілки «Воздух» об'ємом 0,5 л за ціною 364 грн грн ОСОБА_2 у магазині «Смак», що розташований за адресою: м. Костянтинівка, вул. Інженерна, 60А, тобто на території Донецької області, де заборонено торгівлю спиртними напоями згідно з Наказом командувач оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » №16од від 09.07.2022 року».
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася з невідомої суду причини, про день та час розгляду справи повідомлялася належним чином телефонограмою. Про причини неявки ОСОБА_1 суду не повідомила. Клопотань про відкладення розгляду справи або про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції від неї не надходило.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України», та ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.
Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь у всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватись від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 03.04.2008 року у справі «Пономарьова проти України» зазначено, що сторони мають вживати заходи, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 , достовірно знаючі про те, що відносно неї здійснюється провадження про притягнення її до адміністративної відповідальності, свідомо ухилялася від участі у цьому провадженні, не вживала заходів для реалізації своїх передбачених законом прав та обов'язків як особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, умисно ухилилася від явки до суду, у зв'язку з чим визнано за можливе розглянути справу у її відсутність.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення суддя приходить до таких висновків.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Положеннями ст. 280 КУпАП передбачено, що необхідноюумовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Положеннями статей 251, 252 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Посадова особа оцінює докази за своїм внутрішнім переконання, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні обставин справи у їх сукупності, керуючись законом, правосвідомістю.
Зважаючи на принципи змагальності та диспозитивності даного виду судочинства, відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього кодексу.
Судовий розгляд повинен провадитися в межах обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення.
З долучених до справи документів убачається, що в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за адресою: АДРЕСА_2 , здійснює господарську діяльність фізична особа - підприємець ОСОБА_3 , орендарем приміщення магазину є ОСОБА_4 .
З письмового пояснення ОСОБА_1 від 09.02.2023 року вбачається, що 09.02.2023 року вона знаходилась в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_3 » по АДРЕСА_2 , та продала невідомому чоловіку дві пляшки горілки «Воздух» об'ємом 0,5 л кожна на загальну суму 367,50 грн. Про те, що на території Донецької області заборонено продаж алкогольних напоїв їй не було відомо.
З письмового пояснення ОСОБА_2 від 09.02.2023 року, вбачається, що 09.02.2023 року приблизно о 17-45 год. він купив дві пляшки горілки «Воздух» об'ємом 0,5 л за 367,50 грн у магазині «Смак» по АДРЕСА_2 .
Долученими до справи доказами не підтверджується, що ОСОБА_1 здійснює самостійну господарську діяльність в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_3 » по АДРЕСА_2 , за матеріалами справи вона лише допущена до виконання обов'язків продавця в цьому магазині, тобто фактично є найманим працівником.
Враховуючи викладене, можна вважати доведеним той факт, що ОСОБА_1 , виконуючи обов'язки продавця в магазині «Смак» по вул. Інженерна, 60А, в м. Костянтинівка, не будучі самостійним суб'єктом господарювання, здійснила реалізацію ОСОБА_2 двох пляшок горілки «Воздух» об'ємом 0,5 л.
Диспозиція ч. 3 ст. 156 КУпАП України встановлює адміністративну відповідальність за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Зазначена норма закону передбачає, що суб'єкт даного правопорушення здійснює самостійну господарську діяльність, а саме - торгівлю.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП України провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю складу і події адміністративного правопорушення.
Оскільки ОСОБА_1 фактично є найманим працівником, вона не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 156 КУпАП, а тому в її діях відсутній склад цього правопорушення, в зв'язку з чим провадження по справі підлягає закриттю.
Формально в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 156 КУпАП, -порушення працівником підприємства (організації) торгівлі правил торгівлі алкогольними напоями, а саме: торгівля алкогольними напоями на територіях, заборонених законом, але суд не має права самостійно відшукувати докази на користь обвинувачення, а також змінювати кваліфікацію адміністративного правопорушення, інкримінованого особі, адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод
Окремо необхідно звернути увагу на те, що в протоколі про адміністративне правопорушення міститься посилання на те, що «проведено особистий огляд та огляд речей, передбачені ст. 264 КУпАП, що були у ОСОБА_1 , та згідно зі статтею 265 КУпАП виявлені речі вилучені для тимчасового зберігання».
Однак, зазначені норми КУпАП регламентують порядок адміністративного затримання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, строки такого затримання, порядок проведення особистого огляду і огляду речей, але протокол адміністративного затримання ОСОБА_1 не складався.
До протоколу долучено заяву ОСОБА_1 , в якій вона надає дозвіл на проведення огляду магазину за адресою: АДРЕСА_2 , але не долучено протоколу огляду приміщення або вилучених речей.
Проведення огляду приміщення встановлює ст. 237 КПК України, і цією нормою передбачено, що огляд приміщення може проводити виключно слідчий або прокурор.
Таким чином, суддя вважає, що огляд приміщення магазину 28.11.2022 року був проведений невповноваженою на це особою в порушення вимог як КУпАП, так і КПК України, а тому інформація (предмети, речі), отримані в результаті його проведення, є доказами, що отримані НЕ у визначеному законом порядку, тобто недопустимими, в зв'язку з чим вилученінапої необхідно повернути особі, у якої їх було вилучено.
Окремо необхідно зауважити, що діючим законодавством не передбачено адміністративної відповідальності за зберігання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або пива.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 247, 266, 279, 280, 283, 284 КУпАП, суд, -
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 156 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю складу інкримінованогоадміністративного правопорушення.
Вилучені 09.02.2023 року 2 пляшки горілки «Воздух» об'ємом 0,5 л кожна, 120 пляшок пива марки «Львівське» об'ємом по 0,5 л кожна (квитанція КЗ ВП №2 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області №237 від 09.02.2023) повернути за належність ОСОБА_1 .
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області.
Суддя О.О. Леміщенко